Divi - en to el translation catalogue (4455 entries)

en: %1$s %2$s Layout
el: Διάταξη %1$s %2$s

en: %1$s Alternating Background Color
el: %1$s Εναλλασσόμενο χρώμα φόντου

en: %1$s Archive Page
el: Σελίδα Αρχείου %1$s

en: %1$s Attributes
el: Ιδιότητες %1$s

en: %1$s Author
el: Συντάκτης %1$s

en: %1$s Background
el: %1$s Φόντο

en: %1$s Background Color
el: %1$s το Χρώμα του Φόντου

en: %1$s Border Color
el: %1$s Χρώμα των Συνόρων

en: %1$s Border Radius
el: %1$s Συνόρων Ακτίνα

en: %1$s Border Width
el: %1$s Πλάτος των Συνόρων

en: %1$s Box Shadow
el: Σκιά κουτιού %1$s

en: %1$s Categories
el: Κατηγορίες %1$s

en: %1$s Comment Count
el: Πλήθος Σχολίων %1$s

en: %1$s Excerpt
el: Απόσπασμα %1$s

en: %1$s Focus Background Color
el: %1$s Χρώμα φόντου εστίασης

en: %1$s Focus Text Color
el: %1$s Έγχρωμο κείμενο κειμένου

en: %1$s Font
el: %1$s Γραμματοσειρά

en: %1$s Icon
el: %1$s Εικονίδιο

en: %1$s Icon Color
el: %1$s Εικονίδιο Χρώμα

en: %1$s Icon Placement
el: %1$s Εικονίδιο Τοποθέτηση

en: %1$s Letter Spacing
el: %1$s Απόσταση Γραμμάτων

en: %1$s Line Height
el: %1$s Ύψος Γραμμής

en: %1$s Link
el: Σύνδεσμος %1$s

en: %1$s Modified Date
el: Ημερομηνία Τροποποίησης %1$s

en: %1$s Name
el: Όνομα %1$s

en: %1$s Publish Date
el: Ημερομηνία Δημοσίευσης %1$s

en: %1$s Relationship
el: %1$s σχέση

en: %1$s Tags
el: Ετικέτες %1$s

en: %1$s Text Alignment
el: %1$s Ευθυγράμμιση κειμένου

en: %1$s Text Color
el: %1$s Χρώμα Κειμένου

en: %1$s Text Size
el: %1$s το Μέγεθος του Κειμένου

en: %1$s Title
el: Τίτλος %1$s

en: %1$s in Specific %2$s
el: %1$s Σε Συγκεκριμένο %2$s

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
el[0]: %1$s αξιολόγηση για %2$s
el[1]: %1$s αξιολογήσεις για %2$s

en: %1$s with Specific %2$s
el: %1$s Με Συγκεκριμένο %2$s

en: %1$s/Archive Title
el: Τίτλος %1$s/Αρχείου

en: %1$s: The value may not be greater than %2$d characters.
el: %1$s: Η τιμή δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από %2$d χαρακτήρες.

en: %1$s: The value must be at least %2$d characters.
el: %1$s: Η τιμή πρέπει να είναι τουλάχιστον %2$d χαρακτήρες.

en: %1s %2s Alignment
el: Στοίχιση %1s %2s

en: %1s Margin
el: Περιθώριο %1s

en: %1s Padding
el: Γέμισμα %1s

en: %2$s estimated time remaining: %1$dmin
el: Εκτιμώμενος χρόνος που απομένει για %2$s: %1$d λεπτά

en: %d image From Unsplash
el: Εικόνα %d Από το Unsplash

en: %d selected
el: Επιλέχθηκαν %d

en: %s Admin Label
el: Ετικέτα Διαχειριστή %s

en: %s Alignment
el: %s Στοίχιση

en: %s Animation Delay
el: Καθυστέρηση Κίνησης %s

en: %s Animation Direction
el: Κατεύθυνση Κίνησης %s

en: %s Animation Duration
el: Διάρκεια Κίνησης %s

en: %s Animation Intensity
el: Ένταση Κίνησης %s

en: %s Animation Repeat
el: Επανάληψη Κίνησης %s

en: %s Animation Speed Curve
el: Καμπύλη Ταχύτητας Κίνησης %s

en: %s Animation Starting Opacity
el: Αρχική Αδιαφάνεια Κίνησης %s

en: %s Animation Style
el: Στυλ Κίνησης %s

en: %s Background
el: Φόντο %s

en: %s Background Color
el: Χρώμα Φόντου %s

en: %s Background Image
el: %s Εικόνα Φόντου

en: %s Background Image Blend
el: %s Ανάμειξη Εικόνας Φόντου

en: %s Background Image Position
el: Θέση Εικόνας Φόντου %s

en: %s Background Image Repeat
el: Επανάληψη Εικόνας Φόντου %s

en: %s Background Image Size
el: Μέγεθος Εικόνας Φόντου %s

en: %s Background Mask
el: %s Μάσκα Φόντου

en: %s Background Pattern
el: %s Μοτίβο Φόντου

en: %s Background Video Height
el: %s Ύψος Βίντεο Φόντου

en: %s Background Video MP4
el: %s Βίντεο Φόντου MP4

en: %s Background Video Webm
el: %s Βίντεο Φόντου Webm

en: %s Background Video Width
el: %s Πλάτος Βίντεο Φόντου

en: %s Blend
el: %s Ανάμειξη

en: %s Blur
el: %s Θόλωση

en: %s Border Color
el: %s Χρώμα Περιγράμματος

en: %s Border Radius
el: %s Ακτίνα Περιγράμματος

en: %s Border Style
el: %s Στυλ Περιγράμματος

en: %s Border Styles
el: %s Στυλ Περιγράμματος

en: %s Border Weight
el: Πάχος Περιγράμματος %s

en: %s Border Width
el: %s Πάχος Περιγράμματος

en: %s Bottom Sticky Limit
el: Κάτω Όριο Sticky %s

en: %s Box Shadow
el: Σκιά Πλαισίου %s

en: %s Box Shadow Blur Strength
el: %s Ένταση Θόλωσης Σκιάς Πλαισίου

en: %s Box Shadow Horizontal Position
el: %s Οριζόντια Θέση Σκιάς Πλαισίου

en: %s Box Shadow Position
el: %s Θέση Σκιάς Πλαισίου

en: %s Box Shadow Spread Strength
el: %s Ένταση Εξάπλωσης Σκιάς Πλαισίου

en: %s Box Shadow Vertical Position
el: %s Κατακόρυφη Θέση Σκιάς Πλαισίου

en: %s Breakpoint
el: Σημείο Διακοπής %s

en: %s Brightness
el: %s Φωτεινότητα

en: %s Button
el: Κουμπί %s

en: %s CSS Class
el: Κλάση CSS %s

en: %s CSS ID
el: Αναγνωριστικό CSS %s

en: %s Color
el: Χρώμα %s

en: %s Conditions
el: Συνθήκες %s

en: %s Contrast
el: %s Αντίθεση

en: %s Custom CSS
el: Προσαρμοσμένο CSS %s

en: %s Default Preset
el: Προεπιλεγμένη Προεπιλογή %s

en: %s Disable on
el: %s Απενεργοποίηση Σε

en: %s Element Label
el: Ετικέτα Στοιχείου %s

en: %s Font
el: Γραμματοσειρά %s

en: %s Font Size
el: Μέγεθος Γραμματοσειράς %s

en: %s Font Style
el: Στυλ Γραμματοσειράς %s

en: %s Font Weight
el: Πάχος Γραμματοσειράς %s

en: %s Gradient Direction
el: Κατεύθυνση Διαβάθμισης %s

en: %s Gradient Length
el: Μήκος Διαβάθμισης %s

en: %s Gradient Position
el: Θέση Διαβάθμισης %s

en: %s Gradient Stops
el: Στάσεις Διαβάθμισης %s

en: %s Gradient Type
el: Τύπος Διαβάθμισης %s

en: %s Heading Level
el: Επίπεδο Επικεφαλίδας %s

en: %s Height
el: %s Ύψος

en: %s Horizontal Offset
el: %s Οριζόντια Μετατόπιση

en: %s Horizontal Overflow
el: %s Οριζόντια Υπερχείλιση

en: %s Hue
el: %s Απόχρωση

en: %s ID & Classes
el: ID & Κλάσεις %s

en: %s Icon
el: %s Εικονίδιο

en: %s Icon Color
el: %s Χρώμα Εικονιδίου

en: %s Icon Placement
el: %s Τοποθέτηση Εικονιδίου

en: %s Image Height
el: Ύψος Εικόνας %s

en: %s Image Horizontal Offset
el: Οριζόντια Μετατόπιση Εικόνας %s

en: %s Image Vertical Offset
el: Κατακόρυφη Μετατόπιση Εικόνας %s

en: %s Image Width
el: Πλάτος Εικόνας %s

en: %s Interactions
el: Αλληλεπιδράσεις %s

en: %s Invert
el: %s Αντιστροφή

en: %s Item Indent
el: Εσοχή Στοιχείου %s

en: %s Letter Spacing
el: Απόσταση Γραμμάτων %s

en: %s Line Color
el: Χρώμα Γραμμής %s

en: %s Line Height
el: Ύψος Γραμμής %s

en: %s Line Style
el: Στυλ Γραμμής %s

en: %s Link
el: Σύνδεσμος %s

en: %s Link Target
el: Προορισμός Συνδέσμου %s

en: %s Link URL
el: Σύνδεσμος %s URL

en: %s Margin
el: Περιθώριο %s

en: %s Mask Aspect Ratio
el: %s Αναλογία Διαστάσεων Μάσκας

en: %s Mask Blend Mode
el: %s Λειτουργία Ανάμειξης Μάσκας

en: %s Mask Color
el: %s Χρώμα Μάσκας

en: %s Mask Height
el: %s Ύψος Μάσκας

en: %s Mask Horizontal Offset
el: %s Οριζόντια Μετατόπιση Μάσκας

en: %s Mask Position
el: %s Θέση Μάσκας

en: %s Mask Size
el: %s Μέγεθος Μάσκας

en: %s Mask Transform
el: %s Μετασχηματισμός Μάσκας

en: %s Mask Vertical Offset
el: %s Κατακόρυφη Μετατόπιση Μάσκας

en: %s Mask Width
el: %s Πλάτος Μάσκας

en: %s Max Height
el: %s Μέγιστο Ύψος

en: %s Max Width
el: %s Μέγιστο Πλάτος

en: %s Min Height
el: %s Ελάχιστο Ύψος

en: %s Module
el: Άρθρωμα %s

en: %s Motion Effect Trigger
el: %s Ενεργοποίηση Εφέ Κίνησης

en: %s Name
el: Όνομα %s

en: %s Not Supported
el: Δεν Υποστηρίζεται %s

en: %s Offset From Surrounding Sticky Elements
el: Μετατόπιση Από Γειτονικά Sticky Στοιχεία %s

en: %s Offset Origin
el: %s Αρχή Μετατόπισης

en: %s Opacity
el: %s Αδιαφάνεια

en: %s Padding
el: Εσωτερικό Περιθώριο %s

en: %s Parallax Method
el: %s Μέθοδος Parallax

en: %s Pattern Blend Mode
el: %s Λειτουργία Ανάμειξης Μοτίβου

en: %s Pattern Color
el: %s Χρώμα Μοτίβου

en: %s Pattern Height
el: %s Ύψος Μοτίβου

en: %s Pattern Horizontal Offset
el: %s Οριζόντια Μετατόπιση Μοτίβου

en: %s Pattern Repeat
el: %s Επανάληψη Μοτίβου

en: %s Pattern Repeat Origin
el: %s Αφετηρία Επανάληψης Μοτίβου

en: %s Pattern Size
el: %s Μέγεθος Μοτίβου

en: %s Pattern Transform
el: %s Μετασχηματισμός Μοτίβου

en: %s Pattern Vertical Offset
el: %s Κατακόρυφη Μετατόπιση Μοτίβου

en: %s Pattern Width
el: %s Πλάτος Μοτίβου

en: %s Placeholder Text
el: Κείμενο Placeholder %s

en: %s Position
el: Θέση %s

en: %s Preset
el: %s Προεπιλογή

en: %s Preset 1
el: Προεπιλογή 1 %s

en: %s Presets
el: %s Προεπιλογές

en: %s Relationship
el: Σχέση %s

en: %s Repeat Gradient
el: Επανάληψη Διαβάθμισης %s

en: %s Saturate
el: %s Κορεσμός

en: %s Scroll Effects
el: Εφέ Κύλισης %s

en: %s Scroll Transform Effects
el: %s Εφέ Μετασχηματισμού Κύλισης

en: %s Sepia
el: %s Σέπια

en: %s Settings
el: %s Ρυθμίσεις

en: %s Shadow Color
el: %s Χρώμα Σκιάς

en: %s Size
el: Μέγεθος %s

en: %s State
el: Κατάσταση %s

en: %s Sticky Bottom Offset
el: Μετατόπιση Sticky Κάτω %s

en: %s Sticky Position
el: Θέση Sticky %s

en: %s Sticky Top Offset
el: Μετατόπιση Sticky Πάνω %s

en: %s Style
el: Στυλ %s

en: %s Style Position
el: Θέση Στυλ %s

en: %s Style Type
el: Τύπος Στυλ %s

en: %s Text
el: Κείμενο %s

en: %s Text Alignment
el: Στοίχιση Κειμένου %s

en: %s Text Color
el: Χρώμα Κειμένου %s

en: %s Text Shadow
el: Σκιά Κειμένου %s

en: %s Text Shadow Blur Strength
el: Ένταση Θολώματος Σκιάς Κειμένου %s

en: %s Text Shadow Color
el: Χρώμα Σκιάς Κειμένου %s

en: %s Text Shadow Horizontal Length
el: Οριζόντιο Μήκος Σκιάς Κειμένου %s

en: %s Text Shadow Vertical Length
el: Κατακόρυφο Μήκος Σκιάς Κειμένου %s

en: %s Text Size
el: Μέγεθος Κειμένου %s

en: %s Toggle Gradient
el: Εναλλαγή Διαβάθμισης %s

en: %s Toggle Mask
el: %s Εναλλαγή Μάσκας

en: %s Toggle Pattern
el: %s Εναλλαγή Μοτίβου

en: %s Top Sticky Limit
el: Επάνω Όριο Sticky %s

en: %s Transforms
el: Μετασχηματισμοί %s

en: %s Transition
el: Μετάβαση %s

en: %s Transition Default and Sticky Styles
el: Μετάβαση Προεπιλεγμένων και Sticky Στυλ %s

en: %s Transition Delay
el: Καθυστέρηση Μετάβασης %s

en: %s Transition Duration
el: Διάρκεια Μετάβασης %s

en: %s Transition Speed Curve
el: Καμπύλη Ταχύτητας Μετάβασης %s

en: %s Use Parallax Effect
el: %s Χρήση Εφέ Parallax

en: %s Vertical Offset
el: %s Κάθετη Μετατόπιση

en: %s Vertical Overflow
el: %s Κάθετη Υπερχείλιση

en: %s Visibility
el: Ορατότητα %s

en: %s Weight
el: Πάχος %s

en: %s Width
el: %s Πλάτος

en: %s Z Index
el: Δείκτης Z %s

en: %s are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
el: Στα %s εφαρμόζεται περίγραμμα για να ξεχωρίζουν από το κανονικό κείμενο. Επιλέξτε ένα χρώμα για αυτό το περίγραμμα.

en: %s are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
el: Στα %s εφαρμόζεται περίγραμμα για να ξεχωρίζουν από το κανονικό κείμενο. Μπορείτε να αυξήσετε ή να μειώσετε το πάχος αυτού του περιγράμματος με αυτήν τη ρύθμιση.

en: %s by %s
el: %s από %s

en: %s quantity
el: ποσότητα %s

en: %s result
el: %s αποτέλεσμα

en: %s: The field is required.
el: %s: Το πεδίο είναι υποχρεωτικό.

en: %s: The selected value is invalid.
el: %s: Η επιλεγμένη τιμή δεν είναι έγκυρη.

en: %s: The selected value is not exist.
el: %s: Η επιλεγμένη τιμή δεν υπάρχει.

en: %s: The value may only contain letters and numbers.
el: %s: Η τιμή μπορεί να περιέχει μόνο γράμματα και αριθμούς.

en: %s: The value may only contain letters.
el: %s: Η τιμή μπορεί να περιέχει μόνο γράμματα.

en: %s: The value may only contain numbers.
el: %s: Η τιμή μπορεί να περιέχει μόνο αριθμούς.

en: %s: The value must be a valid email address.
el: %s: Η τιμή πρέπει να είναι έγκυρη διεύθυνση email.

en: &laquo; Older Entries
el: &laquo; Παλαιότερες Καταχωρίσεις

en: (Copy)
el: (Αντίγραφο)

en: (estimated for %s)
el: (εκτιμώμενο για %s)

en: + Select Category, Tags, ...
el: + Επιλογή Κατηγορίας, Ετικετών, ...

en: + Select posts
el: + Επιλογή αναρτήσεων

en: , Reset after
el: , Επαναφορά μετά

en: 0 Comments
el: 0 Σχόλια

en: 0 comments
el: 0 σχόλια

en: 0 items
el: 0 στοιχεία

en: 1 Column
el: 1 Στήλη

en: 1 Comment
el: 1 Σχόλιο

en: 1 comment
el: 1 σχόλιο

en: 2 Column
el: 2 Στήλη

en: 2 Columns
el: 2 Στήλες

en: 3 Columns
el: 3 Στήλες

en: 3D Diamonds
el: 3D διαμάντια

en: 4 Columns
el: 4 Στήλες

en: 404 Error Page
el: Σελίδα Σφάλματος 404

en: 404 Page
el: Σελίδα 404

en: 404 error pages do not have editable page settings.
el: Οι σελίδες σφάλματος 404 δεν έχουν επεξεργάσιμες ρυθμίσεις σελίδας.

en: 5 Columns
el: 5 Στήλες

en: 6 Aug, 1999 (j M, Y)
el: 6 Αυγ, 1999 (j M, Y)

en: 6 Columns
el: 6 Στήλες

en: <p class="description">Select a menu that should be used in the module. <a href="%s" target="_blank">Click here to create new menu</a>.</p>
el: <p class="description">Επιλέξτε ένα μενού που θα χρησιμοποιείται στην ενότητα. <a href="%s" target="_blank">Κάντε κλικ εδώ για να δημιουργήσετε νέο μενού</a>.</p>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
el: <span class="meta-nav">&larr;</span> Παλαιότερα Σχόλια

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> and <strong>Woo Shipping Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
el: Πρέπει να προστεθούν σε αυτή τη σελίδα το <strong>Woo Billing Address Module</strong> και το <strong>Woo Shipping Address Module</strong>, ώστε οι χρήστες να μπορούν να υποβάλουν παραγγελίες.

en: <strong>Woo Billing Address Module</strong> must be added to this page to allow users to submit orders.
el: Πρέπει να προστεθεί το <strong>Woo Billing Address Module</strong> σε αυτή τη σελίδα, ώστε οι χρήστες να μπορούν να υποβάλουν παραγγελίες.

en: A Module
el: Ένα Άρθρωμα

en: A Post Content module is required in order to add unique content within the Theme Builder template. Once a Post Content module has been added to the template, you will be able to add unique post content within that area for each post using the template.
el: Απαιτείται ένα άρθρωμα Περιεχόμενο Άρθρου για να προσθέσετε μοναδικό περιεχόμενο μέσα στο πρότυπο Theme Builder. Μόλις προστεθεί ένα άρθρωμα Περιεχόμενο Άρθρου στο πρότυπο, θα μπορείτε να προσθέτετε μοναδικό περιεχόμενο άρθρου σε εκείνη την περιοχή για κάθε άρθρο χρησιμοποιώντας το πρότυπο.

en: A Row
el: Μία Γραμμή

en: A Section
el: Μία Ενότητα

en: A Specific URL Parameter
el: Μια συγκεκριμένη παράμετρος URL

en: A backup exists for the Theme Builder that is newer than the version you are currently viewing. This backup was captured during your previous editing session, but you never saved it. Would you like to restore this backup and continue editing where you left off?
el: Υπάρχει ένα αντίγραφο ασφαλείας για το Theme Builder που είναι νεότερο από την έκδοση που προβάλλετε αυτή τη στιγμή. Αυτό το αντίγραφο ασφαλείας δημιουργήθηκε κατά την προηγούμενη συνεδρία επεξεργασίας σας, αλλά δεν το αποθηκεύσατε ποτέ. Θέλετε να επαναφέρετε αυτό το αντίγραφο ασφαλείας και να συνεχίσετε την επεξεργασία από εκεί που σταματήσατε;

en: A global color can't equal itself
el: Ένα καθολικό χρώμα δεν μπορεί να ισούται με τον εαυτό του

en: A name to associate with the account when displayed in the account select field.
el: Ένα όνομα που θα συσχετιστεί με τον λογαριασμό όταν εμφανίζεται στο πεδίο επιλογής λογαριασμού.

en: A valid URL should start with a #
el: Ένα έγκυρο URL πρέπει να ξεκινά με #

en: ACF Groups
el: Ομάδες ACF

en: AI Agent
el: Πράκτορας AI

en: AI Image
el: Εικόνα AI

en: AI Quick Action
el: Γρήγορη Ενέργεια AI

en: Above
el: Πάνω

en: Above Title
el: Πάνω από τον Τίτλο

en: Absolute
el: Απόλυτος

en: Accordion Item
el: Στοιχείο Ακορντεόν

en: Accordion Items
el: Στοιχεία Ακορντεόν

en: Accordions
el: Ακορντεόν

en: Account
el: Λογαριασμός

en: Account Link URL
el: Διεύθυνση URL συνδέσμου λογαριασμού

en: Account Name
el: Το Όνομα Του Λογαριασμού

en: Action
el: Τμήμα

en: Action Icons On Hover
el: Εικονίδια Ενεργειών Στο Hover

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Activate Preset
el: Ενεργοποίηση προεπιλογής

en: Active Groups
el: Ενεργές Ομάδες

en: Active Link Color
el: Χρώμα Ενεργού Συνδέσμου

en: Active Menu Link
el: Σύνδεσμος Ενεργού Μενού

en: Active Portfolio Filter
el: Ενεργό Φίλτρο Χαρτοφυλακίου

en: Active Tab
el: Ενεργή Καρτέλα

en: Active Tab Background Color
el: Χρώμα Φόντου Ενεργής Καρτέλας

en: Active Tab Text
el: Κείμενο Ενεργής Καρτέλας

en: Active Tab Text Color
el: Χρώμα κειμένου ενεργών καρτελών

en: Actual Size
el: Πραγματικό Μέγεθος

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add %s
el: Προσθήκη %s

en: Add API Key
el: Προσθήκη Κλειδιού API

en: Add Attribute
el: Προσθήκη Χαρακτηριστικού

en: Add Audio
el: Προσθήκη Ήχου

en: Add Background Color
el: Χρώμα Φόντου

en: Add Background Gradient
el: Διαβάθμιση Φόντου

en: Add Background Image
el: Εικόνα φόντου:

en: Add Background Mask
el: Προσθήκη μάσκας φόντου

en: Add Background Pattern
el: Προσθήκη μοτίβου φόντου

en: Add Background Video
el: Ορισμός ως βίντεο φόντου

en: Add Canvas
el: Προσθήκη Καμβά

en: Add Checkbox
el: Προσθήκη Πλαισίου Επιλογής

en: Add Column
el: Προσθήκη Στήλης

en: Add Condition
el: Προσθήκη συνθήκης

en: Add Cookie
el: Προσθήκη Cookie

en: Add Custom Body
el: Προσθήκη Προσαρμοσμένου Κυρίως Περιεχομένου

en: Add Custom Footer
el: Προσθήκη Προσαρμοσμένου Υποσέλιδου

en: Add Custom Header
el: Προσθήκη Προσαρμοσμένης Κεφαλίδας

en: Add Element
el: Προσθήκη Στοιχείου

en: Add Element Above
el: Προσθήκη Στοιχείου Πάνω Από

en: Add Element Below
el: Προσθήκη Στοιχείου Κάτω Από

en: Add Element Inside
el: Προσθήκη Στοιχείου Εσωτερικά

en: Add From Library
el: Προσθήκη Από Βιβλιοθήκη

en: Add From Sets Library
el: Προσθήκη Από Τη Βιβλιοθήκη Συνόλων

en: Add Fullwidth Section
el: Προσθήκη Ενότητας Πλήρους Πλάτους

en: Add Gallery Images
el: Εικόνες συλλογής

en: Add Global Body
el: Προσθήκη Καθολικού Κυρίως Περιεχομένου

en: Add Global Color
el: Προσθήκη καθολικού χρώματος

en: Add Global Font
el: Προσθήκη Καθολικής Γραμματοσειράς

en: Add Global Footer
el: Προσθήκη Καθολικού Υποσέλιδου

en: Add Global Header
el: Προσθήκη Καθολικής Κεφαλίδας

en: Add Global Image
el: Προσθήκη Καθολικής Εικόνας

en: Add Global Link
el: Προσθήκη Καθολικού Συνδέσμου

en: Add Global Number
el: Προσθήκη Καθολικού Αριθμού

en: Add Global Text
el: Προσθήκη Καθολικού Κειμένου

en: Add Grid Offset Rule
el: Προσθήκη Κανόνα Μετατόπισης Πλέγματος

en: Add Image
el: Εικόνα

en: Add Interaction
el: Προσθήκη Αλληλεπίδρασης

en: Add Layout
el: Προσθήκη Διάταξης

en: Add Media
el: Πρόσθεση Οπτικοακουστικού

en: Add Meta Query
el: Προσθήκη Meta Query

en: Add Module
el: Προσθήκη Μονάδας

en: Add New
el: Προσθήκη Νέου

en: Add New %s
el: Προσθήκη νέου %s

en: Add New %s Or Row
el: Προσθήκη Νέου %s Ή Γραμμής

en: Add New Body Template
el: Προσθήκη Νέου Προτύπου Κυρίως Περιεχομένου

en: Add New Footer Template
el: Προσθήκη Νέου Προτύπου Υποσέλιδου

en: Add New Fullwidth Row
el: Προσθήκη Νέας Σειράς Πλήρους Πλάτους

en: Add New Global Canvas
el: Προσθήκη Νέου Καθολικού Καμβά

en: Add New Header Template
el: Προσθήκη Νέου Προτύπου Κεφαλίδας

en: Add New Item
el: Προσθήκη καινούριου στοιχείου

en: Add New Module
el: Πρόσθεση Νέου Τύπου

en: Add New Module Or Row
el: Προσθήκη Νέας Μονάδας Ή Γραμμής

en: Add New Preset
el: Προσθήκη νέας προεπιλογής

en: Add New Row
el: Πρόσθεση Νέας Γραμμής

en: Add New Section
el: Πρόσθεση Νέας Ενότητας

en: Add New Template
el: Προσθήκη Νέου Προτύπου

en: Add New Theme Builder
el: Προσθήκη Νέου Theme Builder

en: Add New Theme Builder Item
el: Προσθήκη Νέου Στοιχείου Theme Builder

en: Add Page
el: Προσθήκη Σελίδας

en: Add Placeholder Content To New Modules
el: Προσθήκη Προσθήκη περιεχομένου σε νέες λειτουργικές μονάδες

en: Add Preset
el: Προσθήκη Προεπιλογής

en: Add Radio
el: Προσθήκη Κουμπιού Επιλογής

en: Add Regular Section
el: Προσθήκη Κανονικής Ενότητας

en: Add Specialty Section
el: Προσθήκη ειδικής ενότητας

en: Add To Category
el: Προσθήκη Στην Κατηγορία

en: Add To Tags
el: Προσθήκη Στις Ετικέτες

en: Add Video
el: Βίντεο

en: Add a review
el: Προσθέστε μια αξιολόγηση

en: Add custom HTML after the element wrapper.
el: Προσθέστε προσαρμοσμένο HTML μετά από το περιτύλιγμα του στοιχείου.

en: Add custom HTML before the element wrapper.
el: Προσθέστε προσαρμοσμένο HTML πριν από το περιτύλιγμα του στοιχείου.

en: Add from Library
el: Προσθήκη από τη Βιβλιοθήκη

en: Add to %1$s Library
el: Προσθήκη στη Βιβλιοθήκη %1$s

en: Add to Categories
el: Προσθήκη στις Κατηγορίες

en: Add to Library
el: Προσθήκη Στη Βιβλιοθήκη

en: Add to Tags
el: Προσθήκη στις Ετικέτες

en: Add two or more color stops to your gradient background. Each stop can be dragged to any position on the gradient bar. From each color stop to the next the color is interpolated into a smooth gradient.
el: Προσθέστε δύο ή περισσότερες χρωματικές στάσεις στο ντεγκραντέ φόντο σας. Κάθε στάση μπορεί να συρθεί σε οποιαδήποτε θέση στη γραμμή κλίσης. Από κάθε στάση χρώματος στην επόμενη, το χρώμα παρεμβάλλεται σε μια ομαλή διαβάθμιση.

en: Add/Delete Item
el: Προσθήκη/Διαγραφή Στοιχείου

en: Added %s
el: Προστέθηκε %s

en: Added Column
el: Προστέθηκε Στήλη

en: Added Flex Column
el: Προστέθηκε Στήλη Flex

en: Added Flex Grid
el: Προστέθηκε Πλέγμα Flex

en: Added Group Preset
el: Προστέθηκε Προεπιλογή Ομάδας

en: Added Module Preset
el: Προστέθηκε Προεπιλογή Αρθρώματος

en: Added Row
el: Προστέθηκε Γραμμή

en: Added Specialty Section
el: Προστέθηκε Ειδική Ενότητα

en: Added template
el: Προστέθηκε πρότυπο

en: Additional Information
el: Πρόσθετες Πληροφορίες

en: Additional information
el: Επιπλέον πληροφορίες

en: Address Line 2
el: Γραμμή Διεύθυνσης 2

en: Adjust how sensitive the mirror movement is to mouse position
el: Ρυθμίστε πόσο ευαίσθητη είναι η κίνηση καθρέφτη στη θέση του ποντικιού

en: Adjust the background style of the button by customizing the background color, gradient, and image.
el: Προσαρμόστε το στυλ φόντου του κουμπιού προσαρμόζοντας το χρώμα φόντου, τη διαβάθμιση και την εικόνα.

en: Adjust the background style of this element by customizing the background color, gradient, image, video, pattern and mask.
el: Προσαρμόστε το στυλ φόντου αυτού του στοιχείου προσαρμόζοντας το χρώμα φόντου, τη διαβάθμιση, την εικόνα, το βίντεο, το μοτίβο και τη μάσκα.

en: Adjust the height of the featured image.
el: Προσαρμόστε το ύψος της επιλεγμένης εικόνας.

en: Adjust the horizontal spacing between child elements. This gap applies between columns in both flex and grid layouts.
el: Ρυθμίστε την οριζόντια απόσταση μεταξύ των θυγατρικών στοιχείων. Αυτό το κενό εφαρμόζεται μεταξύ στηλών τόσο σε διατάξεις flex όσο και σε διατάξεις πλέγματος.

en: Adjust the max height of the featured image.
el: Προσαρμόστε το μέγιστο ύψος της επιλεγμένης εικόνας.

en: Adjust the max width of the featured image.
el: Προσαρμόστε το μέγιστο πλάτος της επιλεγμένης εικόνας.

en: Adjust the size of the carousel arrows.
el: Προσαρμόστε το μέγεθος των βελών του καρουζέλ.

en: Adjust the size of the dot navigation.
el: Προσαρμόστε το μέγεθος της πλοήγησης με κουκκίδες.

en: Adjust the spacing between each column in this row.
el: Ρυθμίστε την απόσταση μεταξύ κάθε στήλης σ' αυτήν τη σειρά.

en: Adjust the vertical spacing between child elements. This gap applies between rows in both flex and grid layouts.
el: Ρυθμίστε την κατακόρυφη απόσταση μεταξύ των θυγατρικών στοιχείων. Αυτό το διάκενο εφαρμόζεται μεταξύ γραμμών τόσο σε διατάξεις flex όσο και σε διατάξεις grid.

en: Adjust the width of the content within the blurb.
el: Ρυθμίστε το πλάτος του περιεχομένου μέσα στο διαμέρισμα.

en: Adjust the width of the featured image.
el: Προσαρμόστε το πλάτος της επιλεγμένης εικόνας.

en: Adjusting the grayscale filter will allow you to change the color saturation of the map.
el: Η ρύθμιση του φίλτρου σε κλίμακα του γκρι θα σας επιτρέψει να αλλάξετε τον κορεσμό χρωμάτων του χάρτη.

en: Admin Label
el: Ετικέτα διαχείρισης

en: Administrator
el: Διαχειριστής

en: Advanced
el: Για Προχωρημένους

en: Advanced Settings
el: Ρυθμίσεις Για Προχωρημένους

en: After
el: Μετά

en: After Every 10th Action
el: Μετά από κάθε δέκατη δράση

en: After Every 20th Action
el: Μετά από κάθε 20ή δράση

en: After Every 30th Action
el: Μετά από κάθε 30ή δράση

en: After Every 40th Action
el: Μετά από κάθε 40ή δράση

en: After Every Action
el: Μετά από κάθε ενέργεια

en: After Image
el: Εικόνα Μετά

en: After Label
el: Ετικέτα Μετά

en: After Number of Times
el: Μετά τον αριθμό των φορών

en: Album
el: Αλμπουμ

en: Alert
el: Ειδοποίηση

en: Align Columns
el: Στοίχιση Στηλών

en: Align Content
el: Στοίχιση Περιεχομένου

en: Align Items
el: Στοίχιση Στοιχείων

en: Align Self
el: Στοίχιση Ίδιου

en: Align grid items within their cells horizontally. Controls how items are positioned along the inline (row) axis within their grid area, offering options like start, center, end, and stretch.
el: Στοιχίστε τα στοιχεία του πλέγματος μέσα στα κελιά τους οριζόντια. Ελέγχει τον τρόπο τοποθέτησης των στοιχείων κατά μήκος του ενσωματωμένου (γραμμικού) άξονα μέσα στην περιοχή του πλέγματος, προσφέροντας επιλογές όπως αρχή, κέντρο, τέλος και τέντωμα.

en: Align image to the left, right or center.
el: Ευθυγραμμίστε την εικόνα αριστερά, δεξιά ή στο κέντρο.

en: Align the %1$s to the left, right, center or justify.
el: Ευθυγραμμίστε το %1$s προς τα αριστερά, δεξιά, στο κέντρο ή για να δικαιολογήσετε.

en: Align the %s to the left, right, center or justify.
el: Στοίχιση του %s αριστερά, δεξιά, στο κέντρο ή πλήρης στοίχιση.

en: Align the module to the left, right or center.
el: Ευθυγραμμίστε την υπομονάδα προς τα αριστερά, δεξιά ή στο κέντρο.

en: Align this item within its grid cell horizontally.
el: Στοιχίστε αυτό το στοιχείο οριζόντια μέσα στο κελί πλέγματός του.

en: Align this item within its grid cell vertically.
el: Στοιχίστε αυτό το στοιχείο κατακόρυφα μέσα στο κελί πλέγματός του.

en: Align to the left, right, center or justify.
el: Στοίχιση αριστερά, δεξιά, στο κέντρο ή πλήρης στοίχιση.

en: Align you button to the left, right or center of the module.
el: Στοιχίστε το κουμπί αριστερά, δεξιά ή στο κέντρο της ενότητας.

en: Align your button to the left, right or center of the module.
el: Ευθυγραμμίστε το κουμπί σας προς τα αριστερά, δεξιά ή στο κέντρο της μονάδας.

en: Alignment
el: Ευθυγράμμιση

en: All
el: Όλα

en: All
el: Όλα

en: All %1$s
el: Όλα Τα %1$s

en: All %1$s Pages
el: Όλες Οι Σελίδες %1$s

en: All Archive Pages
el: Όλες Οι Σελίδες Αρχείου

en: All Attributes
el: Όλες Οι Ιδιότητες

en: All Author Pages
el: Όλες Οι Σελίδες Συγγραφέα

en: All Body Templates
el: Όλα Τα Πρότυπα Κυρίως Περιεχομένου

en: All Borders
el: Όλα Τα Περιγράμματα

en: All Categories
el: Όλες οι Κατηγορίες

en: All Containers
el: Όλα Τα Κοντέινερ

en: All Date Pages
el: Όλες Οι Σελίδες Ημερομηνίας

en: All Day
el: Ολη μέρα

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
el: Όλοι οι χρήστες του Divi μπορούν να αποθηκεύσουν δωρεάν έως %s στοιχεία στο Divi Cloud. Για να αποθηκεύσετε περισσότερα στοιχεία στο cloud σας και να ξεκλειδώσετε απεριόριστο χώρο αποθήκευσης, αναβαθμίστε τη συνδρομή σας στο Divi Cloud σήμερα. Αν δημιουργείτε ιστότοπους Divi επαγγελματικά, το Divi Cloud είναι ένα εξαιρετικό πρόσθετο και τεράστια εξοικονόμηση χρόνου. Θα το λατρέψετε!

en: All Elements
el: Όλα Τα Στοιχεία

en: All Footer Templates
el: Όλα Τα Πρότυπα Υποσέλιδου

en: All Header Templates
el: Όλα Τα Πρότυπα Κεφαλίδας

en: All Modified Fields
el: Όλα Τα Τροποποιημένα Πεδία

en: All Modules
el: Όλες οι ενότητες

en: All Option Groups
el: Όλες Οι Ομάδες Επιλογών

en: All Presets
el: Όλες Οι Προεπιλογές

en: All Templates
el: Όλα Τα Πρότυπα

en: All Theme Builder Items
el: Όλα Τα Στοιχεία Theme Builder

en: All Theme Builders
el: Όλα Τα Theme Builders

en: All Variables
el: Όλες Οι Μεταβλητές

en: All available options selected
el: Έχουν επιλεγεί όλες οι διαθέσιμες επιλογές

en: All content created in the Divi Builder will be lost. Previous content will be restored. Do you wish to proceed?
el: Όλο το περιεχόμενο που δημιουργήθηκε στον Divi Builder θα χαθεί. Το προηγούμενο περιεχόμενο θα αποκατασταθεί. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: All of your current page content will be lost. Do you wish to proceed?
el: Όλο το περιεχόμενο της τρέχουσας σελίδας θα χαθεί. Θέλετε να προχωρήσετε;

en: All of your current role settings will be set to defaults. Do you wish to proceed?
el: Όλες οι τρέχουσες ρυθμίσεις ρόλου θα επανέλθουν στις προεπιλογές. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: All options selected. Type to add custom tags.
el: Έχουν επιλεγεί όλες οι επιλογές. Πληκτρολογήστε για να προσθέσετε προσαρμοσμένες ετικέτες.

en: All values must have units
el: Όλες οι τιμές πρέπει να έχουν μονάδες

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .MP4 version here.
el: Όλα τα βίντεο θα πρέπει να μεταφορτωθούν και στις δύο μορφές .MP4 .WEBM για να εξασφαλιστεί η μέγιστη συμβατότητα σε όλα τα προγράμματα περιήγησης. Μεταφορτώστε την έκδοση .MP4 εδώ.

en: All videos should be uploaded in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers. Upload the .WEBM version here.
el: Όλα τα βίντεο θα πρέπει να μεταφορτωθούν και στις δύο μορφές .MP4 .WEBM για να εξασφαλιστεί η μέγιστη συμβατότητα σε όλα τα προγράμματα περιήγησης. Μεταφορτώστε την έκδοση .WEBM εδώ.

en: Allow video to be paused by other players when they begin playing
el: Επιτρέψτε να γίνεται παύση βίντεο όταν αρχίζουν την αναπαραγωγή άλλα προγράμματα αναπαραγωγής.

en: Allow video to be paused while it is not in the visible area.
el: Επιτρέψτε να γίνεται παύση βίντεο όταν αρχίζουν την αναπαραγωγή άλλα προγράμματα αναπαραγωγής.

en: Allowed Symbols
el: Επιτρεπόμενα Σύμβολα

en: Alphanumeric Only (A-Z, 0-9)
el: Μόνο Αλφαριθμητικοί Χαρακτήρες (A-Z, 0-9)

en: Also Save All %d Modules as Individual Items
el: Επίσης Αποθήκευση Όλων των %d Μονάδων ως Μεμονωμένα Στοιχεία

en: Also Save All %d Rows as Individual Items
el: Επίσης Αποθήκευση Όλων των %d Γραμμών ως Μεμονωμένα Στοιχεία

en: Also Save All %d Sections as Individual Items
el: Επίσης Αποθήκευση Όλων των %d Ενοτήτων ως Μεμονωμένα Στοιχεία

en: Amazon
el: Αμαζόνα

en: An active link is the page currently being visited. You can pick a color to be applied to active links to differentiate them from other links.
el: Ένας ενεργός σύνδεσμος είναι η σελίδα που επισκέπτεστε αυτήν τη στιγμή. Μπορείτε να επιλέξετε ένα χρώμα που θα εφαρμοστεί σε ενεργούς συνδέσμους για να τα διαφοροποιήσετε από άλλους συνδέσμους.

en: An error has occurred while saving the Global Presets settings. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages or plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved defaults by clicking Download Backup. A backup can be helpful when contacting our Support Team.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την αποθήκευση των ρυθμίσεων καθολικών προεπιλογών. Διάφορα προβλήματα μπορεί να προκαλέσουν αποτυχία μιας αποθήκευσης, όπως έλλειψη πόρων διακομιστή, μπλοκαρίσματα τείχους προστασίας ή διενέξεις προσθηκών ή εσφαλμένη διαμόρφωση διακομιστή. Μπορείτε να δοκιμάσετε να αποθηκεύσετε ξανά κάνοντας κλικ στην επιλογή Προσπαθήστε ξανά ή μπορείτε να κάνετε λήψη ενός αντιγράφου ασφαλείας των μη αποθηκευμένων προεπιλογών σας κάνοντας κλικ στην επιλογή Λήψη αντιγράφου ασφαλείας. Ένα αντίγραφο ασφαλείας μπορεί να είναι χρήσιμο όταν επικοινωνείτε με την ομάδα υποστήριξης.

en: An error has occurred while saving your page. Various problems can cause a save to fail, such as a lack of server resources, firewall blockages, plugin conflicts or server misconfiguration. You can try saving again by clicking Try Again, or you can download a backup of your unsaved page by clicking Download Backup. Backups can be restored using the portability system while next editing your page.
el: Παρουσιάστηκε κάποιο λάθος κατά την αποθήκευση της σελίδας. Διάφορα προβλήματα μπορεί να προκαλέσουν αποτυχία αποθήκευσης, όπως ή έλλειψη πόρων στον διακομιστή, αποκλεισμοί στο τείχος προστασίας, ασυμβατότητες μεταξύ των plugin ή κακή παραμετροποίηση του διακομιστή. Μπορείτε να προχωρήσετε σε μια νέα προσπάθεια αποθήκευσης πατώντας Νέα Προσπάθεια ή μπορείτε να κατεβάσετε ένα αντίγραφο ασφαλείας της σελίδας που δεν αποθηκεύτηκε, πατώντας Λήψη Αντιγράφου Ασφαλείας. Η επαναφορά των αντιγράφων ασφαλείας γίνεται με χρήση του συστήματος φορητότητας κατά την επόμενη επεξεργασία της σελίδας.

en: An error occurred while processing the shortcode.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την επεξεργασία του shortcode.

en: An error occurred while uploading the font file. We detected that the 'fileinfo' PHP extension is not loaded in your server. Enabling the extension may help.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη μεταφόρτωση του αρχείου γραμματοσειράς. Εντοπίσαμε ότι η επέκταση PHP 'fileinfo' δεν είναι φορτωμένη στον διακομιστή σας. Η ενεργοποίηση της επέκτασης μπορεί να βοηθήσει.

en: An introduction to the Fullwidth Menu module
el: Εισαγωγή στη λειτουργική μονάδα Fullwidth Menu

en: An introduction to the Menu module
el: Εισαγωγή στη λειτουργική μονάδα μενού

en: An unknown error occurred while uploading the font file. Please try again.
el: Παρουσιάστηκε άγνωστο σφάλμα κατά τη μεταφόρτωση του αρχείου γραμματοσειράς. Δοκιμάστε ξανά.

en: And %1$s More
el: Και Άλλα %1$s

en: Animation
el: Κινούμενο σχέδιο

en: Animation Delay
el: Κινούμενο σχέδιο

en: Animation Direction
el: Κατεύθυνση Διαβάθμισης

en: Animation Duration
el: Κινούμενο σχέδιο

en: Animation Intensity
el: Κινούμενο σχέδιο

en: Animation Repeat
el: Κινούμενο σχέδιο

en: Animation Speed
el: Ταχύτητα Κίνησης

en: Animation Speed Curve
el: Κινούμενο σχέδιο

en: Animation Starting Opacity
el: Κινούμενη εκκίνηση Αδιαφάνεια

en: Animation Style
el: Κινούμενο σχέδιο

en: Annually
el: Ετησίως

en: Anti-Spam Provider Account Setup Documentation
el: Τεκμηρίωση ρύθμισης λογαριασμού παρόχου Anti-Spam

en: Any
el: Οτιδήποτε

en: Any %1$s Link
el: Οποιοσδήποτε Σύνδεσμος %1$s

en: Any URL Parameter
el: Οποιαδήποτε παράμετρος URL

en: App View
el: Προβολή Εφαρμογής

en: Append Above
el: Προσθήκη Πάνω

en: Append Below
el: Προσθήκη Κάτω

en: Append To Main Canvas
el: Προσθήκη Στον Κύριο Καμβά

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Apply "Sticky Offset" to the nearest Sticky Element above or below this element.
el: Εφαρμόστε τη "Μετατόπιση Sticky" στο πλησιέστερο Sticky Στοιχείο πάνω ή κάτω από αυτό το στοιχείο.

en: Apply Changes
el: Εφαρμογή Αλλαγών

en: Apply Motion Effects To Child Elements
el: Εφαρμόστε εφέ κίνησης σε παιδικά στοιχεία

en: Apply Structure Template
el: Εφαρμογή Προτύπου Δομής

en: Apply a vertical or horizontal slant to the element, stretching it in either direction.
el: Εφαρμόστε μια κατακόρυφη ή οριζόντια κλίση στο στοιχείο, τεντώνοντάς το προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.

en: Apply coupon
el: Εφαρμογή κουπονιού

en: Apply “Sticky Offset” to the nearest Sticky Element above or below this element
el: Εφαρμόστε το "Sticky Offset" στο πλησιέστερο Sticky Element πάνω ή κάτω από αυτό το στοιχείο

en: Applying the grayscale filter will change the map colors to black and white.
el: Η εφαρμογή του φίλτρου σε κλίμακα του γκρι θα αλλάξει τα χρώματα του χάρτη σε ασπρόμαυρο.

en: Arch
el: Αψίδα

en: Archive Pages
el: Σελίδες Αρχείου

en: Are You Sure?
el: Είσαι σίγουρος?

en: Are you sure you want to delete the preset "%s"? This action cannot be undone.
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε την προεπιλογή "%s"; Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Are you sure you want to move "%s" to the trash?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να μετακινήσετε το "%s" στα απορρίμματα;

en: Are you sure?
el: Είστε σίγουροι;

en: Arrow
el: Βέλη

en: Arrow 2
el: Βέλη

en: Arrow 3
el: Βέλη

en: Arrow Color
el: Χρώμα βέλους

en: Arrow Position
el: Θέση Βέλους

en: Arrow Size
el: Μέγεθος Βέλους

en: Arrows
el: Βέλη

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Artist Name
el: Όνομα Καλλιτέχνη

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Ask me anything about building your page.
el: Ρωτήστε με οτιδήποτε για τη δημιουργία της σελίδας σας.

en: Assign As Default
el: Ορισμός Ως Προεπιλογή

en: Assign Preset as Default
el: Ορίστε την προεπιλογή ως προεπιλογή

en: Assign Presets
el: Ανάθεση Προεπιλογών

en: Assign a unique CSS ID to the element which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
el: Εκχωρήστε ένα μοναδικό αναγνωριστικό CSS στο στοιχείο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την εκχώρηση προσαρμοσμένων στυλ CSS από το θέμα του παιδιού σας ή από τις εισερχόμενες εισόδους CSS του Divi.

en: Assign any number of CSS Classes to the element, separated by spaces, which can be used to assign custom CSS styles from within your child theme or from within Divi's custom CSS inputs.
el: Αντιστοιχίστε οποιοδήποτε αριθμό κλάσεων CSS στο στοιχείο, διαχωρισμένο με κενά, τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την εκχώρηση προσαρμοσμένων στυλ CSS από το θέμα του παιδιού σας ή από τις προσαρμοσμένες εισόδους CSS του Divi.

en: Assigned layout to template
el: Ανατέθηκε διάταξη στο πρότυπο

en: Asymmetric
el: Ασύμμετρο

en: Asymmetric 2
el: Ασύμμετρη 2

en: Asymmetric 3
el: Ασύμμετρη 3

en: Asymmetric 4
el: Ασύμμετρη 4

en: Attribute
el: Χαρακτηριστικό

en: Attribute Body
el: Χαρακτηριστικό Σώμα

en: Attribute Name
el: Όνομα Ιδιότητας

en: Attribute Row
el: Σειρά χαρακτηριστικών

en: Attribute Text
el: Κείμενο Χαρακτηριστικών

en: Attribute Title
el: Χαρακτηριστικό Τίτλος

en: Attribute Type To Extend
el: Τύπος Ιδιότητας Για Επέκταση

en: Attribute Value
el: Τιμή Ιδιότητας

en: Attribute name is required.
el: Το όνομα χαρακτηριστικού είναι υποχρεωτικό.

en: Attributes
el: Παράμετροι

en: Audio
el: Αρχεία ήχου

en: Audio Content
el: Περιεχόμενο Ήχου

en: Audio Cover Art
el: Εικόνα Ήχου

en: Audio File
el: Αρχείο ήχου

en: Audio Meta
el: Μεταδεδομένα Ήχου

[ctx: Audio Module meta information]
en: by %1$s
el: από %1$s

en: Audio Title
el: Τίτλος Αρχείου Ήχου

en: Aug 6, 1999 (M j, Y)
el: 6 Αυγ, 1999 (M j, Y)

en: August 06, 1999 (F d, Y)
el: Αύγουστος 06, 1999 (F d, Y)

en: Authentication Required
el: Απαιτείται Έλεγχος Ταυτότητας

en: Author
el: Συντάκτης

en: Author Archive Page
el: Σελίδα Αρχείου Συγγραφέα

en: Author Bio
el: Βιογραφικό Συγγραφέα

en: Author Page Link
el: Σύνδεσμος Σελίδας Συγγραφέα

en: Author Profile Picture
el: Εικόνα Προφίλ Συγγραφέα

en: Author Text
el: Κείμενο Συγγραφέα

en: Author Website
el: Ιστότοπος Συγγραφέα

en: Author details can be modified from the user profile page.
el: Οι λεπτομέρειες συντάκτη μπορούν να τροποποιηθούν από τη σελίδα προφίλ χρήστη.

en: Auto
el: Αυτο

en: Auto Height Rows
el: Γραμμές Αυτόματου Ύψους

en: Auto Width Columns
el: Στήλες Αυτόματου Πλάτους

en: Automatic Animation
el: Αυτόματο κινούμενο σχέδιο

en: Automatic Animation Speed (in ms)
el: Αυτόματη ταχύτητα κινούμενου σχεδίου (ανά χιλιοστό του δευτερολέπτου)

en: Automatic Carousel Rotation
el: Αυτόματη ανταλλαγή Carousel

en: Automatic Carousel Rotation Speed (in ms)
el: Ταχύτητα αυτόματης ανταλλαγής Carousel (ανά χιλιοστό του δευτερολέπτου)

en: Automatic Rotation
el: Αυτόματη Περιστροφή

en: Automatic Rotation Speed
el: Ταχύτητα Αυτόματης Περιστροφής

en: Available on backorder
el: Διαθέσιμο σε προπαραγγελία

en: Average
el: Μέτριο

en: Back To Preset Manager
el: Πίσω Στη Διαχείριση Προεπιλογών

en: Back to parent
el: Πίσω στο γονικό

en: Background
el: Φόντο

en: Background Color
el: Χρώμα Φόντου

en: Background Gradient
el: Διαβάθμιση Φόντου

en: Background Image
el: Εικόνα φόντου:

en: Background Image Blend
el: Ανάμιξη Εικόνας Φόντου

en: Background Image Height
el: Ύψος εικόνας φόντου

en: Background Image Horizontal Offset
el: Οριζόντια μετατόπιση εικόνας φόντου

en: Background Image Position
el: Θέση Της Εικόνας Φόντου

en: Background Image Repeat
el: Επανάληψη Εικόνας Φόντου

en: Background Image Size
el: Το Μέγεθος Της Εικόνας Φόντου

en: Background Image Vertical Offset
el: Κατακόρυφη μετατόπιση εικόνας φόντου

en: Background Image Width
el: Πλάτος εικόνας φόντου

en: Background Mask
el: Μάσκα φόντου

en: Background Overlay Color
el: Χρώμα Φόντου Επικάλυψης

en: Background Pattern
el: Μοτίβο φόντου

en: Background Preview:
el: Προεπισκόπηση Φόντου:

en: Background Settings
el: Ρυθμίσεις Φόντου

en: Background Video
el: Βίντεο φόντου .MP4

en: Background Video Height
el: Ύψος βίντεο φόντου

en: Background Video MP4
el: Βίντεο φόντου .MP4

en: Background Video Webm
el: Βίντεο φόντου .WEBM

en: Background Video Width
el: Πλατος βίντεο φόντου

en: Background images can be blended with the background color, merging the two and creating unique effects.
el: Οι εικόνες φόντου μπορούν να αναμειχθούν με το χρώμα του φόντου, συνδυάζοντας τα δύο και δημιουργώντας μοναδικά εφέ.

en: Backup Exists
el: Υπάρχει Αντίγραφο Ασφαλείας

en: Backward
el: Προς Τα Πίσω

en: Bar
el: Μπαρ

en: Bar Background Color
el: Χρώμα φόντου γραμμής

en: Bar Counter
el: Μετρητής

en: Bar Counters
el: Γραμμικοί μετρητές

en: Base Device
el: Βασική Συσκευή

en: Based on
el: Με βάση

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
el: Γίνετε ο πρώτος που θα αξιολογήσει το &ldquo;%s&rdquo;

en: Bean
el: Φασόλι

en: Before
el: Πριν

en: Before Image
el: Εικόνα Πριν

en: Before Label
el: Ετικέτα Πριν

en: Before you can download Premade Layouts from the Divi Library you must authenticate your Elegant Themes subscription.
el: Για να μπορέσετε να κατεβάσετε Προκατασκευασμένες Διατάξεις από τη Βιβλιοθήκη Divi, πρέπει να επαληθεύσετε τη συνδρομή σας στο Elegant Themes.

en: Before/After Image
el: Εικόνα Πριν/Μετά

en: Before/After Images
el: Εικόνες Πριν/Μετά

en: Behance
el: Συμπεριφορά

en: Below
el: Κάτω

en: Below Title
el: Κάτω από τον τίτλο

en: Best Selling Products
el: Πρώτα σε πωλήσεις προϊόντα

en: Binary
el: Δυαδικό

en: Bio/Description
el: Βιογραφικό/Περιγραφή

en: Biography
el: Βιογραφικό

en: Blades
el: Λεπίδες

en: Blend Mode
el: Έσωσε Την Ενότητα

en: Block
el: Μπλοκ

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. Pick a color to use for that border.
el: Στα τετραγωνίδια δίνονται ένα όριο για να τα διαχωρίσετε από το κανονικό κείμενο. Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για αυτό το περίγραμμα.

en: Block quotes are given a border to separate them from normal text. You can increase or decrease the size of that border using this setting.
el: Στα τετραγωνίδια δίνονται ένα όριο για να τα διαχωρίσετε από το κανονικό κείμενο. Μπορείτε να αυξήσετε ή να μειώσετε το μέγεθος αυτών των ορίων χρησιμοποιώντας αυτή τη ρύθμιση.

en: Blockquote Border Color
el: Χρώμα Περιγράμματος Εστιασμένου Πεδίου

en: Blockquote Border Weight
el: Μάζα συνόρων κατά μάζα

en: Blue
el: Μπλε

en: Blur
el: Blurb

en: Blur by this amount.
el: Θολώστε από αυτό το ποσό.

en: Blurb Content
el: Περιγραφή Περιεχομένου

en: Blurb Image
el: Περιγραφή Εικόνας

en: Blurb Title
el: Περιγραφή Τίτλου

en: Body
el: Κύριο Κείμενο

en: Body Area
el: Περιοχή σώματος

en: Body Link
el: Σύνδεσμος σώματος

en: Body Template
el: Πρότυπο Κυρίως Περιεχομένου

en: Body Templates
el: Πρότυπα Κυρίως Περιεχομένου

en: Body Text
el: Σώμα κειμένου

en: Body Text Color
el: Χρώμα Κύριου Κειμένου

en: Body: %s
el: Κύριο Κείμενο: %s

en: Bold
el: Έντονη Γραφή

en: Bold 700
el: Έντονα 700

en: Border
el: Όριο

en: Border Bottom
el: Περίγραμμα Κάτω

en: Border Color
el: Χρώμα Περιγράμματος

en: Border Left
el: Περίγραμμα Αριστερά

en: Border Radius
el: Ακτίνα Περιγράμματος

en: Border Right
el: Περίγραμμα Δεξιά

en: Border Style
el: Στυλ Περιγράμματος

en: Border Styles
el: Στυλ Περιγράμματος

en: Border Top
el: Περίγραμμα Πάνω

en: Border Weight
el: Πάχος Περιγράμματος

en: Border Width
el: Πλάτος Περιγράμματος

en: Borders support various different styles, each of which will change the shape of the border element.
el: Τα σύνορα υποστηρίζουν διάφορα διαφορετικά στυλ, καθένα από τα οποία θα αλλάξει το σχήμα του στοιχείου των συνόρων.

en: Bottom
el: Κάτω μέρος

en: Bottom Border Color
el: Χρώμα Πλήκτρου και Περιγράμματος

en: Bottom Border Style
el: Στυλ Περιγράμματος

en: Bottom Border Width
el: Πλάτος Περιγράμματος

en: Bottom Center
el: Κάτω Κέντρο

en: Bottom Left
el: Κάτω Αριστερά

en: Bottom Right
el: Κάτω Δεξιά

en: Bottom Sticky Limit
el: Κάτω κολλώδες όριο

en: Bottom To Top
el: Από κάτω προς τα πάνω

en: Bottom of Element
el: Κάτω στοιχείου

en: Bounce
el: Αναπηδήσεις

en: Box Shadow
el: Σκιά κουτιού

en: Box Shadow Blur Strength
el: Εμβέλεια σκιάς κουτιού

en: Box Shadow Horizontal Position
el: Οριζόντια θέση σκιάς κουτιού

en: Box Shadow Position
el: Αρχική Θέση

en: Box Shadow Spread Strength
el: Εμβέλεια σκιάς κουτιού

en: Box Shadow Vertical Position
el: Αρχική Θέση

en: Brand New
el: Ολοκαίνουργιο

en: Breakpoint
el: Σημείο Διακοπής

en: Breakpoint Enter
el: Είσοδος Breakpoint

en: Breakpoint Exit
el: Έξοδος Breakpoint

en: Breakpoints
el: Σημεία Διακοπής

en: Brightness
el: Λάμψη

en: Browser
el: Πρόγραμμα περιήγησης

en: Buffer
el: Ρυθμιστής

en: Build Custom Body
el: Δημιουργία Προσαρμοσμένου Κυρίως Περιεχομένου

en: Build Custom Footer
el: Δημιουργία Προσαρμοσμένου Υποσέλιδου

en: Build Custom Header
el: Δημιουργία Προσαρμοσμένης Κεφαλίδας

en: Build From Scratch
el: Δημιουργία Από Το Μηδέν

en: Build Global Body
el: Δημιουργία Καθολικού Κυρίως Περιεχομένου

en: Build Global Footer
el: Δημιουργία Καθολικού Υποσέλιδου

en: Build Global Header
el: Δημιουργία Καθολικής Κεφαλίδας

en: Build New Template
el: Δημιουργία Νέου Προτύπου

en: Build On The Front End
el: Δημιουργία Στο Front End

en: Build With AI
el: Κατασκευή με AI

en: Build your page from the ground up. Don't worry, you can access our premade layouts at any time.
el: Δημιουργήστε τη σελίδα σας από την αρχή. Μην ανησυχείτε, μπορείτε να έχετε πρόσβαση στις έτοιμες διατάξεις μας οποιαδήποτε στιγμή.

en: Builder Default Interaction Mode
el: Προεπιλεγμένη Λειτουργία Αλληλεπίδρασης Builder

en: Builder Default View Mode
el: Προεπιλεγμένη λειτουργία προβολής του Builder

en: Builder History
el: Ιστορικό Builder

en: Builder Interface
el: Διεπαφή Builder

en: Builder Interface Animations
el: Κινούμενα Εφέ Διεπαφής Builder

en: Builder Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις Πληκτρολογίου Builder

en: Builder Settings
el: Ρυθμίσεις Builder

en: Bullet
el: Τελεία

en: Bullet Color
el: Χρώμα Κουκκίδας

en: Button
el: Κουμπί

en: Button #1
el: Κουμπί #1

en: Button #1 Link URL
el: Σύνδεσμος Κουμπιού #1 URL

en: Button #2
el: Κουμπί #2

en: Button #2 Link URL
el: Σύνδεσμος Κουμπιού #2 URL

en: Button Alignment
el: Ευθυγράμμιση πλήκτρου

en: Button Box Shadow
el: Σκιά κουμπιού κουμπιού

en: Button Icon
el: Εικονίδιο Κουμπιού

en: Button Icon Color
el: Χρώμα Εικονιδίου Κουμπιού

en: Button Icon Placement
el: Τοποθέτηση Εικονιδίου Κουμπιού

en: Button One
el: Ένα Κουμπί

en: Button Text
el: Κείμενο Κουμπιού

en: Button Two
el: Κουμπί Δύο

en: Button and Border Color
el: Χρώμα Πλήκτρου και Περιγράμματος

en: Buttons
el: Κουμπιά

en: By adjusting the ending position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
el: Ρυθμίζοντας τη θέση τερματισμού της κλίσης, μπορείτε να ελέγξετε πόσο γρήγορα ή αργά κάθε χρώμα μεταβαίνει και πού αρχίζει η μετάβαση.

en: By adjusting the starting position of the gradient, you can control how quickly or slowly each color transitions, and where the transition begins.
el: Ρυθμίζοντας την αρχική θέση της κλίσης, μπορείτε να ελέγξετε πόσο γρήγορα ή αργά κάθε χρώμα μεταβαίνει και πού αρχίζει η μετάβαση.

en: By default, animations will only play once. If you would like to loop your animation continuously you can choose the Loop option here.
el: Από προεπιλογή, τα κινούμενα σχέδια θα αναπαραχθούν μόνο μία φορά. Εάν θέλετε να βρόχοτε το animation σας συνεχώς, μπορείτε να επιλέξετε την επιλογή Loop εδώ.

en: By default, button icons are displayed on hover. If you would like button icons to always be displayed, then you can enable this option.
el: Από προεπιλογή, τα εικονίδια με κουμπιά εμφανίζονται στην οθόνη. Αν θέλετε τα εικονίδια κουμπιών να εμφανίζονται πάντα, τότε μπορείτε να ενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή.

en: By default, elements will extend the full width of their parent element. If you would like to set a custom static width, you can do so using this option.
el: Από προεπιλογή, τα στοιχεία θα επεκτείνουν το πλήρες πλάτος του γονικού στοιχείου τους. Αν θέλετε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο στατικό πλάτος, μπορείτε να το κάνετε χρησιμοποιώντας αυτήν την επιλογή.

en: By default, your main canvas and all local canvases will be exported, along with any global canvases appended to your main canvas or targeted by your main canvas with interactivity.
el: Από προεπιλογή, θα εξαχθεί ο κύριος καμβάς σας και όλοι οι τοπικοί καμβάδες, μαζί με τυχόν καθολικούς καμβάδες που είναι προσαρτημένοι στον κύριο καμβά σας ή στοχεύονται από τον κύριο καμβά σας με διαδραστικότητα.

en: By increasing the starting opacity, you can reduce or remove the fade effect that is applied to all animation styles.
el: Με την αύξηση της αδιαφάνειας εκκίνησης, μπορείτε να μειώσετε ή να αφαιρέσετε το φαινόμενο εξασθένισης που εφαρμόζεται σε όλα τα στυλ κίνησης.

en: CSS Class
el: Κλάση CSS

en: CSS ID & Classes
el: CSS ID & Κλάσεις

en: CSS Snippet
el: Απόσπασμα CSS

en: CSS added here will target the following class: %s
el: Το CSS που προστίθεται εδώ θα στοχεύει την ακόλουθη κλάση: %s

en: CSS syntax error.
el: Σφάλμα σύνταξης CSS.

en: Call
el: Κλήση

en: Call To Action
el: Έκκληση για ενέργεια

en: Call To Actions
el: Πρόσκληση σε Ενέργειες

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel Changes
el: Ακύρωση Αλλαγών

en: Cannot create a revision of a revision
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία αναθεώρησης από αναθεώρηση

en: Cannot hook block to itself.
el: Δεν είναι δυνατή η σύνδεση του μπλοκ με τον εαυτό του.

en: Canvas
el: Καμβάς

en: Canvas Grid View
el: Προβολή Πλέγματος Καμβά

en: Canvas ID is required.
el: Απαιτείται ID καμβά.

en: Canvas Name
el: Όνομα Καμβά

en: Canvas Portal
el: Πύλη Καμβά

en: Canvas Portals
el: Πύλες Καμβά

en: Canvas Settings
el: Ρυθμίσεις Καμβά

en: Capitalize
el: Κεφαλαίο Πρώτο Γράμμα

en: Captcha Field
el: Πεδίο Επαλήθευσης Captcha

en: Captcha Text
el: Κείμενο Επαλήθευσης Captcha

en: Caption
el: Λεζάντα

en: Caption Text
el: Κείμενο Λεζάντας

en: Caret
el: Αγκύλη

en: Carousel Active Slide
el: Ενεργή Διαφάνεια Καρουζέλ

en: Carousel Arrows
el: Βέλη Καρουζέλ

en: Carousel Container
el: Περιέκτης Καρουζέλ

en: Carousel Dots
el: Κουκκίδες Καρουζέλ

en: Carousel Item
el: Στοιχείο Καρουζέλ

en: Carousel Item Title
el: Τίτλος Στοιχείου Καρουζέλ

en: Carousel Item Title Text
el: Κείμενο Τίτλου Στοιχείου Καρουζέλ

en: Carousel Settings
el: Ρυθμίσεις Καρουζέλ

en: Carousel Slide
el: Διαφάνεια Καρουζέλ

en: Carousel Title
el: Τίτλος Καρουζέλ

en: Carousel Track
el: Τροχιά Καρουζέλ

en: Cart
el: Καροτσάκι

en: Cart Contents
el: Περιεχόμενα Καλαθιού

en: Cart Quantity
el: Ποσότητα καλαθιού

en: Cart Quantity Text
el: Καλάθι Ποσότητα Κείμενο

en: Cart Totals Table
el: Πίνακας συνόλων καλαθιού

en: Cart Totals Table Cell
el: Κελλί πίνακα συνόλων καλαθιού

en: Cart Totals Table Row
el: Σειρά πίνακα συνόλων καλαθιού

en: Cart totals
el: Σύνολα καλαθιού

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Categories Separator
el: Διαχωριστικό Κατηγοριών

en: Category
el: Κατηγορία

en: Category 1
el: Κατηγορία 1

en: Category 2
el: Κατηγορία 2

en: Category 3
el: Κατηγορία 3

en: Category Description
el: Περιγραφή Κατηγορίας

en: Category Image
el: Εικόνα Κατηγορίας

en: Category Page
el: Σελίδα κατηγορίας

en: Category Type
el: Τύπος Κατηγορίας

en: Center
el: Στο κέντρο

en: Center Center
el: Κέντρο Κέντρο

en: Center Left
el: Κέντρο Αριστερά

en: Center Mode
el: Λειτουργία Κέντρου

en: Center Right
el: Κέντρο Δεξιά

en: Center the active slide and show partial slides on either side.
el: Κεντράρει την ενεργή διαφάνεια και εμφανίζει μερικές διαφάνειες και στις δύο πλευρές.

en: Centered
el: Κεντραρισμένο

en: Centimeters (cm)
el: εκατοστά (cm)

en: Change API Key
el: Αλλαγή Κλειδιού API

en: Change Column Structure
el: Αλλαγή Δομής Στήλης

en: Change Gutter Width
el: Αλλαγή πλάτους απόστασης κενού

en: Change the direction of the gradient by choosing a starting position within a 360 degree range.
el: Αλλάξτε την κατεύθυνση της κλίσης επιλέγοντας μια θέση εκκίνησης μέσα σε ένα εύρος 360 μοιρών.

en: Changed Column Structure
el: Άλλαξε η Δομή Στηλών

en: Changed Flex Column Structure
el: Άλλαξε η Δομή Στηλών Flex

en: Changes made to variables will affect all instances across your entire site. Do you wish to proceed?
el: Οι αλλαγές στις μεταβλητές θα επηρεάσουν όλες τις εμφανίσεις σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Character
el: Χαρακτήρας

en: Checkbox
el: Πλαίσιο επιλογής

en: Checkboxes
el: Πλαίσιο Επιλογής

en: Checkerboard
el: Σκακιέρα

en: Checkout
el: Ολοκλήρωση Αγοράς

en: Checkout Button
el: Κουμπί ολοκλήρωσης αγοράς

en: Chevrons
el: Chevron

en: Child Module
el: Θυγατρική Μονάδα

en: Children
el: Θυγατρικά

en: Children of Specific %1$s
el: Θυγατρικά Συγκεκριμένου %1$s

en: Choose Column
el: Επιλογή Στήλης

en: Choose File
el: Επιλέξτε Αρχείο

en: Choose Files
el: Επιλέξτε Αρχεία

en: Choose Font Files
el: Επιλέξτε Αρχείο

en: Choose Layout
el: Επιλογή Διάταξης

en: Choose Library
el: Επιλογή Βιβλιοθήκης

en: Choose a Background Image
el: Επιλογή εικόνας φόντου

en: Choose a Background Video MP4 File
el: Επιλογή βίντεο φόντου

en: Choose a Background Video WEBM File
el: Επιλογή βίντεο φόντου σε μορφή αρχείου .WEBM

en: Choose a Premade Layout
el: Επιλέξτε Μια Έτοιμη Διάταξη

en: Choose a color for the carousel arrows.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τα βέλη του καρουζέλ.

en: Choose a color for the dot navigation.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για την πλοήγηση με κουκκίδες.

en: Choose a color for the slider arrows inside the circle.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τα βέλη του ρυθμιστικού μέσα στον κύκλο.

en: Choose a color for the slider circle and line.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τον κύκλο και τη γραμμή του ρυθμιστικού.

en: Choose a custom field. Custom fields must be defined in your email provider account.
el: Επιλέξτε ένα προσαρμοσμένο πεδίο. Τα προσαρμοσμένα πεδία πρέπει να οριστούν στον λογαριασμό του παρόχου email σας.

en: Choose a custom font to use for the %s. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
el: Επιλέξτε μια προσαρμοσμένη γραμματοσειρά για το %s. Όλες οι γραμματοσειρές ιστού Google είναι διαθέσιμες ή μπορείτε να ανεβάσετε τα δικά σας αρχεία προσαρμοσμένων γραμματοσειρών.

en: Choose a custom font to use for the button. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
el: Επιλέξτε μια προσαρμοσμένη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί για το κουμπί. Όλες οι γραμματοσειρές Ιστού της Google είναι διαθέσιμες ή μπορείτε να ανεβάσετε τα δικά σας προσαρμοσμένα αρχεία γραμματοσειρών.

en: Choose a custom font to use for the text. All Google web fonts are available, or you can upload your own custom font files.
el: Επιλέξτε μια προσαρμοσμένη γραμματοσειρά για το κείμενο. Όλες οι γραμματοσειρές ιστού Google είναι διαθέσιμες ή μπορείτε να ανεβάσετε τα δικά σας αρχεία προσαρμοσμένων γραμματοσειρών.

en: Choose a list. If you don't see any lists, click "Add" to add an account.
el: Επιλέξτε μια λίστα AWeber. Αν δεν βλέπετε κάποια λίστα, πατήστε "Προσθήκη" για να προσθέσετε έναν λογαριασμό AWeber.

en: Choose a preset for the selected module
el: Επιλέξτε μια προεπιλογή για την επιλεγμένη ενότητα

en: Choose a service provider.
el: Επιλογή παρόχου.

en: Choose a title of your login box.
el: Επιλέξτε έναν τίτλο για το δικό σας πλαίσιο της εισαγωγής στο σύστημα.

en: Choose an Image
el: Επιλογή εικόνας

en: Choose an account or click "Add" to add a new account.
el: Επιλέξτε έναν λογαριασμό ή κάντε κλικ στο "Προσθήκη" για να προσθέσετε έναν νέο λογαριασμό.

en: Choose an icon for the left navigation arrow.
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο για το αριστερό βέλος πλοήγησης.

en: Choose an icon for the right navigation arrow.
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο για το δεξί βέλος πλοήγησης.

en: Choose an icon for this list item.
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο για αυτό το στοιχείο λίστας.

en: Choose an icon for your link.
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο για τον σύνδεσμό σας.

en: Choose an icon to display
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο για εμφάνιση

en: Choose an icon to display for the scroll down button.
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο να εμφανίσετε για το πλήκτρο κύλισης προς τα κάτω.

en: Choose an icon to display with your blurb.
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο που θα εμφανίζεται στο blurb σας.

en: Choose an icon to display.
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο για εμφάνιση.

en: Choose from hundreds of premade layouts, start from any of your saved layouts, or clone an existing page.
el: Επιλέξτε από εκατοντάδες προκατασκευασμένες διατάξεις, ξεκινήστε από οποιαδήποτε από τις αποθηκευμένες σας διατάξεις ή κλωνοποιήστε μια υπάρχουσα σελίδα.

en: Choose how grid columns should be sized. Equal width columns create uniform columns, auto columns size to content, and manual gives you complete control with custom CSS grid syntax.
el: Επιλέξτε πώς θα ορίζεται το μέγεθος των στηλών του πλέγματος. Οι στήλες ίσου πλάτους δημιουργούν ομοιόμορφες στήλες, οι αυτόματες στήλες προσαρμόζονται στο περιεχόμενο και η χειροκίνητη επιλογή σάς δίνει πλήρη έλεγχο με προσαρμοσμένη σύνταξη πλέγματος CSS.

en: Choose how grid rows should be sized. Auto height adjusts to content, equal height creates uniform rows, minimum height sets a baseline, and fixed height maintains consistent row dimensions.
el: Επιλέξτε πώς θα ορίζεται το μέγεθος των γραμμών του πλέγματος. Το αυτόματο ύψος προσαρμόζεται στο περιεχόμενο, το ίσο ύψος δημιουργεί ομοιόμορφες γραμμές, το ελάχιστο ύψος θέτει μια βάση και το σταθερό ύψος διατηρεί συνεπείς διαστάσεις γραμμών.

en: Choose how many columns to display.
el: Επιλέξτε πόσες στήλες να εμφανίζονται.

en: Choose how many posts you would like to display in the slider.
el: Επιλέξτε πόσες αναρτήσεις θέλετε να εμφανίζονται στο ρυθμιστικό.

en: Choose how many posts you would like to offset by
el: Επιλέξτε πόσες δημοσιεύσεις θέλετε να μετατοπίζονται κατά

en: Choose how many posts you would like to skip. These posts will not be shown in the feed.
el: Επιλέξτε πόσα μηνύματα θέλετε να παραλείψετε. Αυτές οι αναρτήσεις δεν θα εμφανίζονται στη ροή.

en: Choose how many products you would like to skip. These products will not be shown in the feed.
el: Επιλέξτε πόσα προϊόντα θα θέλατε να παραλείψετε. Αυτά τα προϊόντα δεν θα εμφανίζονται στη ροή.

en: Choose how many times the shape divider should repeat. Setting to 1x will remove all repetition.
el: Επιλέξτε πόσες φορές θα πρέπει να επαναλαμβάνεται ο διαχωριστής σχήματος. Η ρύθμιση σε 1 × θα αφαιρέσει όλες τις επαναλήψεις.

en: Choose how much posts you would like to display per page.
el: Επιλέξτε πόσες δημοσιεύσεις θέλετε να εμφανίζονται ανά σελίδα.

en: Choose how the animation should play.
el: Επιλέξτε πώς θα αναπαράγεται η κίνηση.

en: Choose how the dropdown menu should be aligned relative to the parent module.
el: Επιλέξτε πώς θα πρέπει να στοιχίζεται το αναπτυσσόμενο μενού σε σχέση με το γονικό πρόσθετο.

en: Choose how the dropdown should be positioned.
el: Επιλέξτε πώς θα πρέπει να τοποθετηθεί το αναπτυσσόμενο.

en: Choose how the target element responds to mouse movement
el: Επιλέξτε πώς ανταποκρίνεται το στοιχείο-στόχος στην κίνηση του ποντικιού

en: Choose how to compare the meta value. Options include equals, not equals, greater than, less than, and other comparison operators for filtering posts.
el: Επιλέξτε πώς θα συγκριθεί η τιμή meta. Οι επιλογές περιλαμβάνουν ίσο, όχι ίσο, μεγαλύτερο από, μικρότερο από και άλλους τελεστές σύγκρισης για φιλτράρισμα αναρτήσεων.

en: Choose how to sort the posts in your loop. Select the field that will be used to determine the order of the displayed content.
el: Επιλέξτε πώς θα ταξινομούνται οι αναρτήσεις στον βρόχο σας. Επιλέξτε το πεδίο που θα χρησιμοποιηθεί για να καθοριστεί η σειρά του περιεχομένου που εμφανίζεται.

en: Choose how your products should be ordered.
el: Επιλέξτε πως πρέπει να ταξινομηθούν τα προϊόντα σας.

en: Choose posts of which post type you would like to display.
el: Επιλέξτε μηνύματα με ποιον τύπο θέματος θέλετε να εμφανίσετε.

en: Choose the CSS grid property to apply to the targeted items
el: Επιλέξτε την ιδιότητα grid του CSS που θα εφαρμοστεί στα στοχευμένα στοιχεία

en: Choose the Column Class for this module when inside a flex layout.
el: Επιλέξτε την Κλάση Στήλης για αυτήν τη μονάδα όταν βρίσκεται μέσα σε διάταξη flex.

en: Choose the HTML5 element to use for the element wrapper.
el: Επιλέξτε το στοιχείο HTML5 που θα χρησιμοποιηθεί για το περιτύλιγμα του στοιχείου.

en: Choose the alignment of the dot navigation.
el: Επιλέξτε τη στοίχιση της πλοήγησης με κουκκίδες.

en: Choose the direction to sort your posts. Descending shows the newest or highest values first, while ascending shows the oldest or lowest values first.
el: Επιλέξτε την κατεύθυνση ταξινόμησης των αναρτήσεών σας. Η φθίνουσα εμφανίζει πρώτα τις νεότερες ή τις υψηλότερες τιμές, ενώ η αύξουσα εμφανίζει πρώτα τις παλαιότερες ή τις χαμηλότερες τιμές.

en: Choose the font weights supported by your font. Select "All" if you don't know this information or if your font includes all weights.
el: Επιλέξτε τα βάρη των γραμματοσειρών που υποστηρίζονται από τη γραμματοσειρά σας. Επιλέξτε "Όλα" αν δεν γνωρίζετε αυτές τις πληροφορίες ή εάν η γραμματοσειρά σας περιλαμβάνει όλα τα βάρη.

en: Choose the images that you would like to appear in the image gallery.
el: Επιλέξτε τις εικόνες που θέλετε να εμφανίζονται στη συλλογή εικόνων.

en: Choose the layout style for this element. Flexbox enables advanced layout options with direction, alignment, and spacing controls.
el: Επιλέξτε το στυλ διάταξης για αυτό το στοιχείο. Το Flexbox ενεργοποιεί προηγμένες επιλογές διάταξης με στοιχεία ελέγχου για κατεύθυνση, στοίχιση και αποστάσεις.

en: Choose the playback direction of the animation.
el: Επιλέξτε την κατεύθυνση αναπαραγωγής της κίνησης.

en: Choose the point of origin for all transformations. This will affect around which point the object is rotated, moved and resized.
el: Επιλέξτε το σημείο προέλευσης για όλους τους μετασχηματισμούς. Αυτό θα επηρεάσει γύρω από ποιο σημείο το αντικείμενο περιστρέφεται, μετακινείται και αλλάζει μέγεθος.

en: Choose the position of the carousel arrows.
el: Επιλέξτε τη θέση των βελών του καρουζέλ.

en: Choose the position of the dot navigation.
el: Επιλέξτε τη θέση της πλοήγησης με κουκκίδες.

en: Choose the scope of where to look for matching fields.
el: Επιλέξτε το εύρος του πού θα γίνει αναζήτηση για πεδία που ταιριάζουν.

en: Choose the scope of where to look for target modules.
el: Επιλέξτε το εύρος του πού θα γίνει αναζήτηση για modules-στόχους.

en: Choose the social network
el: Επιλέξτε το κοινωνικό δίκτυο

en: Choose the thumbnail size to use for the featured image.
el: Επιλέξτε το μέγεθος μικρογραφίας που θα χρησιμοποιηθεί για την επιλεγμένη εικόνα.

en: Choose the type of content to query for your loop. Select Post Type to display things like blog posts and products, Terms to display things like categories and tags, Users to display lists of users, or Menu to loop through WordPress menu items.
el: Επιλέξτε τον τύπο περιεχομένου για τον οποίο θα γίνει ερώτημα στον βρόχο σας. Επιλέξτε Τύπος Ανάρτησης για να εμφανίσετε πράγματα όπως αναρτήσεις ιστολογίου και προϊόντα, Όροι για να εμφανίσετε πράγματα όπως κατηγορίες και ετικέτες, Χρήστες για να εμφανίσετε λίστες χρηστών ή Μενού για να κάνετε βρόχο μέσα από στοιχεία μενού του WordPress.

en: Choose the type of field
el: Επιλέξτε τον τύπο του πεδίου

en: Choose the width of each sidebar widget.
el: Επιλέξτε το πλάτος για κάθε widget της πλευρικής στήλης.

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls
el: Επιλέξτε να παραμείνει αυτό το στοιχείο σε σταθερή απόσταση από την επάνω ή την κάτω άκρη του παραθύρου του προγράμματος περιήγησης καθώς ο χρήστης κάνει κύλιση

en: Choose to have this element remain a fixed distance from the top or bottom edge of the browser window as the user scrolls.
el: Επιλέξτε ώστε αυτό το στοιχείο να παραμένει σε σταθερή απόσταση από το πάνω ή το κάτω άκρο του παραθύρου του προγράμματος περιήγησης καθώς ο χρήστης κάνει κύλιση.

en: Choose what action should be performed
el: Επιλέξτε ποια ενέργεια θα εκτελεστεί

en: Choose what data (if any) to include in the redirect URL as query arguments.
el: Επιλέξτε ποια δεδομένα (εάν υπάρχουν) να συμπεριληφθούν στη διεύθυνση URL ανακατεύθυνσης ως επιχειρήματα ερωτήματος.

en: Choose what happens when a site visitor has been successfully subscribed to your list.
el: Επιλέξτε τι συμβαίνει όταν ένας επισκέπτης ιστότοπου έχει εγγραφεί επιτυχώς στη λίστα σας.

en: Choose when the animation should be triggered.
el: Επιλέξτε πότε θα ξεκινά η κίνηση.

en: Choose when the dropdown should be displayed.
el: Επιλέξτε πότε θα πρέπει να εμφανίζεται το αναπτυσσόμενο.

en: Choose when this interaction should be triggered
el: Επιλέξτε πότε θα ενεργοποιείται αυτή η αλληλεπίδραση

en: Choose when to display this element based on a set of conditions. Multiple conditions can be added. Date & Time condition is based on your timezone settings in your <a href="%1$s" target="_blank" title="WordPress General Settings">WordPress General Settings</a>
el: Επιλέξτε πότε θα εμφανίζεται αυτό το στοιχείο με βάση ένα σύνολο συνθηκών. Μπορούν να προστεθούν πολλαπλές συνθήκες. Η συνθήκη ημερομηνίας και ώρας βασίζεται στις ρυθμίσεις ζώνης ώρας στις <a href="%1$s" target="_blank" title="Γενικές ρυθμίσεις WordPress">Γενικές ρυθμίσεις WordPress</a>

en: Choose where the button icon should be displayed within the button.
el: Επιλέξτε πού πρέπει να εμφανίζεται το εικονίδιο του κουμπιού στο κουμπί.

en: Choose where the dropdown menu should be positioned relative to the parent module.
el: Επιλέξτε πού θα πρέπει να τοποθετηθεί το αναπτυσσόμενο μενού σε σχέση με το γονικό πρόσθετο.

en: Choose where you would like the background image to be positioned within this element. You may want to position the background based on the the image's focus point.
el: Επιλέξτε το σημείο όπου θέλετε να τοποθετηθεί η εικόνα φόντου μέσα σε αυτό το στοιχείο. Ίσως θελήσετε να τοποθετήσετε το φόντο με βάση το σημείο εστίασης της εικόνας.

en: Choose whether any or all of the rules should be fulfilled
el: Επιλέξτε αν πρέπει να πληρούνται κάποιοι ή όλοι οι κανόνες

en: Choose whether or not the quote icon should be visible.
el: Επιλέξτε, αν το εικονίδιο προσφοράς πρέπει να είναι ορατό.

en: Choose whether or not this toggle should start in an open or closed state.
el: Επιλέξτε, αν αυτή η εναλλαγή πρέπει να ξεκινάει όταν είναι ανοιχτή ή κλειστή.

en: Choose whether the slider moves horizontally or vertically.
el: Επιλέξτε αν το ρυθμιστικό μετακινείται οριζόντια ή κατακόρυφα.

en: Choose whether to append this canvas above or below the main content on the front end.
el: Επιλέξτε αν θα προστεθεί αυτός ο καμβάς πάνω ή κάτω από το κύριο περιεχόμενο στο front end.

en: Choose whether you would like the shadow to appear outside your module, lifting the module up from the page, or inside the module, setting the module downwards within the page.
el: Επιλέξτε αν θα θέλατε να εμφανίζεται η σκιά έξω από την ενότητα, ανυψώνοντας τη μονάδα από τη σελίδα ή μέσα στη μονάδα, ρυθμίζοντας τη μονάδα προς τα κάτω μέσα στη σελίδα.

en: Choose which breakpoint should trigger this interaction
el: Επιλέξτε ποιο σημείο διακοπής θα ενεργοποιεί αυτή την αλληλεπίδραση

en: Choose which categories you would like to include in the feed.
el: Επιλέξτε ποιές κατηγορίες θέλετε να συμπεριλάβετε στην τροφοδοσία.

en: Choose which categories you would like to include in the slider.
el: Επιλέξτε πόσες κατηγορίες θέλετε να περιλαμβάνονται στο ρυθμιστικό.

en: Choose which categories you would like to include.
el: Να επιλέξετε ποιες κατηγορίες θέλετε να συμπεριλάβετε.

en: Choose which element to extend attributes from.
el: Επιλέξτε από ποιο στοιχείο θα επεκταθούν οι ιδιότητες.

en: Choose which element to find and replace values from.
el: Επιλέξτε από ποιο στοιχείο θα γίνει η εύρεση και αντικατάσταση τιμών.

en: Choose which modified fields to extend from the source element.
el: Επιλέξτε ποια τροποποιημένα πεδία θα επεκταθούν από το στοιχείο προέλευσης.

en: Choose which module should receive the effect
el: Επιλέξτε ποια ενότητα θα λάβει το εφέ

en: Choose which option group to extend from the source elements.
el: Επιλέξτε από ποια ομάδα επιλογών θα γίνει επέκταση από τα στοιχεία προέλευσης.

en: Choose which side of the page your sidebar will be on. This setting controls text orientation and border position.
el: Επιλέξτε σε ποια πλευρά της σελίδας θα είναι η πλαϊνή γραμμή. Από αυτή τη ρύθμιση εξαρτάται ο προσανατολισμός του κειμένου και η θέση του περιγράμματος.

en: Choose which type of products you would like to display.
el: Επιλέξτε ποιον τύπο προϊόντων θέλετε να εμφανίσετε.

en: Choose which types of attributes to copy.
el: Επιλέξτε ποιοι τύποι ιδιοτήτων θα αντιγραφούν.

en: Choose which types of elements to extend to.
el: Επιλέξτε σε ποιους τύπους στοιχείων θα γίνει επέκταση.

en: Choose which types of elements to search within.
el: Επιλέξτε σε ποιους τύπους στοιχείων θα γίνει αναζήτηση.

en: Choose your desired portfolio layout style.
el: Επιλέξτε στυλ διάταξης που επιθυμείτε για το πορτφόλιο.

en: Choosing "Cover" will force the image to fill the entire background area, clipping the image when necessary. Choosing "Fit" will ensure that the entire image is always visible, but can result in blank spaces around the image. When set to "Actual Size," the image will not be resized at all.
el: Η επιλογή "Εξώφυλλο" θα αναγκάσει την εικόνα να γεμίσει ολόκληρη την περιοχή φόντου, κόβοντας την εικόνα όταν είναι απαραίτητο. Η επιλογή "Προσαρμογή" θα διασφαλίσει ότι ολόκληρη η εικόνα θα είναι πάντα ορατή, αλλά μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα κενά διαστήματα γύρω από την εικόνα. Όταν οριστεί σε "Πραγματικό μέγεθος", η εικόνα δεν θα αλλάξει σε μέγεθος.

en: Chromium Browsers (Chrome, Edge, etc)
el: Προγράμματα περιήγησης Chromium (Chrome, Edge, κ.λπ.)

en: Circle
el: Κύκλος

en: Circle Background Color
el: Χρώμα φόντου κύκλου

en: Circle Background Opacity
el: Αδιαφάνεια φόντου κύκλου

en: Circle Color
el: Χρώμα κύκλου

en: Circle Counter
el: Κυκλικός μετρητής

en: Circle Counter Title
el: Τίτλος Κυκλικού Μετρητή

en: Circle Counters
el: Μετρητές κύκλων

en: Circular
el: Εγκύκλιος

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Clear , Save to Library, Import, Export
el: Εκκαθάριση, Αποθήκευση Στη Βιβλιοθήκη, Εισαγωγή, Εξαγωγή

en: Clear Layout
el: Εκκαθάριση Διάταξης

en: Cleared Layout
el: Εκκαθαρίστηκε η Διάταξη

en: Click
el: Κλικ

en: Click Here
el: Κάντε Κλικ Εδώ

en: Click Mode
el: Λειτουργία Κλικ

en: Click here
el: Κλικ

en: Click here to login
el: Κάντε κλικ εδώ για σύνδεση

en: Clone
el: Κλωνοποίηση

en: Cloned %s
el: Κλωνοποιήθηκε %s

en: Cloned Column
el: Κλωνοποιήθηκε Στήλη

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close Active Tab
el: Κλείσιμο Ενεργής Καρτέλας

en: Close All
el: Κλείσιμο Όλων

en: Close Edit Canvas Modal
el: Κλείσιμο Παραθύρου Επεξεργασίας Καμβά

en: Close Extend Attributes Modal
el: Κλείσιμο Παραθύρου Επέκτασης Ιδιοτήτων

en: Close History Modal
el: Κλείσιμο Παραθύρου Ιστορικού

en: Close Modal
el: Κλείσιμο Ενεργού παραθύρου

en: Close Page Settings Modal
el: Κλείσιμο Παραθύρου Ρυθμίσεων Σελίδας

en: Close Responsive & State Picker
el: Κλείσιμο Επιλογέα Απόκρισης & Κατάστασης

en: Close Right Click Options
el: Κλείσιμο Επιλογών Δεξιού Κλικ

en: Close Search
el: Κλείσιμο Αναζήτησης

en: Close Tab
el: Κλείσιμο Καρτέλας

en: Close Tab Group
el: Κλείσιμο Ομάδας Καρτελών

en: Closed Icon
el: Κλειστό εικονίδιο

en: Closed Title
el: Κλειστό Τίτλος

en: Closed Title Text
el: Κείμενο Τίτλου Κλειστής Κατάστασης

en: Closed Title Text Color
el: Κλειστό χρώμα κειμένου τίτλου

en: Closed Toggle Background Color
el: Κλείσιμο Εναλλαγής Χρώματος Φόντου

en: Clouds
el: Σύννεφα

en: Clouds 2
el: Σύννεφα 2

en: Code
el: Κώδικας

en: Code AI
el: AI Κώδικα

en: Code Snippet
el: Απόσπασμα Κώδικα

en: Code With AI
el: Κωδικός με AI

en: Codes
el: Κωδικοί

en: Collapse
el: Κατάρρευση

en: Collapse All
el: Σύμπτυξη Όλων

en: Collapse Empty Columns
el: Σύμπτυξη Κενών Στηλών

en: Collapse Table Gutters and Borders
el: Σύμπτυξη τραπεζιού υδρορροές και σύνορα

en: Collapse Table Gutters and Borders.
el: Σύμπτυξη τραπεζιού υδρορροές και σύνορα.

en: Color
el: Χρώμα

en: Color Burn
el: Υποφωτισμός Χρώματος

en: Color Dodge
el: Υπερφωτισμός Χρώματος

en: Color Filters
el: Φίλτρα Χρώματος

en: Color Palette
el: Χρωματική Παλέτα

en: Color Palette Settings
el: Ρυθμίσεις Παλέτας Χρωμάτων

en: Color Picker
el: Επιλογέας Χρώματος

en: Color Scheme
el: Χρωματικός Συνδυασμός

en: Colors
el: Χρώματα

en: Column
el: Στήλη

en: Column %s Background Mask Aspect Ratio
el: Στήλη %s Λόγος διαστάσεων μάσκας φόντου

en: Column %s Background Mask Blend Mode
el: Στήλη %s Λειτουργία συνδυασμού μάσκας φόντου

en: Column %s Background Mask Color
el: Στήλη %s Χρώμα μάσκας φόντου

en: Column %s Background Mask Height
el: Στήλη %s Ύψος μάσκας φόντου

en: Column %s Background Mask Horizontal Offset
el: Στήλη %s Οριζόντια μετατόπιση μάσκας φόντου

en: Column %s Background Mask Position
el: Στήλη %s Θέση μάσκας φόντου

en: Column %s Background Mask Size
el: Στήλη %s Μέγεθος μάσκας φόντου

en: Column %s Background Mask Style
el: Στυλ μάσκας φόντου %s στήλης

en: Column %s Background Mask Transform
el: Μετασχηματισμός μάσκας φόντου στήλης %s

en: Column %s Background Mask Vertical Offset
el: Στήλη %s Κατακόρυφη μετατόπιση μάσκας φόντου

en: Column %s Background Mask Width
el: Στήλη %s Πλάτος μάσκας φόντου

en: Column %s Background Pattern Blend Mode
el: Στήλη %s Λειτουργία συνδυασμού μοτίβων φόντου

en: Column %s Background Pattern Color
el: Στήλη %s Χρώμα μοτίβου φόντου

en: Column %s Background Pattern Height
el: Στήλη %s Ύψος μοτίβου φόντου

en: Column %s Background Pattern Horizontal Offset
el: Στήλη %s Οριζόντια μετατόπιση μοτίβου φόντου

en: Column %s Background Pattern Repeat
el: Στήλη %s Μοτίβο φόντου Επανάληψη

en: Column %s Background Pattern Repeat Origin
el: Στήλη %s Μοτίβο φόντου Επανάληψη προέλευσης

en: Column %s Background Pattern Size
el: Στήλη %s Μέγεθος μοτίβου φόντου

en: Column %s Background Pattern Style
el: Στυλ μοτίβου φόντου στήλης %s

en: Column %s Background Pattern Transform
el: Μετασχηματισμός μοτίβου φόντου στήλης %s

en: Column %s Background Pattern Vertical Offset
el: Στήλη %s Κατακόρυφη μετατόπιση μοτίβου φόντου

en: Column %s Background Pattern Width
el: Στήλη %s Πλάτος μοτίβου φόντου

en: Column 1
el: Κολώνα 1

en: Column 1 Before
el: Πριν από τη Στήλη 1

en: Column 1 Main Element
el: Κύριο Στοιχείο Στήλης 1

en: Column 2
el: Κολώνα 2

en: Column 2 Before
el: Πριν από τη Στήλη 2

en: Column 2 Main Element
el: Κύριο Στοιχείο Στήλης 2

en: Column 3
el: Κολώνα 3

en: Column 3 Before
el: Πριν από τη Στήλη 3

en: Column 3 Main Element
el: Κύριο Στοιχείο Στήλης 3

en: Column Class
el: Κλάση Στήλης

en: Column End
el: Τέλος Στήλης

en: Column Inner
el: Εσωτερική Στήλη

en: Column Label
el: Ετικέτα στήλης

en: Column Layout
el: Διάταξη στήλης

en: Column Link Target
el: Στόχος συνδέσμου στήλης

en: Column Link URL
el: Διεύθυνση URL σύνδεσης στηλών

en: Column Minimum Width
el: Ελάχιστο Πλάτος Στήλης

en: Column Reverse
el: Αντιστροφή Στήλης

en: Column Span
el: Επέκταση Στήλης

en: Column Start
el: Έναρξη Στήλης

en: Column Width
el: Πλάτος Στήλης

en: Column Widths
el: Πλάτη Στηλών

en: Columns
el: Στήλες

en: Comma-separated list of post types to get taxonomies for. If empty, returns taxonomies for all post types.
el: Λίστα τύπων άρθρων διαχωρισμένη με κόμματα για λήψη ταξινομιών. Αν είναι κενό, επιστρέφει ταξινομίες για όλους τους τύπους άρθρων.

en: Command Center
el: Κέντρο Εντολών

en: Commands
el: Εντολές

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment Avatar
el: Avatar Σχολίου

en: Comment Body
el: Σώμα Σχολίου

en: Comment Content
el: Περιεχόμενο Σχολίου

en: Comment Count
el: Πλήθος Σχολίων

en: Comment Count Text
el: Κείμενο Πλήθους Σχολίων

en: Comment Meta
el: Μέτα Σχολίου

en: Comment Text
el: Κείμενο Σχολίου

en: Comments
el: Σχόλια

en: Comments Count
el: Μέτρηση Σχολίων

en: Common
el: Κοινά

en: Company
el: Εταιρεία

en: Company Link Target
el: Στόχος συνδέσμου εταιρείας

en: Company Link URL
el: Διεύθυνση URL συνδέσμου εταιρείας

en: Company Text
el: Κείμενο Εταιρείας

en: Comparison operator.
el: Τελεστής σύγκρισης.

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
el: Ολοκληρώστε την αγορά σας χρησιμοποιώντας το αναδυόμενο παράθυρο για να αναβαθμίσετε το Divi Cloud.

en: Conditional Logic
el: Εξαρτημένη Λογική

en: Conditions
el: Συνθήκες

en: Confetti
el: Κομφετί

en: Configuration Error: Invalid data.
el: Σφάλμα Διαμόρφωσης: Μη έγκυρα δεδομένα.

en: Configuration Error: Invalid provider.
el: Σφάλμα Διαμόρφωσης: Μη έγκυρος πάροχος.

en: Configuration Error: No list has been selected for this form.
el: Σφάλμα Διαμόρφωσης: Δεν έχει επιλεγεί λίστα για αυτήν τη φόρμα.

en: Configure import options for your layout.
el: Διαμορφώστε τις επιλογές εισαγωγής για τη διάταξή σας.

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Conical
el: Κωνικός

en: Contact Button
el: Κουμπί Επαφής

en: Contact Form
el: Φόρμα επικοινωνίας

en: Contact Forms
el: Φόρμα επικοινωνίας

en: Contact Title
el: Τίτλος Επαφής

en: Contacting your host and asking them to increase the following PHP variables may help: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. In addition, auditing your firewall error log (such as ModSecurity) may reveal false positives that are preventing saves from completing.
el: Μια επικοινωνία με τον πάροχό σας, ζητώντας τους να αυξήσουν τις επόμενες παραμέτρους PHP, μπορεί να βοηθήσει: memory_limit, max_execution_time, upload_max_filesize, post_max_size, max_input_time, max_input_vars. Επιπλέον, ένας έλεγχος στο αρχείο καταγραφής συμβάντων του τείχους προστασίας (όπως το ModSecurity) μπορεί να αποκαλύψει τις λάθος εγγραφές που εμποδίζουν την ολοκλήρωση της αποθήκευσης.

en: Container
el: Περιέκτης

en: Contains
el: Περιέχει

en: Contains (LIKE)
el: Περιέχει (LIKE)

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Content Area
el: Περιοχή περιεχομένου

en: Content Area Background Color
el: Χρώμα Φόντου Περιοχής Περιεχομένου

en: Content Attributes
el: Ιδιότητες Περιεχομένου

en: Content Display
el: Εμφάνιση Περιεχομένου

en: Content Length
el: Μήκος περιεχομένου

en: Content Max Width
el: Περιεχόμενο Μέγιστο πλάτος

en: Content Settings
el: Ρυθμίσεις Περιεχομένου

en: Content Width
el: Περιεχόμενο

en: Content cannot be empty.
el: Το περιεχόμενο δεν μπορεί να είναι κενό.

en: Content conversion encountered a fatal error.
el: Η μετατροπή περιεχομένου αντιμετώπισε κρίσιμο σφάλμα.

en: Content conversion failed: %s
el: Η μετατροπή περιεχομένου απέτυχε: %s

en: Content entered here will appear below the subheading text.
el: Το περιεχόμενο που εισάγετε εδώ θα εμφανιστεί κάτω από το κείμενο της υποκεφαλίδας.

en: Content migration encountered a fatal error.
el: Η μεταφορά περιεχομένου αντιμετώπισε κρίσιμο σφάλμα.

en: Content migration failed: %s
el: Η μεταφορά περιεχομένου απέτυχε: %s

en: Continue
el: Να συνεχίσει

en: Continue Automatic Slide on Hover
el: Συνεχίστε την Αυτόματη φωτογραφική Διαφάνεια για Hover

en: Continue Editing
el: Συνέχεια Επεξεργασίας

en: Contrast
el: Στοιχεία ελέγχου

en: Contributor
el: Συνεργάτης

en: Control how child elements are aligned. For flex layouts, this aligns items along the cross axis. For grid layouts, this aligns items within their cells vertically.
el: Ελέγξτε τον τρόπο στοίχισης των θυγατρικών στοιχείων. Σε διατάξεις flex, αυτό στοιχίζει τα στοιχεία κατά μήκος του εγκάρσιου άξονα. Σε διατάξεις grid, αυτό στοιχίζει τα στοιχεία μέσα στα κελιά τους κατακόρυφα.

en: Control how child elements are distributed along the main axis. For flex layouts, this distributes items along the main axis. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container horizontally.
el: Ελέγξτε πώς κατανέμονται τα θυγατρικά στοιχεία κατά μήκος του κύριου άξονα. Για διατάξεις flex, αυτό κατανέμει τα στοιχεία κατά μήκος του κύριου άξονα. Για διατάξεις πλέγματος, αυτό στοιχίζει οριζόντια ολόκληρο το πλέγμα μέσα στον περιέκτη του.

en: Control how content is aligned along the cross axis. For flex layouts, this aligns wrapped lines when there is extra space. For grid layouts, this aligns the entire grid within its container vertically.
el: Ελέγξτε τον τρόπο στοίχισης του περιεχομένου κατά μήκος του εγκάρσιου άξονα. Σε διατάξεις flex, αυτό στοιχίζει τις αναδιπλωμένες γραμμές όταν υπάρχει επιπλέον χώρος. Σε διατάξεις grid, αυτό στοιχίζει ολόκληρο το πλέγμα μέσα στον περιέκτη του κατακόρυφα.

en: Control how grid items fill empty spaces in the grid. Dense packing attempts to fill gaps with smaller items, while sparse maintains the natural document order.
el: Ελέγξτε πώς τα στοιχεία του πλέγματος γεμίζουν τα κενά στον χώρο πλέγματος. Η πυκνή συσκευασία προσπαθεί να γεμίσει τα κενά με μικρότερα στοιχεία, ενώ η αραιή διατηρεί τη φυσική σειρά του εγγράφου.

en: Control how many projects are displayed. Leave blank or use 0 to not limit the amount.
el: Ορίστε πόσα έργα να εμφανίζονται. Αφήστε κενό ή εισάγετε 0 για να μην περιορίζεται ο αριθμός.

en: Control how this element behaves within a flexbox container. Choose "Shrink to Fit" to allow the element to shrink when space is limited, "Grow to Fill" to expand and fill available space, or "Custom" for manual control.
el: Ελέγξτε πώς συμπεριφέρεται αυτό το στοιχείο μέσα σε ένα κοντέινερ flexbox. Επιλέξτε "Συρρίκνωση για Προσαρμογή" για να επιτρέψετε στο στοιχείο να συρρικνωθεί όταν ο χώρος είναι περιορισμένος, "Μεγέθυνση για Κάλυψη" για να επεκταθεί και να καλύψει τον διαθέσιμο χώρο ή "Προσαρμοσμένο" για χειροκίνητο έλεγχο.

en: Control the auto-placement algorithm for grid items. Choose row to fill rows first, or column to fill columns first. This determines how items automatically flow when not explicitly positioned.
el: Ελέγξτε τον αλγόριθμο αυτόματης τοποθέτησης για τα στοιχεία του πλέγματος. Επιλέξτε γραμμή για να γεμίζουν πρώτα οι γραμμές ή στήλη για να γεμίζουν πρώτα οι στήλες. Αυτό καθορίζει πώς ρέουν αυτόματα τα στοιχεία όταν δεν έχουν τοποθετηθεί ρητά.

en: Control the direction in which child elements are arranged. Choose row for horizontal layout, column for vertical layout, or their reverse variants.
el: Ελέγξτε την κατεύθυνση με την οποία διατάσσονται τα θυγατρικά στοιχεία. Επιλέξτε γραμμή για οριζόντια διάταξη, στήλη για κατακόρυφη διάταξη ή τις αντίστροφες παραλλαγές τους.

en: Control the playback speed of the animation.
el: Ελέγξτε την ταχύτητα αναπαραγωγής της κίνησης.

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size
el: Ελέγξτε το μέγεθος του εικονιδίου αυξάνοντας ή μειώνοντας το μέγεθος γραμματοσειράς

en: Control the size of the icon by increasing or decreasing the font size.
el: Ελέγξτε το μέγεθος του εικονιδίου αυξάνοντας ή μειώνοντας το μέγεθος της γραμματοσειράς.

en: Control the stacking order of this canvas. Canvases with higher z-index values will appear above canvases with lower z-index values.
el: Ελέγξτε τη σειρά στοίβαξης αυτού του καμβά. Οι καμβάδες με υψηλότερες τιμές z-index θα εμφανίζονται πάνω από καμβάδες με χαμηλότερες τιμές z-index.

en: Control whether child elements should wrap to new lines when they exceed the container width. No wrap keeps items on a single line, wrap allows items to move to new lines, and wrap reverse wraps in reverse order.
el: Ελέγξτε αν τα θυγατρικά στοιχεία πρέπει να αναδιπλώνονται σε νέες γραμμές όταν υπερβαίνουν το πλάτος του περιέκτη. Η επιλογή χωρίς αναδίπλωση κρατά τα στοιχεία σε μία γραμμή, η αναδίπλωση επιτρέπει τη μετακίνησή τους σε νέες γραμμές και η αντίστροφη αναδίπλωση τα αναδιπλώνει με αντίστροφη σειρά.

en: Controls
el: Στοιχεία ελέγχου

en: Controls the CSS rendering order. Higher numbers are printed last and take precedence.
el: Ελέγχει τη σειρά απόδοσης του CSS. Οι μεγαλύτεροι αριθμοί εξάγονται τελευταίοι και υπερισχύουν.

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
el: Ελέγχει την εμφάνιση του πεδίου διαμερίσματος (address_2) στο checkout.

en: Controls the display of the company field in checkout.
el: Ελέγχει την εμφάνιση του πεδίου εταιρείας στο checkout.

en: Controls the display of the phone field in checkout.
el: Ελέγχει την εμφάνιση του πεδίου τηλεφώνου στο checkout.

en: Conversion Failed
el: Η Μετατροπή Απέτυχε

en: Conversion completed. Item moved to the Rows library.
el: Η μετατροπή ολοκληρώθηκε. Το στοιχείο μετακινήθηκε στη βιβλιοθήκη Γραμμών.

en: Conversion completed. Item moved to the Sections library.
el: Η μετατροπή ολοκληρώθηκε. Το στοιχείο μετακινήθηκε στη βιβλιοθήκη Ενοτήτων.

en: Convert Module To Row
el: Μετατροπή μονάδας σε σειρά

en: Convert Module To Section
el: Μετατροπή ενότητας σε ενότητα

en: Convert Row To Section
el: Μετατροπή σειράς σε ενότητα

en: Convert Selected Modules To Group
el: Μετατροπή Επιλεγμένων Ενοτήτων Σε Ομάδα

en: Convert To Global
el: Μετατροπή σε παγκόσμια

en: Cookie
el: Κουλουράκι

en: Cookie Does Not Exist
el: Το cookie δεν υπάρχει

en: Cookie Exists
el: Το cookie υπάρχει

en: Cookie Name
el: Όνομα cookie

en: Cookie Value
el: Αξία cookie

en: Cookie Value Does Not Equal
el: Η τιμή των cookie δεν ισούται

en: Cookie Value Equals
el: Η τιμή του cookie ισούται

en: Copied %s
el: Αντιγράφηκε %s

en: Copied Modules
el: Αντιγράφηκαν Αρθρώματα

en: Copy
el: Αντίγραφο

en: Copy %1$s
el: Αντιγραφή %1$s

en: Copy %1$s Attributes
el: Αντιγραφή Ιδιοτήτων %1$s

en: Copy All Attributes
el: Αντιγραφή Όλων Των Ιδιοτήτων

en: Copy Attributes
el: Αντιγραφή Ιδιοτήτων

en: Copy Children
el: Αντιγραφή Θυγατρικών

en: Copy From Template
el: Αντιγραφή Από Πρότυπο

en: Copy Item Styles
el: Αντιγραφή Στυλ Στοιχείου

en: Copy Module
el: Αντιγραφή Αυτοτελούς Μέρους

en: Copy Module Style
el: Αντιγραφή Στυλ Ενότητας

en: Copy Parent
el: Αντιγραφή Γονέα

en: Copy-Paste Module
el: Ενότητα Αντιγραφής-Επικόλλησης

en: Corner Lake
el: Γωνιακή Λίμνη

en: Corner Paint
el: Γωνιακή βαφή

en: Corner Square
el: Γωνιακή πλατεία

en: Count
el: Πλήθος

en: Countdown Timer
el: Χρονόμετρο αντίστροφης μέτρησης

en: Countdown Timers
el: Χρονοδιακόπτες αντίστροφης μέτρησης

en: Counter Amount
el: Αριθμός Μετρητή

en: Counter Container
el: Περιέκτης Μετρητή

en: Counter Title
el: Τίτλος Μετρητή

en: Coupon Form
el: Έντυπο κουπονιού

en: Coupon code
el: Κωδικός κουπονιού

en: Coupon:
el: Κουπόνι:

en: Coupon: DIVI
el: Κουπόνι: DIVI

en: Cover
el: Κάλυψη

en: Create New Category
el: Δημιουργία Νέας Κατηγορίας

en: Create New Category/Categories
el: Δημιουργία Νέας Κατηγορίας/Κατηγοριών

en: Create New Tag
el: Δημιουργία Νέας Ετικέτας

en: Create New Tag(s)
el: Δημιουργία νέων ετικετών

en: Create Template
el: Δημιουργία Προτύπου

en: Create Your Page
el: Δημιουργήστε Τη Σελίδα Σας

en: Create rules to target and style specific child grid items using nth-child selectors. Define custom positioning, spanning, and layout properties for individual grid items to create complex, asymmetrical grid layouts.
el: Δημιουργήστε κανόνες για στόχευση και μορφοποίηση συγκεκριμένων θυγατρικών στοιχείων πλέγματος με επιλογείς nth-child. Ορίστε προσαρμοσμένη τοποθέτηση, εκτάσεις και ιδιότητες διάταξης για μεμονωμένα στοιχεία πλέγματος ώστε να δημιουργήσετε σύνθετες, ασύμμετρες διατάξεις πλέγματος.

en: Created Group
el: Δημιουργήθηκε Ομάδα

en: Creating Preview Link...
el: Δημιουργία Συνδέσμου Προεπισκόπησης...

en: Crosses
el: Σταυροί

en: Cubes
el: Κύβοι

en: Currency
el: Νόμισμα

en: Currency & Frequency
el: Νόμισμα & Συχνότητα

en: Currency & Frequency Text
el: Κείμενο Νομίσματος & Συχνότητας

en: Current %1$s Link
el: Τρέχων Σύνδεσμος %1$s

en: Current Category
el: Τρέχουσα κατηγορία

en: Current Date
el: Τρέχουσα Ημερομηνία

en: Current Element
el: Τρέχον Στοιχείο

en: Current Element & Children
el: Τρέχον Στοιχείο & Θυγατρικά

en: Current Element & Descendants
el: Τρέχον Στοιχείο & Απόγονοι

en: Current page
el: Τρέχουσα Σελίδα

en: Current page URL for deriving current_page loop context in Visual Builder.
el: URL τρέχουσας σελίδας για την εξαγωγή του περιβάλλοντος βρόχου current_page στο Visual Builder.

en: Current page main loop type from settings context for current_page query resolution.
el: Τύπος κύριου βρόχου τρέχουσας σελίδας από το περιβάλλον ρυθμίσεων για την επίλυση ερωτήματος current_page.

en: Current page number.
el: Αριθμός τρέχουσας σελίδας.

en: Current:
el: Τρέχον:

en: Curve
el: Καμπύλη

en: Curve 2
el: Καμπύλη 2

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Custom Body
el: Προσαρμοσμένο Κυρίως Περιεχόμενο

en: Custom CSS
el: Προσαρμοσμένη CSS

en: Custom CSS Settings
el: Ρυθμίσεις Προσαρμοσμένου CSS

en: Custom Condition
el: Προσαρμοσμένη Συνθήκη

en: Custom Date Format
el: Προσαρμοσμένη Μορφή Ημερομηνίας

en: Custom Field
el: Προσαρμοσμένο Πεδίο

en: Custom Field Value
el: Προσαρμοσμένη τιμή πεδίου

en: Custom Fields
el: Προσαρμοσμένα Πεδία

en: Custom Footer
el: Προσαρμοσμένο Υποσέλιδο

en: Custom Header
el: Προσαρμοσμένη Κεφαλίδα

en: Custom Link Text
el: Προσαρμοσμένο Κείμενο Συνδέσμου

en: Custom Order (WooCommerce)
el: Προσαρμοσμένη Σειρά (WooCommerce)

en: Custom Size
el: Προσαρμοσμένο μέγεθος

en: Custom Taxonomy Name
el: Προσαρμοσμένο Όνομα Ταξινόμησης

en: Custom field name
el: Όνομα Προσαρμοσμένου Πεδίου

en: Custom field value
el: Τιμή Προσαρμοσμένου Πεδίου

en: Custom nth-child Rule
el: Προσαρμοσμένος Κανόνας nth-child

en: Customize Builder Settings Toolbar
el: Προσαρμογή Γραμμής Εργαλείων Ρυθμίσεων Builder

en: Customize Settings Toolbar
el: Προσαρμογή Γραμμής Εργαλείων Ρυθμίσεων

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Cut %1$s
el: Αποκοπή %1$s

en: Cut Children
el: Αποκοπή Θυγατρικών

en: Cut Module
el: Αποκοπή Αυτοτελούς Μέρους

en: Cut Parent
el: Αποκοπή Γονέα

en: D
el: Η

en: Daily
el: Καθημερινά

en: Dark
el: Σκοτεινό

en: Dark Text Color
el: Σκούρο Χρώμα Κειμένου

en: Darken
el: Σκούρο

en: Dashboard
el: Πίνακας Ελέγχου

en: Dashed
el: Διακεκομμένη

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date & Time
el: Ημερομηνία ώρα

en: Date Archive
el: Αρχείο Ημερομηνιών

en: Date Format
el: Μορφή Ημερομηνίας

en: Date archive pages do not have editable page settings.
el: Οι σελίδες αρχειοθέτησης ημερομηνίας δεν έχουν επεξεργάσιμες ρυθμίσεις σελίδας.

en: Date: new to old
el: Ημερομηνία: νεότερη προς παλαιότερη

en: Date: old to new
el: Ημερομηνία: παλαιότερη προς νεότερη

en: DateTime
el: Ημερομηνία/Ώρα

en: Day(s)
el: Ημέρα(ες)

en: Day: %s
el: Ημέρα: %s

en: Days
el: Ημέρες

en: Decimal
el: Δεκαδικό

en: Decrease
el: Μείωση

en: Decrease Font Size
el: Μείωση Μεγέθους Γραμματοσειράς

en: Decrease Module Bottom Padding
el: Μείωση Κάτω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Decrease Module Bottom Padding by 10px
el: Μείωση Κάτω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Decrease Module Left Padding
el: Μείωση Αριστερού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Decrease Module Left Padding by 10px
el: Μείωση Αριστερού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Decrease Module Padding
el: Μειώστε την επένδυση της μονάδας

en: Decrease Module Padding By 10px
el: Μείωση Padding Ενότητα από 10px

en: Decrease Module Right Padding
el: Μείωση Δεξιού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Decrease Module Right Padding by 10px
el: Μείωση Δεξιού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Decrease Module Top Padding
el: Μείωση Άνω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Decrease Module Top Padding by 10px
el: Μείωση Άνω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Decrease Row Bottom Padding
el: Μείωση Κάτω Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς

en: Decrease Row Bottom Padding by 10px
el: Μείωση Κάτω Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς κατά 10px

en: Decrease Row Left Padding
el: Μείωση Αριστερού Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς

en: Decrease Row Left Padding by 10px
el: Μείωση Αριστερού Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς κατά 10px

en: Decrease Row Padding
el: Μείωση Περιθωρίου Γραμμής

en: Decrease Row Padding By 10px
el: Μείωση περιθωρίου γραμμής κατά 10 πίξελ

en: Decrease Row Right Padding
el: Μείωση Δεξιού Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς

en: Decrease Row Right Padding by 10px
el: Μείωση Δεξιού Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς κατά 10px

en: Decrease Row Top Padding
el: Μείωση Άνω Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς

en: Decrease Row Top Padding by 10px
el: Μείωση Άνω Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς κατά 10px

en: Decrease Section Bottom Padding
el: Μείωση Κάτω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Decrease Section Bottom Padding by 10px
el: Μείωση Κάτω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Decrease Section Left Padding
el: Μείωση Αριστερού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Decrease Section Left Padding by 10px
el: Μείωση Αριστερού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Decrease Section Padding
el: Μείωση Περιθωρίου Ενότητας

en: Decrease Section Padding By 10px
el: Μείωση Περιθωρίου Ενότητας Κατά 10 Πίξελ

en: Decrease Section Right Padding
el: Μείωση Δεξιού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Decrease Section Right Padding by 10px
el: Μείωση Δεξιού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Decrease Section Top Padding
el: Μείωση Άνω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Decrease Section Top Padding by 10px
el: Μείωση Άνω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Decrease the opacity of the unfilled space of the circle to make the color fade into the background.
el: Μειώστε την αδιαφάνεια του μη συμπληρωμένου χώρου του κύκλου, ώστε το χρώμα να εξασθενίσει στο παρασκήνιο.

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default (Menu ordering + name)
el: Προεπιλογή (παραγγελία μενού + όνομα)

en: Default Interaction Mode
el: Προεπιλεγμένη Λειτουργία Αλληλεπίδρασης

en: Default Preset
el: Προεπιλεγμένη προεπιλογή

en: Default Sorting
el: Προεπιλεγμένη ταξινόμηση

en: Default State
el: Προεπιλεγμένη Κατάσταση

en: Default Website Template
el: Προεπιλεγμένο Πρότυπο Ιστότοπου

en: Define a number for the circle counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.). <strong>Note: You can use only natural numbers from 0 to 100</strong>
el: Ορίστε έναν αριθμό για τον μετρητή κύκλου. (Μην συμπεριλάβετε το σύμβολο ποσοστού, χρησιμοποιήστε την παρακάτω επιλογή.). <strong>Σημείωση: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μόνο φυσικούς αριθμούς από το 0 έως το 100</strong>

en: Define a number for the counter. (Don't include the percentage sign, use the option below.)
el: Ορίστε έναν αριθμό για τον μετρητή. (Μην περιλαμβάνετε το σήμα ποσοστού, χρησιμοποιήστε την παρακάτω επιλογή.)

en: Define a percentage for this bar.
el: Ορισμός του ποσοστού για αυτή τη γραμμή.

en: Define a sub title for the table if desired.
el: Ορίστε έναν υπότιτλο για τον πίνακα, αν θέλετε.

en: Define a title for the pricing table.
el: Ορίστε έναν τίτλο για τον πίνακα τιμών.

en: Define a title for your contact form.
el: Ορισμός τίτλου για τη δική σας φόρμα επικοινωνίας

en: Define a title.
el: Ορίστε έναν τίτλο.

en: Define an album name.
el: Ορισμός του τίτλου του άλμπουμ.

en: Define an artist name.
el: Ορισμός του ονόματος του καλλιτέχνη.

en: Define custom text for the next link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
el: Ορίστε προσαρμοσμένο κείμενο για τον σύνδεσμο επόμενου. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη μεταβλητή %title% για να συμπεριλάβετε τον τίτλο της ανάρτησης. Αφήστε το κενό για την προεπιλογή.

en: Define custom text for the next link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
el: Ορίστε προσαρμοσμένο κείμενο για τον επόμενο σύνδεσμο. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη μεταβλητή <strong>%title</strong> για να περιλάβετε τον τίτλο της ανάρτησης. Αφήστε κενό για το προεπιλεγμένο.

en: Define custom text for the previous link. You can use the %title% variable to include the post title. Leave blank for default.
el: Ορίστε προσαρμοσμένο κείμενο για τον σύνδεσμο προηγούμενου. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη μεταβλητή %title% για να συμπεριλάβετε τον τίτλο της ανάρτησης. Αφήστε το κενό για την προεπιλογή.

en: Define custom text for the previous link. You can use the <strong>%title</strong> variable to include the post title. Leave blank for default.
el: Ορίστε προσαρμοσμένο κείμενο για τον προηγούμενο σύνδεσμο. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη μεταβλητή <strong>%title</strong> για να περιλάβετε τον τίτλο της ανάρτησης. Αφήστε κενό για το προεπιλεγμένο.

en: Define how bright the colors should be.
el: Ορίστε το κειμένο του τίτλου για το slide σας.

en: Define how distinct bright and dark areas should be.
el: Καθορίστε πόσο διαφορετικές είναι οι φωτεινές και σκοτεινές περιοχές.

en: Define how intense the color saturation should be.
el: Ορίστε το κειμένο του τίτλου για το slide σας.

en: Define how much this element should grow relative to other flex items when there is extra space available. A higher value means the element will take up more of the available space compared to other items. Set to 0 to prevent growing.
el: Ορίστε πόσο πρέπει να μεγαλώνει αυτό το στοιχείο σε σχέση με άλλα flex στοιχεία όταν υπάρχει επιπλέον διαθέσιμος χώρος. Μια υψηλότερη τιμή σημαίνει ότι το στοιχείο θα καταλαμβάνει περισσότερο από τον διαθέσιμο χώρο σε σύγκριση με άλλα στοιχεία. Ορίστε το σε 0 για να αποτρέψετε τη μεγέθυνση.

en: Define how much this element should shrink relative to other flex items when there is insufficient space. A higher value means the element will shrink more compared to other items. Set to 0 to prevent shrinking.
el: Ορίστε πόσο πρέπει να συρρικνώνεται αυτό το στοιχείο σε σχέση με άλλα flex στοιχεία όταν δεν υπάρχει αρκετός χώρος. Μια υψηλότερη τιμή σημαίνει ότι το στοιχείο θα συρρικνώνεται περισσότερο σε σύγκριση με άλλα στοιχεία. Ορίστε το σε 0 για να αποτρέψετε τη συρρίκνωση.

en: Define how transparent or opaque this should be.
el: Ορίστε πόσο διαφανές ή αδιαφανές πρέπει να είναι αυτό.

en: Define the animation settings that will be applied as the user scrolls. The animation begins when the element enters the browser viewport and ends when it leaves the viewport
el: Ορίστε τις ρυθμίσεις κίνησης που θα εφαρμόζονται καθώς ο χρήστης κάνει κύλιση. Η κίνηση ξεκινά όταν το στοιχείο εισέρχεται στο παράθυρο προβολής του προγράμματος περιήγησης και τελειώνει όταν το αφήνει

en: Define the audio file for use in the module. To remove an audio file from the module, simply delete the URL from the settings field.
el: Ορίστε το αρχείο ήχου για χρήση στη λειτουργική μονάδα. Για να αφαιρέσετε ένα αρχείο ήχου από τη λειτουργική μονάδα, απλώς διαγράψτε τη διεύθυνση URL από το πεδίο ρυθμίσεων.

en: Define the column template using CSS grid-template-columns syntax. Use values like "1fr 2fr 1fr" for proportional columns, "200px auto 100px" for mixed units, or "repeat(3, 1fr)" for repeated patterns.
el: Ορίστε το πρότυπο στηλών χρησιμοποιώντας τη σύνταξη CSS grid-template-columns. Χρησιμοποιήστε τιμές όπως "1fr 2fr 1fr" για αναλογικές στήλες, "200px auto 100px" για μικτές μονάδες ή "repeat(3, 1fr)" για επαναλαμβανόμενα μοτίβα.

en: Define the length of automatically generated excerpts. Leave blank for default ( 270 )
el: Ορίστε το μήκος των αυτόματα δημιουργούμενων αποσπασμάτων. Αφήστε κενό για το προεπιλεγμένο ( 270 )

en: Define the length you want your gradient to span in a unit of your choice. If the length of the gradient is at any time less than the size of the container, the last color stop in the gradient will fill the remaining space.
el: Ορίστε το μήκος στο οποίο θέλετε να εκτείνεται η διαβάθμισή σας, σε μονάδα της επιλογής σας. Αν το μήκος της διαβάθμισης είναι οποιαδήποτε στιγμή μικρότερο από το μέγεθος του περιέκτη, το τελευταίο σημείο στάσης χρώματος στη διαβάθμιση θα γεμίσει τον υπόλοιπο χώρο.

en: Define the method, used for the parallax effect.
el: Ορίστε τη μέθοδο που θα χρησιμοποιηθεί για τη δημιουργία φαινομένου παράλλαξης.

en: Define the number of images that should be displayed per page.
el: Ορίστε των αριθμό εικόνων που πρέπει να εμφανίζονται ανά σελίδα.

en: Define the number of products that should be displayed per page.
el: Ορισμός του αριθμού των έργων που πρέπει να εμφανίζονται ανά σελίδα.

en: Define the number of projects that should be displayed per page.
el: Ορισμός του αριθμού των έργων που πρέπει να εμφανίζονται ανά σελίδα.

en: Define the row template using CSS grid-template-rows syntax. Use values like "auto 200px auto" for mixed sizing, "repeat(3, 1fr)" for equal proportions, or specific measurements for precise control.
el: Ορίστε το πρότυπο γραμμών χρησιμοποιώντας τη σύνταξη CSS grid-template-rows. Χρησιμοποιήστε τιμές όπως "auto 200px auto" για μικτή διαστασιολόγηση, "repeat(3, 1fr)" για ίσες αναλογίες ή συγκεκριμένες μετρήσεις για ακριβή έλεγχο.

en: Define the size for implicit columns that are automatically created when grid items are placed outside the explicitly defined grid. This controls the width of overflow columns.
el: Ορίστε το μέγεθος για τις έμμεσες στήλες που δημιουργούνται αυτόματα όταν τα στοιχεία του πλέγματος τοποθετούνται εκτός του ρητά ορισμένου πλέγματος. Αυτό ελέγχει το πλάτος των στηλών υπερχείλισης.

en: Define the size for implicit rows that are automatically created when grid items are placed outside the explicitly defined grid. This controls the height of overflow rows.
el: Ορίστε το μέγεθος για τις έμμεσες γραμμές που δημιουργούνται αυτόματα όταν τα στοιχεία του πλέγματος τοποθετούνται εκτός του ρητά ορισμένου πλέγματος. Αυτό ελέγχει το ύψος των γραμμών υπερχείλισης.

en: Define the text for the slide button
el: Ορίστε το κειμένο για το κουμπί του slide

en: Define the text of the form submit button.
el: Ορίστε το κείμενο του πλήκτρου υποβολής φόρμας.

en: Define the text which will be displayed on the login button.
el: Ορίστε το κείμενο που θα εμφανίζεται στο κουμπί σύνδεσης.

en: Define the title text for your slide.
el: Ορίστε το κειμένο του τίτλου για το slide σας.

en: Define the unique ID of this field. You should use only English characters without special characters and spaces.
el: Ορίστε τη μοναδική ταυτότητα αυτού του πεδίου. Πρέπει να χρησιμοποιήσετε μόνο αγγλικούς χαρακτήρες χωρίς ειδικούς χαρακτήρες και διαστήματα.

en: Define the units of your gradient stop positions.
el: Καθορίστε τις μονάδες των θέσεων διακοπής της κλίσης.

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window
el: Καθορίστε την απόσταση κατακόρυφης μετατόπισης από το κάτω άκρο του παραθύρου του προγράμματος περιήγησης

en: Define the vertical offset distance from the bottom edge of the browser window.
el: Ορίστε την κατακόρυφη απόσταση μετατόπισης από το κάτω άκρο του παραθύρου του προγράμματος περιήγησης.

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window
el: Καθορίστε την απόσταση κατακόρυφης μετατόπισης από την επάνω άκρη του παραθύρου του προγράμματος περιήγησης

en: Define the vertical offset distance from the top edge of the browser window.
el: Ορίστε την κατακόρυφη απόσταση μετατόπισης από το πάνω άκρο του παραθύρου του προγράμματος περιήγησης.

en: Define whether or not the field should be visible.
el: Ορίστε αν το πεδίο θα είναι ορατό ή όχι.

en: Define whether the field should be required or optional
el: Ορίστε αν το πεδίο πρέπει να είναι υποχρεωτικό ή προαιρετικό

en: Delay before the effect is executed
el: Καθυστέρηση πριν εκτελεστεί το εφέ

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete %1$s
el: Διαγραφή %1$s

en: Delete %s
el: Διαγραφή %s

en: Delete Canvas
el: Διαγραφή Καμβά

en: Delete Global Color
el: Διαγραφή καθολικού χρώματος

en: Delete Global Layout
el: Διαγραφή Καθολικής Διάταξης

en: Delete Gradient
el: Διαγραφή Διαβάθμισης

en: Delete Grid Offset Rule
el: Διαγραφή Κανόνα Μετατόπισης Πλέγματος

en: Delete Item
el: Διαγραφή Στοιχείου

en: Delete Module
el: Διαγραφή Τύπου

en: Delete Preset
el: Διαγραφή προεπιλογής

en: Delete Template
el: Διαγραφή Προτύπου

en: Deleted template
el: Διαγραμμένο πρότυπο

en: Dense
el: Πυκνό

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description Type
el: Τύπος περιγραφής

en: Design
el: Σχεδιασμός

en: Design Attributes
el: Ιδιότητες Σχεδίασης

en: Design Settings
el: Ρυθμίσεις Σχεδίασης

en: Design Settings and Advanced Module Settings
el: Ρυθμίσεις σχεδίασης και Προχωρημένες ρυθμίσεις μονάδας

en: Desktop
el: Υπολογιστής

en: Desktop View
el: Προβολή Επιφάνειας Εργασίας

en: Detach From Global
el: Αποσύνδεση από την παγκόσμια

en: Detach From Variable
el: Αποσύνδεση Από Μεταβλητή

en: Device
el: Συσκευή

en: Diagonal
el: Διαγώνιος

en: Diagonal Bars 2
el: Διαγώνιες ράβδοι 2

en: Diagonal Lines
el: Διαγώνιες Γραμμές

en: Diagonal Pills
el: Διαγώνια χάπια

en: Diagonal Stripes
el: Διαγώνιες ρίγες

en: Diagonal Stripes 2
el: Διαγώνιες ρίγες 2

en: Diamonds
el: Διαμάντια

en: Difference
el: Διαφορά

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Disable Builder
el: Απενεργοποίηση Builder

en: Disable Global
el: Απενεργοποίηση Καθολικής

en: Disable Item
el: Απενεργοποίηση Στοιχείου

en: Disable Preset
el: Απενεργοποιήστε την προεπιλογή

en: Disable Template
el: Απενεργοποίηση Προτύπου

en: Disable on
el: Απενεργοποιήστε στο

en: Disable this option if you want to ignore manually defined excerpts and always generate it automatically.
el: Απενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν θέλετε να αγνοήσετε μη αυτόματα οριζόμενα αποσπάσματα και να δημιουργούνται πάντα αυτόματα.

en: Disabled Button
el: Απενεργοποιημένο κουμπί

en: Disabled On
el: Απενεργοποιημένο Σε

en: Disabled template
el: Απενεργοποιημένο πρότυπο

en: Disabling bullets will remove the bullet points that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
el: Η απενεργοποίηση των κουκίδων θα αφαιρέσει τα σημεία των κουκκίδων που εμφανίζονται δίπλα σε κάθε στοιχείο λίστας στην περιοχή χαρακτηριστικών του πίνακα τιμών.

en: Disabling the author avatar will remove the profile picture from the module.
el: Η απενεργοποίηση του avatar avatar θα αφαιρέσει την εικόνα προφίλ από την ενότητα.

en: Disabling the border separator will remove the solid line that appears to the left or right of sidebar widgets.
el: Η απενεργοποίηση του διαχωριστή περιγράμματος θα καταργήσει τη συμπαγή γραμμή που εμφανίζεται στα αριστερά ή στα δεξιά των γραφικών στοιχείων της πλαϊνής γραμμής.

en: Disabling the comment count will remove the number of comments from the top of the module.
el: Η απενεργοποίηση του αριθμού σχολίων θα αφαιρέσει τον αριθμό των σχολίων από την κορυφή της ενότητας.

en: Disabling the reply button will prevent visitors from creating threaded comments.
el: Η απενεργοποίηση του κουμπιού απάντησης θα εμποδίσει τους επισκέπτες να δημιουργούν σχόλια με σπείρωμα.

en: Disc
el: Δίσκος

en: Discard & Exit
el: Απόρριψη & Έξοδος

en: Discard All Changes
el: Αναίρεση Όλων των Αλλαγών

en: Display Again After
el: Εμφάνιση Ξανά Μετά Από

en: Display Conditions
el: Συνθήκες εμφάνισης

en: Display Name
el: Εμφανιζόμενο Όνομα

en: Display Only If
el: Εμφάνιση μόνο εάν

en: Display Only If Author
el: Εμφάνιση Μόνο Αν Είναι Συντάκτης

en: Display Only If Browser
el: Εμφάνιση μόνο εάν είναι πρόγραμμα περιήγησης

en: Display Only If Category Page
el: Εμφάνιση μόνο εάν η σελίδα κατηγορίας

en: Display Only If Current Date
el: Εμφάνιση μόνο εάν η τρέχουσα ημερομηνία

en: Display Only If Logged In Status
el: Εμφάνιση Μόνο Αν Κατάσταση Σύνδεσης

en: Display Only If Operating System
el: Εμφάνιση μόνο εάν λειτουργικό σύστημα

en: Display Only If Post Category
el: Εμφάνιση μόνο εάν η κατηγορία αναρτήσεων

en: Display Only If Post Tag
el: Εμφάνιση μόνο εάν η ετικέτα ανάρτησης

en: Display Only If Post Type
el: Εμφάνιση μόνο εάν Τύπος ανάρτησης

en: Display Only If Tag Page
el: Εμφάνιση μόνο εάν έχει επισημανθεί η σελίδα

en: Display Only If User
el: Εμφάνιση μόνο εάν χρήστης

en: Display Only If User Role
el: Εμφάνιση μόνο εάν ο ρόλος χρήστη

en: Display Only If User's Cart
el: Εμφάνιση μόνο εάν το καλάθι του χρήστη

en: Display Only on
el: Εμφάνιση Μόνο Σε

en: Display Only on Date Archives
el: Εμφάνιση μόνο στα Αρχεία Ημερομηνιών

en: Display Order
el: Σειρά Εμφάνισης

en: Display a message.
el: Εμφάνιση Captcha

en: Display dot navigation for the carousel.
el: Εμφάνιση πλοήγησης με κουκκίδες για το καρουζέλ.

en: Display if all conditions are true
el: Εμφάνιση εάν ισχύουν όλες οι συνθήκες

en: Display if any condition is true
el: Εμφάνιση εάν κάποια συνθήκη είναι αληθής

en: Display navigation arrows on the carousel.
el: Εμφάνιση βελών πλοήγησης στο καρουζέλ.

en: Display posts for the current page. Useful on archive and index pages.
el: Εμφάνιση αναρτήσεων για την τρέχουσα σελίδα. Χρήσιμο στις σελίδες αρχειοθέτησης και ευρετηρίου.

en: Divi Builder Helper
el: Βοηθός Divi Builder

en: Divi Builder Layout
el: Διάταξη Divi Builder

en: Divi Builder Layouts
el: Διατάξεις Divi Builder

en: Divi Documentation
el: Τεκμηρίωση Divi

en: Divi Icons
el: Εικονίδια Divi

en: Divi Library
el: Βιβλιοθήκη Divi

en: Divi Role Editor
el: Επεξεργαστής Ρόλων Divi

en: Divi Role Editor Settings
el: Ρυθμίσεις Επεξεργαστή Ρόλων Divi

en: Divi Theme Builder Set
el: Σετ Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Template
el: Πρότυπο Divi Theme Builder

en: Divi Theme Builder Templates
el: Πρότυπα Divi Theme Builder

en: Divider
el: Διαχωριστής

en: Divider Arrangement
el: Ύψος Διαχωριστή

en: Divider Color
el: Χρώμα Περιγράμματος

en: Divider Flip
el: Διαχωριστής

en: Divider Height
el: Ύψος Διαχωριστή

en: Divider Horizontal Repeat
el: Διαχωρισμός οριζόντιας επανάληψης

en: Divider Style
el: Στυλ διαχωριστή

en: Divider Weight
el: Ύψος Διαχωριστή

en: Dividers
el: Διαχωριστής

en: Dividers can be placed either above or below section content. If placed above section content, then modules and rows within the section will be hidden behind the divider when they overlap.
el: Οι διαχωριστές μπορούν να τοποθετηθούν πάνω ή κάτω από το περιεχόμενο του τμήματος. Εάν τοποθετηθεί πάνω από το περιεχόμενο του τμήματος, τότε οι ενότητες και οι σειρές εντός της ενότητας θα κρύβονται πίσω από το διαχωριστικό όταν αλληλεπικαλύπτονται.

en: Division require one value to be unitless
el: Η διαίρεση απαιτεί μία τιμή χωρίς μονάδα

en: Do Not Stick
el: Μην κολλάτε

en: Does Not Contain
el: Δεν περιέχει

en: Does Not Contain (NOT LIKE)
el: Δεν Περιέχει (NOT LIKE)

en: Does Not Have a Specific Product
el: Δεν έχει συγκεκριμένο προϊόν

en: Does not Contain
el: Δεν περιέχει

en: Does not Equal
el: Δεν ισούται

en: Does not Exist
el: Δεν υπάρχει

en: Don't Append
el: Να Μην Προστεθεί

en: Don't Restore
el: Να Μην Γίνει Επαναφορά

en: Don't display on
el: Να μην εμφανίζεται

en: Don't display on posts authored by
el: Μην εμφανίζεται σε αναρτήσεις που έχουν συνταχθεί από

en: Don't display on search results for
el: Να μην εμφανίζεται στα αποτελέσματα αναζήτησης για

en: Don't display to
el: Να μην εμφανίζεται σε

en: Don't display to users who have
el: Να μην εμφανίζεται σε χρήστες που έχουν

en: Don't display to users who have visited
el: Να μην εμφανίζεται σε χρήστες που το έχουν επισκεφτεί

en: Dot Alignment
el: Στοίχιση Κουκκίδων

en: Dot Color
el: Χρώμα Κουκκίδας

en: Dot Navigation
el: Πλοήγηση Με Κουκκίδες

en: Dot Navigation Color
el: Χρώμα πλοήγησης Dot

en: Dot Position
el: Θέση Κουκκίδων

en: Dot Size
el: Μέγεθος Κουκκίδας

en: Dotted
el: Με Κουκκίδες

en: Double
el: Διπλή

en: Down
el: προς τα κάτω

en: Download Backup
el: Λήψη Αρχείου Ασφαλείας

en: Download Backup Before Importing
el: Λήψη Αντιγράφου Ασφαλείας Πριν Την Εισαγωγή

en: Downwards
el: προς τα κάτω

en: Draft
el: Πρόχειρο

en: Drag n Drop
el: Σύρε & Άφησε

en: Drag to resize
el: Σύρετε για αλλαγή μεγέθους

en: Draggable On Mobile
el: Σχετικά με το κινητό

en: Dragged module
el: Σύρθηκε μονάδα

en: Dropdown
el: Αναπτυσσόμενο

en: Dropdown Alignment
el: Στοίχιση Αναπτυσσόμενου

en: Dropdown Direction
el: Κατεύθυνση Αναπτυσσόμενου

en: Dropdown Menu
el: Σύνδεσμοι Αναπτυσσόμενου Μενού

en: Dropdown Menu Active Link Color
el: Μενού αναπτυσσόμενου ενεργού χρώματος συνδέσμου

en: Dropdown Menu Animation
el: Animation Αναπτυσσόμενου μενού

en: Dropdown Menu Background Color
el: Χρώμα Φόντου Αναπτυσσόμενου Μενού

en: Dropdown Menu Container
el: Κοντέινερ Αναπτυσσόμενου Μενού

en: Dropdown Menu Line Color
el: Χρώμα Γραμμής Αναπτυσσόμενου Μενού

en: Dropdown Menu Links
el: Σύνδεσμοι Αναπτυσσόμενου Μενού

en: Dropdown Menu Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Αναπτυσσόμενου Μενού

en: Dropdown Menus
el: Μενού διαγραφής

en: Dropdown Offset
el: Μετατόπιση Αναπτυσσόμενου

en: Dropdown Position
el: Θέση Αναπτυσσόμενου

en: Dropdowns
el: Αναπτυσσόμενα

en: Duplicate
el: Αντίγραφο

en: Duplicate %1$s
el: Διπλασιασμός %1$s

en: Duplicate %s
el: Αντιγραφή %s

en: Duplicate Canvas
el: Διπλότυπο Καμβά

en: Duplicate Grid Offset Rule
el: Διπλότυπο Κανόνα Μετατόπισης Πλέγματος

en: Duplicate Item
el: Διπλότυπο Στοιχείο

en: Duplicate Module
el: Κλωνοποίηση Τύπου

en: Duplicate Preset
el: Διπλότυπη προεπιλογή

en: Duplicate Template
el: Διπλότυπο Προτύπου

en: Duplicate property "%s" found.
el: Βρέθηκε διπλότυπη ιδιότητα "%s".

en: Duplicated layout
el: Διπλότυπη διάταξη

en: Duplicated template
el: Διπλότυπο πρότυπο

en: Dynamic Content
el: Δυναμικό περιεχόμενο

en: Dynamic Content Custom Fields
el: Δυναμικό Περιεχόμενο: Προσαρμοσμένα Πεδία

en: Dynamic Posts
el: Δυναμικές Αναρτήσεις

en: Ease
el: Ευκολία

en: Ease-In
el: Ευκολία-Είσοδος

en: Ease-In-Out
el: Ευκολία-Έξοδος

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit %1$s Layout
el: Επεξεργασία Διάταξης %1$s

en: Edit %s
el: Επεξεργασία %s

en: Edit Attribute
el: Επεξεργασία Ιδιότητας

en: Edit Body Template
el: Επεξεργασία Προτύπου Κύριου Περιεχομένου

en: Edit Borders
el: Επεξεργασία Περιγραμμάτων

en: Edit Buttons
el: Επεξεργασία Κουμπιών

en: Edit Canvas
el: Επεξεργασία Καμβά

en: Edit Canvas Settings
el: Επεξεργασία Ρυθμίσεων Καμβά

en: Edit Colors
el: Επεξεργασία Χρωμάτων

en: Edit Configuration
el: Επεξεργασία Ρυθμίσεων

en: Edit Content
el: Επεξεργασία Περιεχομένου

en: Edit Element Above
el: Επεξεργασία Στοιχείου Πάνω

en: Edit Element Below
el: Επεξεργασία Στοιχείου Κάτω

en: Edit First Child Element
el: Επεξεργασία Πρώτου Θυγατρικού Στοιχείου

en: Edit Fonts
el: Επεξεργασία Γραμματοσειρών

en: Edit Footer Template
el: Επεξεργασία Προτύπου Υποσέλιδου

en: Edit Global Canvas
el: Επεξεργασία Καθολικού Καμβά

en: Edit Global Color
el: Επεξεργασία καθολικού χρώματος

en: Edit Global Items
el: Επεξεργασία Καθολικών Στοιχείων

en: Edit Grid Offset Rule
el: Επεξεργασία Κανόνα Μετατόπισης Πλέγματος

en: Edit Header Template
el: Επεξεργασία Προτύπου Κεφαλίδας

en: Edit Image With AI
el: Επεξεργασία εικόνας με AI

en: Edit Interaction
el: Επεξεργασία Αλληλεπίδρασης

en: Edit Item
el: Επεξεργασία Στοιχείου

en: Edit Layout
el: Επεξεργασία Διάταξης

en: Edit Page
el: Επεξεργασία Σελίδας

en: Edit Parent Element
el: Επεξεργασία Γονικού Στοιχείου

en: Edit Post
el: Επεξεργασία Άρθρου

en: Edit Preset
el: Επεξεργασία Προεπιλογής

en: Edit Profile
el: Επεξεργασία Προφίλ

en: Edit Responsive Values
el: Επεξεργασία Τιμών Απόκρισης

[ctx: Edit Set using Theme Builder]
en: Edit Set
el: Επεξεργασία Συνόλου

en: Edit Snippet
el: Επεξεργασία Αποσπάσματος

en: Edit Template
el: Επεξεργασία Προτύπου

en: Edit Template Layout
el: Επεξεργασία Διάταξης Προτύπου

[ctx: Edit Template using Theme Builder]
en: Edit Template
el: Επεξεργασία Προτύπου

en: Edit Theme Builder
el: Επεξεργασία Theme Builder

en: Edit Theme Builder Item
el: Επεξεργασία Στοιχείου Theme Builder

en: Edit With Divi
el: Επεξεργασία Με Divi

en: Edit With Theme Builder
el: Επεξεργασία Με Theme Builder

en: Edit with the Divi Builder
el: Επεξεργασία με τον Divi Builder

en: Edited %s
el: Επεξεργάστηκε %s

en: Edited %s Child Modules
el: Επεξεργάστηκαν τα Θυγατρικά Αρθρώματα του %s

en: Edited Local Attributes
el: Επεξεργάστηκαν Τα Τοπικά Χαρακτηριστικά

en: Editing: %s
el: Επεξεργασία: %s

en: Editor
el: Επιμελητής

en: Effect Action
el: Ενέργεια Εφέ

en: Effects
el: Εφέ

en: Elegant Themes Support
el: Υποστήριξη Elegant Themes

en: Element
el: Στοιχείο

en: Element Label
el: Ετικέτα Στοιχείου

en: Element Type
el: Τύπος Στοιχείου

en: Elements
el: Στοιχεία

en: Ellipse
el: Ελλειψη

en: Elliptical
el: Ελλειπτικός

en: Email Account
el: Λογαριασμός Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου

en: Email Address
el: Διεύθυνση Email

en: Email Field
el: Πεδίο Email

en: Email Fullwidth
el: Πλήρες πλάτος της σελίδας

en: Email Optin
el: email Optin

en: Email Optins
el: Αποστολή μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: Email Provider Account Setup Documentation
el: Τεκμηρίωση ρύθμισης λογαριασμού παροχέα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Enable %s
el: Ενεργοποίηση %s

en: Enable Admin Bar
el: Ενεργοποίηση Γραμμής Διαχείρισης

en: Enable Condition
el: Ενεργοποίηση συνθήκης

en: Enable Raw HTML
el: Ενεργοποίηση Ακατέργαστου HTML

en: Enable Redirect URL
el: Ενεργοποιήστε Ανακατεύθυνση Διεύθυνσης URL

en: Enable Template
el: Ενεργοποίηση Προτύπου

en: Enable Title
el: Ενεργοποίηση Τίτλου

en: Enable loop functionality to dynamically display looping content from the database based on your query settings.
el: Ενεργοποιήστε τη λειτουργία βρόχου για να εμφανίζετε δυναμικά επαναλαμβανόμενο περιεχόμενο από τη βάση δεδομένων βάσει των ρυθμίσεων ερωτήματός σας.

en: Enable or disable pagination for this feed.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση της σελιδοποίησης για αυτή την τροφοδοσία.

en: Enable this to make the animation loop infinitely.
el: Ενεργοποιήστε το για να επαναλαμβάνεται η κίνηση ατέρμονα.

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes "stuck".
el: Ενεργοποιεί κινούμενες μεταβάσεις μεταξύ προεπιλεγμένων και sticky στυλ όταν το στοιχείο γίνεται "κολλημένο".

en: Enabled animated transitions between default and sticky styles when the element becomes “stuck”
el: Ενεργοποιήθηκαν οι κινούμενες μεταβάσεις μεταξύ προεπιλεγμένων και σταθερών στυλ όταν το στοιχείο "κολλήσει"

en: Enabled template
el: Ενεργοποιημένο πρότυπο

en: Enabling conditional logic makes this field only visible when any or all of the rules below are fulfilled<br><strong>Note:</strong> Only fields with an unique and non-empty field ID can be used
el: Η ενεργοποίηση εξαρτημένης λογικής κάνει αυτό το πεδίο εμφανές μόνο όταν πληρούνται οποιοιδήποτε ή όλοι οι παρακάτω κανόνες<br><strong>Σημείωση:</strong> Μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο πεδία με μοναδικό και μη κενό αναγνωριστικό πεδίου

en: Enabling this option will add borders to input fields when focused.
el: Η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής θα προσθέσει σύνορα στα πεδία εισαγωγής όταν εστιάζεστε.

en: Enabling this will extend the input field to 100% of the width of the module.
el: Με την ενεργοποίηση αυτή θα επεκταθεί το πεδίο εισαγωγής στο 100% του πλάτους της μονάδας.

en: Enabling this will make the carousel cycle through all slides automatically.
el: Η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής θα κάνει το καρουζέλ να περνά αυτόματα από όλες τις διαφάνειες.

en: End
el: Τέλος

en: End Position
el: Τελική Θέση

en: Ending
el: Κατάληξη

en: Ending %s
el: Λήξη %s

en: Ending Blur
el: Τελική Θάμπωμα

en: Ending Offset
el: Τελική μετατόπιση

en: Ending Opacity
el: Τελική αδιαφάνεια

en: Ending Rotation
el: Τερματισμός περιστροφής

en: Ending Scale
el: Κλίμακα λήξης

en: Enhance
el: Ενισχύω

en: Enter Custom Attribute
el: Εισαγωγή Προσαρμοσμένου Χαρακτηριστικού

en: Enter Custom Meta Key
el: Εισαγάγετε Προσαρμοσμένο Meta Key

en: Enter Preview Mode
el: Είσοδος Στη Λειτουργία Προεπισκόπησης

en: Enter a name for your %s.
el: Εισαγάγετε ένα όνομα για το %s σας.

en: Enter a name for your canvas.
el: Εισαγάγετε ένα όνομα για τον καμβά σας.

en: Enter a name for your exported file.
el: Εισαγάγετε ένα όνομα για το εξαγόμενο αρχείο σας.

en: Enter an address for the map center point, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
el: Εισάγετε μια διεύθυνση για κέντρο στον χάρτη και αυτή η διεύθυνση θα μετατραπεί σε γεωγραφικές συντεταγμένες και θα εμφανιστεί στον χάρτη παρακάτω.

en: Enter an address for this map pin, and the address will be geocoded and displayed on the map below.
el: Εισάγετε μια διεύθυνση για αυτό τον δείκτη στον χάρτη, και αυτή η διεύθυνση θα μετατραπεί σε γεωγραφικές συντεταγμένες και θα εμφανιστεί στον χάρτη παρακάτω.

en: Enter custom nth-child pattern (e.g., 3n+1, 4n-1, 2n+3)
el: Εισαγάγετε προσαρμοσμένο μοτίβο nth-child (π.χ., 3n+1, 4n-1, 2n+3)

en: Enter meta key
el: Εισαγωγή meta key

en: Enter meta value
el: Εισαγωγή meta value

en: Enter the HTML attribute name (e.g., class, id, data-state, aria-expanded)
el: Εισαγάγετε το όνομα του χαρακτηριστικού HTML (π.χ., class, id, data-state, aria-expanded)

en: Enter the URL for the Button.
el: Εισάγεται το URL για το Κουμπί.

en: Enter the attribute value to toggle/add/remove
el: Εισαγάγετε την τιμή του χαρακτηριστικού για εναλλαγή/προσθήκη/αφαίρεση

en: Enter the cookie name (e.g., user_preference, theme_mode, cart_items)
el: Εισαγάγετε το όνομα του cookie (π.χ., user_preference, theme_mode, cart_items)

en: Enter the cookie value to toggle/add/remove
el: Εισαγάγετε την τιμή του cookie για εναλλαγή/προσθήκη/αφαίρεση

en: Enter the custom field name (meta key) you want to query. This is the key stored in the post_meta table that identifies your custom field.
el: Εισαγάγετε το όνομα του προσαρμοσμένου πεδίου (meta key) που θέλετε να αναζητήσετε. Αυτό είναι το κλειδί που αποθηκεύεται στον πίνακα post_meta και αναγνωρίζει το προσαρμοσμένο πεδίο σας.

en: Enter the custom field value you want to match against. This is the value stored in the post_meta table that you want to filter posts by.
el: Εισαγάγετε την τιμή του προσαρμοσμένου πεδίου που θέλετε να αντιστοιχίσετε. Αυτή είναι η τιμή που αποθηκεύεται στον πίνακα post_meta και με βάση την οποία θέλετε να φιλτράρετε τις αναρτήσεις.

en: Enter the new value that will replace the found value.
el: Εισαγάγετε τη νέα τιμή που θα αντικαταστήσει την τιμή που βρέθηκε.

en: Enter the numeric value for the grid property (e.g., column span: 1)
el: Εισαγάγετε την αριθμητική τιμή για την ιδιότητα του grid (π.χ., εύρος στήλης: 1)

en: Enter the text for the Button.
el: Εισάγεται το κείμενο του Κουμπιού

en: Enter the text for this list item.
el: Εισαγάγετε το κείμενο για αυτό το στοιχείο λίστας.

en: Enter the value you want to find and replace.
el: Εισαγάγετε την τιμή που θέλετε να βρείτε και να αντικαταστήσετε.

en: Enter your address to view shipping options.
el: Εισαγάγετε τη διεύθυνσή σας για να δείτε επιλογές αποστολής.

en: Enter your page title here.
el: Εισάγετε εδώ τον τίτλο της σελίδας σας.

en: Entire Page
el: Ολόκληρη Σελίδα

en: Equal Columns
el: Ίσες Στήλες

en: Equal Fixed Width Columns
el: Στήλες Ίσου Σταθερού Πλάτους

en: Equal Height Rows
el: Γραμμές Ίσου Ύψους

en: Equal Minimum Width Columns
el: Στήλες Ίσου Ελάχιστου Πλάτους

en: Equal Width Columns
el: Στήλες Ίσου Πλάτους

en: Equalize Column Heights
el: Εξίσωση Ύψους Στηλών

en: Equalizing columns heights will force all columns to assume the height of the tallest column in the row. All columns will have the same height, keeping their appearance uniform
el: Η εξίσωση των υψών των στηλών θα αναγκάσει όλες τις στήλες να πάρουν το ύψος της ψηλότερης στήλης στη σειρά. Όλες οι στήλες θα έχουν το ίδιο ύψος, διατηρώντας ομοιόμορφη εμφάνιση

en: Equals
el: Ίσο

en: Equals (=)
el: Ισούται (=)

en: Error when rendering Shortcode module with shortcode name %1$s and shortcode content %2$s
el: Σφάλμα κατά την απόδοση της ενότητας Shortcode με όνομα shortcode %1$s και περιεχόμενο shortcode %2$s

en: Even Items
el: Ζυγά Στοιχεία

en: Events
el: Συμβάντα

en: Every Eighth Item
el: Κάθε Όγδοο Στοιχείο

en: Every Fifth Item
el: Κάθε Πέμπτο Στοιχείο

en: Every Fourth Item
el: Κάθε Τέταρτο Στοιχείο

en: Every Ninth Item
el: Κάθε Ένατο Στοιχείο

en: Every Other
el: Κάθε άλλο

en: Every Seventh Item
el: Κάθε Έβδομο Στοιχείο

en: Every Sixth Item
el: Κάθε Έκτο Στοιχείο

en: Every Tenth Item
el: Κάθε Δέκατο Στοιχείο

en: Every Third Item
el: Κάθε Τρίτο Στοιχείο

en: Exceptions
el: Εξαιρέσεις

en: Excerpt
el: Απόσπασμα

en: Excerpt Length
el: Μήκος αποσπασμάτων

en: Exclude Categories
el: Εξαιρέστε Κατηγορίες

en: Exclude Current %s
el: Εξαίρεση Τρέχοντος %s

en: Exclude Current Post
el: Εξαίρεση Τρέχουσας Ανάρτησης

en: Exclude From
el: Εξαίρεση Από

en: Exclude From: %1$s
el: Εξαίρεση Από: %1$s

en: Exclude Pages
el: Εξαιρέστε Σελίδες

en: Exclude Posts
el: Εξαιρέστε Αναρτήσεις

en: Exclude Posts With Specific Terms
el: Εξαίρεση Αναρτήσεων Με Συγκεκριμένους Όρους

en: Exclude Specific Posts
el: Εξαίρεση Συγκεκριμένων Αναρτήσεων

en: Excluded Item
el: Εξαιρούμενο Είδος

en: Excluded Item Text
el: Κείμενο Εξαιρούμενου Στοιχείου

en: Excluded Search Queries
el: Εξαιρούνται ερωτήματα αναζήτησης

en: Exclusion
el: Εξαίρεση

en: Execute Selected Option
el: Εκτέλεση Επιλεγμένης Επιλογής

en: Execute Selected Responsive State Picker Option
el: Εκτέλεση Επιλεγμένης Επιλογής Επιλογέα Απόκρισης & Κατάστασης

en: Exist
el: Υπάρχει

en: Existing Page Layout
el: Υπάρχουσα Διάταξη Σελίδας

en: Existing Post Layout
el: Υπάρχουσα Διάταξη Άρθρου

en: Exit
el: Έξοδος

en: Exit Builder
el: Έξοδος Από Τον Builder

en: Exit Dropdown
el: Έξοδος Από Το Αναπτυσσόμενο Μενού

en: Exit Preview
el: Έξοδος Από Την Προεπισκόπηση

en: Exit Preview Mode
el: Έξοδος Από Τη Λειτουργία Προεπισκόπησης

en: Exit To Dashboard
el: Έξοδος Στον Πίνακα Ελέγχου

en: Exit To Editor
el: Έξοδος Στον Επεξεργαστή

en: Exit To Front End
el: Έξοδος Στο Front End

en: Exit To WordPress Dashboard
el: Έξοδος Στον Πίνακα Ελέγχου WordPress

en: Exit To WordPress Editor
el: Έξοδος Στον Επεξεργαστή WordPress

en: Exit Visual Builder
el: Έξοδος Visual Builder

en: Exit to Backend
el: Έξοδος Στο Backend

en: Exit to Backend Builder
el: Έξοδος Στον Backend Builder

en: Expand
el: Επέκταση

en: Expand All
el: Ανάπτυξη Όλων

en: Expand And Fill
el: Αναπτύξτε και συμπληρώστε

en: Expand Modal
el: Άνοιγμα Τύπων

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export & Import
el: Εξαγωγή & Εισαγωγή

en: Export Canvas
el: Εξαγωγή Καμβά

en: Export File Name
el: Όνομα Αρχείου Εξαγωγής

en: Export Layout
el: Εξαγωγή διάταξης

en: Export Options
el: Επιλογές εξαγωγής

en: Export Presets
el: Εξαγωγή Προεπιλογών

en: Export Templates
el: Εξαγωγή Προτύπων

en: Export Variables
el: Εξαγωγή Μεταβλητών

en: Extend %1$s Attributes
el: Επέκταση Ιδιοτήτων %1$s

en: Extend %1$s Content Attributes
el: Επέκταση Ιδιοτήτων Περιεχομένου %1$s

en: Extend %1$s Design Attributes
el: Επέκταση Ιδιοτήτων Σχεδίασης %1$s

en: Extend %1$s Preset
el: Επέκταση Προεπιλογής %1$s

en: Extend %1$s Presets
el: Επέκταση Προεπιλογών %1$s

en: Extend %1$s Style Attributes
el: Επέκταση Ιδιοτήτων Στυλ %1$s

en: Extend All %1$s Attributes
el: Επέκταση Όλων Των Ιδιοτήτων %1$s

en: Extend Attributes
el: Επέκταση Ιδιοτήτων

en: Extend From Element
el: Επέκταση Από Στοιχείο

en: Extend Select Content Attributes
el: Επέκταση Επιλεγμένων Ιδιοτήτων Περιεχομένου

en: Extend Select Design Attributes
el: Επέκταση Επιλεγμένων Ιδιοτήτων Σχεδίασης

en: Extend Select Presets
el: Επέκταση Επιλεγμένων Προεπιλογών

en: Extend Select Style Attributes
el: Επέκταση Επιλεγμένων Ιδιοτήτων Στυλ

en: Extend To Element Type
el: Επέκταση Σε Τύπο Στοιχείου

en: Extend To Location
el: Επέκταση Στην Τοποθεσία

en: Extended Attributes
el: Εκτεταμένα Χαρακτηριστικά

en: External Article
el: Εξωτερικό Άρθρο

en: External Link
el: Εξωτερικός Σύνδεσμος

en: Facebook Profile Url
el: Προφίλ Facebook URL

en: Fade
el: Σβήσιμο

en: Fade In
el: Σταδιακή εμφάνιση

en: Fading In and Out
el: Ξεθώριασμα μέσα και έξω

en: Fading in & Out
el: Εμφάνιση & Εξαφάνιση

en: Failed to create post.
el: Αποτυχία δημιουργίας άρθρου.

en: Failed to create your layout. Please try again later.
el: Αποτυχία δημιουργίας της διάταξής σας. Δοκιμάστε ξανά αργότερα.

en: Failed to delete global canvas.
el: Αποτυχία διαγραφής καθολικού καμβά.

en: Failed to duplicate post.
el: Αποτυχία αντιγραφής άρθρου.

en: Failed to duplicate your layout. Please try again later.
el: Αποτυχία δημιουργίας διπλότυπου της διάταξής σας. Δοκιμάστε ξανά αργότερα.

en: Failed to load the Theme Builder.
el: Αποτυχία φόρτωσης του Theme Builder.

en: Failed to load your existing items. Please try again later.
el: Αποτυχία φόρτωσης των υπαρχόντων στοιχείων σας. Δοκιμάστε ξανά αργότερα.

en: Failed to move post to trash.
el: Αποτυχία μετακίνησης άρθρου στον κάδο.

en: Failed to update breakpoints.
el: Αποτυχία ενημέρωσης σημείων διακοπής.

en: Featured Background Color
el: Προτεινόμενο χρώμα φόντου

en: Featured Body Text Color
el: Προτεινόμενο χρώμα κειμένου σώματος

en: Featured Bullet Color
el: Προτεινόμενο χρώμα σφαίρας

en: Featured Currency & Frequency Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Νομίσματος & Συχνότητας (Προτεινόμενο)

en: Featured Excluded Item Color
el: Προτεινόμενο χρώμα αποκλεισμένου αντικειμένου

en: Featured Header Background Color
el: Προτεινόμενο χρώμα φόντου κεφαλίδας

en: Featured Image
el: Επιλεγμένη Εικόνα

en: Featured Image Alt Text
el: Κείμενο Alt Επιλεγμένης Εικόνας

en: Featured Image Height
el: Ύψος επιλεγμένης εικόνας

en: Featured Image Max Height
el: Μέγιστο ύψος επιλεγμένης εικόνας

en: Featured Image Max Width
el: Μέγιστο πλάτος επιλεγμένης εικόνας

en: Featured Image Overlay
el: Επικάλυψη Προβεβλημένης Εικόνας

en: Featured Image Placement
el: Τοποθέτηση Προβαλλόμενης Εικόνας

en: Featured Image Title Text
el: Κείμενο Τίτλου Επιλεγμένης Εικόνας

en: Featured Image Width
el: Επιλεγμένο πλάτος εικόνας

en: Featured Price Text Color
el: Προτεινόμενο χρώμα κειμένου τιμής

en: Featured Pricing Area Background Color
el: Χαρακτηρισμένη τιμή Χρώμα φόντου περιοχής

en: Featured Products
el: Προβεβλημένα προϊόντα

en: Featured Subtitle Text Color
el: Προτεινόμενο χρώμα κειμένου υποτίτλων

en: Featured Table
el: Προβαλλόμενος Πίνακας

en: Featured Title Text Color
el: Προτεινόμενο χρώμα κειμένου τίτλου

en: Featured pricing tables have a drop shadow that helps them stand out from the rest. This shadow can be disabled if you wish.
el: Οι προτεινόμενοι πίνακες τιμολόγησης έχουν μια σκιά σταγόνας που τους βοηθά να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα. Αυτή η σκιά μπορεί να απενεργοποιηθεί εάν το επιθυμείτε.

en: Featuring a table will make it stand out from the rest.
el: Αν ορίσετε τον πίνακα ως προβεβλημένο θα ξεχωρίζει ανάμεσα στους άλλους.

en: Fetch
el: Λήψη

en: Field
el: Πεδίο

en: Field Does Not Exist (NOT EXISTS)
el: Το Πεδίο Δεν Υπάρχει (NOT EXISTS)

en: Field Exists (EXISTS)
el: Το Πεδίο Υπάρχει (EXISTS)

en: Field ID
el: Ταυτότητα Πεδίου

en: Field Information
el: Πληροφορίες Πεδίου

en: Field Label
el: Ετικέτα πεδίου

en: Field Labels
el: Ετικέτες πεδίων

en: Field Name
el: Όνομα Πεδίου

en: Field Options
el: Επιλογές Πεδίου

en: Field to order results by (directly passed to the WordPress query)
el: Πεδίο ταξινόμησης αποτελεσμάτων (περνά απευθείας στο ερώτημα του WordPress)

en: Fields
el: Πεδία

en: Fields Label Position
el: Θέση ετικέτας πεδίων

en: Fields Placeholder
el: Πεδία Placeholder

en: Fields Width
el: Πλάτος Πεδίων

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Filter Color
el: Χρώμα Φίλτρου

en: Filter Criteria
el: Κριτήρια φιλτραρίσματος

en: Filter Criteria Text
el: Κείμενο Κριτηρίων Φίλτρου

en: Filter Global Color
el: Φίλτρο Καθολικού Χρώματος

en: Filter posts based on post meta values. Use this to create complex queries that match posts with specific custom field data, such as showing only posts with a particular meta value.
el: Φιλτράρετε αναρτήσεις βάσει τιμών meta της ανάρτησης. Χρησιμοποιήστε το για να δημιουργήσετε σύνθετα ερωτήματα που αντιστοιχούν αναρτήσεις με συγκεκριμένα δεδομένα προσαρμοσμένων πεδίων, όπως η εμφάνιση μόνο αναρτήσεων με μια συγκεκριμένη meta τιμή.

en: Filter the loop to exclude posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to remove content with particular categories, tags, or other taxonomies from your results.
el: Φιλτράρετε τον βρόχο ώστε να εξαιρεί αναρτήσεις που έχουν τους συγκεκριμένους όρους ταξινομίας που ορίζετε. Χρησιμοποιήστε το για να αφαιρέσετε από τα αποτελέσματά σας περιεχόμενο με συγκεκριμένες κατηγορίες, ετικέτες ή άλλες ταξινομίες.

en: Filter the loop to only include posts that have the specific taxonomy terms you specify. Use this to narrow down your results to content with particular categories, tags, or other taxonomies.
el: Φιλτράρετε τον βρόχο ώστε να περιλαμβάνει μόνο αναρτήσεις που έχουν τους συγκεκριμένους όρους ταξινομίας που ορίζετε. Χρησιμοποιήστε το για να περιορίσετε τα αποτελέσματά σας σε περιεχόμενο με συγκεκριμένες κατηγορίες, ετικέτες ή άλλες ταξινομίες.

en: Filterable Portfolio
el: Πορτφόλιο με δυνατότητα φιλτραρίσματος

en: Filterable Portfolios
el: Φιλτράριστα χαρτοφυλάκια

en: Filters
el: Φίλτρο

en: Find
el: Εύρεση

en: Find & Replace
el: Εύρεση & Αντικατάσταση

en: Find And Replace
el: Εύρεση Και Αντικατάσταση

en: Find And Replace Complete
el: Η Εύρεση Και Αντικατάσταση Ολοκληρώθηκε

en: Find And Replace In Element Type
el: Εύρεση Και Αντικατάσταση Σε Τύπο Στοιχείου

en: Find And Replace In Location
el: Εύρεση Και Αντικατάσταση Στην Τοποθεσία

en: Find Value
el: Εύρεση Τιμής

en: First & Last Name
el: Όνομα & Επώνυμο

en: First Instance of Every Month
el: Πρώτη φορά κάθε μήνα

en: First Item
el: Πρώτο Στοιχείο

en: First Name
el: Όνομα

en: First Name Fullwidth
el: Να γίνει Πλήρους Πλάτους

en: Fit
el: Τακτοποίηση

en: Fixed
el: Σταθερός

en: Fixed Height Rows
el: Γραμμές Σταθερού Ύψους

en: Fixed Left Sidebar
el: Αριστερή πλαϊνή γραμμή της σελίδας

en: Fixed Right Sidebar
el: Δεξιά πλαϊνή γραμμή της σελίδας

en: Flickr
el: Κλικ

en: Flip
el: Αναστροφή

en: Flip Horizontal
el: Αναποδογυρίστε οριζόντια

en: Flip Vertical
el: Αναστροφή κάθετη

en: Flip the divider horizontally or vertically to change the shape and its direction.
el: Περιστρέψτε το διαχωριστή οριζόντια ή κάθετα για να αλλάξετε το σχήμα και την κατεύθυνση του.

en: Floating
el: Αιωρούμενο

en: Floating Minimum Size
el: Κυμαινόμενο ελάχιστο μέγεθος

en: Floating Squares
el: Πλωτά τετράγωνα

en: Fold
el: Πτυχή

en: Follow
el: Ακολουθήστε

en: Follow Button
el: Κουμπί «Ακολούθηση»

en: Follow on %s
el: Ακολουθήστε στο %s

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Font Does not Exist.
el: Η Γραμματοσειρά Δεν Υπάρχει.

en: Font Families
el: Οικογένειες Γραμματοσειρών

en: Font Name
el: Το Όνομα Του Λογαριασμού

en: Font Name Cannot be Empty and Cannot Contain Special Characters.
el: Το Όνομα Γραμματοσειράς Δεν Μπορεί Να Είναι Κενό Και Δεν Μπορεί Να Περιέχει Ειδικούς Χαρακτήρες.

en: Font Name Cannot be Empty.
el: Το Όνομα Γραμματοσειράς Δεν Μπορεί Να Είναι Κενό.

en: Font Size (em)
el: Μέγεθος Γραμματοσειράς (em)

en: Font Style
el: Αντιγραφή Στιλ

en: Font Weight
el: Απαλό Φως

en: Font Weights
el: Πάχη Γραμματοσειράς

en: Font With This Name Already Exists. Please Use a Different Name.
el: Υπάρχει Ήδη Γραμματοσειρά Με Αυτό Το Όνομα. Χρησιμοποιήστε Διαφορετικό Όνομα.

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Footer Template
el: Πρότυπο Υποσέλιδου

en: Footer Templates
el: Πρότυπα Υποσέλιδου

en: Force Fullwidth
el: Να γίνει Πλήρους Πλάτους

en: Force Visible
el: Υποχρεωτική Εμφάνιση

en: Force the element to be visible in specific contexts.
el: Επιβάλετε το στοιχείο να είναι ορατό σε συγκεκριμένα περιβάλλοντα.

en: Forgot your password?
el: Ξεχάσατε τον κωδικό σας;

en: Form
el: Μορφή

en: Form Background Color
el: Χρώμα Φόντου Φόρμας

en: Form Fields
el: Πεδία Φόρμας

en: Form Notice
el: Έντυπο ειδοποίησης

en: Form Notice Background Color
el: Χρώμα Φόντου Ειδοποίησης Φόρμας

en: Form Title
el: Τίτλος Φόρμας

en: Form Title Text
el: Κείμενο Τίτλου Φόρμας

en: Forward
el: Προς Τα Εμπρός

en: Foursquare
el: Τετράγωνο

en: Free Divi Cloud Limit Reached
el: Συμπληρώθηκε το Όριο του Δωρεάν Divi Cloud

en: Free Form CSS
el: Ελεύθερης Μορφής CSS

en: Free-Form CSS
el: CSS ελεύθερης μορφής

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Friday
el: Παρασκευή

en: From Hour
el: Από την ώρα

en: From Minute
el: Από το λεπτό

en: Full Size (Original)
el: Πλήρες Μέγεθος (Πρωτότυπο)

en: Fullwidth
el: Πλήρους Πλάτους

en: Fullwidth Code
el: Κώδικας Πλήρους Πλάτους

en: Fullwidth Codes
el: Κωδικοί πλήρους εύρους

en: Fullwidth Image
el: Εικόνα Πλήρους Πλάτους

en: Fullwidth Images
el: Πλήρες εικόνες

en: Fullwidth Map
el: Fullwidth Χάρτης

en: Fullwidth Menu
el: Μενού πλήρους πλάτους

en: Fullwidth Menus
el: Πλήρες Μενού

en: Fullwidth Module
el: Module Πλήρους Πλάτους

en: Fullwidth Post Content
el: Fullwidth Δημοσίευση περιεχομένου

en: Fullwidth Post Contents
el: Περιεχόμενα Ανάρτησης Πλήρους Πλάτους

en: Fullwidth Post Slider
el: Ρυθμιστικό Αναρτήσεων Πλήρους Οθόνης

en: Fullwidth Post Title
el: Τίτλος Ανάρτησης Πλήρους Πλάτους

en: Fullwidth Section
el: Ενότητα Πλήρους Πλάτους

en: Fullwidth Slider
el: Slider πλήρους πλάτους

en: Fullwidth Sliders
el: Ολισθητήρες πλήρους εύρους

en: Galleries
el: Γκαλερί

en: Gallery
el: Συλλογή

en: Gallery Item
el: Στοιχείο Γκαλερί

en: Gallery Item Caption
el: Λεζάντα Αντικειμένου Γκαλερί

en: Gallery Item Title
el: Τίτλος Στοιχείου Γκαλερί

en: Gallery Pagination
el: Σελιδοποίηση Γκαλερί

en: General
el: Γενικό

en: General Functionality
el: Γενική Λειτουργικότητα

en: Generate & Replace
el: Δημιουργία & Αντικατάσταση

en: Generate Automatically
el: Αυτόματη δημιουργία

en: Generate Content With AI
el: Δημιουργήστε περιεχόμενο με AI

en: Generate From Video
el: Δημιουργία από βίντεο

en: Generate Section With AI
el: Δημιουργία ενότητας με AI

en: Generate With AI
el: Δημιουργία με AI

en: Geocoder failed due to %s
el: Ο γεωκωδικοποιητής απέτυχε λόγω %s

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
el: Αποκτήστε Απεριόριστο Χώρο Αποθήκευσης Divi Cloud

en: Give Me A Choice
el: Δώσε μου μια επιλογή

en: Give this element a blur effect so that it moves in and out of focus as the viewer scrolls through the page.
el: Δώστε σε αυτό το στοιχείο ένα εφέ θολώματος, έτσι ώστε να μετακινείται εντός και εκτός εστίασης καθώς ο θεατής κάνει κύλιση στη σελίδα.

en: Give this element a scale effect so that it grows and shrinks as the viewer scrolls through the page.
el: Δώστε σε αυτό το στοιχείο ένα εφέ κλίμακας, ώστε να μεγαλώνει και να συρρικνώνεται καθώς ο θεατής κάνει κύλιση στη σελίδα.

en: Give this element an opacity effect so that it fades in and out as the viewer scrolls through the page.
el: Δώστε σε αυτό το στοιχείο ένα εφέ αδιαφάνειας, έτσι ώστε να εξασθενεί μέσα και έξω καθώς ο θεατής κάνει κύλιση στη σελίδα.

en: Give this element horizontal motion so that it slides left or right as the viewer scrolls through the page.
el: Δώστε σε αυτό το στοιχείο οριζόντια κίνηση έτσι ώστε να ολισθαίνει προς τα αριστερά ή προς τα δεξιά καθώς ο θεατής κάνει κύλιση στη σελίδα.

en: Give this element rotating motion so that it spins as the viewer scrolls through the page.
el: Δώστε σε αυτό το στοιχείο περιστροφική κίνηση, ώστε να περιστρέφεται καθώς ο θεατής μετακινείται στη σελίδα.

en: Give this element vertical motion so that is moves faster or slower than the elements around it as the viewer scrolls through the page.
el: Δώστε σε αυτό το στοιχείο κάθετη κίνηση, ώστε να κινείται πιο γρήγορα ή πιο αργά από τα στοιχεία γύρω του καθώς ο θεατής μετακινείται στη σελίδα.

en: Global
el: Γενικό

en: Global Body
el: Καθολικό Κύριο Περιεχόμενο

en: Global Canvas
el: Καθολικός Καμβάς

en: Global Canvases
el: Καθολικοί Καμβάδες

en: Global Colors
el: Καθολικά Χρώματα

en: Global Fonts Weights
el: Πάχη Καθολικών Γραμματοσειρών

en: Global Footer
el: Καθολικό Υποσέλιδο

en: Global Header
el: Καθολική Κεφαλίδα

en: Global Variables
el: Καθολικές Μεταβλητές

en: Global canvas not found.
el: Ο καθολικός καμβάς δεν βρέθηκε.

en: Go Back
el: Επιστροφή

en: Go To
el: Μετάβαση Σε

en: Go To A Module
el: Μετάβαση Σε Μονάδα

en: Go To A Row
el: Μετάβαση Σε Γραμμή

en: Go To A Section
el: Μετάβαση Σε Ενότητα

en: Go To Layer
el: Μετάβαση στο επίπεδο

en: Go To a Section, Row or Module
el: Μετάβαση Σε Ενότητα, Γραμμή ή Μονάδα

en: Go to Dashboard
el: Μετάβαση Στον Πίνακα Ελέγχου

en: Go to Editor
el: Μετάβαση Στον Επεξεργαστή

en: Good
el: Καλό

en: Google API Key
el: Κλειδί Google API

en: Google Maps script is not available on this page.
el: Το script του Google Maps δεν είναι διαθέσιμο σε αυτή τη σελίδα.

en: Gradient
el: Διαβάθμιση

en: Gradient Direction
el: Κατεύθυνση Διαβάθμισης

en: Gradient End
el: Τέλος Διαβάθμισης

en: Gradient Length
el: Μήκος Διαβάθμισης

en: Gradient Position
el: Θέση κλίσης

en: Gradient Start
el: Αρχή Διαβάθμισης

en: Gradient Type
el: Είδος Διαβάθμισης

en: Gradient Unit
el: Μονάδα κλίσης

en: Graph
el: Γραφική παράσταση

en: Graph 2
el: Γράφημα 2

en: Graph 3
el: Γράφημα 3

en: Graph 4
el: Γράφημα 4

en: Grayscale Filter Amount (%)
el: Ποσό Φίλτρου Γκρι Αποχρώσεων (%)

en: Greater Than (>)
el: Μεγαλύτερο Από (>)

en: Greater Than or Equal (>=)
el: Μεγαλύτερο Ή Ίσο (>=)

en: Green
el: Πράσινο

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Grid Auto Columns
el: Αυτόματες Στήλες Πλέγματος

en: Grid Auto Rows
el: Αυτόματες Γραμμές Πλέγματος

en: Grid Column Template
el: Πρότυπο Στηλών Πλέγματος

en: Grid Density
el: Πυκνότητα Πλέγματος

en: Grid Direction
el: Κατεύθυνση Πλέγματος

en: Grid Layout
el: Διάταξη πλέγματος

en: Grid Mode
el: Λειτουργία Πλέγματος

en: Grid Offset Rule
el: Κανόνας Μετατόπισης Πλέγματος

en: Grid Offset Rules
el: Κανόνες Μετατόπισης Πλέγματος

en: Grid Row Template
el: Πρότυπο Γραμμών Πλέγματος

en: Grid Template Columns
el: Στήλες Προτύπου Πλέγματος

en: Grid Tile Background Color
el: Χρώμα Φόντου Τίτλου Πλέγματος

en: Grid View
el: Προβολή Πλέγματος

en: Groove
el: Εγκοπή

en: Group
el: Ομάδα

en: Group Carousel
el: Καρουζέλ Ομάδας

en: Group Carousels
el: Καρουζέλ Ομάδας

en: Group Settings Into Closed Toggles
el: Ρυθμίσεις ομάδας σε κλειστούς διακόπτες

en: Groups
el: Ομάδες

en: Grow
el: Μεγέθυνση

en: Grow to Fill
el: Μεγέθυνση Για Γέμισμα

en: Gutter
el: Διάκενο

en: Gutter Width
el: Απόσταση Στήλης

en: HTML After
el: HTML Μετά

en: HTML Before
el: HTML Πριν

en: HTML/JS Snippet
el: Απόσπασμα HTML/JS

en: Hamburger Menu Icon Color
el: Χρώμα εικονιδίων εικονιδίων χάμπουργκερ

en: Hamburger Menu Icon Font Size
el: Εικονίδιο Μενού Hamburger Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Hard Light
el: Δυνατό Φως

en: Has Bought a Product
el: Αγόρασε ένα προϊόν

en: Has Bought a Specific Product
el: Έχει αγοράσει ένα συγκεκριμένο προϊόν

en: Has No Value
el: Δεν έχει αξία

en: Has Not Bought a Product
el: Δεν έχει αγοράσει προϊόν

en: Has Not Bought a Specific Product
el: Δεν έχει αγοράσει ένα συγκεκριμένο προϊόν

en: Has Not Visited a Specific Page
el: Δεν έχει επισκεφτεί συγκεκριμένη σελίδα

en: Has Not Visited a Specific Post
el: Δεν έχει επισκεφθεί μια συγκεκριμένη ανάρτηση

en: Has Products
el: Διαθέτει Προϊόντα

en: Has Visited a Specific Page
el: Έχει επισκεφθεί μια συγκεκριμένη σελίδα

en: Has Visited a Specific Post
el: Έχει επισκεφθεί μια συγκεκριμένη ανάρτηση

en: Has a Specific Product
el: Έχει ένα συγκεκριμένο προϊόν

en: Header
el: Κεφαλίδα

en: Header Container
el: Κεφαλίδα Εμπορευματοκιβωτίων

en: Header Image
el: Εικόνα Κεφαλίδας

en: Header Template
el: Πρότυπο Κεφαλίδας

en: Header Templates
el: Πρότυπα Κεφαλίδας

en: Heading
el: Κεφαλίδα

en: Heading 1
el: Επικεφαλίδα 1

en: Heading 2
el: Επικεφαλίδα

en: Heading 3
el: Επικεφαλίδα

en: Heading 4
el: Επικεφαλίδα

en: Heading 5
el: Επικεφαλίδα

en: Heading 6
el: Επικεφαλίδα

en: Heading Container
el: Επικεφαλίδα κοντέινερ

en: Heading Level
el: Επίπεδο Επικεφαλίδας

en: Heading Text
el: Κείμενο δευτερεύουσας επικεφαλίδας

en: Heading Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Επικεφαλίδων

en: Heading Text H1
el: Κείμενο Επικεφαλίδας H1

en: Heading Text H2
el: Κείμενο Επικεφαλίδας H2

en: Heading Text H3
el: Κείμενο Επικεφαλίδας H3

en: Heading Text H4
el: Κείμενο Επικεφαλίδας H4

en: Heading Text H5
el: Κείμενο Επικεφαλίδας H5

en: Heading Text H6
el: Κείμενο Επικεφαλίδας H6

en: Headings
el: Επικεφαλίδες

en: Headings: %s
el: Επικεφαλίδες: %s

en: Heavy
el: Βαρύς

en: Heavy 900
el: Πολύ Βαριά 900

en: Height
el: Ύψος

en: Help
el: Βοήθεια

en: Help Video
el: Βίντεο Βοήθειας

en: Here you can add the current item to your Divi Library for later use.
el: Εδώ μπορείτε να προσθέσετε το τρέχον στοιχείο στη Βιβλιοθήκη Divi για μελλοντική χρήση.

en: Here you can adjust the easing method of your animation. Easing your animation in and out will create a smoother effect when compared to a linear speed curve.
el: Εδώ μπορείτε να προσαρμόσετε τη μέθοδο χαλάρωσης της κινούμενης εικόνας σας. Η χαλάρωση της κινούμενης εικόνας σας θα δημιουργήσει ένα ομαλότερο αποτέλεσμα σε σύγκριση με μια γραμμική καμπύλη ταχύτητας.

en: Here you can adjust the element's position left or right from its starting location, which may differ based on its offset origin.
el: Εδώ μπορείτε να προσαρμόσετε τη θέση του στοιχείου αριστερά ή δεξιά από την αρχική του θέση, η οποία μπορεί να διαφέρει ανάλογα με την προέλευσή του.

en: Here you can adjust the element's position upwards or downwards from its starting location, which may differ based on its offset origin.
el: Εδώ μπορείτε να προσαρμόσετε τη θέση του στοιχείου προς τα πάνω ή προς τα κάτω από την αρχική του θέση, η οποία μπορεί να διαφέρει ανάλογα με την προέλευσή του.

en: Here you can adjust the element's starting location within its parent container. You can further adjust the element's position using the offset controls.
el: Εδώ μπορείτε να προσαρμόσετε την αρχική θέση του στοιχείου μέσα στο γονικό του κοντέινερ. Μπορείτε να προσαρμόσετε περαιτέρω τη θέση του στοιχείου χρησιμοποιώντας τα χειριστήρια μετατόπισης.

en: Here you can adjust the order in which posts are displayed.
el: Εδώ μπορείτε να ρυθμίσετε τη σειρά με την οποία εμφανίζονται οι αναρτήσεις.

en: Here you can choose Product Page Layout for WooCommerce.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε Διάταξη Σελίδας Προϊόντος για το WooCommerce.

en: Here you can choose between Description and short description to display.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ Περιγραφή και σύντομη περιγραφή για εμφάνιση.

en: Here you can choose from which corner this element is offset from. The vertical and horizontal offset adjustments will be affected based on the element's offset origin.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε από ποια γωνία θα μετατοπιστεί αυτό το στοιχείο. Οι προσαρμογές κάθετης και οριζόντιας μετατόπισης θα επηρεαστούν με βάση την αρχή μετατόπισης του στοιχείου.

en: Here you can choose how to position the product meta.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε τον τρόπο τοποθέτησης της meta του προϊόντος.

en: Here you can choose icon size.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε το μέγεθος του εικονιδίου.

en: Here you can choose icon width.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε πλάτος εικονιδίου.

en: Here you can choose the direction that your sub-menus will open. You can choose to have them open downwards or upwards.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε, προς τα που θ' ανοίγουν τα υπο-μενού σας. Μπορείτε να επιλέξετε να ανοίγουν προς τα κάτω και προς τα πάνω.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε τον τύπο θέσης του στοιχείου. Τα απολύτως τοποθετημένα στοιχεία αιωρούνται μέσα στα γονικά τους στοιχεία. Τα σταθερά τοποθετημένα στοιχεία αιωρούνται μέσα στο παράθυρο προβολής του προγράμματος περιήγησης. Τα σχετικά τοποθετημένα στοιχεία κάθονται στατικά στο γονικό τους κοντέινερ, αλλά μπορούν ακόμα να μετατοπιστούν χωρίς να διαταράξουν τα γύρω στοιχεία.

en: Here you can choose the element's position type. Absolutlely positioned elements will float inside their parent elements. Fixed positioned elements will float within the browser viewport. Relatively positioned elements sit statically in their parent container, but can still be offset without disrupting surrounding elements.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε τον τύπο θέσης του στοιχείου. Τα απολύτως τοποθετημένα στοιχεία θα επιπλέουν μέσα στα μητρικά τους στοιχεία. Τα σταθερά τοποθετημένα στοιχεία θα επιπλέουν στη θύρα προβολής του προγράμματος περιήγησης. Σχετικά τοποθετημένα στοιχεία κάθονται στατικά στο μητρικό τους κοντέινερ, αλλά μπορούν ακόμα να μετατοπιστούν χωρίς να διαταραχθούν τα γύρω στοιχεία.

en: Here you can choose the image alignment.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε την ευθυγράμμιση της εικόνας.

en: Here you can choose the size for all icons in this list.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε το μέγεθος για όλα τα εικονίδια σε αυτή τη λίστα.

en: Here you can choose to display the title.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε την εμφάνιση του τίτλου.

en: Here you can choose when motion effects are triggered: When the top of the element enters into view, when the middle of the element enters into view, or when the bottom of the element enters into view.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε πότε θα ενεργοποιούνται τα εφέ κίνησης: Όταν εμφανίζεται το επάνω μέρος του στοιχείου, πότε εμφανίζεται το μέσο του στοιχείου ή πότε εμφανίζεται το κάτω μέρος του στοιχείου.

en: Here you can choose where to place the Featured Image.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε πού θα τοποθετηθεί η Επιλεγμένη Εικόνα.

en: Here you can choose where to place the icon.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε  που να τοποθετήσετε το εικονίδιο.

en: Here you can choose where to place the reviews link.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε πού να τοποθετήσετε τον σύνδεσμο των κριτικών.

en: Here you can choose whether background color setting above should be used or not.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν πρέπει να χρησιμοποιηθεί ή όχι η παραπάνω ρύθμιση χρώματος φόντου.

en: Here you can choose whether icon set below should be used.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα χρησιμοποιηθεί το εικονίδιο που ορίζεται παρακάτω.

en: Here you can choose whether or not display the Author Name in Post Meta.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα εμφανίζεται ή όχι το Όνομα Συντάκτη στα Μεταδεδομένα Ανάρτησης.

en: Here you can choose whether or not display the Categories in Post Meta. Note: This option doesn't work with custom post types.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν εμφανιστούν ή όχι οι Κατηγορίες στα Μεταδεδομένα της Ανάρτησης. Σημείωση: Αυτή η επιλογή δεν λειτουργεί με προσαρμοσμένους τύπους αναρτήσεων.

en: Here you can choose whether or not display the Comments Count in Post Meta.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν εμφανιστεί ή όχι η Αρίθμηση Σχολίων στα Μεταδεδομένα της Ανάρτησης.

en: Here you can choose whether or not display the Date in Post Meta.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα εμφανίζεται ή όχι η Ημερομηνία στα Μεταδεδομένα Ανάρτησης.

en: Here you can choose whether or not display the Featured Image.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα εμφανίζεται ή όχι η Επιλεγμένη Εικόνα.

en: Here you can choose whether or not display the Post Meta.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα εμφανίζονται ή όχι τα Μεταδεδομένα Ανάρτησης.

en: Here you can choose whether or not display the Post Title.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα εμφανίζεται ή όχι ο Τίτλος Ανάρτησης.

en: Here you can choose whether or not the image should have a space below it.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε, αν κάτω από την εικόνα πρέπει να υπάρχει ένα διάστημα.

en: Here you can choose whether or not the image should open in Lightbox. Note: if you select to open the image in Lightbox, url options below will be ignored.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν η εικόνα πρέπει να ανοίγει στο Lightbox. Σηµείωση: αν επιλέξετε να ανοίγει η εικόνα στο Lightbox, οι επιλογές διεύθυνσης URL παρακάτω θα αγνοούνται.

en: Here you can choose whether or not the map will be draggable on mobile devices.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν ο χάρτης θα μπορεί να σύρεται στις κινητές συσκευές.

en: Here you can choose whether or not to display the Coupon code.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε εάν θα εμφανίζεται ή όχι ο κωδικός κουπονιού.

en: Here you can choose whether or not to display the Product image.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε εάν θα εμφανίζεται ή όχι η εικόνα του προϊόντος.

en: Here you can choose whether or not to display the Remove Item Icon.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε εάν θα εμφανίζεται ή όχι το εικονίδιο κατάργησης αντικειμένου.

en: Here you can choose whether or not to display the Update cart button.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε εάν θα εμφανίζεται ή όχι το κουμπί Ενημέρωση καλαθιού.

en: Here you can choose whether or not to include the follow button next to the icon.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν το κουμπί «Ακολούθηση» θα βρίσκεται δίπλα στο εικονίδιο

en: Here you can choose whether or not use the background color for the Title/Meta text.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα χρησιμοποιείται ή όχι το χρώμα φόντου για το κείμενο Τίτλου/Μεταδεδομένων.

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν ο σύνδεσμός σας θ' ανοίγει σε ένα καινούριο παράθυρο.

en: Here you can choose whether or not your link opens in a new window.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν ο σύνδεσμος θα ανοίγει ή όχι σε νέο παράθυρο.

en: Here you can choose whether the Categories should be added.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν πρέπει να προστεθούν οι Κατηγορίες.

en: Here you can choose whether the SKU should be added.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν πρέπει να προστεθεί το SKU.

en: Here you can choose whether the Tags should be added.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν πρέπει να προστεθούν οι ετικέτες.

en: Here you can choose whether the custom reviews link should be added.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα πρέπει να προστεθεί ο σύνδεσμος προσαρμοσμένων κριτικών.

en: Here you can choose whether the header is expanded to fullscreen size.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν η κεφαλίδα επεκταθεί στο μέγεθος πλήρους οθόνης.

en: Here you can choose whether the percent sign should be added after the number set above.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν το σήμα ποσοστού πρέπει να προσθέτεται μετά από τον αριθμό που ορίστηκε παραπάνω.

en: Here you can choose whether the quantity field should be added before the Add to Cart button.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν πρέπει να προστεθεί το πεδίο ποσότητας πριν από το κουμπί Add to Cart.

en: Here you can choose whether the scroll down button is shown.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν το πλήκτρο κύλισης προς τα κάτω θα εμφανίζεται.

en: Here you can choose whether the star rating should be added.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν πρέπει να προστεθεί η βαθμολογία αστεριών.

en: Here you can choose whether the stock (displayed when product inventory is managed) should be visible or not.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν το απόθεμα (εμφανίζεται όταν γίνεται διαχείριση αποθέματος προϊόντος) θα είναι ορατό ή όχι.

en: Here you can choose whether the user should be redirected back to the current page after logging in.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα πρέπει να επαναπροσανατολιστεί ο χρήστης στην τρέχουσα σελίδα μετά τη σύνδεση.

en: Here you can choose whether the zoom level will be controlled by mouse wheel or not.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν ο βαθμός μεγέθυνσης θα ελέγχεται από τον τροχό του ποντικιού.

en: Here you can choose whether your color should be light or dark. If you are working with a dark background, then your controls color should be light. If your background is light, then your controls color should be set to dark.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν το χρώμα σας θα είναι ανοιχτό ή σκούρο. Αν εργάζεστε με σκούρο φόντο, το χρώμα των χειριστηρίων πρέπει να είναι ανοιχτό. Αν το φόντο σας είναι ανοιχτό, το χρώμα των χειριστηρίων πρέπει να είναι σκούρο.

en: Here you can choose whether your text should be light or dark. If you are working with a dark background, then your text should be light. If your background is light, then your text should be set to dark.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε, αν το κείμενό σας πρέπει να είναι ανοιχτόχρωμο ή σκουρόχρωμο. Αν έχετε σκούρο φόντο, τότε το κείμενό σας πρέπει να είναι ανοιχτόχρωμο. Αν το φόντο σας είναι ανοιχτό, τότε το κείμενό σας πρέπει να είναι σκουρόχρωμο.

en: Here you can choose which action to execute on button click.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε ποια ενέργεια θα εκτελεστεί με το κλικ στο κουμπί.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the %s.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε ποιοι τύποι χαρακτήρων χρησιμοποιούνται για να διαχωρίζουν κάθε στοιχείο στο %s.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the list.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε ποιοι τύποι χαρακτήρων χρησιμοποιούνται για να διαχωρίζουν κάθε στοιχείο στη λίστα.

en: Here you can choose which types of characters are used to distinguish between each item in the ordered list.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε τους τύπους χαρακτήρων που χρησιμοποιούνται για τη διάκριση μεταξύ κάθε στοιχείου στη λίστα.

en: Here you can chose whether Sale Badge should be displayed or not.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα εμφανίζεται το σήμα προσφοράς ή όχι.

en: Here you can chose whether product  image should be displayed or not.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα εμφανίζεται η εικόνα προϊόντος ή όχι.

en: Here you can chose whether product gallery should be displayed or not.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν θα εμφανίζεται η συλλογή προϊόντος ή όχι.

en: Here you can control element overflow on the %s axis. If set to scroll, content that overflows static widths or heights will trigger a browser scrollbar. If set to hidden, content overflow will be clipped.
el: Εδώ μπορείτε να ελέγξετε την υπερχείλιση στοιχείων στον άξονα %s. Αν ορίσετε να μετακινηθείτε, το περιεχόμενο που υπερχειλίζει τα στατικά πλάτη ή τα ύψη θα ενεργοποιήσει μια γραμμή κύλισης του προγράμματος περιήγησης. Αν οριστεί σε κρυφό, η υπερχείλιση περιεχομένου θα αποκοπεί.

en: Here you can control element overflow on the X axis.
el: Εδώ μπορείτε να ελέγξετε την υπερχείλιση στοιχείου στον άξονα X.

en: Here you can control element overflow on the Y axis.
el: Εδώ μπορείτε να ελέγξετε την υπερχείλιση στοιχείου στον άξονα Y.

en: Here you can control element position on the z axis. Elements with higher z-index values will sit atop elements with lower z-index values.
el: Εδώ μπορείτε να ελέγξετε τη θέση του στοιχείου στον άξονα z. Στοιχεία με υψηλότερες τιμές δείκτη z θα καθίσουν επάνω σε στοιχεία με χαμηλότερες τιμές δείκτη z.

en: Here you can control the corner radius of this element. Enable the link icon to control all four corners at once, or disable to define custom values for each.
el: Εδώ μπορείτε να ελέγξετε την ακτίνα γωνίας αυτού του στοιχείου. Ενεργοποιήστε το εικονίδιο σύνδεσης για να ελέγξετε ταυτόχρονα και τις τέσσερις γωνίες ή απενεργοποιήστε τις για να ορίσετε προσαρμοσμένες τιμές για κάθε μία.

en: Here you can create the breadcrumb text for the Home page.
el: Εδώ μπορείτε να δημιουργήσετε το κείμενο για την αρχική σελίδα.

en: Here you can create the content that will be used within the module
el: Εδώ μπορείτε να δημιουργήσετε το περιεχόμενο που θα χρησιμοποιηθεί μέσα στη μονάδα

en: Here you can create the content that will be used within the module.
el: Εδώ μπορείτε να δημιουργήσετε το περιεχόμενο που θα χρησιμοποιείται μέσα στη λειτουργική μονάδα.

en: Here you can create the link for the Home page.
el: Εδώ μπορείτε να δημιουργήσετε το σύνδεσμο για την Αρχική σελίδα.

en: Here you can define a custom color for all icons in this list.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε προσαρμοσμένο χρώμα για όλα τα εικονίδια σε αυτή τη λίστα.

en: Here you can define a custom color for the button icon.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα για το εικονίδιο του κουμπιού.

en: Here you can define a custom color for the icon.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα για το εικονίδιο.

en: Here you can define a custom color for the overlay
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα για την επικάλυψη

en: Here you can define a custom color for the overlay icon
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα για το εικονίδιο επικάλυψης

en: Here you can define a custom color for the overlay icon.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα για το εικονίδιο επικάλυψης.

en: Here you can define a custom color for the overlay.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα για την επικάλυψη.

en: Here you can define a custom color for the scroll down icon.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα για το εικονίδιο κύλισης προς τα κάτω.

en: Here you can define a custom color for the social network icon.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα για το εικονίδιο του κοινωνικού δικτύου.

en: Here you can define a custom color for the zoom icon.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα για το εικονίδιο ζουμ.

en: Here you can define a custom color for your hamburger menu icon.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα για το εικονίδιο μενού χάμπουργκερ.

en: Here you can define a custom color for your icon.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε κάποιο προσαρμοσμένο χρώμα για το εικονίδιό σας.

en: Here you can define a custom color for your search icon.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα για το εικονίδιο αναζήτησης.

en: Here you can define a custom color for your shopping cart icon.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο χρώμα για το εικονίδιο του καλαθιού αγορών σας.

en: Here you can define a custom icon for the overlay
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο εικονίδιο για την επικάλυψη

en: Here you can define a custom icon for the overlay.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε ένα προσαρμοσμένο εικονίδιο για την επικάλυψη.

en: Here you can define the Date Format in Post Meta. Default is 'M j, Y'.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε τη Μορφή Ημερομηνίας στα Μεταδεδομένα Ανάρτησης. Η προεπιλογή είναι 'M j, Y'.

en: Here you can define the Icon alignment.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε τη στοίχιση των εικονιδίων.

en: Here you can define the alignment of Button.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε τη στοίχιση του κουμπιού.

en: Here you can define the content that will be placed within the current tab.
el: Εδώ μπορείτε ορίσετε το περιεχόμενο που θα τοποθετηθεί μέσα στην τρέχουσα καρτέλα.

en: Here you can define the content that will be placed within the infobox for the pin.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε το περιεχόμενο που θα τοποθετηθεί στο πλαίσιο πληροφορίας για αυτό τον δείκτη.

en: Here you can define the custom pattern for the email Message. Fields should be included in following format - <strong>%%field_id%%</strong>. For example if you want to include the field with id = <strong>phone</strong> and field with id = <strong>message</strong>, then you can use the following pattern: <strong>My message is %%message%% and phone number is %%phone%%</strong>. Leave blank for default.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε το προσαρμοσμένο πρότυπο του Μηνύματος email. Τα πεδία πρέπει να περιλαμβάνονται με την ακόλουθη μορφή - <strong>%%field_id%%</strong>. Για παράδειγμα, αν θέλετε να περιλάβετε το πεδίο με ταυτότητα = <strong>phone</strong> και το πεδίο με ταυτότητα = <strong>message</strong>, τότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το παρακάτω πρότυπο: <strong>Το μήνυμά μου είναι %%message%% και ο αριθμός τηλεφώνου είναι %%phone%%</strong>. Αφήστε κενό για το προεπιλεγμένο.

en: Here you can define whether previous and next posts must be within the same taxonomy term as the current post.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε αν τα προηγούμενα και τα επόμενα άρθρα πρέπει να ανήκουν στον ίδιο όρο ταξινομίας με το τρέχον άρθρο.

en: Here you can designate how fast the carousel rotates, if 'Automatic Carousel Rotation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation. (Ex. 1000 = 1 sec)
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε πόσο γρήγορα θα γίνεται η ανταλλαγή Carousel, αν παραπάνω ενεργοποιήθηκε η επιλογή «Αυτόματη ανταλλαγή Carousel». Όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός, τόσο μεγαλύτερη είναι η παύση ανάμεσα στις ανταλλαγές. (1000 = 1 δευτερόλεπτο)

en: Here you can designate how fast the slider fades between each slide, if 'Automatic Animation' option is enabled above. The higher the number the longer the pause between each rotation.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε πόσο γρήγορα το slider αντικαθιστά ένα slide με το άλλο, αν πιο πάνω ενεργοποιήθηκε η επιλογή «Αυτόματο κινούμενο σχέδιο». Όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός, τόσο μεγαλύτερη είναι η παύση ανάμεσα στις ανταλλαγές.

en: Here you can save the current item and add it to your Divi Library for later use as well.
el: Εδώ μπορείτε να αποθηκεύσετε το τρέχον στοιχείο και να το προσθέσετε επίσης στη Βιβλιοθήκη Divi για μελλοντική χρήση.

en: Here you can see a list of pre-made layout packs that ship with the Divi Builder. You can also access layouts that you have saved to your Divi Library. Choose the “Divi Builder Demo” layout pack to see the layouts it includes.
el: Εδώ μπορείτε να δείτε μια λίστα με έτοιμα πακέτα διατάξεων που περιλαμβάνονται στο Divi Builder. Μπορείτε επίσης να αποκτήσετε πρόσβαση σε διατάξεις που έχετε αποθηκεύσει στη Βιβλιοθήκη Divi. Επιλέξτε το πακέτο διατάξεων “Divi Builder Demo” για να δείτε τις διατάξεις που περιλαμβάνει.

en: Here you can select the Page type.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε τον τύπο Σελίδας.

en: Here you can select the Product.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε το Προϊόν.

en: Here you can select the tabs that you would like to display.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε τις καρτέλες που θέλετε να εμφανίζονται.

en: Here you can select whether or not your section has an inner shadow. This can look great when you have colored backgrounds or background images.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε, αν η ενότητά σας θα έχει μια εσωτερική σκιά. Έτσι μπορεί να φαίνεται ωραία, όταν έχετε έγχρωμα φόντα ή εικόνες φόντου.

en: Here you can set the Breadcrumb separator.
el: Εδώ μπορείτε να ρυθμίσετε τον διαχωριστή Breadcrumb.

en: Here you can set the background color for the active tab.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε το χρώμα φόντου για την ενεργή καρτέλα.

en: Here you can set the background color for the inactive tab.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε το χρώμα φόντου για την ανενεργή καρτέλα.

en: Here you can set the font for the active tab.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε τη γραμματοσειρά για την ενεργή καρτέλα.

en: Here you can set the separator.
el: Εδώ μπορείτε να ρυθμίσετε το διαχωριστικό.

en: Hidden
el: Κεκρυμμένος

en: Hidden Field
el: Κρυφό Πεδίο

en: Hide Element
el: Απόκρυψη Στοιχείου

en: Hide On Front End
el: Απόκρυψη Στο Front End

en: Hide empty columns in the grid automatically. When enabled, columns without content will be removed from the layout, allowing remaining content to fill the available space.
el: Αποκρύψτε αυτόματα τις κενές στήλες στο πλέγμα. Όταν είναι ενεργό, οι στήλες χωρίς περιεχόμενο θα αφαιρεθούν από τη διάταξη, επιτρέποντας στο υπόλοιπο περιεχόμενο να γεμίσει τον διαθέσιμο χώρο.

en: History
el: Ιστορικό

en: History State Interval
el: Διάστημα Καταστάσεων Ιστορικού

en: Home
el: Αρχική

en: Home Link
el: Αρχική Σύνδεση

en: Home Text
el: Αρχική σελίδα κειμένου

en: Homepage
el: Αρχική Σελίδα

en: Homepage Link
el: Σύνδεσμος Αρχικής Σελίδας

en: Homepage does not have editable page settings.
el: Η αρχική σελίδα δεν έχει επεξεργάσιμες ρυθμίσεις σελίδας.

en: Honeycomb
el: Κηρήθρα

en: Horizontal
el: Οριζόντιος

en: Horizontal Gap
el: Οριζόντιο Κενό

en: Horizontal Gutters
el: Οριζόντιες υδρορροές

en: Horizontal Motion
el: Οριζόντια κίνηση

en: Horizontal Offset
el: Οριζόντια μετατόπιση

en: Horizontal Overflow
el: Οριζόντια υπερχείλιση

en: Hour
el: Ωρα

en: Hour(s)
el: Ώρα(ες)

en: Hourly
el: Κάθε Ώρα

en: Hours
el: Ωρες

en: Hover
el: Φτερουγίζω

en: Hover Icon Picker
el: Επιλογέας Εικονιδίου  Όταν βρίσκεται το Ποντίκι από Πάνω

en: Hover Mode
el: Λειτουργία Αιώρησης

en: Hover Overlay Color
el: Χρώμα Επικάλυψης Όταν βρίσκεται το Ποντίκι από Πάνω

en: Hover State
el: Κατάσταση Αιώρησης

en: Hovered
el: Κατά την Αιώρηση

en: How Does It Look?
el: Πώς φαίνεται;

en: How do you want to load this Template?
el: Πώς θέλετε να φορτωθεί αυτό το Πρότυπο;

en: Hr
el: Ωρ

en: Hue
el: Απόχρωση

en: IP Address
el: Διεύθυνση δείκτη στον χάρτη

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Icon Alignment
el: Ευθυγράμμιση εικονιδίων

en: Icon Color
el: Χρώμα εικονιδίου

en: Icon Element
el: Στοιχείο εικονιδίου

en: Icon Font Size
el: Μέγεθος Γραμματοσειράς Εικονιδίου

en: Icon List
el: Λίστα Εικονιδίων

en: Icon List Item
el: Στοιχείο Λίστας Εικονιδίων

en: Icon List Items
el: Στοιχεία Λίστας Εικονιδίων

en: Icon Lists
el: Λίστες Εικονιδίων

en: Icon Picker
el: Επιλογέας Εικονιδίων

en: Icon Size
el: Μέγεθος εικονιδίου

en: Icon Type
el: Τύπος Εικονιδίου

en: Icon Unicode
el: Unicode Εικονιδίου

en: Icon Weight
el: Βάρος Εικονιδίου

en: Icons
el: Εικόνες

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser
el: Εάν οριστεί, αυτό το στοιχείο θα κολλήσει στο κάτω μέρος αυτού του κοντέινερ, παρακάμπτοντας την κολλητικότητα του στην άκρη του προγράμματος περιήγησης

en: If defined, this element will stick to the bottom of this container, overriding its stickiness to the edge of the browser.
el: Αν οριστεί, αυτό το στοιχείο θα παραμένει κολλημένο στο κάτω μέρος αυτού του κοντέινερ, παρακάμπτοντας την κόλλησή του στο άκρο του προγράμματος περιήγησης.

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser
el: Εάν οριστεί, αυτό το στοιχείο θα κολλήσει στην κορυφή αυτού του κοντέινερ, παρακάμπτοντας την κολλώδη άκρη του προγράμματος περιήγησης

en: If defined, this element will stick to the top of this container, overriding its stickiness edge of the browser.
el: Αν οριστεί, αυτό το στοιχείο θα παραμένει κολλημένο στο επάνω μέρος αυτού του κοντέινερ, παρακάμπτοντας την κόλλησή του στο άκρο του προγράμματος περιήγησης.

en: If defined, this slide image will appear to the left of your slide text. Upload an image, or leave blank for a text-only slide.
el: Αν ορισθεί, αυτή η εικόνα για το slide θα εμφανισθεί αριστερά από το κείμενο του slide σας. Ανεβάστε μια εικόνα ή αφήστε το πεδίο κενό, αν το slide έχει μόνο κείμενο.

en: If defined, this video will appear to the left of your slide text. Enter youtube or vimeo page url, or leave blank for a text-only slide.
el: Αν ορισθεί, αυτό το βίντεο θα εμφανισθεί αριστερά από το κείμενο του slide σας. Εισάγετε τη διεύθυνση URL της σελίδας Youtube ή Vimeo, ή αφήστε κενό, αν το slide έχει μόνο κείμενο.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the featured image of a post.
el: Αν είναι ενεργοποιημένο, θα εμφανίζεται ένα χρώμα επικάλυψης και ένα εικονίδιο όταν ο επισκέπτης μετακινεί το δείκτη πάνω από την προβεβλημένη εικόνα μιας ανάρτησης.

en: If enabled, an overlay color and icon will be displayed when a visitors hovers over the image
el: Αν είναι ενεργοποιημένο, θα εμφανίζεται ένα χρώμα επικάλυψης και ένα εικονίδιο όταν ο επισκέπτης μετακινεί το δείκτη πάνω από την εικόνα

en: If enabled, defined gradient stops will be repeated until the outer boundary of the background is reached.
el: Εάν είναι ενεργοποιημένη, οι καθορισμένες στάσεις κλίσης θα επαναληφθούν έως ότου επιτευχθεί το εξωτερικό όριο του φόντου.

en: If enabled, gradient will be positioned on top of background-image
el: Εάν είναι ενεργοποιημένη, η κλίση θα τοποθετηθεί στην κορυφή της εικόνας φόντου

en: If enabled, the background will be a gradient.
el: Αν ενεργοποιηθεί, το φόντο θα είναι διαβάθμιση.

en: If enabled, the field will take 100% of the width of the content area, otherwise it will take 50%
el: Αν είναι ενεργοποιημένο, το πεδίο θα καταλάβει το 100% του πλάτους της περιοχής περιεχομένου, αλλιώς θα καταλάβει το 50%

en: If enabled, the gradient will be placed above the background image.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η διαβάθμιση θα τοποθετηθεί πάνω από την εικόνα φόντου.

en: If enabled, your background image will stay fixed as your scroll, creating a fun parallax-like effect.
el: Αν αυτή η επιλογή θα είναι ενεργοποιημένη, η εικόνα φόντου θα παραμένει στη θέση, ενώ εσείς θα κυλάτε τη σελίδα, και αυτό θα δημιουργεί ένα περίεργο φαινόμενο που θα μοιάζει με παράλλαξη.

en: If the background image is smaller than the size of the element, you may want the image to repeat. This result will result in a background image pattern.
el: Εάν η εικόνα φόντου είναι μικρότερη από το μέγεθος του στοιχείου, ίσως θέλετε να επαναληφθεί η εικόνα. Αυτό το αποτέλεσμα θα έχει ως αποτέλεσμα ένα πρότυπο εικόνας φόντου.

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
el: Αν έχετε ψωνίσει ξανά από εμάς, εισαγάγετε τα στοιχεία σας παρακάτω. Αν είστε νέος πελάτης, προχωρήστε στην ενότητα Χρέωσης.

en: If you the carousel layout option is chosen and you would like the carousel to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
el: Αν επιλέξατε τη διάταξη Carousel και θέλετε το Carousel να σέρνεται αυτόματα, χωρίς να χρειάζεται ο επισκέπτης να κάνει κλικ στο κουμπί «Επόμενο», ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή και μετά προσαρμόστε παρακάτω την ταχύτητα ανταλλαγής, αν θέλετε.

en: If you would like the slider to slide automatically, without the visitor having to click the next button, enable this option and then adjust the rotation speed below if desired.
el: Αν θέλετε το slider να σέρνεται αυτόματα, χωρίς να χρειάζεται ο επισκέπτης να κάνει κλικ στο κουμπί «Επόμενο», ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή και μετά προσαρμόστε την ταχύτητα ανταλλαγής παρακάτω, αν θέλετε.

en: If you would like to add a delay before your animation runs you can designate that delay here in milliseconds. This can be useful when using multiple animated modules together.
el: Εάν θέλετε να προσθέσετε μια καθυστέρηση πριν από την εκτέλεση του animation σας, μπορείτε να ορίσετε την καθυστέρηση εδώ σε χιλιοστά του δευτερολέπτου. Αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο όταν χρησιμοποιείτε πολλαπλές κινούμενες λειτουργικές μονάδες μαζί.

en: If you would like to adjust the date format, input the appropriate PHP date format here.
el: Αν θέλετε να προσαρμόσετε τη μορφή ημερομηνίας, εισάγετε εδώ την κατάλληλη μορφή ημερομηνίας PHP.

en: If you would like to control the size of the icon, you must first enable this option.
el: Αν θέλετε να ελέγξετε το μέγεθος του εικονιδίου, πρέπει πρώτα να ενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή.

en: If you would like to customize the appearance of this module's button, you must first enable custom button styles.
el: Αν θέλετε να προσαρμόσετε την εμφάνιση του κουμπιού αυτής της λειτουργικής μονάδας, πρέπει πρώτα να ενεργοποιήσετε τα προσαρμοσμένα στυλ κουμπιών.

en: If you would like to make your logo a link, input your destination URL here.
el: Αν θέλετε να κάνετε το λογότυπό σας έναν σύνδεσμο, εισάγετε εδώ τη διεύθυνση URL προορισμού.

en: If you would like to use a subhead, add it here. Your subhead will appear below your title in a small font.
el: Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε μια δευτερεύουσα επικεφαλίδα, προσθέστε την εδώ.

en: If you would like your image to be a link, input your destination URL here. No link will be created if this field is left blank.
el: Αν θέλετε η εικόνα σας να έχει έναν σύνδεσμο, εισάγετε εδώ τη δική σας διεύθυνση URL προορισμού. Δεν θα δημιουργηθεί κανένας σύνδεσμος αν αφήσετε αυτό το πεδίο κενό.

en: If you'd like to see a version that is fully compatible with Divi 5, consider letting the third-party developer know.
el: Αν θέλετε να δείτε μια έκδοση που είναι πλήρως συμβατή με το Divi 5, σκεφτείτε να ενημερώσετε τον προγραμματιστή τρίτου μέρους.

en: If your pricing is subscription based, input the subscription payment cycle here.
el: Αν η τιµολόγησή σας βασίζεται στη συνδρομή, εισάγετε εδώ τον κύκλο πληρωμής με συνδρομή.

en: Ignore Sticky Posts
el: Παράβλεψη Καρφιτσωμένων Αναρτήσεων

en: Image
el: Εικόνα

en: Image & Icon
el: Εικόνα & Εικονίδιο

en: Image & Video
el: Εικόνα & Βίντεο

en: Image Alignment
el: Ευθυγράμμιση Εικόνων

en: Image Animation
el: Κινούμενη εικόνα

en: Image Count
el: Αριθμός εικόνων

en: Image Height
el: Ύψος εικόνας

en: Image Horizontal Offset
el: Οριζόντια Μετατόπιση Εικόνας

en: Image Link Target
el: Στόχος συνδέσμου εικόνας

en: Image Link URL
el: Διεύθυνση URL σύνδεσης εικόνας

en: Image Order
el: Παραγγελία εικόνας

en: Image Overlay
el: Επικάλυψη Εικόνας

en: Image Vertical Offset
el: Κατακόρυφη Μετατόπιση Εικόνας

en: Image Width
el: Μέγιστο Πλάτος Εικόνας

en: Image or Icon
el: Εικόνα ή Εικονίδιο

en: Image/Icon
el: Εικόνα/Εικονίδιο

en: Image/Icon Animation
el: Κινούμενο σχέδιο εικόνας/εικονιδίου

en: Image/Icon Placement
el: Τοποθέτηση εικόνας/εικονιδίου

en: Images
el: Εικόνες

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import & Export
el: Εισαγωγή & Εξαγωγή

en: Import & Export Presets
el: Εισαγωγή & Εξαγωγή Προεπιλογών

en: Import & Export Variables
el: Εισαγωγή & Εξαγωγή Μεταβλητών

en: Import Canvas
el: Εισαγωγή Καμβά

en: Import Design Presets?
el: Εισαγωγή προεπιλογών σχεδίασης;

en: Import Divi Builder Templates
el: Εισαγωγή Προτύπων Divi Builder

en: Import Layout
el: Διαμόρφωση εισαγωγής

en: Import Options
el: Επιλογές Εισαγωγής

en: Import Presets
el: Εισαγωγή Προεπιλογών

en: Import Templates
el: Εισαγωγή Προτύπων

en: Import To New Canvas
el: Εισαγωγή Σε Νέο Καμβά

en: Import Variables
el: Εισαγωγή Μεταβλητών

en: Import them as static layouts from the website they were exported from. This may take several minutes depending on the number of references being imported.
el: Εισαγάγετέ τα ως στατικές διατάξεις από τον ιστότοπο από τον οποίο έγινε η εξαγωγή. Αυτό μπορεί να διαρκέσει αρκετά λεπτά, ανάλογα με τον αριθμό των αναφορών που εισάγονται.

en: Imported Content
el: Εισήχθη Περιεχόμενο

en: Imported templates
el: Εισαγόμενα Πρότυπα

en: Improve With AI
el: Βελτίωση με AI

en: In A New Tab
el: Σε Νέα Καρτέλα

en: In List (IN)
el: Στη Λίστα (IN)

en: In Stock
el: Σε απόθεμα

en: In Stock Text
el: Στο απόθεμα κειμένου

en: In The Current Tab
el: Στην Τρέχουσα Καρτέλα

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact height (in pixels) of your video here.
el: Για να έχουν τα βίντεο σωστό µέγεθος, πρέπει να εισάγετε εδώ το ακριβές ύψος (σε pixel) του βίντεό σας.

en: In order for videos to be sized correctly, you must input the exact width (in pixels) of your video here.
el: Για να έχουν τα βίντεο σωστό µέγεθος, πρέπει να εισάγετε εδώ το ακριβές πλάτος (σε pixel) του βίντεό σας.

en: Inactive Tab Background Color
el: Χρώμα Φόντου Ανενεργής Καρτέλας

en: Inches (in)
el: ίντσες (in)

en: Include Advanced Design settings
el: Συμπερίληψη Ρυθμίσεων Σχεδίασης Για Προχωρημένους

en: Include All Global Canvases
el: Συμπερίληψη Όλων Των Καθολικών Καμβάδων

en: Include All Templates
el: Συμπερίληψη Όλων Των Προτύπων

en: Include IP Address
el: Αριθμός δημοσιεύσεων

en: Include the subscriber's ip address in the data sent to your email provider.
el: Συμπεριλάβετε τη διεύθυνση IP του συνδρομητή στα δεδομένα που αποστέλλονται στον πάροχο ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

en: Included Categories
el: Περιλαμβάνονται οι κατηγορίες

en: Included Tabs
el: Περιλαμβανόμενες Καρτέλες

en: Incomplete chunk data received. Expected %1$d chunks, received %2$d chunks.
el: Ελήφθησαν ελλιπή δεδομένα τμημάτων. Αναμένονταν %1$d τμήματα, ελήφθησαν %2$d τμήματα.

en: Increase
el: Αύξηση

en: Increase Font Size
el: Αύξηση Μεγέθους Γραμματοσειράς

en: Increase Module Bottom Padding
el: Αύξηση Κάτω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Increase Module Bottom Padding by 10px
el: Αύξηση Κάτω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Increase Module Left Padding
el: Αύξηση Αριστερού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Increase Module Left Padding by 10px
el: Αύξηση Αριστερού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Increase Module Padding
el: Αυξήστε την επένδυση της μονάδας

en: Increase Module Padding By 10px
el: Αυξήστε την παρεκκλισιμότητα της μονάδας κατά 10px

en: Increase Module Right Padding
el: Αύξηση Δεξιού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Increase Module Right Padding by 10px
el: Αύξηση Δεξιού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Increase Module Top Padding
el: Αύξηση Άνω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Increase Module Top Padding by 10px
el: Αύξηση Άνω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Increase Row Bottom Padding
el: Αύξηση Κάτω Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς

en: Increase Row Bottom Padding by 10px
el: Αύξηση Κάτω Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς κατά 10px

en: Increase Row Left Padding
el: Αύξηση Αριστερού Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς

en: Increase Row Left Padding by 10px
el: Αύξηση Αριστερού Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς κατά 10px

en: Increase Row Padding
el: Αύξηση Περιθωρίου Γραμμής

en: Increase Row Padding By 10px
el: Αύξηση περιθωρίου γραμμής κατά 10 πίξελ

en: Increase Row Right Padding
el: Αύξηση Δεξιού Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς

en: Increase Row Right Padding by 10px
el: Αύξηση Δεξιού Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς κατά 10px

en: Increase Row Top Padding by 10px
el: Αύξηση Άνω Εσωτερικού Περιθωρίου Σειράς κατά 10px

en: Increase Section Bottom Padding
el: Αύξηση Κάτω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Increase Section Bottom Padding by 10px
el: Αύξηση Κάτω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Increase Section Left Padding
el: Αύξηση Αριστερού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Increase Section Left Padding by 10px
el: Αύξηση Αριστερού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Increase Section Padding
el: Αύξηση Περιθωρίου Ενότητας

en: Increase Section Padding By 10px
el: Αύξηση Περιθωρίου Ενότητας Κατά 10 Πίξελ

en: Increase Section Right Padding
el: Αύξηση Δεξιού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Increase Section Right Padding by 10px
el: Αύξηση Δεξιού Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Increase Section Top Padding
el: Αύξηση Άνω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας

en: Increase Section Top Padding by 10px
el: Αύξηση Άνω Εσωτερικού Περιθωρίου Ενότητας κατά 10px

en: Increase or decrease the height of the shape divider.
el: Αυξήστε ή μειώστε το ύψος του διαιρέτη σχήματος.

en: Increase or decrease the size of the %1$s text.
el: Αυξήστε ή μειώστε το μέγεθος του κειμένου %1$s.

en: Increase or decrease the size of the %s text.
el: Αυξήστε ή μειώστε το μέγεθος του κειμένου %s.

en: Increase or decrease the size of the button text.
el: Αυξήστε ή μειώστε το μέγεθος του κειμένου του κουμπιού.

en: Increase or decrease the size of the scroll down arrow that appears towards the bottom of the module.
el: Αυξήστε ή μειώστε το μέγεθος του βέλους κύλισης προς τα κάτω που εμφανίζεται προς το κάτω μέρος της μονάδας.

en: Increase or decrease the size of the text.
el: Αυξήστε ή μειώστε το μέγεθος του κειμένου.

en: Increase or decrease the size of this element.
el: Αυξήστε ή μειώστε το μέγεθος αυτού του στοιχείου.

en: Increase or decrease the thickness of the border around the button. Setting this value to 0 will remove the border entirely.
el: Αυξήστε ή μειώστε το πάχος του περιγράμματος γύρω από το κουμπί. Ο ορισμός αυτής της τιμής σε 0 θα αφαιρέσει τελείως το περίγραμμα.

en: Increasing indentation will push list items further towards the center of the text content, giving the list more visible separation from the the rest of the text.
el: Η αύξηση της απόληξης θα ωθήσει τα στοιχεία της λίστας προς το κέντρο του περιεχομένου κειμένου, δίνοντας στον κατάλογο πιο ορατό διαχωρισμό από το υπόλοιπο κείμενο.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the button's corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
el: Η αύξηση της ακτίνας του πλαισίου θα αυξήσει την στρογγυλότητα των γωνιών του κουμπιού. Ο ορισμός αυτής της τιμής σε 0 θα έχει ως αποτέλεσμα τετραγωνικές γωνίες.

en: Increasing the border radius will increase the roundness of the overlay corners. Setting this value to 0 will result in squared corners.
el: Η αύξηση της ακτίνας του πλαισίου θα αυξήσει την στρογγυλότητα των γωνιών επικάλυψης. Ο ορισμός αυτής της τιμής σε 0 θα έχει ως αποτέλεσμα τετραγωνικές γωνίες.

en: Increasing the divider weight will increase the thickness of the dividing line.
el: Η αύξηση του βάρους του διαιρέτη θα αυξήσει το πάχος της διαχωριστικής γραμμής.

en: Increasing the spread strength will increase the density of the box shadow. Higher density results in a more intense shadow.
el: Η αύξηση της δύναμης εξάπλωσης θα αυξήσει την πυκνότητα της σκιάς κουτιού. Μεγαλύτερη πυκνότητα έχει ως αποτέλεσμα μια πιο έντονη σκιά.

en: Increasing the width of the border will increase its size/thickness.
el: Η αύξηση του πλάτους του περιγράμματος θα αυξήσει το μέγεθος / το πάχος του.

en: Inherited Rule (Non-editable)
el: Κληρονομημένος Κανόνας (Μη Επεξεργάσιμος)

en: Inline
el: Στη γραμμή

en: Inline Centered Logo
el: Λογότυπο Inline Centered

en: Inner Column
el: Εσωτερική Στήλη

en: Inner Columns
el: Εσωτερικές Στήλες

en: Inner Max Width
el: Εσωτερικό μέγιστο πλάτος

en: Inner Row
el: Εσωτερική Σειρά

en: Inner Rows
el: Εσωτερικές Σειρές

en: Inner Shadow
el: Εμφάνιση εσωτερικής σκιάς

en: Inner Width
el: Εσωτερικό πλάτος

en: Input
el: Καταχώρηση

en: Input Facebook Profile Url.
el: Εισάγετε τη διεύθυνση URL για το προφίλ στο Facebook.

en: Input Field
el: Πεδίο Καταχώρησης

en: Input Fields
el: Πεδία εισαγωγής

en: Input LinkedIn Profile Url.
el: Εισαγάγετε LinkedIn Profile URL.

en: Input Placeholder
el: Εισαγωγή θέσης

en: Input X Profile Url.
el: Εισαγάγετε URL προφίλ X.

en: Input a title for the circle counter.
el: Εισάγετε έναν τίτλο για τον κυκλικό μετρητή

en: Input a title for the counter.
el: Εισάγετε έναν τίτλο για τον μετρητή

en: Input the email address where messages should be sent.<br /><br /> Note: email delivery and spam prevention are complex processes. We recommend using a delivery service such as <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, or other similar service to ensure the deliverability of messages that are submitted through this form
el: Εισαγάγετε τη διεύθυνση email στην οποία θα πρέπει να αποστέλλονται τα μηνύματα.<br /><br /> Σημείωση: η παράδοση email και η αποτροπή ανεπιθύμητης αλληλογραφίας είναι σύνθετες διαδικασίες. Προτείνουμε να χρησιμοποιείτε μια υπηρεσία παράδοσης όπως το <a href="http://mandrill.com/">Mandrill</a>, το <a href="https://sendgrid.com/">SendGrid</a>, ή άλλη παρόμοια υπηρεσία για να διασφαλίσετε την παραδοσιμότητα των μηνυμάτων που υποβάλλονται μέσω αυτής της φόρμας

en: Input the job title.
el: Εισάγετε τον τίτλο της θέσεως εργασίας.

en: Input the main text content for your module here.
el: Εισάγετε εδώ το περιεχόμενο κυρίως κειμένου για τη λειτουργική μονάδα σας.

en: Input the name of the company.
el: Εισάγετε την επωνυμία της εταιρείας.

en: Input the name of the person.
el: Εισαγάγετε το όνομα του ατόμου.

en: Input the name of the testimonial author.
el: Εισάγετε το όνομα του συγγραφέα των συστάσεων.

en: Input the person's position.
el: Εισάγετε τη θέση του προσώπου

en: Input the value of the product here.
el: Εισάγετε εδώ την τιμή του προϊόντος.

en: Input your desired button text, or leave blank for no button.
el: Εισάγετε κείμενο για το κουμπί που επιθυμείτε ή αφήστε κενό αν δεν υπάρχει κουμπί.

en: Input your desired button text.
el: Εισάγετε το επιθυμητό σας κείμενο πλήκτρου.

en: Input your desired link text.
el: Εισαγάγετε το κείμενο του συνδέσμου που θέλετε.

en: Input your main slide text content here.
el: Εισάγετε εδώ το περιεχόμενο κειμένου του κυρίως slide.

en: Input your value to action title here.
el: Εισάγετε εδώ την τιμή σας για τον τίτλο της ενέργειας.

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Insert %s
el: Εισαγωγή %s

en: Insert %s Module
el: Εισαγωγή Module %s

en: Insert Dynamic Content
el: Εισαγωγή Δυναμικού Περιεχομένου

en: Insert Existing Page Layout
el: Εισαγωγή Υπάρχουσας Διάταξης Σελίδας

en: Insert Existing Post Layout
el: Εισαγωγή Υπάρχουσας Διάταξης Άρθρου

en: Insert Layout
el: Εισαγωγή διάταξης

en: Insert Media
el: Εισαγωγή Οπτικοακουστικού

en: Insert Module
el: Εισαγωγή λειτουργικής μονάδας

en: Insert Module Or Row
el: Εισαγωγή Μονάδας Ή Γραμμής

en: Insert Premade Layout
el: Εισαγωγή Έτοιμης Διάταξης

en: Insert Row
el: Εισαγωγή Γραμμής

en: Insert Saved Layout
el: Εισαγωγή Αποθηκευμένης Διάταξης

en: Insert Saved Module
el: Εισαγωγή Αποθηκευμένου Module

en: Insert Saved Row
el: Εισαγωγή Αποθηκευμένης Σειράς

en: Insert Saved Section
el: Εισαγωγή Αποθηκευμένης Ενότητας

en: Insert Section
el: Εισαγωγή Ενότητας

en: Insert Theme Builder Set
el: Εισαγωγή Σετ Theme Builder

en: Insert Theme Builder Template
el: Εισαγωγή Προτύπου Theme Builder

en: Inset
el: Ορισμός Εσωτερικού Περιγράμματος

en: Inside
el: Μέσα

en: Inspect
el: Επιθεώρηση

en: Inspector
el: Επιθεωρητής

en: Insufficient permission.
el: Ανεπαρκή δικαιώματα.

en: Intensity effects how subtle or aggressive your animation will be. Lowering the intensity will create a smoother and more subtle animation while increasing the intensity will create a snappier more aggressive animation.
el: Η ένταση επηρεάζει πόσο λεπτή ή επιθετική θα είναι η κινούμενη εικόνα σας. Η μείωση της έντασης θα δημιουργήσει μια ομαλότερη και πιο λεπτή κινούμενη εικόνα, ενώ η αύξηση της έντασης θα δημιουργήσει ένα πιο επιθετικό κινούμενο σχέδιο.

en: Interaction
el: Αλληλεπίδραση

en: Interactions
el: Αλληλεπιδράσεις

en: Interface Animations
el: Κινήσεις Διεπαφής

en: Interface Mode
el: Λειτουργία Περιβάλλοντος

en: Invalid File format. You should be uploading a JSON file.
el: Μη έγκυρη μορφή αρχείου. Πρέπει να ανεβάσετε ένα αρχείο JSON.

en: Invalid Pin and address data. Please try again.
el: Άκυρο Pin και δεδομένα διεύθυνσης. Παρακαλούμε προσπαθήστε πάλι.

en: Invalid Post ID.
el: Μη έγκυρο ID άρθρου.

en: Invalid attribute name. Attribute names must contain only letters, numbers, hyphens, underscores, and colons.
el: Μη έγκυρο όνομα χαρακτηριστικού. Τα ονόματα χαρακτηριστικών πρέπει να περιέχουν μόνο γράμματα, αριθμούς, παύλες, κάτω παύλες και άνω-κάτω τελείες.

en: Invalid chunked request: missing required chunking parameters.
el: Μη έγκυρο αίτημα με τμηματοποίηση: λείπουν οι απαιτούμενες παράμετροι τμηματοποίησης.

en: Invalid context parameter.
el: Μη έγκυρη παράμετρος περιβάλλοντος.

en: Invalid email
el: Μη έγκυρο email

en: Invalid layout save target for current context.
el: Μη έγκυρος προορισμός αποθήκευσης διάταξης για το τρέχον περιβάλλον.

en: Invalid library item type.
el: Μη έγκυρος τύπος στοιχείου βιβλιοθήκης.

en: Invalid non-chunked request: chunking parameters should not be present.
el: Μη έγκυρο αίτημα χωρίς τμηματοποίηση: δεν πρέπει να υπάρχουν παράμετροι τμηματοποίησης.

en: Invalid nonce
el: Μη έγκυρο nonce

en: Invalid nonce.
el: Μη έγκυρο nonce.

en: Invalid parent setting specified.
el: Καθορίστηκε μη έγκυρη γονική ρύθμιση.

en: Invalid post ID.
el: Μη έγκυρο ID άρθρου.

en: Invalid post type.
el: Μη έγκυρος τύπος άρθρου.

en: Invalid request. Missing required parameters %s.
el: Μη έγκυρο αίτημα. Λείπουν οι απαιτούμενες παράμετροι %s.

en: Invalid unit is being used for calculation
el: Χρησιμοποιείται μη έγκυρη μονάδα για τον υπολογισμό

en: Invert
el: Αντιστρέφω

en: Invert the hue, saturation, and brightness by this amount.
el: Ανατρέψτε την απόχρωση, τον κορεσμό και τη φωτεινότητα με αυτό το ποσό.

en: Inverted Chevrons
el: Αντεστραμμένα Chevron

en: Inverted Chevrons 2
el: Αντεστραμμένα Chevron 2

en: Is
el: Είναι

en: Is After
el: Είναι Μετά

en: Is Any Value
el: Είναι Οποιαδήποτε Αξία

en: Is Before
el: Είναι Πριν

en: Is Empty
el: Είναι άδειο

en: Is Greater Than (numeric values only)
el: Είναι μεγαλύτερο από (μόνο αριθμητικές τιμές)

en: Is Less Than (numeric values only)
el: Είναι λιγότερο από (μόνο αριθμητικές τιμές)

en: Is Not
el: Δεν είναι

en: Is Not On a Specific Date
el: Δεν Είναι Σε Συγκεκριμένη Ημερομηνία

en: Is On Specific Day(s) of the Week
el: Είναι σε συγκεκριμένες ημέρες της εβδομάδας

en: Is On a Specific Date
el: είναι σε συγκεκριμένη ημερομηνία

en: Is in stock
el: Είναι σε απόθεμα

en: Is out of stock
el: Είναι εκτός αποθέματος

en: Is the First Day of the Month
el: Είναι η πρώτη μέρα του μήνα

en: Is the Last Day of the Month
el: Είναι η τελευταία μέρα του μήνα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Item
el: Αντικείμενο

en: Item Defaults
el: Προεπιλογές Στοιχείων

en: Item Indent
el: Εσοχή Στοιχείου

en: Item Overlay
el: Επικάλυψη Στοιχείου

en: Item Title
el: Τίτλος Στοιχείου

en: JSON-encoded main loop settings data from settings context for current_page query resolution.
el: Δεδομένα ρυθμίσεων κύριου βρόχου κωδικοποιημένα σε JSON από το περιβάλλον ρυθμίσεων για την επίλυση ερωτήματος current_page.

en: Job Title
el: Τίτλος της θέσεως εργασίας

en: Justified
el: Πλήρης Στοίχιση

en: Justify
el: Πλήρης Στοίχιση

en: Justify Content
el: Στοίχιση Περιεχομένου

en: Justify Items
el: Στοίχιση Στοιχείων Πλέγματος

en: Justify Self
el: Δικαιολόγηση Ίδιου

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις Πληκτρολογίου

en: Label
el: Ετικέτα

en: Label Text
el: Κείμενο Ετικέτας

en: Label for the "after" image.
el: Ετικέτα για την εικόνα "μετά".

en: Label for the "before" image.
el: Ετικέτα για την εικόνα "πριν".

en: Labels
el: Ετικέτες

en: Landscape
el: Πλάγια Σελίδα

en: Large
el: Μεγάλο

en: Last Instance of Every Month
el: Τελευταία εμφάνιση κάθε μήνα

en: Last Item
el: Τελευταίο Στοιχείο

en: Last Modified Date
el: Ημερομηνία Τελευταίας Τροποποίησης

en: Last Name
el: Επώνυμο

en: Last Name Fullwidth
el: Πλήρες πλάτος της σελίδας

en: Last Used
el: Τελευταία Χρήση

en: Last Used Position
el: Αρχική Θέση

en: Last, First Name
el: Επώνυμο, Όνομα

en: Lastly, it is recommended that you temporarily disable all WordPress plugins and browser extensions and try to save again to determine if something is causing a conflict.
el: Τέλος, συνιστάται η προσωρινή απενεργοποίηση όλως των plugin του WordPress και των επεκτάσεων του προγράμματος περιήγησης πριν προσπαθήσετε πάλι την αποθήκευση, ώστε να προσδιορίσετε τι προκαλεί την ασυμβατότητα.

en: Latest %1$s
el: Τα Πιο Πρόσφατα %1$s

en: Latest Products
el: τελευταία προϊόντα

en: Layer Blob
el: Blob στρώσης

en: Layers
el: Επίπεδα

en: Layout
el: Διάταξη

[ctx: Layout]
en: Add New
el: Προσθήκη Νέου

en: Layout Details
el: Διατάξεις

en: Layout Direction
el: Κατεύθυνση Διάταξης

en: Layout Style
el: Στυλ Διάταξης

en: Layout Wrapping
el: Αναδίπλωση Διάταξης

en: Layout, Section, Row, Module
el: Διάταξη, Ενότητα, Σειρά, Module

en: Learn More
el: Μάθετε Περισσότερα

en: Leave a Reply to %s
el: Αφήστε Απάντηση στον/στην %s

en: Leave at 0 to remove restriction
el: Αφήστε στο 0 για να καταργήσετε τον περιορισμό

en: Leave blank if you're using this module on a Project or Post. Otherwise type the taxonomy name to make the 'In the Same Category' option work correctly.
el: Αφήστε το κενό αν χρησιμοποιείτε αυτήν την ενότητα σε Έργο ή Άρθρο. Διαφορετικά, πληκτρολογήστε το όνομα της ταξινομίας ώστε να λειτουργεί σωστά η επιλογή «Στην Ίδια Κατηγορία».

en: Left
el: Αριστερά

en: Left Aligned
el: Αριστερά ευθυγραμμισμένη

en: Left Arrow Icon
el: Εικονίδιο Αριστερού Βέλους

en: Left Border Color
el: Χρώμα Περιγράμματος

en: Left Border Style
el: Στυλ Περιγράμματος

en: Left Border Width
el: Πλάτος Περιγράμματος

en: Left Sidebar
el: Αριστερή Πλευρική Στήλη

en: Left To Right
el: Από τα αριστερά προς τα δεξιά

en: Legacy
el: Παλιού Τύπου

en: Less Than (<)
el: Μικρότερο Από (<)

en: Less Than or Equal (<=)
el: Μικρότερο Ή Ίσο (<=)

en: Letter Spacing
el: Απόσταση Γραμμάτων

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %1$s.
el: Η απόσταση επιστολών προσαρμόζει την απόσταση μεταξύ κάθε γράμματος στο %1$s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the %s.
el: Η απόσταση γραμμάτων προσαρμόζει την απόσταση μεταξύ κάθε γράμματος στο %s.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter in the button.
el: Η απόσταση των γραμμάτων ρυθμίζει την απόσταση μεταξύ κάθε γράμματος στο κουμπί.

en: Letter spacing adjusts the distance between each letter.
el: Η απόσταση γραμμάτων προσαρμόζει την απόσταση μεταξύ κάθε γράμματος.

en: Letters Only (A-Z)
el: Μόνο Γράμματα (A-Z)

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: Library Item Error
el: Σφάλμα Στοιχείου Βιβλιοθήκης

en: Library Item Preview
el: Προεπισκόπηση Στοιχείου Βιβλιοθήκης

en: Library Item does not exist.
el: Το Στοιχείο Βιβλιοθήκης Δεν Υπάρχει.

en: Library Settings
el: Ρυθμίσεις Βιβλιοθήκης

en: Library item does not exist. Click close to close this browser window.
el: Το στοιχείο βιβλιοθήκης δεν υπάρχει. Κάντε κλικ στο κλείσιμο για να κλείσετε αυτό το παράθυρο του προγράμματος περιήγησης.

en: Library item not found
el: Το στοιχείο βιβλιοθήκης δεν βρέθηκε

en: Light
el: Φωτεινό

en: Light 300
el: Ελαφριά 300

en: Light Text Color
el: Ανοιχτό Χρώμα Κειμένου

en: Lighten
el: Ανοικτό

en: Lightness
el: Φωτεινότητα

en: Line
el: Γραμμή

en: Line Color
el: Χρώμα Ετικέτας

en: Line Height
el: Ύψος Γραμμής

en: Line Icons
el: Εικονίδια γραμμής

en: Line Position
el: Θέση γραμμής

en: Line Style
el: Στυλ διαχωριστή

en: Line height adjusts the distance between each line of the %1$s text. This becomes noticeable if the %1$s is long and wraps onto multiple lines.
el: Το ύψος γραμμής ρυθμίζει την απόσταση μεταξύ κάθε γραμμής του κειμένου %1$s. Αυτό γίνεται αισθητό αν το %1$s είναι μεγάλο και περιτυλίγει σε πολλές γραμμές.

en: Line height adjusts the distance between each line of the %s text. This becomes noticeable if the %s is long and wraps onto multiple lines.
el: Το ύψος γραμμής προσαρμόζει την απόσταση μεταξύ κάθε γραμμής του κειμένου %s. Αυτό γίνεται αισθητό αν το %s είναι μεγάλο και αναδιπλώνεται σε πολλές γραμμές.

en: Line height adjusts the distance between each line of the text. This becomes noticeable if the text is long and wraps onto multiple lines.
el: Το ύψος γραμμής προσαρμόζει την απόσταση μεταξύ κάθε γραμμής του κειμένου. Αυτό γίνεται αισθητό αν το κείμενο είναι μεγάλο και αναδιπλώνεται σε πολλές γραμμές.

en: Linear
el: Γραμμική

en: Linear gradients radiate in a single direction across one axis. Radial gradients radiate from the center of the background in the shape of a circle.
el: Οι γραμμικές κλίσεις ακτινοβολούν σε μία μόνο κατεύθυνση σε έναν άξονα. Οι ακτινικές κλίσεις εκπέμπουν από το κέντρο του φόντου σε σχήμα κύκλου.

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Link Color
el: Χρώμα Συνδέσμου

en: Link Destination
el: Προορισμός Συνδέσμου

en: Link Name
el: Όνομα Συνδέσμου

en: Link Options
el: Επιλογές Συνδέσμου

en: Link Text
el: Κείμενο Συνδέσμου

en: Link To Taxonomy Pages
el: Σύνδεση Σε Σελίδες Ταξινομίας

en: Link URL
el: Η διεύθυνση URL του συνδέσμου

en: Link to Category Index Pages
el: Σύνδεση Σε Σελίδες Ευρετηρίου Κατηγοριών

en: Link to Comments Area
el: Σύνδεση Στην Περιοχή Σχολίων

en: Link to Tag Index Pages
el: Σύνδεση Σε Σελίδες Ευρετηρίου Ετικετών

en: LinkedIn Profile Url
el: Εισάγετε τη διεύθυνση URL για το προφίλ στο LinkedIn.

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Links Text
el: Κείμενο Συνδέσμων

en: List
el: Λίστα

en: List View
el: Προβολή Λίστας

en: List of files selected for import. Click the X icon to remove a file.
el: Λίστα αρχείων που επιλέχθηκαν για εισαγωγή. Κάντε κλικ στο εικονίδιο X για να αφαιρέσετε ένα αρχείο.

en: Load
el: Κατέβασμα

en: Load Code Snippets
el: Φόρτωση Αποσπασμάτων Κώδικα

en: Load From Library
el: Φόρτωση Από Βιβλιοθήκη

en: Load Layout
el: Φόρτωση Διάταξης

en: Load Premade Layout
el: Φόρτωση διάταξης

en: Load Template
el: Φόρτωση Προτύπου

en: Loaded Canvas
el: Φορτωμένος Καμβάς

en: Loaded Page
el: Φορτωμένη Σελίδα

en: Loaded Preset
el: Φορτωμένη Προρρύθμιση

en: Loaded Template
el: Φορτωμένο Πρότυπο

en: Loaded Theme Builder
el: Φορτωμένο Theme Builder

en: Loading pre-made layouts is a great way to jump-start your new page. The Divi Builder comes with dozens of layouts to choose from, and you can find lots of great free layouts online too. You can save your favorite layouts to the Divi Library and load them on new pages or share them with the community. Click the highlighted button to open the layouts menu and select a pre-made layout.
el: Η φόρτωση έτοιμων διατάξεων είναι ένας εξαιρετικός τρόπος για να ξεκινήσετε γρήγορα τη νέα σας σελίδα. Το Divi Builder περιλαμβάνει δεκάδες διατάξεις για να επιλέξετε, και μπορείτε επίσης να βρείτε πολλές εξαιρετικές δωρεάν διατάξεις στο διαδίκτυο. Μπορείτε να αποθηκεύσετε τις αγαπημένες σας διατάξεις στη Βιβλιοθήκη Divi και να τις φορτώνετε σε νέες σελίδες ή να τις μοιράζεστε με την κοινότητα. Κάντε κλικ στο επισημασμένο κουμπί για να ανοίξετε το μενού διατάξεων και να επιλέξετε μια έτοιμη διάταξη.

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Local Canvases
el: Τοπικοί Καμβάδες

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Lock %1$s
el: Κλείδωμα %1$s

en: Lock Item
el: Κλείδωμα Στοιχείου

en: Lock Module
el: Κλείδωμα Αυτοτελούς Μέρους

en: Log In To Divi Cloud
el: Σύνδεση Στο Divi Cloud

en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: Logged In Status
el: Κατάσταση σύνδεσης

en: Logged in as %1$s
el: Συνδεδεμένος/η ως %1$s

en: Logger
el: Καταγραφέας

en: Login
el: Σύνδεση

en: Login Button
el: Πλήκτρο Εισόδου

en: Login Description
el: Περιγραφή Εισόδου

en: Login Fields
el: Πεδία Εισόδου

en: Login Form
el: Φόρμα Εισόδου

en: Login Title
el: Το Λογότυπο Του Τίτλου

en: Login To Divi Cloud
el: Σύνδεση Στο Divi Cloud

en: Logins
el: Συνδεθείτε

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Logo Border Radius
el: Ακτίνα Περιγράμματος Λογοτύπου

en: Logo Image
el: Εικόνα λογοτύπου

en: Logo Link Target
el: Στόχος συνδέσμου λογοτύπου

en: Logo Link URL
el: URL συνδέσμου λογότυπου

en: Loop
el: Βρόχος

en: Loop %s Custom Field
el: Προσαρμοσμένο Πεδίο Βρόχου %s

en: Loop %s Custom Fields
el: Προσαρμοσμένα Πεδία Βρόχου %s

en: Loop Animation
el: Επανάληψη Κίνησης

en: Loop Dynamic Content
el: Επανάληψη Δυναμικού Περιεχομένου

en: Loop Element
el: Στοιχείο Βρόχου

en: Loop ID
el: ID Βρόχου

en: Loop Menu CSS Classes
el: Κλάσεις CSS Στοιχείου Μενού Βρόχου

en: Loop Menu Description
el: Περιγραφή Στοιχείου Μενού Βρόχου

en: Loop Menu Link
el: Σύνδεσμος Στοιχείου Μενού Βρόχου

en: Loop Menu Link Relationship
el: Σχέση Συνδέσμου Στοιχείου Μενού Βρόχου

en: Loop Menu Order
el: Σειρά Στοιχείου Μενού Βρόχου

en: Loop Menu Text
el: Κείμενο Στοιχείου Μενού Βρόχου

en: Loop Menu Title Attribute
el: Γνώρισμα Τίτλου Στοιχείου Μενού Βρόχου

en: Loop Meta Keys
el: Meta Keys Βρόχου

en: Loop Position
el: Θέση Βρόχου

en: Loop Post Terms
el: Όροι Άρθρου Βρόχου

en: Loop Post Title
el: Τίτλος Άρθρου Βρόχου

en: Loop Product
el: Προϊόν Βρόχου

en: Loop Product Current Price
el: Τρέχουσα Τιμή Προϊόντος Βρόχου

en: Loop Product Link URL
el: Σύνδεσμος Προϊόντος Βρόχου URL

en: Loop Product Regular Price
el: Κανονική Τιμή Προϊόντος Βρόχου

en: Loop Product Sale Price
el: Τιμή Προσφοράς Προϊόντος Βρόχου

en: Loop Product Terms
el: Όροι Προϊόντος Βρόχου

en: Loop Product Title
el: Τίτλος Προϊόντος Βρόχου

en: Lost your password?
el: Χάσατε τον κωδικό σας;

en: Lottie Animation
el: Κίνηση Lottie

en: Lottie Animation File
el: Αρχείο Κίνησης Lottie

en: Lottie Animations
el: Κινήσεις Lottie

en: Luminosity
el: Φωτεινότητα

en: Made Global %s
el: Ορίστηκε Καθολικό %s

en: Main Canvas
el: Κύριος Καμβάς

en: Main Element
el: Κύριο Στοιχείο

en: Main Query
el: Κύριο Ερώτημα

en: Make Fullscreen
el: Να Εμφανίζεται σε Πλήρη Οθόνη

en: Make Fullwidth
el: Κάντε Πλήρους Πλάτους

en: Make Global
el: Ορισμός Ως Καθολικό

en: Make Global Color
el: Κάντε Global Color

en: Make Main Canvas
el: Ορισμός Ως Κύριου Καμβά

en: Make Menu Links Fullwidth
el: Κάνετε Το Μενού Συνδέσεις Fullwidth

en: Make Row Full Width
el: Ορισμός Σειράς Σε Πλήρες Πλάτος

en: Make This Table Featured
el: Αυτός ο πίνακας να γίνει προβεβλημένος

en: Make global module attribute local
el: Μετατροπή καθολικού χαρακτηριστικού μονάδας σε τοπικό

en: Make global module children local
el: Μετατροπή θυγατρικών καθολικής μονάδας σε τοπικά

en: Make sure you entered the correct captcha.
el: Βεβαιωθείτε ότι εισαγάγατε το σωστό captcha.

en: Make this canvas available across all posts.
el: Κάντε αυτόν τον καμβά διαθέσιμο σε όλες τις αναρτήσεις.

en: Manage Global %s
el: Διαχείριση Καθολικού %s

en: Manage Global Colors
el: Διαχείριση Καθολικών Χρωμάτων

en: Manage Template Assignments
el: Διαχείριση Αναθέσεων Προτύπων

en: Manual Height Rows
el: Γραμμές Χειροκίνητου Ύψους

en: Manual Input
el: Μη Αυτόματη Εισαγωγή

en: Manual Width Columns
el: Στήλες Χειροκίνητου Πλάτους

en: Manually select specific posts to exclude from your loop. This allows you to remove particular posts from your results while keeping the rest of your query intact.
el: Επιλέξτε χειροκίνητα συγκεκριμένες αναρτήσεις για να εξαιρεθούν από τον βρόχο σας. Αυτό σας επιτρέπει να αφαιρέσετε συγκεκριμένες αναρτήσεις από τα αποτελέσματά σας, διατηρώντας παράλληλα το υπόλοιπο ερώτημά σας ανέπαφο.

en: Manually select specific posts to include in your loop. This allows you to create a curated list of content by choosing individual posts rather than using broader queries.
el: Επιλέξτε χειροκίνητα συγκεκριμένες αναρτήσεις για να συμπεριληφθούν στον βρόχο σας. Αυτό σας επιτρέπει να δημιουργήσετε μια επιμελημένη λίστα περιεχομένου επιλέγοντας μεμονωμένες αναρτήσεις αντί για ευρύτερα ερωτήματα.

en: Map
el: Χάρτης

en: Map Center Address
el: Διεύθυνση κέντρου στον χάρτη

en: Map Pin
el: Καρφίτσα Χάρτη

en: Map Pin Address
el: Διεύθυνση δείκτη στον χάρτη

en: Map Pins
el: Καρφίτσες Χάρτη

en: Maps
el: Χάρτες

en: Margin
el: Περιθώριο

en: Margin adds extra space to the outside of the element, increasing the distance between the element and other items on the page.
el: Το περιθώριο προσθέτει επιπλέον χώρο στο εξωτερικό του στοιχείου, αυξάνοντας την απόσταση μεταξύ του στοιχείου και άλλων στοιχείων στη σελίδα.

en: Marker
el: Δείκτης

en: Mask Aspect Ratio
el: Λόγος διαστάσεων μάσκας

en: Mask Color
el: Χρώμα μάσκας

en: Mask Height
el: Ύψος μάσκας

en: Mask Horizontal Offset
el: Οριζόντια μετατόπιση μάσκας

en: Mask Position
el: Θέση Μάσκας

en: Mask Size
el: Μέγεθος Μάσκας

en: Mask Style
el: Στυλ μάσκας

en: Mask Transform
el: Μεταμόρφωση Μάσκας

en: Mask Vertical Offset
el: Κατακόρυφη μετατόπιση μάσκας

en: Mask Width
el: Πλάτος μάσκας

en: Masonry
el: Διάταξη Masonry

en: Max Height
el: Μέγιστο ύψος

en: Max Width
el: Μέγιστο πλάτος

en: Maximum Length
el: Μέγιστο Μήκος

en: Maximum length: %1$d characters.
el: Μέγιστο μήκος: %1$d χαρακτήρες.

en: Media
el: Πολυμέσα

en: Medium
el: Μεσαίο

en: Medium 500
el: Μεσαία 500

en: Meetup
el: Συναντώ

en: Member Description
el: Περιγραφή Μέλους

en: Member Image
el: Εικόνα Μέλους

en: Member Position
el: Θέση Μέλους

en: Member Social Links
el: Σύνδεσμοι Κοινωνικών Δικτύων Μέλους

en: Menu
el: Μενού

en: Menu ID to query (when query_type is menus).
el: ID μενού για ερώτημα (όταν το query_type είναι menus).

en: Menu Item
el: Στοιχείο Μενού

en: Menu Item Offset
el: Μετατόπιση Στοιχείων Μενού

en: Menu Items Per Page
el: Στοιχεία Μενού Ανά Σελίδα

en: Menu Link
el: Σύνδεσμος Μενού

en: Menu Logo
el: Λογότυπο μενού

en: Menu Order
el: Σειρά Μενού

en: Menu Style
el: Στυλ Μενού

en: Menu Text
el: Κείμενο μενού

en: Menu width is limited by your website content width. Enabling this option will extend the menu the full width of the browser window.
el: Το πλάτος του μενού περιορίζεται από το πλάτος περιεχομένου του ιστότοπού σας. Η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής θα επεκτείνει το μενού σε όλο το πλάτος του παραθύρου του προγράμματος περιήγησης.

en: Menus
el: Μενού

en: Message
el: Μήνυμα

en: Message AI Agent...
el: Μήνυμα στον Πράκτορα AI...

en: Message Field
el: Πεδίο Μηνύματος

en: Message Pattern
el: Σχέδιο Μηνύματος

en: Meta
el: Μεταδεδομένα

en: Meta Text
el: Μέτα κείμενο

en: Meta key to query.
el: Κλειδί meta για αναζήτηση.

en: Meta query parameters for filtering posts by custom fields. Array of meta query clauses. Multiple clauses are combined with AND relation.
el: Παράμετροι meta query για φιλτράρισμα άρθρων βάσει προσαρμοσμένων πεδίων. Πίνακας από ρήτρες meta query. Πολλαπλές ρήτρες συνδυάζονται με σχέση AND.

en: Meta value to compare against.
el: Τιμή meta για σύγκριση.

en: Meta value type.
el: Τύπος τιμής meta.

en: Mid
el: Στα μέσα

en: Mid %s
el: Μέσο %s

en: Mid Blur
el: Μεσαία θαμπάδα

en: Mid Opacity
el: Μέση αδιαφάνεια

en: Mid Rotation
el: Μεσαία περιστροφή

en: Mid Scale
el: Μεσαία Κλίμακα

en: Middle of Element
el: Μέση στοιχείου

en: Millimeters (mm)
el: Χιλιοστά (mm)

en: Min
el: Λεπ

en: Min Height
el: Ελάχιστο Ύψος

en: Minimum Height Rows
el: Γραμμές Ελάχιστου Ύψους

en: Minimum Length
el: Ελάχιστο Μήκος

en: Minimum Score
el: Ελάχιστη βαθμολογία

en: Minimum length: %1$d characters.
el: Ελάχιστο μήκος: %1$d χαρακτήρες.

en: Minute
el: Λεπτό

en: Minute(s)
el: Λεπτό(ά)

en: Minutes
el: Λεπτά

en: Mirror Mouse Movement
el: Κατοπτρισμός Κίνησης Ποντικιού

en: Missing required parameter: `currentPage.id`.
el: Λείπει η απαιτούμενη παράμετρος: `currentPage.id`.

en: Mobile Menu Background Color
el: Mobile Μενού Χρώμα Φόντου

en: Mobile Menu Text Color
el: Χρώμα κειμένου κινητού μενού

en: Modal
el: Αναδυόμενο Παράθυρο

en: Modified
el: Τροποποιημένο

en: Modified Fields To Extend
el: Τροποποιημένα Πεδία Για Επέκταση

en: Modify
el: Τροποποιώ

en: Modify how this element blends with any layers beneath it. To reset, choose the "Normal" option.
el: Τροποποιήστε τον τρόπο με τον οποίο αυτό το στοιχείο συνδυάζεται με οποιαδήποτε επίπεδα κάτω από αυτό. Για να επαναφέρετε, επιλέξτε την επιλογή "Κανονική".

en: Module
el: Πρόσθετο

en: Module %1$s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
el: Η ενότητα %1$s δημιουργείται χρησιμοποιώντας κεφαλίδες HTML. Μπορείτε να αλλάξετε το επίπεδο τίτλου για αυτήν την ενότητα επιλέγοντας οτιδήποτε από H1 έως H6. Τα υψηλότερα επίπεδα τίτλων είναι μικρότερα και λιγότερο σημαντικά.

en: Module %s are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
el: Τα %s του Αρθρώματος δημιουργούνται με επικεφαλίδες HTML. Μπορείτε να αλλάξετε το επίπεδο επικεφαλίδας για αυτό το άρθρωμα επιλέγοντας από H1 έως H6. Τα υψηλότερα επίπεδα επικεφαλίδας είναι μικρότερα και λιγότερο σημαντικά.

en: Module Alignment
el: Ευθυγράμμιση Κειμένου

en: Module Elements
el: Στοιχεία ενότητας

en: Module Link Target
el: Στόχος συνδέσμου μονάδας

en: Module Link URL
el: URL διεύθυνσης ενότητας

en: Module Presets
el: Προεπιλογές Ενοτήτων

en: Module Text
el: Κείμενο Ενότητας

en: Module Use
el: Χρήση Module

en: Module heading levels are created using HTML headings. You can change the heading level for this module by choosing anything from H1 through H6. Higher heading levels are smaller and less significant.
el: Τα επίπεδα επικεφαλίδων της ενότητας δημιουργούνται με επικεφαλίδες HTML. Μπορείτε να αλλάξετε το επίπεδο επικεφαλίδας για αυτήν την ενότητα επιλέγοντας οτιδήποτε από H1 έως H6. Τα υψηλότερα επίπεδα επικεφαλίδας είναι μικρότερα και λιγότερο σημαντικά.

en: Module mousetrap
el: Μονάδα mousetrap

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Month: %s
el: Μήνας: %s

en: Monthly
el: Μηνιαίο

en: More
el: Περισσότερα

en: More Options
el: Περισσότερες Επιλογές

en: Motion Effect Trigger
el: Σκανδάλη εφέ κίνησης

en: Mountains
el: περιέχει

en: Mountains 2
el: περιέχει

en: Mouse Enter
el: Είσοδος Ποντικιού

en: Mouse Exit
el: Έξοδος Ποντικιού

en: Mouse Wheel Zoom
el: Ζουμ του τροχού του ποντικιού

en: Move
el: Κίνηση

en: Move Down
el: Μετακίνηση Κάτω

en: Move Item
el: Μετακίνηση Στοιχείου

en: Move Module Down
el: Μετακίνηση Ενότητας Προς Τα Κάτω

en: Move Module To Bottom
el: Μετακίνηση Ενότητας Στο Κάτω Μέρος

en: Move Module To Parent
el: Μετακίνηση Ενότητας Στο Γονικό Στοιχείο

en: Move Module To Top
el: Μετακίνηση Ενότητας Στο Πάνω Μέρος

en: Move Module Up
el: Μετακίνηση Ενότητας Προς Τα Πάνω

en: Move To Bottom
el: Μετακίνηση Στο Τέλος

en: Move To Parent
el: Μετακίνηση Στον Γονέα

en: Move To Top
el: Μετακίνηση Στην Κορυφή

en: Move Up
el: Μετακίνηση Πάνω

en: Move the element in any direction without affecting the elements around it.
el: Μετακινήστε το στοιχείο προς οποιαδήποτε κατεύθυνση χωρίς να επηρεάσετε τα στοιχεία γύρω του.

en: Move to Trash
el: Μετακίνηση Στα Απορρίμματα

en: Moved %s
el: Μετακινήθηκε %s

en: Moved Modules
el: Μετακινήθηκαν Αρθρώματα

en: Movement Type
el: Τύπος Κίνησης

en: Multi-Column
el: Πολλαπλών Στηλών

en: Multi-Row
el: Πολλαπλών Γραμμών

en: Multiplication require one value to be unitless
el: Ο πολλαπλασιασμός απαιτεί μία τιμή χωρίς μονάδα

en: Multiply
el: Πολλαπλασιασμός

en: My Cloud
el: Το Cloud Μου

en: My Divi Cloud
el: Το Divi Cloud Μου

en: My Global %s
el: Το Καθολικό Μου %s

en: My Library
el: Η Βιβλιοθήκη Μου

en: Name
el: Όνομα

en: Name Field
el: Πεδίο Ονόματος

en: Name Format
el: Μορφή Ονόματος

en: Name Fullwidth
el: Πλήρες πλάτος της σελίδας

en: Name Your Font
el: Ονομάστε τη γραμματοσειρά σας

en: Name, key, or label of the ACF repeater field to query (used when query_type is repeater)
el: Όνομα, κλειδί ή ετικέτα του πεδίου επαναλήπτη ACF για αναζήτηση (χρησιμοποιείται όταν το query_type είναι repeater)

en: Navigate
el: Πλοήγηση

en: Navigate Within Current Category
el: Πλοηγηθείτε μέσα στην τρέχουσα κατηγορία

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Navigation Arrows
el: Βέλη Περιήγησης

en: Network
el: Δίκτυο

en: Never
el: Ποτέ

en: New Accordion Item
el: Νέο Στοιχείο Ακορντεόν

en: New Bar Counter
el: Καινούριος γραμμικός μετρητής

en: New Body Template
el: Νέο Πρότυπο Κύριου Περιεχομένου

en: New Comment Title
el: Τίτλος Νέου Σχολίου

en: New Contact Field
el: Νέο Πεδίο Επικοινωνίας

en: New Field
el: Νέο Πεδίο

en: New Footer Template
el: Νέο Πρότυπο Υποσέλιδου

en: New Global Canvas
el: Νέος Καθολικός Καμβάς

en: New Header Template
el: Νέο Πρότυπο Κεφαλίδας

en: New Icon List Item
el: Νέο Στοιχείο Λίστας Εικονιδίων

en: New Message From %1$s%2$s
el: Νέο Μήνυμα Από %1$s%2$s

en: New Module
el: Νέο Module

en: New Preset From Current Styles
el: Νέα Προεπιλογή Από Τα Τρέχοντα Στυλ

en: New Pricing Table
el: Καινούριος πίνακας τιμών

en: New Review Title
el: Τίτλος νέας αναθεώρησης

en: New Row
el: Νέα Σειρά

en: New Section
el: Νέα Ενότητα

en: New Slide
el: Καινούριο slide

en: New Tab
el: Καινούρια καρτέλα

en: New Template
el: Νέο Πρότυπο

en: New Theme Builder
el: Νέο Theme Builder

en: New Theme Builder Item
el: Νέο Στοιχείο Theme Builder

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
el: Νεότερα Σχόλια <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
el: Επόμενο

en: Next Entries &raquo;
el: Επόμενες Καταχωρίσεις &raquo;

en: Next Entries »
el: Επόμενες Καταχωρίσεις »

en: Next Link
el: Επόμενος Σύνδεσμος

en: Next Link Arrow
el: Βέλος Επόμενης Σύνδεσης

en: Next Page
el: Επόμενη Σελίδα

en: Next Post
el: Επόμενο Άρθρο

en: Nice Name
el: Εύχρηστο Όνομα

en: Nickname
el: Ψευδώνυμο

en: No
el: Όχι

en: No Animation
el: Χωρίς κινούμενο σχέδιο

en: No Canvas
el: Χωρίς Καμβά

en: No Column Class
el: Χωρίς Κλάση Στήλης

en: No File Selected.
el: Δεν Επιλέχθηκε Αρχείο.

en: No Font File Provided.
el: Δεν Δόθηκε Αρχείο Γραμματοσειράς.

en: No Matches Found
el: Δεν Βρέθηκαν Αντιστοιχίες

en: No Modules Found
el: Δεν Βρέθηκαν Modules

en: No Preset
el: Χωρίς Προκαθορισμένο

en: No Presets Applied
el: Δεν Έχουν Εφαρμοστεί Προεπιλογές

en: No Repeat
el: Χωρίς Επανάληψη

en: No Results Found
el: Δεν Βρέθηκαν Αποτελέσματα

en: No Results Found.
el: Δεν Βρέθηκαν Αποτελέσματα.

en: No Sidebar
el: Χωρίς Πλευρική Στήλη

en: No Thanks
el: Οχι ευχαριστώ

en: No Wrap
el: Χωρίς Αναδίπλωση

en: No commands found
el: Δεν βρέθηκαν εντολές

en: No entries found.
el: Δεν βρέθηκαν καταχωρίσεις.

en: No entry found.
el: Δεν βρέθηκε καταχώριση.

en: No field is selected
el: Δεν έχει επιλεγεί κανένα πεδίο

en: No field selected
el: Δεν έχει επιλεγεί πεδίο

en: No fields found
el: Δεν βρέθηκαν πεδία

en: No fields were found that match the specified find value.
el: Δεν βρέθηκαν πεδία που να ταιριάζουν με την καθορισμένη τιμή αναζήτησης.

en: No gallery images found for this product.
el: Δεν βρέθηκαν εικόνες συλλογής για αυτό το προϊόν.

en: No global canvases found
el: Δεν βρέθηκαν καθολικοί καμβάδες

en: No global canvases found in Trash
el: Δεν βρέθηκαν καθολικοί καμβάδες στον Κάδο

en: No layers exist for this search query.
el: Δεν υπάρχουν επίπεδα για αυτό το ερώτημα αναζήτησης.

en: No library item found
el: Δεν βρέθηκε στοιχείο βιβλιοθήκης

en: No matching options found
el: Δεν βρέθηκαν επιλογές που να ταιριάζουν

en: No matching options. Press Enter to add as custom tag.
el: Δεν υπάρχουν επιλογές που να ταιριάζουν. Πατήστε Enter για προσθήκη ως προσαρμοσμένη ετικέτα.

en: No modules found matching the selected criteria.
el: Δεν βρέθηκαν modules που να ταιριάζουν με τα επιλεγμένα κριτήρια.

en: No option groups available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ομάδες επιλογών.

en: No options added.
el: Δεν έχουν προστεθεί επιλογές.

en: No options available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες επιλογές

en: No options found
el: Δεν βρέθηκαν επιλογές

en: No post ID or content provided.
el: Δεν δόθηκε ID άρθρου ή περιεχόμενο.

en: No products were found matching your selection.
el: Δεν βρέθηκαν προϊόντα που να ταιριάζουν με την επιλογή σας.

en: No results found
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα

en: No results found.
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα.

en: Non-Standard Meta Keys
el: Μη Τυπικά Meta Keys

en: Nonce verification failed. Please refresh the page and try again.
el: Η επαλήθευση nonce απέτυχε. Ανανεώστε τη σελίδα και δοκιμάστε ξανά.

en: None
el: Κανένα

en: Normal
el: Κανονική

en: Not Equals (!=)
el: Δεν Ισούται (!=)

en: Not In List (NOT IN)
el: Όχι Στη Λίστα (NOT IN)

en: Not that bad
el: Όχι και τόσο κακό

en: Note: this action may take several minutes depending on the number of templates using this layout.
el: Σημείωση: αυτή η ενέργεια μπορεί να διαρκέσει αρκετά λεπτά, ανάλογα με τον αριθμό των προτύπων που χρησιμοποιούν αυτή τη διάταξη.

en: Note: this field is used to disable browser autofill during the form editing in VB
el: Σημείωση: Αυτό το πεδίο χρησιμοποιείται για την απενεργοποίηση της αυτόματης συμπλήρωσης φόρμας από το πρόγραμμα περιήγησης, κατά την επεξεργασία φόρμας στη λειτουργία VB

en: Nothing found
el: Δεν βρέθηκε τίποτα

en: Nothing found in Trash
el: Δεν βρέθηκε τίποτα στον Κάδο

en: Number
el: Αριθμός

en: Number Counter
el: Αριθμητικός μετρητής

en: Number Counter Title
el: Τίτλος Αριθμού Μετρητή

en: Number Counters
el: Αριθμός μετρητών

en: Number Of Views
el: Αριθμός Προβολών

en: Number Text
el: Κείμενο Αριθμού

en: Number of Columns
el: Αριθμός Στηλών

en: Number of Rows
el: Αριθμός Γραμμών

en: Number of Views
el: Αριθμός προβολών

en: Number of Words
el: Αριθμός Λέξεων

en: Number of items per page
el: Αριθμός Στοιχείων Ανά Σελίδα

en: Number of menu items per page (used when query_type is menus)
el: Αριθμός στοιχείων μενού ανά σελίδα (χρησιμοποιείται όταν το query_type είναι menus)

en: Number of posts per page (used when query_type is post_type)
el: Αριθμός άρθρων ανά σελίδα (χρησιμοποιείται όταν το query_type είναι post_type)

en: Number of posts per page.
el: Αριθμός άρθρων ανά σελίδα.

en: Number of repeater items per page (used when query_type is repeater)
el: Αριθμός στοιχείων επαναλήπτη ανά σελίδα (χρησιμοποιείται όταν το query_type είναι repeater)

en: Number of slides to scroll at once.
el: Αριθμός διαφανειών που θα κυλίονται κάθε φορά.

en: Number of slides to show at once.
el: Αριθμός διαφανειών που εμφανίζονται ταυτόχρονα.

en: Number of terms per page (used when query_type is terms)
el: Αριθμός όρων ανά σελίδα (χρησιμοποιείται όταν το query_type είναι terms)

en: Number of users per page (used when query_type is users)
el: Αριθμός χρηστών ανά σελίδα (χρησιμοποιείται όταν το query_type είναι users)

en: Numbers
el: Αριθμοί

en: Numbers Only (0-9)
el: Μόνο Αριθμοί (0-9)

en: Numbers Text
el: Κείμενο Αριθμών

en: Numeric
el: Αριθμητικό

en: Odd Items
el: Μονά Στοιχεία

en: Off
el: Απενεργοποίηση

en: Offset Columns
el: Μετατόπιση Στηλών

en: Offset From Surrounding Sticky Elements
el: Μετατόπιση από τα γύρω κολλώδη στοιχεία

en: Offset Number
el: Αριθμός για μετατόπιση

en: Offset Origin
el: Offset Προέλευση

en: Offset Rule
el: Κανόνας Μετατόπισης

en: Offset Value
el: Τιμή Μετατόπισης

en: Offset for menu items query (overrides page calculation)
el: Μετατόπιση για το ερώτημα στοιχείων μενού (παρακάμπτει τον υπολογισμό σελίδας)

en: Offset for posts query (overrides page calculation)
el: Μετατόπιση για το ερώτημα άρθρων (παρακάμπτει τον υπολογισμό σελίδας)

en: Offset for repeater query (overrides page calculation)
el: Μετατόπιση για το ερώτημα επαναλήπτη (παρακάμπτει τον υπολογισμό σελίδας)

en: Offset for terms query (overrides page calculation)
el: Μετατόπιση για το ερώτημα όρων (παρακάμπτει τον υπολογισμό σελίδας)

en: Offset for users query (overrides page calculation)
el: Μετατόπιση για το ερώτημα χρηστών (παρακάμπτει τον υπολογισμό σελίδας)

en: Ok
el: Εντάξει

en: Old Price
el: Παλαιά Τιμή

en: On
el: Ενεργοποίηση

en: On Backorder
el: Στο Backorder

en: On Backorder Text
el: Στο κείμενο του Backorder

en: On Click
el: Με Κλικ

en: On Hover
el: Κατά Το Hover

en: On Load
el: Κατά Τη Φόρτωση

en: On Top Of Section Content
el: Στην κορυφή του περιεχομένου ενότητας

en: On View
el: Κατά Την Προβολή

en: Once
el: Μια φορά

en: One or more posts not found.
el: Δεν βρέθηκαν μία ή περισσότερες αναρτήσεις.

en: Only Display This Many Times
el: Εμφανίστε αυτό μόνο πολλές φορές

en: Only Include Posts With Specific Terms
el: Συμπερίληψη Μόνο Αναρτήσεων Με Συγκεκριμένους Όρους

en: Only Include Specific Posts
el: Συμπερίληψη Μόνο Συγκεκριμένων Αναρτήσεων

en: Only Replace Identical Fields
el: Αντικατάσταση Μόνο Σε Πανομοιότυπα Πεδία

en: Only Show Icon On Hover for %1$s
el: Δείχνουν μόνο Εικονίδιο Hover για το %1$s

en: Only Show Icon On Hover for %s
el: Εμφάνιση Εικονιδίου Μόνο Σε Αιώρηση Για %s

en: Only Show Icon On Hover for Button
el: Εμφάνιση Εικονιδίου Μόνο Σε Αιώρηση Για Το Κουμπί

en: Only display
el: Μόνο εμφάνιση

en: Only display after
el: Εμφάνιση μόνο μετά

en: Only display before
el: Εμφάνιση μόνο πριν

en: Only display if
el: Εμφάνιση μόνο εάν

en: Only display on
el: Εμφάνιση μόνο ενεργοποιημένη

en: Only display on date archives after
el: Εμφάνιση μόνο στα αρχεία ημερομηνιών μετά

en: Only display on date archives before
el: Εμφάνιση μόνο σε αρχεία ημερομηνιών πριν

en: Only display on first day of month
el: Εμφάνιση Μόνο Την Πρώτη Ημέρα Του Μήνα

en: Only display on last day of month
el: Εμφάνιση Μόνο Την Τελευταία Ημέρα Του Μήνα

en: Only display on posts authored by
el: Εμφάνιση μόνο σε αναρτήσεις που έχουν συνταχθεί από

en: Only display on posts where
el: Εμφάνιση μόνο σε αναρτήσεις όπου

en: Only display on search results for
el: Εμφάνιση μόνο στα αποτελέσματα αναζήτησης για

en: Only display to
el: Εμφάνιση μόνο σε

en: Only display to logged in visitors
el: Εμφάνιση μόνο σε συνδεδεμένους επισκέπτες

en: Only display to logged out visitors
el: Εμφάνιση μόνο σε αποσυνδεδεμένους επισκέπτες

en: Only display to users who have
el: Εμφάνιση μόνο σε χρήστες που έχουν

en: Only display to users who have visited
el: Εμφάνιση μόνο σε χρήστες που το έχουν επισκεφτεί

en: Only display to users who have visited
el: Εμφάνιση Μόνο Σε Χρήστες Που Έχουν Επισκεφθεί

en: Only letters allowed.
el: Επιτρέπονται μόνο γράμματα.

en: Only letters and numbers allowed.
el: Επιτρέπονται μόνο γράμματα και αριθμοί.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
el: Μόνο συνδεδεμένοι πελάτες που έχουν αγοράσει αυτό το προϊόν μπορούν να αφήσουν αξιολόγηση.

en: Only numbers allowed.
el: Επιτρέπονται μόνο αριθμοί.

en: Onsale
el: Σε Έκπτωση

en: Oops! An Error Has Occurred
el: Ωχ! Παρουσιάστηκε σφάλμα

en: Oops, it looks like the current Theme Builder Template body layout is disabled.
el: Ωχ, φαίνεται ότι η διάταξη κύριου περιεχομένου του τρέχοντος Προτύπου Theme Builder είναι απενεργοποιημένη.

en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Opacity Range
el: Εύρος Αδιαφάνειας

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open %s
el: Άνοιγμα %s

en: Open Add to Library
el: Άνοιγμα Προσθήκης Στη Βιβλιοθήκη

en: Open All
el: Άνοιγμα Όλων

en: Open Clear Layout
el: Άνοιγμα Εκκαθάρισης Διάταξης

en: Open Command Center
el: Άνοιγμα Κέντρου Εντολών

en: Open Help Panel
el: Άνοιγμα Πίνακα Βοήθειας

en: Open History
el: Άνοιγμα Ιστορικού

en: Open Icon
el: Ανοίξτε το εικονίδιο

en: Open Layers
el: Άνοιγμα Επιπέδων

en: Open Page Settings
el: Άνοιγμα Ρυθμίσεων Σελίδας

en: Open Portability Window
el: Άνοιγμα Παραθύρου Φορητότητας

en: Open Recent
el: Άνοιγμα Πρόσφατων

en: Open Search
el: Άνοιγμα Αναζήτησης

en: Open Settings
el: Άνοιγμα Ρυθμίσεων

en: Open Title Text Color
el: Άνοιγμα χρώματος κειμένου τίτλου

en: Open Toggle
el: Άνοιγμα Εναλλαγής

en: Open Toggle Background Color
el: Άνοιγμα Εναλλαγής Χρώματος Φόντου

en: Open in Lightbox
el: Άνοιγμα στο Lightbox

en: Operating System
el: Λειτουργικό σύστημα

en: Opt-in Description
el: Περιγραφή Εισόδου

en: Opt-in Form
el: Φόρμα Εισόδου

en: Opt-in Form Fields
el: Πεδία Φόρμας

en: Opt-in Title
el: Τίτλος Τιμολόγησης

en: Option Enter
el: Επιλογή Enter

en: Option Group
el: Ομάδα Επιλογών

en: Option Group Presets
el: Προεπιλογές Ομάδων Επιλογών

en: Option Group To Extend
el: Ομάδα Επιλογών Για Επέκταση

en: Option Move Down
el: Μετακίνηση Επιλογής Κάτω

en: Option Move Left
el: Μετακίνηση Επιλογής Αριστερά

en: Option Move Right
el: Μετακίνηση Επιλογής Δεξιά

en: Option Move Up
el: Μετακίνηση Επιλογής Πάνω

en: Optional label for identification
el: Προαιρετική ετικέτα για αναγνώριση

en: Optional label for identification in the rule list
el: Προαιρετική ετικέτα για αναγνώριση στη λίστα κανόνων

en: Optional post ID for global module template context (enables selective sync conversion).
el: Προαιρετικό ID άρθρου για περιβάλλον προτύπου καθολικής μονάδας (ενεργοποιεί επιλεκτική μετατροπή συγχρονισμού).

en: Options
el: Επιλογές

en: Options Group Presets Confirmation Modal Overlay
el: Επικάλυψη Modal Επιβεβαίωσης Προεπιλογών Ομάδας Επιλογών

en: Orange
el: Πορτοκαλί

en: Order
el: Σειρά

en: Order By
el: Ταξινόμηση κατά

en: Order direction (ascending or descending)
el: Κατεύθυνση ταξινόμησης (αύξουσα ή φθίνουσα)

en: Ordered List
el: Εισαγωγή Ταξινομημένης Λίστας

en: Ordered List Item Indent
el: Εγγεγραμμένο στοιχείο καταλόγου

en: Ordered List Style Position
el: Θέση στυλ ταξινομημένης λίστας

en: Ordered List Style Type
el: Τύπος στυλ ταξινομημένου καταλόγου

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: Other
el: Άλλα

en: Out Of Stock
el: Εξαντλήθηκε

en: Out Of Stock Text
el: Κείμενο Εξαντλημένου Αποθέματος

en: Out of Stock Text
el: Εξαντλημένο κείμενο

en: Outer Shadow
el: Εμφάνιση εσωτερικής σκιάς

en: Outset
el: Ορισμός Εξωτερικού Περιγράμματος

en: Outside
el: Ορισμός Εξωτερικού Περιγράμματος

en: Overflow
el: Υπερχείλιση

en: Overlay
el: Επικάλυψη

en: Overlay Background Color
el: Χρώμα φόντου επικάλυψης

en: Overlay Icon
el: Εικονίδιο Επικάλυψης

en: Overlay Icon Color
el: Χρώμα Εικονιδίου Επικάλυψης

en: Overlay Image
el: Επικάλυψη εικόνας

en: Override Active Global Templates
el: Παράκαμψη Ενεργών Καθολικών Προτύπων

en: Override Existing Assignments
el: Παράκαμψη Υφιστάμενων Αναθέσεων

en: Override Existing Default Website Template
el: Παράκαμψη Υφιστάμενου Προεπιλεγμένου Προτύπου Ιστότοπου

en: Override the default alignment for this specific element within its flex container. This allows individual elements to be aligned differently from the container's align-items setting.
el: Παράκαμψη της προεπιλεγμένης στοίχισης για αυτό το συγκεκριμένο στοιχείο μέσα στο flex κοντέινερ του. Αυτό επιτρέπει μεμονωμένα στοιχεία να στοιχίζονται διαφορετικά από τη ρύθμιση align-items του κοντέινερ.

en: Padding
el: Γέμισμα

en: Padding adds extra space to the inside of the element, increasing the distance between the edge of the element and its inner contents.
el: Το Padding προσθέτει επιπλέον χώρο στο εσωτερικό του στοιχείου αυξάνοντας την απόσταση μεταξύ της άκρης του στοιχείου και των εσωτερικών του περιεχομένων.

en: Page
el: Σελίδα

en: Page Background Settings
el: Ρυθμίσεις Φόντου Σελίδας

en: Page Bar Icons
el: Εικονίδια Γραμμής Σελίδας

en: Page Color Palette Settings
el: Ρυθμίσεις Παλέτας Χρωμάτων Σελίδας

en: Page Creation Flow
el: Ροή Δημιουργίας Σελίδας

en: Page Custom CSS Settings
el: Ρυθμίσεις Προσαρμοσμένου CSS Σελίδας

en: Page Manager
el: Διαχείριση Σελίδων

en: Page Menu
el: Μενού Σελίδας

en: Page Options
el: Επιλογές Σελίδας

en: Page Performance Settings
el: Ρυθμίσεις Απόδοσης Σελίδας

en: Page Settings
el: Ρυθμίσεις Σελίδας

en: Page Spacing Settings
el: Ρυθμίσεις Αποστάσεων Σελίδας

en: Page Title
el: Τίτλος Σελίδας

en: Page Type
el: Τύπος σελίδας

en: Page Visit
el: Επίσκεψη σελίδας

en: Pagenavi
el: Πλοήγηση Σελίδας

en: Pages
el: Σελίδες

en: Pagination
el: Εμφάνιση σελιδοποίησης

en: Pagination Active Page
el: Ενεργή Σελίδα Σελιδοποίησης

en: Pagination Navigation
el: Πλοήγηση Σελιδοποίησης

en: Pagination Text
el: Κείμενο Σελιδοποίησης

en: Paginations
el: Σελιδοποιήσεις

en: Paint
el: Χρώμα

en: Panel
el: Πίνακας

en: Parallax Method
el: Μέθοδος Παράλλαξης

en: Parent
el: Γονικό

en: Parent Action Icons On Hover
el: Εικονίδια Ενεργειών Γονέα Στην Αιώρηση

en: Parent Action Icons On Hover
el: Εικονίδια Ενεργειών Γονέα Στο Hover

en: Parent Column
el: Γονική Στήλη

en: Parent Container
el: Γονικό Κοντέινερ

en: Parent Group
el: Γονική Ομάδα

en: Parent Row
el: Γονική Γραμμή

en: Parent Section
el: Γονική Ενότητα

en: Parentheticals must be closed
el: Οι παρενθέσεις πρέπει να κλείνουν

en: Password
el: Κωδικός

en: Paste %1$s
el: Επικόλληση %1$s

en: Paste %1$s %2$s Attributes
el: Επικόλληση Ιδιοτήτων %1$s %2$s

en: Paste %1$s Above
el: Επικόλληση %1$s Πάνω

en: Paste %1$s Attributes
el: Επικόλληση Ιδιοτήτων %1$s

en: Paste %1$s Below
el: Επικόλληση %1$s Κάτω

en: Paste %1$s Content Attributes
el: Επικόλληση Ιδιοτήτων Περιεχομένου %1$s

en: Paste %1$s Design Attributes
el: Επικόλληση Ιδιοτήτων Σχεδίασης %1$s

en: Paste %1$s Inside
el: Επικόλληση %1$s Μέσα

en: Paste %1$s Preset
el: Επικόλληση Προεπιλογής %1$s

en: Paste %1$s Presets
el: Επικόλληση Προεπιλογών %1$s

en: Paste %1$s Style Attributes
el: Επικόλληση Ιδιοτήτων Στυλ %1$s

en: Paste All %1$s Attributes
el: Επικόλληση Όλων Των Ιδιοτήτων %1$s

en: Paste All Attributes
el: Επικόλληση Όλων Των Ιδιοτήτων

en: Paste Attributes
el: Επικόλληση Ιδιοτήτων

en: Paste Design Attributes
el: Επικόλληση Ιδιοτήτων Σχεδίασης

en: Paste Item Style
el: Επικόλληση Στυλ Στοιχείου

en: Paste Module
el: Επικόλληση Αυτοτελούς Μέρους

en: Paste Module Style
el: Επικόλληση Στυλ Ενότητας

en: Paste Select Content Attributes
el: Επικόλληση Επιλεγμένων Ιδιοτήτων Περιεχομένου

en: Paste Select Design Attributes
el: Επικόλληση Επιλεγμένων Ιδιοτήτων Σχεδίασης

en: Paste Select Presets
el: Επικόλληση Επιλεγμένων Προεπιλογών

en: Paste Select Style Attributes
el: Επικόλληση Επιλεγμένων Ιδιοτήτων Στυλ

en: Paste to %1$s
el: Επικόλληση σε %1$s

en: Patreon
el: Πατρέων

en: Pattern Blend Mode
el: Λειτουργία συνδυασμού μοτίβων

en: Pattern Color
el: Χρώμα μοτίβου

en: Pattern Height
el: Ύψος Μοτίβου

en: Pattern Horizontal Offset
el: Οριζόντια μετατόπιση μοτίβου

en: Pattern Repeat
el: Επανάληψη μοτίβου

en: Pattern Repeat Origin
el: Επανάληψη προέλευσης μοτίβου

en: Pattern Size
el: Μέγεθος Μοτίβου

en: Pattern Style
el: Μοτίβο στυλ

en: Pattern Transform
el: Μεταμόρφωση Μοτίβου

en: Pattern Vertical Offset
el: Κατακόρυφη μετατόπιση μοτίβου

en: Pattern Width
el: Πλάτος Μοτίβου

en: Pause %s Video When Another Video Plays
el: Παύση Βίντεο %s Όταν Αναπαράγεται Άλλο Βίντεο

en: Pause %s Video While Not In View
el: Παύση Βίντεο %s Όταν Δεν Είναι Ορατό

en: Pause Video When Another Video Plays
el: Παύση βίντεο κατά την αναπαραγωγή άλλου βίντεο

en: Pause Video While Not In View
el: Παύση βίντεο ενώ δεν είναι σε προβολή

en: Pause automatic rotation when hovering over the carousel.
el: Παύση της αυτόματης εναλλαγής όταν περνάτε το ποντίκι πάνω από το καρουζέλ.

en: Pause on Hover
el: Παύση Στο Hover

en: Percent
el: Ποσοστό

en: Percent Container
el: Κοντέινερ Ποσοστού

en: Percent Sign
el: Σήμα ποσοστού

en: Percent Text
el: Κείμενο Ποσοστού

en: Percentage
el: Ποσοστό

en: Percentage Text
el: Κείμενο Ποσοστού

en: Perfect
el: Τέλειο

en: Performance Settings
el: Ρυθμίσεις Απόδοσης

en: Periscope
el: Περισκόπιο

en: Person
el: Πρόσωπο

en: Persons
el: Άτομα

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Phone View
el: Προβολή Τηλεφώνου

en: Phone Wide
el: Φαρδύ Τηλέφωνο

en: Phone number
el: Αριθμός τηλεφώνου

en: Pick a Color
el: Επιλογή Χρώματος

en: Pick a box shadow style to enable box shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your box shadow style further. To disable custom box shadow style, choose the None option.
el: Επιλέξτε ένα στυλ σκιάς κουτιού για να ενεργοποιήσετε τη σκιά κουτιού για αυτό το στοιχείο. Μόλις ενεργοποιηθεί, θα μπορείτε να προσαρμόσετε περαιτέρω το στυλ στυλ του κιβωτίου σας. Για να απενεργοποιήσετε το προσαρμοσμένο στυλ σκιάς κουτιού, επιλέξτε την επιλογή Κανένα.

en: Pick a color to be applied to the background of dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
el: Επιλέξτε χρώμα που θα εφαρμοστεί στο φόντο των μενού με αναπτυσσόμενα μενού. Τα μενού αναπτυσσόμενης προβολής εμφανίζονται όταν τοποθετείτε το δείκτη του ποντικιού πάνω σε συνδέσμους με υπο-στοιχεία.

en: Pick a color to be used for active links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για ενεργούς συνδέσμους στα αναπτυσσόμενα μενού. Τα μενού αναπτυσσόμενης προβολής εμφανίζονται όταν τοποθετείτε το δείκτη του ποντικιού πάνω σε συνδέσμους με υποστοιχεία.

en: Pick a color to be used for links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για συνδέσμους στα αναπτυσσόμενα μενού. Τα μενού αναπτυσσόμενης προβολής εμφανίζονται όταν τοποθετείτε το δείκτη του ποντικιού πάνω σε συνδέσμους με υπο-στοιχεία.

en: Pick a color to be used for links in mobile menus.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για συνδέσεις σε μενού για κινητά.

en: Pick a color to be used for the %1$s text.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το κείμενο %1$s.

en: Pick a color to be used for the %s text
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για το κείμενο %s

en: Pick a color to be used for the alternating %1$s
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το εναλλασσόμενο %1$s

en: Pick a color to be used for the background of button.
el: Επιλέξτε χρώμα για το φόντο του κουμπιού.

en: Pick a color to be used for the border.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για τα σύνορα.

en: Pick a color to be used for the button border.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το περίγραμμα κουμπιών.

en: Pick a color to be used for the button text.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το κείμενο κουμπιού.

en: Pick a color to be used for the dividing line between links in dropdown menus. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για τη διαχωριστική γραμμή μεταξύ των συνδέσμων στα αναπτυσσόμενα μενού. Τα μενού αναπτυσσόμενης προβολής εμφανίζονται όταν τοποθετείτε το δείκτη του ποντικιού πάνω σε συνδέσμους με υπο-στοιχεία.

en: Pick a color to be used for the remove icon.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το εικονίδιο αφαίρεσης.

en: Pick a color to be used for the required field indicator.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για την απαιτούμενη ένδειξη πεδίου.

en: Pick a color to be used for the text
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για το κείμενο

en: Pick a color to be used for the text written inside input fields.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το κείμενο γραμμένο μέσα στα πεδία εισαγωγής.

en: Pick a color to be used in the unfilled space of the circle.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί στο κενό διάστημα του κύκλου.

en: Pick a color to fill the module's input fields.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για να συμπληρώσετε τα πεδία εισαγωγής της ενότητας.

en: Pick a color to fill the module's notice.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για να συμπληρώσετε την ειδοποίηση της ενότητας.

en: Pick a color to fill the module's radio buttons.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για να γεμίσετε τα κουμπιά επιλογής της μονάδας.

en: Pick a color to fill the module's remove icon.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για να γεμίσετε το εικονίδιο κατάργησης της μονάδας.

en: Pick a color to fill the module's selected radio button.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για να γεμίσετε το επιλεγμένο κουμπί επιλογής της μονάδας.

en: Pick a color to fill the module's table alternating cell.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για να γεμίσετε το εναλλασσόμενο κελί του πίνακα της ενότητας.

en: Pick a color to fill the module's table cell.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για να γεμίσετε το κελί του πίνακα της ενότητας.

en: Pick a color to fill the module's table header.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για να γεμίσετε την κεφαλίδα του πίνακα της ενότητας.

en: Pick a color to fill the module's table row.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για να γεμίσετε τη σειρά πίνακα της ενότητας.

en: Pick a color to fill the module's table.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για να γεμίσετε τον πίνακα της ενότητας.

en: Pick a color to fill the module's tooltip.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για να συμπληρώσετε την επεξήγηση εργαλείου της ενότητας.

en: Pick a color to use behind the post title text. Reducing the color's opacity will allow the background image to show through while still increasing text readability.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που χρησιμοποιείται πίσω από το κείμενο του τίτλου μετά. Η μείωση της αδιαφάνειας του χρώματος θα επιτρέψει την εμφάνιση της εικόνας φόντου κατά την αυξανόμενη αναγνωσιμότητα του κειμένου.

en: Pick a color to use for the background area that appears behind the pricing text.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για την περιοχή φόντου που εμφανίζεται πίσω από το κείμενο τιμολόγησης.

en: Pick a color to use for the background behind pricing table titles.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το φόντο πίσω από τους τίτλους των τιμοκαταλόγων.

en: Pick a color to use for the background overlay. Decreasing the opacity will allow background images and gradients to show through while still keeping the text readable.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για την επικάλυψη φόντου. Η μείωση της αδιαφάνειας θα επιτρέψει την εμφάνιση εικόνων και διαβαθμίσεων στο παρασκήνιο, διατηρώντας ταυτόχρονα το κείμενο αναγνώσιμο.

en: Pick a color to use for the bullets that appear next to each list item within the pricing table's feature area.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για τις κουκκίδες που εμφανίζονται δίπλα σε κάθε στοιχείο λίστας στην περιοχή χαρακτηριστικών του πίνακα τιμών.

en: Pick a color to use for the circular background area behind the quote icon.
el: Επιλέξτε το χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για την περιοχή κυκλικού φόντου πίσω από το εικονίδιο της προσφοράς.

en: Pick a color to use for the dot navigation that appears at the bottom of the slider to designate which slide is active.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για την πλοήγηση με κουκκίδες που εμφανίζεται στο κάτω μέρος του ρυθμιστικού για να ορίσετε ποια διαφάνεια είναι ενεργή.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a Carousel Item.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για το εικονίδιο που εμφανίζεται όταν περνάτε το ποντίκι πάνω από ένα Στοιχείο Καρουζέλ.

en: Pick a color to use for the icon that appears when hovering over a product.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το εικονίδιο που εμφανίζεται κατά την τοποθέτηση του δείκτη πάνω από ένα προϊόν.

en: Pick a color to use for the overlay that appears behind the play icon when hovering over the video.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για την επικάλυψη που εμφανίζεται πίσω από το εικονίδιο αναπαραγωγής όταν τοποθετείτε το δείκτη του ποντικιού πάνω από το βίντεο.

en: Pick a color to use for the sale badge that appears on products that are on sale.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για το σήμα προσφοράς που εμφανίζεται στα προϊόντα που είναι σε προσφορά.

en: Pick a color to use for the sales bade that appears on products that are on sale.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για τις πωλήσεις που εμφανίζονται στα προϊόντα που πωλούνται.

en: Pick a color to use for the section divider. By default, it will assume the color of the section above or below this section to ensure a smooth transition.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για τον διαιρέτη τμημάτων. Από προεπιλογή, θα αναλάβει το χρώμα της ενότητας πάνω ή κάτω από αυτήν την ενότητα για να εξασφαλίσει ομαλή μετάβαση.

en: Pick a color to use for the slider arrows that are used to navigate through each slide.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για τα βέλη του ρυθμιστικού που χρησιμοποιούνται για την περιήγηση σε κάθε διαφάνεια.

en: Pick a text shadow style to enable text shadow for this element. Once enabled, you will be able to customize your text shadow style further. To disable custom text shadow style, choose the None option.
el: Επιλέξτε ένα στυλ σκιάς κειμένου για να ενεργοποιήσετε τη σκιά κειμένου για αυτό το στοιχείο. Μόλις ενεργοποιηθεί, θα μπορείτε να προσαρμόσετε περαιτέρω το στυλ σκιάς κειμένου σας περαιτέρω. Για να απενεργοποιήσετε το προσαρμοσμένο στυλ σκιάς κειμένου, επιλέξτε την επιλογή Κανένα.

en: Pick a unique color to be used for the background of featured pricing tables. This helps featured tables stand out from the rest.
el: Επιλέξτε ένα μοναδικό χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το φόντο των χαρακτηρισμένων πινάκων τιμολόγησης. Αυτό βοηθά τα επιλεγμένα τραπέζια να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα.

en: Pick a unique color to be used for the menu background color when viewed on a mobile device.
el: Επιλέξτε ένα μοναδικό χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το χρώμα φόντου του μενού όταν προβάλλεται σε μια κινητή συσκευή.

en: Pick a unique color to use for body text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
el: Επιλέξτε ένα μοναδικό χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για κείμενο κορμού σε επιλεγμένους πίνακες τιμολόγησης. Μοναδικά χρώματα μπορούν να βοηθήσουν τα χαρακτηριστικά αντικείμενα να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα.

en: Pick a unique color to use for currency and frequency text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
el: Διαλέξτε ένα μοναδικό χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το νόμισμα και τη συχνότητα των κειμένων μέσα σε συγκεκριμένους πίνακες τιμολόγησης. Μοναδικά χρώματα μπορούν να βοηθήσουν τα χαρακτηριστικά αντικείμενα να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα.

en: Pick a unique color to use for excluded list items within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
el: Επιλέξτε ένα μοναδικό χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για εξαιρούμενα στοιχεία λίστας μέσα σε συγκεκριμένους πίνακες τιμολόγησης. Μοναδικά χρώματα μπορούν να βοηθήσουν τα χαρακτηριστικά αντικείμενα να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα.

en: Pick a unique color to use for price text within featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
el: Επιλέξτε ένα μοναδικό χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για κείμενο με τιμές μέσα στους πίνακες τιμοκαταστάσεων που παρουσιάζονται. Μοναδικά χρώματα μπορούν να βοηθήσουν τα χαρακτηριστικά αντικείμενα να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα.

en: Pick a unique color to use for subtitles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
el: Επιλέξτε ένα μοναδικό χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για τους υπότιτλους στους πίνακες τιμολόγησης που συμπεριλαμβάνονται. Μοναδικά χρώματα μπορούν να βοηθήσουν τα χαρακτηριστικά αντικείμενα να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα.

en: Pick a unique color to use for the background area that appears behind the pricing text in featured tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
el: Επιλέξτε ένα μοναδικό χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για την περιοχή φόντου που εμφανίζεται πίσω από το κείμενο τιμολόγησης σε πίνακες με χαρακτηριστικό γνώρισμα. Μοναδικά χρώματα μπορούν να βοηθήσουν τα χαρακτηριστικά αντικείμενα να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα.

en: Pick a unique color to use for the background behind pricing table titles in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
el: Επιλέξτε ένα μοναδικό χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για το φόντο πίσω από τους τίτλους των τιμοκαταλόγων στους πίνακες τιμολόγησης που συμπεριλαμβάνονται. Μοναδικά χρώματα μπορούν να βοηθήσουν τα χαρακτηριστικά αντικείμενα να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα.

en: Pick a unique color to use for the bullets that appear next to each list items within featured tabes. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
el: Επιλέξτε ένα μοναδικό χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για τις σφαίρες που εμφανίζονται δίπλα σε κάθε στοιχείο λίστας μέσα στις εμφανισμένες καρτέλες. Μοναδικά χρώματα μπορούν να βοηθήσουν τα χαρακτηριστικά αντικείμενα να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα.

en: Pick a unique color to use for title text in featured pricing tables. Unique colors can help featured items stand out from the rest.
el: Επιλέξτε ένα μοναδικό χρώμα που θέλετε να χρησιμοποιήσετε για κείμενο τίτλου σε πίνακες τιμοκαταριών. Μοναδικά χρώματα μπορούν να βοηθήσουν τα χαρακτηριστικά αντικείμενα να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα.

en: Pick an animation style to enable animations for this element. Once enabled, you will be able to customize your animation style further. To disable animations, choose the None option.
el: Επιλέξτε ένα στυλ κίνησης για να ενεργοποιήσετε τις κινούμενες εικόνες για αυτό το στοιχείο. Μόλις ενεργοποιηθεί, θα μπορείτε να προσαρμόσετε περαιτέρω το στυλ κίνησης σας. Για να απενεργοποιήσετε τις κινούμενες εικόνες, επιλέξτε την επιλογή Κανένα.

en: Pick an icon to be used for the button.
el: Επιλέξτε ένα εικονίδιο που θα χρησιμοποιηθεί για το κουμπί.

en: Pick from up to five different animation directions, each of which will adjust the starting and ending position of your animated element.
el: Επιλέξτε από πέντε διαφορετικές κατευθύνσεις κινούμενης εικόνας, καθένα από τα οποία θα προσαρμόσει τη θέση έναρξης και λήξης του κινούμενου στοιχείου σας.

en: Pills
el: χάπια

en: Pin
el: Καρφίτσωμα

en: Pinwheel
el: Τροχός καρφίτσας

en: Place Gradient Above Background Image
el: Εικόνα Φόντου Τίτλου

en: Placeholder
el: Κείμενο Υπόδειξης

en: Placeholder Text
el: Κείμενο Placeholder

en: Play Button
el: Κουμπί Αναπαραγωγής

en: Play Icon
el: Εικονίδιο Play

en: Play Mode
el: Λειτουργία Αναπαραγωγής

en: Player Buttons
el: Πλήκτρα Προγράμματος Αναπαραγωγής

en: Player Sliders
el: Ρυθμιστικά Προγράμματος Αναπαραγωγής

en: Player Sliders Current
el: Τρέχοντα Ρυθμιστικά Προγράμματος Αναπαραγωγής

en: Player Timer
el: Μετρητής Προγράμματος Αναπαραγωγής

en: Please %s
el: Παρακαλώ %s

en: Please enter a %s
el: Παρακαλώ εισαγάγετε ένα %s

en: Please enter your valid google map API key.
el: Παρακαλούμε εισαγάγετε το έγκυρο κλειδί API του Google Maps.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
el: Συμπληρώστε τα στοιχεία σας παραπάνω για να δείτε διαθέσιμες μεθόδους πληρωμής.

en: Please input a valid email address.
el: Εισαγάγετε μια έγκυρη διεύθυνση email.

en: Please log in to Divi Cloud to save your layout.
el: Συνδεθείτε στο Divi Cloud για να αποθηκεύσετε τη διάταξή σας.

en: Please select at least one file.
el: Επιλέξτε τουλάχιστον ένα αρχείο.

en: Please, check the fields below to make sure you entered the correct information.
el: Ελέγξτε τα παρακάτω πεδία για να βεβαιωθείτε ότι εισαγάγατε τις σωστές πληροφορίες.

en: Please, fill in the following fields:
el: Συμπληρώστε τα παρακάτω πεδία:

en: Please, fix the following errors:
el: Διορθώστε τα παρακάτω σφάλματα:

en: Plugin Options
el: Επιλογές Πρόσθετου

en: Points (pt)
el: Βαθμοί (pt)

en: Polka Dots
el: Πουά

en: Popularity (Sales)
el: Δημοτικότητα (Πωλήσεις)

en: Portability
el: Φορητότητα

en: Portfolio
el: Πορτφόλιο

en: Portfolio Filters
el: Φίλτρα Χαρτοφυλακίου

en: Portfolio Image
el: Εικόνα Χαρτοφυλακίου

en: Portfolio Pagination
el: Σελιδοποίηση Χαρτοφυλακίου

en: Portfolio Pagination Active
el: Ενεργή Σελιδοποίηση Portfolio

en: Portfolio Post Meta
el: Πληροφορίες Εικόνας Χαρτοφυλακίου

en: Portfolio Title
el: Τίτλος του πορτφολίου

en: Portfolios
el: Χαρτοφυλάκια

en: Portrait
el: Σελίδα Πορτρέτο

en: Position
el: Θέση

en: Position Text
el: Κείμενο Θέσης

en: Post
el: Άρθρο

en: Post Carousel
el: Καρουζέλ Αναρτήσεων

en: Post Carousels
el: Καρουζέλ Αναρτήσεων

en: Post Category
el: Κατηγορία αναρτήσεων

en: Post Content
el: Δημοσίευση περιεχομένου

en: Post Contents
el: Περιεχόμενα Άρθρου

en: Post Count
el: Πλήθος Άρθρων

en: Post ID is required.
el: Απαιτείται ID άρθρου.

en: Post IDs array is required.
el: Απαιτείται πίνακας ID άρθρων.

en: Post Info
el: Πληροφορίες Ανάρτησης

en: Post Meta
el: Μεταδεδομένα Ανάρτησης

en: Post Name
el: Όνομα Άρθρου

en: Post Offset
el: Μετατόπιση Αναρτήσεων

en: Post Offset Number
el: Αριθμός αντιστοίχισης ταχυδρομείου

en: Post Slider
el: Ρυθμιστικό Αναρτήσεων

en: Post Status
el: Κατάσταση Άρθρου

en: Post Tag
el: Ετικέτα ανάρτησης

en: Post Title
el: Τίτλος Ανάρτησης

en: Post Titles
el: Δημοσίευση τίτλων

en: Post Type
el: Τύπος Άρθρου

en: Post Type Archive
el: Αρχείο Τύπου Άρθρου

en: Post Types
el: Τύποι αναρτήσεων

en: Post Visit
el: Μετά την επίσκεψη

en: Post not found.
el: Το άρθρο δεν βρέθηκε.

en: Post type "%s" does not exist.
el: Ο τύπος άρθρου "%s" δεν υπάρχει.

en: Post type archive pages do not have editable page settings.
el: Οι σελίδες αρχειοθέτησης τύπου άρθρου δεν έχουν επεξεργάσιμες ρυθμίσεις σελίδας.

en: Post type is required.
el: Απαιτείται τύπος άρθρου.

en: Post type mismatch.
el: Ασυμφωνία τύπου άρθρου.

en: Post type to query (when query_type is post_type). Can be a single post type or comma-separated list. If empty, queries all post types.
el: Τύπος άρθρου για το ερώτημα (όταν το query_type είναι post_type). Μπορεί να είναι ένας τύπος άρθρου ή λίστα διαχωρισμένη με κόμματα. Αν είναι κενό, γίνεται ερώτημα σε όλους τους τύπους άρθρων.

en: Post type to query. Can be a single post type or comma-separated list (e.g., "post", "post,product,media"). If empty, queries all post types.
el: Τύπος άρθρου για το ερώτημα. Μπορεί να είναι ένας τύπος άρθρου ή λίστα διαχωρισμένη με κόμματα (π.χ. "post", "post,product,media"). Αν είναι κενό, γίνεται ερώτημα σε όλους τους τύπους άρθρων.

en: Posts For Current Page
el: Θέσεις για την τρέχουσα σελίδα

en: Posts Per Page
el: Αναρτήσεις Ανά Σελίδα

en: Posts by %s
el: Άρθρα από %s

en: Posts for Current Page
el: Αναρτήσεις Για Τρέχουσα Σελίδα

en: Premade Layout
el: Έτοιμη Διάταξη

en: Premade Layouts
el: Προκαθορισμένες Διατάξεις

en: Preset
el: Προεπιλογή

en: Preset 1
el: Προεπιλογή 1

en: Preset 2
el: Προεπιλογή 2

en: Preset 3
el: Προεπιλογή 3

en: Preset 4
el: Προεπιλογή 4

en: Preset 5
el: Προεπιλογή 5

en: Preset 6
el: Προεπιλογή 6

en: Preset 7
el: Προεπιλογή 7

en: Preset Manager
el: Διαχείριση Προεπιλογών

en: Preset Name
el: Προκαθορισμένο όνομα

en: Preset Preview
el: Προεπισκόπηση Προεπιλογής

en: Preset Settings
el: Προκαθορισμένες ρυθμίσεις

en: Presets
el: Προεπιλογές

en: Presets cannot be empty.
el: Οι προεπιλογές δεν μπορεί να είναι κενές.

en: Presets conversion encountered a fatal error.
el: Η μετατροπή προεπιλογών αντιμετώπισε κρίσιμο σφάλμα.

en: Presets conversion failed: %s
el: Η μετατροπή προεπιλογών απέτυχε: %s

en: Prev
el: Προηγ.

en: Prevent sticky posts from appearing at the top of your loop results. When enabled, sticky posts will be treated as regular posts and sorted according to your other ordering criteria.
el: Αποτρέψτε τις καρφιτσωμένες αναρτήσεις από το να εμφανίζονται στην κορυφή των αποτελεσμάτων του βρόχου. Όταν είναι ενεργό, οι καρφιτσωμένες αναρτήσεις θα αντιμετωπίζονται ως κανονικές αναρτήσεις και θα ταξινομούνται σύμφωνα με τα άλλα κριτήρια ταξινόμησης.

en: Prevent the current post from appearing in the loop results. This is useful when displaying related posts to avoid showing the same post that the visitor is currently viewing.
el: Αποτρέψτε την τρέχουσα ανάρτηση από το να εμφανίζεται στα αποτελέσματα του βρόχου. Αυτό είναι χρήσιμο όταν εμφανίζετε σχετικές αναρτήσεις, για να αποφύγετε την εμφάνιση της ίδιας ανάρτησης που προβάλλει ο επισκέπτης αυτή τη στιγμή.

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Preview Dropdown
el: Αναπτυσσόμενο Μενού Προεπισκόπησης

en: Preview On Front End
el: Προεπισκόπηση Στο Front End

en: Preview Page
el: Προεπισκόπηση Σελίδας

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Previous Link
el: Προηγούμενος Σύνδεσμος

en: Previous Link Arrow
el: Βέλος Προηγούμενης Σύνδεσης

en: Previous Page
el: Προηγούμενη Σελίδα

en: Previous Post
el: Προηγούμενη Άρθρο

en: Price
el: Τιμή

en: Price Text
el: Τιμή κειμένου

en: Pricing Area Background Color
el: Χρώμα φόντου περιοχής τιμών

en: Pricing Button
el: Κουμπί Τιμολόγησης

en: Pricing Content
el: Περιεχόμενο Πίνακα Τιμολόγησης

en: Pricing Heading
el: Υπόκεφαλίδα Τιμολόγησης

en: Pricing Item
el: Τιμολογούμενο Είδος

en: Pricing Subtitle
el: Υπότιτλος Τιμολόγησης

en: Pricing Table
el: Πίνακας τιμών

en: Pricing Table Items
el: Στοιχεία Πίνακα Τιμολόγησης

en: Pricing Tables
el: Πίνακες Τιμολόγησης

en: Pricing Title
el: Τίτλος Τιμολόγησης

en: Pricing Top
el: Επάνω Μέρος Πίνακα Τιμολόγησης

en: Primary Color
el: Κύριο Χρώμα

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Privacy
el: Μυστικότητα

en: Product
el: Προϊόν

en: Product 1
el: Προϊόν 1

en: Product 2
el: Προϊόν 2

en: Product 3
el: Προϊόν 3

en: Product 4
el: Προϊόν 4

en: Product 5
el: Προϊόν 5

en: Product 6
el: Προϊόν 6

en: Product Additional Information
el: Επιπλέον Πληροφορίες Προϊόντος

en: Product Breadcrumb
el: Breadcrumb Προϊόντος

en: Product Category
el: Κατηγορία Προϊόντος

en: Product Content
el: Περιεχόμενο Προϊόντος

en: Product Count
el: Μέτρηση Προϊόντων

en: Product Description
el: Περιγραφή Προϊόντος

en: Product Gallery Preview Unavailable
el: Μη Διαθέσιμη Προεπισκόπηση Συλλογής Προϊόντος

en: Product ID
el: ID Προϊόντος

en: Product ID.
el: ID Προϊόντος.

en: Product Image
el: Εικόνα προϊόντος

en: Product Layout
el: Διάταξη Προϊόντος

en: Product Name
el: Όνομα Προϊόντος

en: Product Offset Number
el: Αριθμός αντιστάθμισης προϊόντος

en: Product Price
el: Τιμή Προϊόντος

en: Product Purchase
el: Αγορά προϊόντος

en: Product Reviews
el: Αξιολογήσεις Προϊόντος

en: Product Reviews Count
el: Πλήθος Αξιολογήσεων Προϊόντος

en: Product Row Layout
el: Διάταξη σειράς προϊόντων

en: Product SKU
el: SKU Προϊόντος

en: Product Short Description
el: Σύντομη Περιγραφή Προϊόντος

en: Product Stock
el: Απόθεμα προϊόντος

en: Product Stock Quantity
el: Ποσότητα Αποθέματος Προϊόντος

en: Product Stock Status
el: Κατάσταση Αποθέματος Προϊόντος

en: Product Title
el: Τίτλος προϊόντος

en: Product Title Text
el: Κείμενο Τίτλου Προϊόντος

en: Product Type
el: Τύπος Προϊόντος

en: Product image
el: Εικόνα προϊόντος

en: Product long description
el: Μεγάλη περιγραφή προϊόντος

en: Product name
el: Όνομα προϊόντος

en: Product not found.
el: Το προϊόν δεν βρέθηκε.

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
el: Ποσ.

en: Progress bar
el: Γραμμή προόδου

en: Promo Button
el: Κουμπί

en: Promo Description
el: Περιγραφή

en: Promo Title
el: Προωθητικός Τίτλος

en: Public Display Name
el: Δημόσιο Όνομα Εμφάνισης

en: Publish
el: Δημοσίευση

en: Publish Date
el: Ημερομηνία Δημοσίευσης

en: Publish Page
el: Δημοσίευση Σελίδας

en: Published
el: Δημοσιευμένο

en: Purple
el: Μωβ

en: Quantity
el: Ποσότητα

en: Query Type
el: Τύπος Ερωτήματος

en: Queue elements/presets using %1$s and leverage ^>*+ operators. Filter on the fly with :filter.
el: Βάλτε σε ουρά στοιχεία/προεπιλογές με %1$s και αξιοποιήστε τους τελεστές ^>*+. Φιλτράρετε δυναμικά με :filter.

en: Quick Actions
el: Γρήγορες ενέργειες

en: Quote Icon
el: Εικονίδιο προσφοράς

en: Quote Icon Background Color
el: Χρώμα Φόντου Εικονιδίου Φράσεων

en: Radio Button
el: Κουμπί ραδιοφώνου

en: Radio Button Background Color
el: Χρώμα Φόντου Κουμπιού Επιλογής

en: Radio Buttons
el: Κουμπιά Επιλογής

en: Ramp
el: Αναβαθμίδα

en: Ramp 2
el: Ράμπα 2

en: Random
el: Τυχαία

en: Random Order
el: Τυχαία παραγγελία

en: Rate&hellip;
el: Βαθμολογήστε&hellip;

en: Rating
el: Αξιολόγηση

en: Rating Container
el: Δοχείο αξιολόγησης

en: Rating Layout
el: Διάταξη αξιολόγησης

en: Read More
el: Διαβάστε περισσότερα

en: Read More Button
el: Κουμπί «Περισσότερες πληροφορίες»

en: Read More Text
el: Κείμενο «Διαβάστε Περισσότερα»

en: Read more
el: Διαβάστε περισσότερα

en: Recent
el: Ποσοστό

en: Red
el: Κόκκινο

en: Redirect
el: Ανακατεύθυνση

en: Redirect To The Current Page
el: Ανακατεύθυνση στην τρέχουσα σελίδα

en: Redirect URL
el: Ανακατεύθυνση Διεύθυνσης URL

en: Redirect URL Query
el: Ανακατεύθυνση Διεύθυνσης URL

en: Redirect to a custom URL.
el: Ανακατεύθυνση Διεύθυνσης URL

en: Redirect users after successful form submission.
el: Ανακατευθύνατε χρήστες μετά την επιτυχή υποβολή φόρμας.

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Registration Date
el: Ημερομηνία Εγγραφής

en: Regular
el: Κανονικό

en: Regular 400
el: Κανονικά 400

en: Regular Section
el: Κανονική Ενότητα

en: Reimagine
el: Ξαναφανταστείτε

en: Relation
el: Σχέση

en: Relationship
el: Σχέση

en: Relative
el: Συγγενής

en: Relink them to this website's global Header, Body, and/or Footer.
el: Επανασυνδέστε τα με την καθολική Κεφαλίδα, Κύριο Περιεχόμενο και/ή Υποσέλιδο αυτού του ιστότοπου.

en: Remember me
el: Να με θυμάσαι

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove Attribute
el: Κατάργηση Γνωρίσματος

en: Remove Cookie
el: Κατάργηση Cookie

en: Remove Icon
el: Κατάργηση εικονιδίου

en: Remove Icon Background Color
el: Χρώμα Φόντου Εικονιδίου Αφαίρεσης

en: Remove Icon Color
el: Χρώμα Εικονιδίου Αφαίρεσης

en: Remove Icon Font Size
el: Μέγεθος Γραμματοσειράς Εικονιδίου Αφαίρεσης

en: Remove Preset
el: Κατάργηση Προεπιλογής

en: Remove Variable
el: Αφαίρεση Μεταβλητής

en: Remove tag
el: Αφαίρεση ετικέτας

en: Remove this item
el: Αφαίρεση αυτού του στοιχείου

en: Removed %s
el: Αφαιρέθηκε %s

en: Removed Column
el: Αφαιρέθηκε Στήλη

en: Removed Group Preset
el: Αφαιρέθηκε Προεπιλογή Ομάδας

en: Removed Module Attribute
el: Αφαιρέθηκε Χαρακτηριστικό Αρθρώματος

en: Removed Module Preset
el: Αφαιρέθηκε Προεπιλογή Αρθρώματος

en: Removed layout from template
el: Η διάταξη αφαιρέθηκε από το πρότυπο

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Rename Template
el: Μετονομασία Προτύπου

en: Renamed template
el: Το πρότυπο μετονομάστηκε

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Repeat End
el: Επαναλάβετε Τέλος

en: Repeat Frequency
el: Επανάληψη συχνότητας

en: Repeat Gradient
el: Επαναλάβετε την κλίση

en: Repeat X (horizontal)
el: Επανάληψη X (οριζόντια)

en: Repeat Y (vertical)
el: Επανάληψη Y (κάθετα)

en: Repeat and Stretch
el: Επαναλάβετε και τεντώστε

en: Repeat with space between
el: Επαναλάβετε με κενό μεταξύ

en: Repeater Offset
el: Μετατόπιση Επαναλήπτη

en: Repeaters Per Page
el: Επαναλήπτες Ανά Σελίδα

en: Replace Existing Content.
el: Αντικατάσταση Υπάρχοντος Περιεχομένου.

en: Replace Existing Preset
el: Αντικατάσταση Υπάρχουσας Προεπιλογής

en: Replace Global Color
el: Αντικαταστήστε το Global Color

en: Replace Value
el: Αντικατάσταση Τιμής

en: Replaced Attributes
el: Αντικαταστάθηκαν Ιδιότητες

en: Replaced Group Preset
el: Αντικαταστάθηκε Προεπιλογή Ομάδας

en: Replaced Module Attributes
el: Αντικαταστάθηκαν Χαρακτηριστικά Αρθρώματος

en: Replaced Module Preset
el: Αντικαταστάθηκε Προεπιλογή Αρθρώματος

en: Reply Button
el: Πλήκτρο Απάντησης

en: Report This Error
el: Αναφορά σφάλματος

en: Required Field
el: Υποχρεωτικό Πεδίο

en: Required Field Indicator Color
el: Χρώμα ένδειξης υποχρεωτικού πεδίου

en: ResearchGate
el: Πύλη έρευνας

en: Reset
el: Επαναφορά Ρόλους

en: Reset %1$s %2$s
el: Επαναφορά %1$s %2$s

en: Reset %1$s %2$s Attributes
el: Επαναφορά Ιδιοτήτων %1$s %2$s

en: Reset %1$s Attributes
el: Επαναφορά Ιδιοτήτων %1$s

en: Reset %1$s Preset
el: Επαναφορά Προεπιλογής %1$s

en: Reset %s Column Structure
el: Επαναφορά Δομής Στήλης %s

en: Reset After Duration
el: Επαναφορά μετά τη διάρκεια

en: Reset All Attributes
el: Επαναφορά Όλων Των Ιδιοτήτων

en: Reset All Templates
el: Επαναφορά Όλων Των Προτύπων

en: Reset Attributes
el: Επαναφορά Ιδιοτήτων

en: Reset Content Attributes
el: Επαναφορά Ιδιοτήτων Περιεχομένου

en: Reset Design Attributes
el: Επαναφορά Ιδιοτήτων Σχεδίασης

en: Reset Exclude From Filters
el: Επαναφορά Εξαίρεσης Από Τα Φίλτρα

en: Reset Field
el: Επαναφορά Πεδίου

en: Reset Filters
el: Επαναφορά Φίλτρων

en: Reset Presets
el: Επαναφορά Προεπιλογών

en: Reset Roles
el: Επαναφορά Ρόλων

en: Reset Select Content Attributes
el: Επαναφορά Επιλεγμένων Ιδιοτήτων Περιεχομένου

en: Reset Select Design Attributes
el: Επαναφορά Επιλεγμένων Ιδιοτήτων Σχεδίασης

en: Reset Select Presets
el: Επαναφορά Επιλεγμένων Προεπιλογών

en: Reset Select Style Attributes
el: Επαναφορά Επιλεγμένων Ιδιοτήτων Στυλ

en: Reset Style Attributes
el: Επαναφορά Ιδιοτήτων Στυλ

en: Reset Template Assignments
el: Επαναφορά Αναθέσεων Προτύπων

en: Reset Use On Filters
el: Επαναφορά Χρήσης Σε Φίλτρα

en: Reset search input
el: Επαναφορά πεδίου αναζήτησης

en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

en: Resize window
el: Αλλαγή μεγέθους παραθύρου

en: Responsive Editor
el: Επεξεργαστής Απόκρισης

en: Responsive Zoom In
el: Δυναμική Μεγέθυνση

en: Responsive Zoom Out
el: Δυναμική Σμίκρυνση

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Restore Variable
el: Επαναφορά Μεταβλητής

en: Restored draft
el: Το πρόχειρο επαναφέρθηκε

en: Result Message
el: Μήνυμα Επιτυχίας

en: Result Message Text
el: Κείμενο Μηνύματος Αποτελέσματος

en: Results for "%1$s"
el: Αποτελέσματα για "%1$s"

en: Return To Theme Builder
el: Επιστροφή Στο Theme Builder

en: Returning customer?
el: Επιστρέφετε ως πελάτης;

en: Review Avatar
el: Επανεξέταση Avatar

en: Review Body
el: Ανασκόπηση σώματος

en: Review Count
el: Καταμέτρηση κριτικών

en: Review Count Text
el: Κείμενο Πλήθους Κριτικών

en: Review Meta
el: Αναθεώρηση του Meta

en: Review Rating
el: Αξιολόγηση αξιολόγησης

en: Reviews
el: Αξιολογήσεις

en: Reviews Count
el: Κριτικές Count

en: Ridge
el: Ακμή

en: Right
el: Δεξιά

en: Right Arrow Icon
el: Εικονίδιο Δεξιού Βέλους

en: Right Border Color
el: Χρώμα Περιγράμματος

en: Right Border Style
el: Στυλ Περιγράμματος

en: Right Border Width
el: Πλάτος Περιγράμματος

en: Right Click
el: Δεξί Κλικ

en: Right Click Options Overlay
el: Επικάλυψη Επιλογών Δεξιού Κλικ

en: Right Sidebar
el: Δεξιά Πλευρική Στήλη

en: Right To Left
el: Από τα δεξιά προς τα αριστερά

en: Role Editor
el: Επεξεργαστής Ρόλων

en: Roles
el: Ρόλοι

en: Roll
el: Ρολό

en: Root
el: Ρίζα

en: Root Container
el: Ριζικό Κοντέινερ

en: Root-level Font Size (rem)
el: Μέγεθος Γραμματοσειράς Βασικού Επιπέδου (rem)

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Rotate 90 Degree
el: Περιστροφή 90 μοιρών

en: Rotate 90 degree
el: Περιστροφή 90 μοιρών

en: Rotate the element on different axis to spin the element in 3D space.
el: Περιστρέψτε το στοιχείο σε διαφορετικούς άξονες για να το περιστρέψετε σε 3D χώρο.

en: Rotating
el: Περιστροφικός

en: Round
el: Κυκλική

en: Rounded Corners
el: Στρογγυλεμένο ορθογώνιο

en: Routing
el: Δρομολόγηση

en: Row
el: Γραμμή

en: Row Alignment
el: Ευθυγράμμιση

en: Row End
el: Τέλος Γραμμής

en: Row Height
el: Ύψος Γραμμής

en: Row Heights
el: Ύψη Γραμμών

en: Row Inner
el: Εσωτερική Γραμμή

en: Row Link Target
el: Στόχος συνδέσμου γραμμής

en: Row Link URL
el: Γραμμή URL σύνδεσης γραμμής

en: Row Minimum Height
el: Ελάχιστο Ύψος Γραμμής

en: Row Reverse
el: Αντιστροφή Σειράς

en: Row Span
el: Επέκταση Γραμμής

en: Row Start
el: Έναρξη Γραμμής

en: Rows
el: Σειρές

en: Rules
el: Κανόνες

en: Sale Badge
el: Σήμα Πώλησης

en: Sale Badge Color
el: Χρώμα Σήματος Πώλησης

en: Sale New Price
el: Πώληση νέας τιμής

en: Sale New Price Text
el: Κείμενο Νέας Τιμής Προσφοράς

en: Sale Old Price
el: Πώληση παλιά τιμή

en: Sale Old Price Text
el: Κείμενο Παλιάς Τιμής Προσφοράς

en: Sale Price
el: Τιμή πώλησης

en: Sale Price Text
el: Κείμενο Τιμής Προσφοράς

en: Sale Products
el: Προϊόντα προσφοράς

en: Saturation
el: Κορεσμός

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save & Exit
el: Αποθήκευση & Έξοδος

en: Save & Publish
el: Αποθήκευση & Δημοσίευση

en: Save & Set Pending
el: Αποθήκευση & Ορισμός Ως Σε Αναμονή

en: Save & Set Private
el: Αποθήκευση & Ορισμός Ως Ιδιωτικό

en: Save & Set To Draft
el: Αποθήκευση & Ορισμός Ως Πρόχειρο

en: Save Changes
el: Αποθηκεύστε Αλλαγές

en: Save Cloud Item
el: Αποθήκευση στοιχείου Cloud

en: Save Divi Roles
el: Αποθήκευση Ρόλων Divi

en: Save Draft
el: Αποθήκευση Προσχεδίου

en: Save Dropdown
el: Αναπτυσσόμενο Μενού Αποθήκευσης

en: Save Individual Items
el: Αποθήκευση μεμονωμένων αντικειμένων

en: Save Layout to Library
el: Αποθήκευση Διάταξης στη Βιβλιοθήκη

en: Save Page
el: Αποθήκευση Σελίδας

en: Save Page As Draft
el: Αποθήκευση Σελίδας Ως Πρόχειρο

en: Save Preset
el: Αποθήκευση Προεπιλογής

en: Save Template To Library
el: Αποθήκευση Προτύπου στη Βιβλιοθήκη

en: Save Theme Builder Set
el: Αποθήκευση Σετ Theme Builder

en: Save Theme Builder Template
el: Αποθήκευση Προτύπου Theme Builder

en: Save To Divi Cloud
el: Αποθήκευση Στο Divi Cloud

en: Save To Divi Library
el: Αποθήκευση στη Βιβλιοθήκη Divi

en: Save To Library
el: Αποθήκευση Στη Βιβλιοθήκη

en: Save Variables
el: Αποθήκευση Μεταβλητών

en: Save and Reload
el: Αποθήκευση και επαναφόρτωση

en: Save as Global
el: Αποθήκευση ως Γενικό

en: Save of Global Presets Has Failed
el: Η αποθήκευση των καθολικών προεπιλογών απέτυχε

en: Save this set of templates to the Divi Library for later use
el: Αποθήκευση αυτού του σετ προτύπων στη Βιβλιοθήκη Divi για μελλοντική χρήση

en: Save this template to the Divi Library for later use
el: Αποθήκευση αυτού του προτύπου στη Βιβλιοθήκη Divi για μελλοντική χρήση

en: Save to Divi Cloud
el: Αποθήκευση στο Divi Cloud

en: Save to Library
el: Αποθήκευση Στη Βιβλιοθήκη

en: Save your current %1$s to the Divi Library for later use.
el: Αποθηκεύστε το τρέχον %1$s σας στη Βιβλιοθήκη Divi για μελλοντική χρήση.

en: Save your current module to the Divi Library for later use.
el: Αποθήκευση του τρέχοντος module στη Βιβλιοθήκη Divi για μελλοντική χρήση.

en: Save your current page to the Divi Library for later use.
el: Αποθήκευση της τρέχουσας σελίδας στη Βιβλιοθήκη Divi για μελλοντική χρήση.

en: Save your current row to the Divi Library for later use.
el: Αποθήκευση της τρέχουσας γραμμής στη Βιβλιοθήκη Divi για μελλοντική χρήση.

en: Save your current section to the Divi Library for later use.
el: Αποθήκευση της τρέχουσας ενότητας στη Βιβλιοθήκη Divi για μελλοντική χρήση.

en: Saved
el: Αποθήκευση

en: Saved Layout
el: Αποθηκευμένη Διάταξη

en: Saved Module
el: Αποθηκευμένο Module

en: Saved Row
el: Αποθηκευμένη Γραμμή

en: Saved Section
el: Αποθηκευμένη Ενότητα

en: Saving
el: Αποθήκευση

en: Saving To Divi Cloud
el: Αποθήκευση στο Divi Cloud

en: Saving and loading from the library
el: Αποθήκευση και φόρτωση από τη βιβλιοθήκη

en: Saving and loading layouts from the Divi Library
el: Αποθήκευση και φόρτωση διατάξεων από τη Βιβλιοθήκη Divi

en: Saving to Cloud
el: Αποθήκευση στο Cloud

en: Saving...
el: Αποθήκευση...

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Scaling Up and Down
el: Κλιμάκωση πάνω και κάτω

en: Scaling up & down
el: Κλιμάκωση Προς Τα Πάνω & Κάτω

en: Scallops
el: Φεστόνι

en: Scheduled
el: Προγραμματισμένο

en: Scheduled Date
el: Προγραμματισμένη Ημερομηνία

en: Screen
el: Οθόνη

en: Scroll
el: Πάπυρος

en: Scroll Down Button
el: Πλήκτρο Κύλισης Κάτω

en: Scroll Down Icon
el: Εικονίδιο Scroll Down

en: Scroll Down Icon Color
el: Χρώμα Εικονιδίου Κύλισης Προς τα Κάτω

en: Scroll Down Icon Size
el: Μέγεθος Εικονιδίου Κύλισης Προς τα Κάτω

en: Scroll Effects
el: Εφέ κύλισης

en: Scroll To Animate
el: Κύλιση Για Κίνηση

en: Scroll To Element
el: Κύλιση Στο Στοιχείο

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search %1$s
el: Αναζήτηση %1$s

en: Search &hellip;
el: Αναζήτηση &hellip;

en: Search Body Templates
el: Αναζήτηση Προτύπων Κύριου Περιεχομένου

en: Search Documentation or Get Support
el: Αναζήτηση Τεκμηρίωσης ή Λήψη Υποστήριξης

en: Search Fonts
el: Αναζήτηση Διατάξεων

en: Search Footer Templates
el: Αναζήτηση Προτύπων Υποσέλιδου

en: Search Global Canvases
el: Αναζήτηση Καθολικών Καμβάδων

en: Search Header Templates
el: Αναζήτηση Προτύπων Κεφαλίδας

en: Search Icon Color
el: Αναζήτηση εικονιδίου Χρώμα

en: Search Icon Font Size
el: Εικονίδιο αναζήτησης Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Search Icons
el: Εικονίδια αναζήτησης

en: Search Layout
el: Αναζήτηση Διάταξης

en: Search Queries separated by commas
el: Ερωτήματα αναζήτησης διαχωρισμένα με κόμματα

en: Search Results
el: Αποτελέσματα Αναζήτησης

en: Search Templates
el: Αναζήτηση Προτύπων

en: Search Theme Builder Items
el: Αναζήτηση Στοιχείων Theme Builder

en: Search Theme Builders
el: Αναζήτηση Theme Builders

en: Search attributes...
el: Αναζήτηση χαρακτηριστικών...

en: Search commands...
el: Αναζήτηση εντολών...

en: Search element types...
el: Αναζήτηση τύπων στοιχείων...

en: Search elements...
el: Αναζήτηση στοιχείων...

en: Search fields...
el: Αναζήτηση πεδίων...

en: Search for a module
el: Αναζήτηση για ένα module

en: Search for:
el: Αναζήτηση για:

en: Search groups...
el: Αναζήτηση ομάδων...

en: Search modules...
el: Αναζήτηση ενοτήτων...

en: Search option groups...
el: Αναζήτηση ομάδων επιλογών...

en: Search pages...
el: Αναζήτηση σελίδων...

en: Search presets...
el: Αναζήτηση προεπιλογών...

en: Search results for: %s
el: Αποτελέσματα αναζήτησης για: %s

en: Search results pages do not have editable page settings.
el: Οι σελίδες αποτελεσμάτων αναζήτησης δεν έχουν επεξεργάσιμες ρυθμίσεις σελίδας.

en: Search settings...
el: Αναζήτηση ρυθμίσεων...

en: Search term
el: Όρος Αναζήτησης

en: Search term to filter posts by title only.
el: Όρος αναζήτησης για φιλτράρισμα άρθρων μόνο βάσει τίτλου.

en: Search variables...
el: Αναζήτηση μεταβλητών...

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Searches
el: Αναζητήσεις

en: Sec
el: Δευ

en: Second(s)
el: Δευτερόλεπτο(α)

en: Secondary Color
el: Δευτερεύον Χρώμα

en: Section
el: Τμήμα

en: Section Area Background Color
el: Χρώμα Φόντου Περιοχής Ενότητας

en: Section Link Target
el: Τίτλος συνδέσμου ενότητας

en: Section Link URL
el: Διεύθυνση URL συνδέσμου ενότητας

en: Section dividers allow you to add creative shape transitions between different sections on your page.
el: Οι διαιρέτες των τμημάτων σας επιτρέπουν να προσθέσετε δημιουργικές μεταβάσεις σχήματος μεταξύ διαφορετικών τμημάτων στη σελίδα σας.

en: Sections
el: Τμήματα

en: Select A Preset
el: Επιλέξτε A Preset

en: Select All In Container
el: Επιλογή Όλων Στο Κοντέινερ

en: Select Child Option
el: Επιλογή Θυγατρικής Επιλογής

en: Select Custom Field
el: Επιλέξτε Προσαρμοσμένο Πεδίο

en: Select Down Icon
el: Επιλογή Κάτω Εικονιδίου

en: Select Dropdown
el: Επιλέξτε Αναπτυσσόμενο Μενού

en: Select Icon
el: Επιλέξτε Εικονίδιο

en: Select Left Icon
el: Επιλογή Αριστερού Εικονιδίου

en: Select Menu
el: Επιλογή Μενού

en: Select Next Option
el: Επιλογή Επόμενης Επιλογής

en: Select Next Responsive State Picker Option
el: Επιλογή Επόμενης Επιλογής Επιλογέα Απόκρισης & Κατάστασης

en: Select Parent Option
el: Επιλογή Γονικής Επιλογής

en: Select Prev Responsive State Picker Option
el: Επιλογή Προηγούμενης Επιλογής Επιλογέα Απόκρισης & Κατάστασης

en: Select Previous Option
el: Επιλογή Προηγούμενης Επιλογής

en: Select Right Icon
el: Επιλογή Δεξιού Εικονιδίου

en: Select Templates
el: Επιλογή Προτύπων

en: Select a Network
el: Επιλέξτε ένα κοινωνικό δίκτυο

en: Select a canvas to display
el: Επιλέξτε έναν καμβά για εμφάνιση

en: Select a canvas to display in this portal.
el: Επιλέξτε έναν καμβά για εμφάνιση σε αυτή την πύλη.

en: Select a layout file (.json) to import.
el: Επιλέξτε ένα αρχείο διάταξης (.json) για εισαγωγή.

en: Select a list
el: Επιλογή Λίστας

en: Select a menu
el: Επιλέξτε ένα μενού

en: Select a target module first to see available presets
el: Επιλέξτε πρώτα μια ενότητα-στόχο για να δείτε διαθέσιμες προεπιλογές

en: Select an account
el: Επιλέξτε έναν λογαριασμό

en: Select an animation to be used when dropdown menus appear. Dropdown menus appear when hovering over links with sub items.
el: Επιλέξτε ένα κινούμενο σχέδιο που θα χρησιμοποιηθεί όταν εμφανίζονται τα αναπτυσσόμενα μενού. Τα μενού αναπτυσσόμενης προβολής εμφανίζονται όταν τοποθετείτε το δείκτη του ποντικιού πάνω σε συνδέσμους με υπο-στοιχεία.

en: Select an ordering method for the gallery. This controls which gallery items appear first in the list.
el: Επιλέξτε μια μέθοδο παραγγελίας για τη συλλογή. Αυτό ελέγχει ποια στοιχεία γκαλερί εμφανίζονται πρώτα στη λίστα.

en: Select from thousands of premade layouts designed for every type of site
el: Επιλέξτε από χιλιάδες προκατασκευασμένες διατάξεις σχεδιασμένες για κάθε τύπο ιστότοπου

en: Select grid property...
el: Επιλέξτε ιδιότητα grid...

en: Select how you would like to display the featured image in slides
el: Επιλέξτε πώς θέλετε να εμφανίζετε την προβεβλημένη εικόνα σε σλάιντς

en: Select target offset...
el: Επιλέξτε μετατόπιση στόχου...

en: Select the categories that you would like to exclude from the search results.
el: Επιλέξτε τις κατηγορίες που θέλετε να εξαιρεθούν από τα αποτελέσματα αναζήτησης.

en: Select the categories that you would like to include in the feed.
el: Επιλέξτε τις κατηγορίες που θέλετε να συμπεριλάβετε στην τροφοδοσία.

en: Select the date and time to publish this page.
el: Επιλέξτε την ημερομηνία και την ώρα δημοσίευσης αυτής της σελίδας.

en: Select the divider shape that you would like to use. Shapes are represented visually within the list.
el: Επιλέξτε το σχήμα διαιρέτη που θέλετε να χρησιμοποιήσετε. Τα σχήματα παρουσιάζονται οπτικά μέσα στη λίστα.

en: Select the post type for this page.
el: Επιλέξτε τον τύπο άρθρου για αυτή τη σελίδα.

en: Select the shape of the dividing line used for the divider.
el: Επιλέξτε το σχήμα της διαχωριστικής γραμμής που χρησιμοποιείται για το διαιρέτη.

en: Select the status for this page.
el: Επιλέξτε την κατάσταση για αυτή τη σελίδα.

en: Select up Icon
el: Επιλογή Πάνω Εικονιδίου

en: Select which child items to target (e.g., even, odd, every 3rd)
el: Επιλέξτε ποια θυγατρικά στοιχεία θα στοχευτούν (π.χ., ζυγά, μονά, κάθε 3ο)

en: Select which element to apply this attribute to
el: Επιλέξτε σε ποιο στοιχείο θα εφαρμοστεί αυτή η ιδιότητα

en: Selected Files:
el: Επιλεγμένα Αρχεία:

en: Selected Font Files:
el: Επιλεγμένα Αρχεία Γραμματοσειράς:

en: Selected Radio Button
el: Επιλεγμένο κουμπί ραδιοφώνου

en: Selected Radio Button Background Color
el: Χρώμα Φόντου Επιλεγμένου Κουμπιού Επιλογής

en: Selectors
el: Επιλογείς

en: Semi Bold
el: Ημι-έντονη

en: Semi Bold 600
el: Ημι-Έντονα 600

en: Send message
el: Αποστολή μηνύματος

en: Sensitivity
el: Ευαισθησία

en: Separator
el: Διαχωριστικό

en: Separator Text
el: Κείμενο Διαχωριστικού

en: Separator between breadcrumb items.
el: Διαχωριστικό μεταξύ στοιχείων διαδρομής πλοήγησης.

en: Sepia
el: Καστανόχρους

en: Service Provider
el: Υπηρεσία παροχής

en: Set
el: Σετ

en: Set %s
el: Ρύθμιση %s

en: Set As Background
el: Ορισμός ως φόντου

en: Set As Background Video
el: Ορισμός ως βίντεο φόντου

en: Set Details
el: Λεπτομέρειες Σετ

en: Set Name
el: Όνομα Σετ

en: Set as Default Preset
el: Ορισμός ως Προεπιλεγμένη Προεπιλογή

en: Set as Main Canvas
el: Ορισμός Ως Κύριος Καμβάς

en: Set background to Primary Color
el: Ορισμός φόντου σε Κύριο Χρώμα

en: Set background to Secondary Color
el: Ορισμός φόντου σε Δευτερεύον Χρώμα

en: Set how many columns this item should span horizontally.
el: Ορίστε πόσες στήλες θα πρέπει να καταλαμβάνει αυτό το στοιχείο οριζόντια.

en: Set how many rows this item should span vertically.
el: Ορίστε πόσες γραμμές πρέπει να καταλαμβάνει αυτό το στοιχείο κατακόρυφα.

en: Set the fixed height for each row in the grid. All rows will maintain this exact height regardless of their content, creating a uniform grid structure.
el: Ορίστε το σταθερό ύψος για κάθε γραμμή στο πλέγμα. Όλες οι γραμμές θα διατηρούν ακριβώς αυτό το ύψος ανεξάρτητα από το περιεχόμενό τους, δημιουργώντας μια ομοιόμορφη δομή πλέγματος.

en: Set the fixed width for each column in the grid. All columns will maintain this exact width regardless of their content or container size.
el: Ορίστε το σταθερό πλάτος για κάθε στήλη στο πλέγμα. Όλες οι στήλες θα διατηρούν ακριβώς αυτό το πλάτος ανεξάρτητα από το περιεχόμενό τους ή το μέγεθος του περιέκτη.

en: Set the minimum height for each row in the grid. Rows will never be shorter than this height, ensuring adequate space for content and maintaining layout consistency.
el: Ορίστε το ελάχιστο ύψος για κάθε γραμμή στο πλέγμα. Οι γραμμές δεν θα είναι ποτέ πιο κοντές από αυτό το ύψος, εξασφαλίζοντας επαρκή χώρο για το περιεχόμενο και διατηρώντας τη συνέπεια της διάταξης.

en: Set the minimum width for each column in the grid. Columns will never be smaller than this width, ensuring content remains readable and properly formatted.
el: Ορίστε το ελάχιστο πλάτος για κάθε στήλη στο πλέγμα. Οι στήλες δεν θα γίνουν ποτέ μικρότερες από αυτό το πλάτος, διασφαλίζοντας ότι το περιεχόμενο παραμένει ευανάγνωστο και σωστά μορφοποιημένο.

en: Set the number of columns in the grid. This determines how many vertical columns your grid layout will have across the container width.
el: Ορίστε τον αριθμό των στηλών στο πλέγμα. Αυτό καθορίζει πόσες κατακόρυφες στήλες θα έχει η διάταξη πλέγματος σε όλο το πλάτος του περιέκτη.

en: Set the number of posts to display per page in your loop. This controls how many items are shown before pagination is required.
el: Ορίστε τον αριθμό των αναρτήσεων που θα εμφανίζονται ανά σελίδα στον βρόχο σας. Αυτό ελέγχει πόσα στοιχεία εμφανίζονται πριν απαιτηθεί σελιδοποίηση.

en: Set the number of posts to skip from the beginning of your query results. Use this to exclude the first few posts and start your loop from a different point.
el: Ορίστε τον αριθμό των αναρτήσεων που θα παραλειφθούν από την αρχή των αποτελεσμάτων του ερωτήματός σας. Χρησιμοποιήστε το για να εξαιρέσετε τις πρώτες λίγες αναρτήσεις και να ξεκινήσετε τον βρόχο σας από διαφορετικό σημείο.

en: Set the number of rows in the grid. This determines how many horizontal rows your grid layout will have down the container height.
el: Ορίστε τον αριθμό των γραμμών στο πλέγμα. Αυτό καθορίζει πόσες οριζόντιες γραμμές θα έχει η διάταξη πλέγματός σας κατά μήκος του ύψους του περιέκτη.

en: Set the offset distance for the dropdown menu.
el: Ορίστε την απόσταση μετατόπισης για το αναπτυσσόμενο μενού.

en: Set the position of the field labels.
el: Ορίστε τη θέση των ετικετών πεδίων.

en: Set the position of the slider (0-100).
el: Ορίστε τη θέση του ρυθμιστικού (0-100).

en: Set the row layout.
el: Ορίστε τη διάταξη της σειράς.

en: Set the width of the fields.
el: Ορίστε το πλάτος των πεδίων.

en: Set where this item should end horizontally within the grid. Negative values are supported.
el: Ορίστε πού πρέπει να τελειώνει αυτό το στοιχείο οριζόντια μέσα στο πλέγμα. Υποστηρίζονται αρνητικές τιμές.

en: Set where this item should end vertically within the grid. Negative values are supported.
el: Ορίστε πού πρέπει να τελειώνει αυτό το στοιχείο κατακόρυφα μέσα στο πλέγμα. Υποστηρίζονται αρνητικές τιμές.

en: Set where this item should start horizontally within the grid. Negative values are supported.
el: Ορίστε από πού πρέπει να ξεκινά αυτό το στοιχείο οριζόντια μέσα στο πλέγμα. Υποστηρίζονται αρνητικές τιμές.

en: Set where this item should start vertically within the grid. Negative values are supported.
el: Ορίστε από πού πρέπει να ξεκινά αυτό το στοιχείο κατακόρυφα μέσα στο πλέγμα. Υποστηρίζονται αρνητικές τιμές.

en: Setting
el: Ρύθμιση

en: Setting States
el: Καταστάσεις Ρυθμίσεων

en: Setting a maximum height will prevent your element from ever surpassing the defined height value. As your module content increases and surpasses the maximum height, it will overflow the element wrapper.
el: Ο καθορισμός μέγιστου ύψους εμποδίζει το στοιχείο σας να ξεπεράσει ποτέ την καθορισμένη τιμή ύψους. Καθώς το περιεχόμενό σας αυξάνεται και ξεπερνά το μέγιστο ύψος, θα υπερχειλίσει το περιτύλιγμα στοιχείων.

en: Setting a maximum width will prevent your element from ever surpassing the defined width value. Maximum width can be used in combination with the standard width setting. Maximum width supersedes the normal width value.
el: Ο καθορισμός μέγιστου πλάτους θα εμποδίσει το στοιχείο σας να ξεπεράσει ποτέ την καθορισμένη τιμή πλάτους. Το μέγιστο πλάτος μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συνδυασμό με την τυπική ρύθμιση πλάτους. Το μέγιστο πλάτος αντικαθιστά την τιμή κανονικού πλάτους.

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Settings Modal Default Position
el: Προεπιλεγμένη Θέση Παραθύρου Ρυθμίσεων

en: Settings Tabs
el: Καρτέλες Ρυθμίσεων

en: Settings Types
el: Τύποι Ρυθμίσεων

en: Settings, Background, Color Palette, Gutters, Custom CSS, Performance
el: Ρυθμίσεις, Φόντο, Παλέτα Χρωμάτων, Περιθώρια Στηλών, Προσαρμοσμένο CSS, Απόδοση

en: Settings, History, Exit, Shortcuts
el: Ρυθμίσεις, Ιστορικό, Έξοδος, Συντομεύσεις

en: Settings, Pages, Posts, Custom Post Types
el: Ρυθμίσεις, Σελίδες, Άρθρα, Προσαρμοσμένοι Τύποι Περιεχομένου

en: Shadow Color
el: Χρώμα Γραμματοσειράς Υποκεφαλίδας

en: Shadow's horizontal distance from the element. A negative value places the shadow to the left of the element.
el: Η οριζόντια απόσταση του σκιά από το στοιχείο. Μια αρνητική τιμή τοποθετεί τη σκιά στα αριστερά του στοιχείου.

en: Shadow's horizontal distance from the text. A negative value places the shadow to the left of the text.
el: Η οριζόντια απόσταση του σκιά από το κείμενο. Μια αρνητική τιμή τοποθετεί τη σκιά στα αριστερά του κειμένου.

en: Shadow's vertical distance from the element. A negative value places the shadow above the element.
el: Η κάθετη απόσταση της σκιάς από το στοιχείο. Μια αρνητική τιμή τοποθετεί τη σκιά πάνω από το στοιχείο.

en: Shadow's vertical distance from the text. A negative value places the shadow above the text.
el: Η κάθετη απόσταση της σκιάς από το κείμενο. Μια αρνητική τιμή τοποθετεί τη σκιά πάνω από το κείμενο.

en: Shapes
el: Σχήματα

en: Shift all colors by this amount.
el: Μετακινήστε όλα τα χρώματα κατά το ποσό αυτό.

en: Shipping
el: Αποστολή

en: Shopping Cart Icon Color
el: Χρώμα εικονιδίου καλαθιού αγορών

en: Shopping Cart Icon Font Size
el: Εικονίδιο μεγέθους γραμματοσειράς στο καλάθι αγορών

en: Short Description
el: Σύντομη περιγραφή

en: Shortcode
el: Σύντομος Κωδικός

en: Shortcode Module
el: Module Σύντομου Κωδικού

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Shortcut name has to be unique. There is already existing shortcut using this name:
el: Το όνομα της συντόμευσης πρέπει να είναι μοναδικό. Υπάρχει ήδη συντόμευση με αυτό το όνομα:

en: Show %1$s Icon
el: %1$s Εικονίδιο

en: Show %s Icon
el: Εμφάνιση Εικονιδίου %s

en: Show Arrows
el: Εμφάνιση βελών

en: Show Author
el: Εμφάνιση συγγραφέα

en: Show Author Avatar
el: Εμφάνιση του Avatar του συγγραφέα

en: Show Border Separator
el: Αφαίρεση Διαχωριστή Περιγράμματος

en: Show Bullets
el: Εμφάνιση κουκκίδων

en: Show Button
el: Κουμπί «Ακολούθηση»

en: Show Button Icon
el: Εμφάνιση Εικονιδίου Κουμπιού

en: Show CTA On Mobile
el: Εμφάνιση Εικόνας Σε Κινητό

en: Show Cart Quantity
el: Εμφάνιση Ποσότητα Καλαθιού

en: Show Categories
el: Εμφάνιση κατηγοριών

en: Show Child Elements
el: Εμφάνιση Θυγατρικών Στοιχείων

en: Show Comment Count
el: Εμφάνιση Σχόλιο Καταμέτρηση

en: Show Comments Count
el: Εμφάνιση Αρίθμησης Σχολίων

en: Show Content
el: Εμφάνιση περιεχομένου

en: Show Content On Mobile
el: Απόκρυψη Περιεχομένου Σε Κινητό

en: Show Controls
el: Εμφάνιση Ρυθμιστών

en: Show Coupon Code
el: Εμφάνιση κωδικού κουπονιού

en: Show Customer Reviews Count
el: Εμφάνιση αφηρημένων αναφορών πελατών

en: Show Date
el: Εμφάνιση ημερομηνίας

en: Show Disabled Modules At 50% Opacity
el: Εμφάνιση Απενεργοποιημένων Modules Με Αδιαφάνεια 50%

en: Show Divider
el: Εμφάνιση διαχωριστή

en: Show Dot Navigation
el: Εμφάνιση Πλοήγησης Με Κουκκίδες

en: Show Dropdown On
el: Εμφάνιση Αναπτυσσόμενου Σε

en: Show Element
el: Εμφάνιση Στοιχείου

en: Show Excerpt
el: Εμφάνιση αποσπάσματος

en: Show Featured Drop Shadow
el: Εμφάνιση της σκιάς απόδοσης που προτείνεται

en: Show Featured Image
el: Εμφάνιση προβεβλημένης εικόνας

en: Show First Name Field
el: Εμφάνιση πεδίου ονόματος

en: Show Gallery Images
el: Εμφάνιση εικόνων γκαλερί

en: Show Image
el: Εμφάνιση εικόνας

en: Show Image / Video On Mobile
el: Εμφάνιση Εικόνας / Βίντεο Σε Κινητό

en: Show Image On Mobile
el: Εμφάνιση Εικόνας Σε Κινητό

en: Show Image Overlays on Main Video
el: Εμφάνιση επικάλυψης εικόνας στο κυρίως βίντεο

en: Show Inner Shadow
el: Εμφάνιση εσωτερικής σκιάς

en: Show Last Name Field
el: Εμφάνιση πεδίου επωνύμου

en: Show Meta
el: Εμφάνιση Μεταδεδομένων

en: Show Name
el: Εμφάνιση ονόματος

en: Show Next Post Link
el: Αποκρύψτε Σύνδεσμο Επόμενης Ανάρτησης

en: Show On Front End
el: Εμφάνιση στο Front End

en: Show Only
el: Εμφάνιση Ρυθμιστών

en: Show Pagination
el: Εμφάνιση σελιδοποίησης

en: Show Percentage
el: Εμφάνιση ποσοστού

en: Show Post Categories
el: Εμφάνιση Κατηγοριών Ανάρτησης

en: Show Post Meta
el: Εμφάνιση Μεταδεδομένων Ανάρτησης

en: Show Previous Post Link
el: Αποκρύψτε Σύνδεσμο Προηγούμενης Ανάρτησης

en: Show Price
el: Εμφάνιση τιμής

en: Show Product Image
el: Εμφάνιση εικόνας προϊόντος

en: Show Quantity Field
el: Εμφάνιση πεδίου ποσότητας

en: Show Quote Icon
el: Εικονίδιο προσφοράς

en: Show Rating
el: Εμφάνιση αξιολόγησης

en: Show Read More Button
el: Εμφάνιση Πλήκτρου Διαβάστε Περισσότερα

en: Show Remove Item Icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου κατάργησης αντικειμένου

en: Show Reply Button
el: Εμφάνιση κουμπιού απάντησης

en: Show SKU
el: Εμφάνιση SKU

en: Show Sale Badge
el: Προβολή σήματος πώλησης

en: Show Scroll Down Button
el: Εμφάνιση του Πλήκτρου Κύλισης Προς τα Κάτω

en: Show Search Icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου αναζήτησης

en: Show Shopping Cart Icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου καλαθιού αγορών

en: Show Space Below The Image
el: Αφαίρεση διαστήματος κάτω από την εικόνα

en: Show Star Rating
el: Εμφάνιση Βαθμολογία αστέρων

en: Show Stock
el: Εμφάνιση αποθέματος

en: Show Tags
el: Εμφάνιση ετικετών

en: Show Theme Builder Layouts
el: Εμφάνιση Διατάξεων Theme Builder

en: Show Title
el: Εμφάνιση τίτλου

en: Show Title and Caption
el: Εμφάνιση τίτλου και λεζάντας

en: Show Update Cart Button
el: Εμφάνιση κουμπιού ενημέρωσης καλαθιού

en: Showing the full content will not truncate your posts in the slider. Showing the excerpt will only display excerpt text.
el: Η εμφάνιση πλήρους περιεχομένου δεν θα περικόπτει τις αναρτήσεις σας στο ρυθμιστικό. Η εμφάνιση αποσπάσματος θα εμφανίζει μόνο το κείμενο του αποπάσματος.

en: Showing the full content will not truncate your posts on the index page. Showing the excerpt will only display your excerpt text.
el: Η εμφάνιση ολόκληρου του περιεχομένου δεν θα περικόψει τις δημοσιεύσεις σας στη σελίδα ευρετηρίου. Αν επιλέξετε την «Εμφάνιση αποσπάσματος», θα εμφανίζεται μόνο το κείμενο του αποσπάσματος.

en: Shrink
el: Συρρίκνωση

en: Shrink to Fit
el: Συρρίκνωση Για Προσαρμογή

en: Sidebar
el: Πλαϊνή γραμμή

en: Sidebar Layout
el: Διάταξη Πλευρικής Στήλης

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop up to activate Divi Cloud.
el: Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας Elegant Themes χρησιμοποιώντας το αναδυόμενο παράθυρο για να ενεργοποιήσετε το Divi Cloud.

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
el: Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας Elegant Themes μέσω του αναδυόμενου παραθύρου για να ενεργοποιήσετε το Divi Cloud.

en: Signed
el: Με Πρόσημο

en: Simply describe your page content, sit back, relax, and let Divi AI build your page with the click of a button.
el: Απλώς περιγράψτε το περιεχόμενο της σελίδας σας, καθίστε αναπαυτικά, χαλαρώστε και αφήστε το Divi AI να δημιουργήσει τη σελίδα σας με το πάτημα ενός κουμπιού.

en: Simply describe your page, sit back, relax and let Divi AI build it for you
el: Απλώς περιγράψτε τη σελίδα σας, καθίστε αναπαυτικά, χαλαρώστε και αφήστε Divi AI να τη δημιουργήσει για εσάς

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
el: Επειδή το πρόγραμμα περιήγησής σας δεν υποστηρίζει JavaScript ή είναι απενεργοποιημένο, βεβαιωθείτε ότι κάνετε κλικ στο κουμπί %1$sΕνημέρωση Συνόλων%2$s πριν καταχωρίσετε την παραγγελία σας. Ενδέχεται να χρεωθείτε περισσότερο από το ποσό που αναφέρεται παραπάνω αν δεν το κάνετε.

en: Singular
el: Ενικός

en: Site Logo
el: Λογότυπο Ιστότοπου

en: Site Tagline
el: Tagline Ιστότοπου

en: Site Title
el: Τίτλος Ιστότοπου

en: Site visitors who subscribe to your list will be redirected to this URL.
el: Οι επισκέπτες της τοποθεσίας που εγγράφονται στη λίστα σας θα μεταφερθούν σε αυτήν τη διεύθυνση URL.

en: Size
el: Μέγεθος

en: Sizes
el: Μεγέθη

en: Sizing
el: Ρύθμιση Μεγέθους

en: Skype Button Action
el: Το Skype Κουμπί Δράσης

en: Slant
el: Κλίση

en: Slant 2
el: Ελάχιστη 2

en: Slide
el: Διαφάνεια

en: Slide Active Controller
el: Ενεργό Χειριστήριο Διαφάνειας

en: Slide Active Controllers
el: Ενεργοί Δείκτες Διαφάνειας

en: Slide Arrows
el: Βέλη Ολίσθησης

en: Slide Button
el: Κουμπί Διαφάνειας

en: Slide Controllers
el: Χειριστήρια Διαφάνειας

en: Slide Description
el: Περιγραφή Διαφάνειας

en: Slide Description Container
el: Μετακίνηση Χώρου Περιγραφής

en: Slide Image
el: Εικόνα για το slide

en: Slide Meta
el: Τίτλος Διαφάνειας

en: Slide Title
el: Τίτλος Διαφάνειας

en: Slider Arrows
el: Βέλη Ρυθμιστικού

en: Slider Arrows Color
el: Χρώμα βελών του slider

en: Slider Color
el: Χρώμα Ρυθμιστικού

en: Slider Controls
el: Χρώμα των στοιχείων ελέγχου του slider

en: Slider Controls Color
el: Χρώμα των στοιχείων ελέγχου του slider

en: Sliders
el: Ολισθητήρες

en: Slides
el: Διαφάνειες

en: Slides to Scroll
el: Διαφάνειες Για Κύλιση

en: Slides to Show
el: Διαφάνειες Για Εμφάνιση

en: Smiles
el: Χαμόγελα

en: Social Follow
el: Ακολούθησε σε Κοινωνικό Δίκτυο

en: Social Icon
el: Εικονίδιο Κοινωνικού Δικτύου

en: Social Media Follow
el: Ακολούθηση στα κοινωνικά δίκτυα

en: Social Media Follows
el: Τα Social Media ακολουθούν

en: Social Network
el: Κοινωνικό δίκτυο

en: Social Networks
el: Κοινωνικά δίκτυα

en: Soft Light
el: Απαλό Φως

en: Solid
el: Συμπαγής

en: Solid Icons
el: Στερεά εικονίδια

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
el: Λυπούμαστε, φαίνεται ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες μέθοδοι πληρωμής για την περιοχή σας. Επικοινωνήστε μαζί μας αν χρειάζεστε βοήθεια ή θέλετε να κάνετε εναλλακτικές ρυθμίσεις.

en: Sort By Date: Newest To Oldest
el: Ταξινόμηση Κατά Ημερομηνία: Νεότερη Προς Παλαιότερη

en: Sort By Date: Oldest To Newest
el: Ταξινόμηση Κατά Ημερομηνία: Παλαιότερη Προς Νεότερη

en: Sort By Popularity
el: Ταξινόμηση κατά πόσο δημοφιλές είναι το προϊόν

en: Sort By Price: High To Low
el: Ταξινόμηση κατά τιμή: από ψηλή προς χαμηλή

en: Sort By Price: Low To High
el: Ταξινόμηση κατά τιμή: από χαμηλή προς ψηλή

en: Sort By Rating
el: Ταξινόμηση κατά αξιολόγηση

en: Sort by Menu Order
el: Ταξινόμηση κατά παραγγελία μενού

en: Source Element
el: Στοιχείο Προέλευσης

en: Space
el: Διάστημα

en: Space Around
el: Διάστημα Γύρω

en: Space Between
el: Διάστημα Μεταξύ

en: Space Evenly
el: Ομοιόμορφο Διάστημα

en: Spacing
el: Ορισμός αποστάσεων

en: Spacing Settings
el: Ρυθμίσεις Αποστάσεων

en: Spam Protection
el: Προστασία ανεπιθύμητων

en: Specialty
el: Ειδικό

en: Specialty Column
el: Ειδική Στήλη

en: Specialty Section
el: Ειδική Ενότητα

en: Specific %1$s
el: Συγκεκριμένο %1$s

en: Specific %1$s Pages
el: Συγκεκριμένες Σελίδες %1$s

en: Specific Author Page
el: Συγκεκριμένη Σελίδα Συγγραφέα

en: Specific Author Page By Role
el: Συγκεκριμένη Σελίδα Συγγραφέα Ανά Ρόλο

en: Specific Search Queries
el: Συγκεκριμένα ερωτήματα αναζήτησης

en: Specific post ID to exclude when exclude_current_post is true. Can be a single ID or comma-separated list.
el: Συγκεκριμένο ID άρθρου προς εξαίρεση όταν το exclude_current_post είναι true. Μπορεί να είναι ένα ID ή λίστα διαχωρισμένη με κόμματα.

en: Specific post IDs to exclude from the query. Can be a single ID or comma-separated list.
el: Συγκεκριμένα ID άρθρων για εξαίρεση από το ερώτημα. Μπορεί να είναι ένα μόνο ID ή λίστα διαχωρισμένη με κόμματα.

en: Specific post IDs to include in the query. Can be a single ID or comma-separated list.
el: Συγκεκριμένα ID άρθρων για συμπερίληψη στο ερώτημα. Μπορεί να είναι ένα μόνο ID ή λίστα διαχωρισμένη με κόμματα.

en: Specify the data type of the meta value for proper comparison. Choose from CHAR (text), NUMERIC (numbers), DECIMAL (decimal numbers), or other data types.
el: Καθορίστε τον τύπο δεδομένων της τιμής meta για σωστή σύγκριση. Επιλέξτε από CHAR (κείμενο), NUMERIC (αριθμοί), DECIMAL (δεκαδικοί αριθμοί) ή άλλους τύπους δεδομένων.

en: Specify the value of your link's <em>rel</em> attribute. The <em>rel</em> attribute specifies the relationship between the current document and the linked document.<br><strong>Tip:</strong> Search engines can use this attribute to get more information about a link.
el: Προσδιορίστε την τιμή της παραμέτρου <em>rel</em> στον σύνδεσμό σας. Η παράμετρος <em>rel</em> καθορίζει τη σχέση μεταξύ του τρέχοντος εγγράφου και του συνδεόμενου εγγράφου. <br><strong>Συμβουλή:</strong> Οι μηχανές αναζήτησης μπορεί να χρησιμοποιήσουν αυτήν την παράμετρο για να αντλήσουν περισσότερες πληροφορίες για κάποιον σύνδεσμο.

en: Spectrum Picker
el: Επιλογέας Φάσματος

en: Spectrum Range
el: Εύρος Φάσματος

en: Speculation Rule
el: Κανόνας Προφόρτωσης

en: Speculation Rules
el: Κανόνες Προφόρτωσης

en: Speed Up The Builder With Prerendering
el: Επιτάχυνση Του Builder Με Προαπόδοση

en: Speed up or slow down your animation by adjusting the animation duration. Units are in milliseconds and the default animation duration is one second.
el: Επιταχύνετε ή επιβραδύνετε το κινούμενο σχέδιο ρυθμίζοντας τη διάρκεια της κινούμενης εικόνας. Οι μονάδες είναι σε χιλιοστά του δευτερολέπτου και η προεπιλεγμένη διάρκεια κινούμενης εικόνας είναι ένα δευτερόλεπτο.

en: Split Testing
el: Δοκιμές A/B

en: Split Testing Statistics
el: Στατιστικά A/B Testing

en: Square
el: τετράγωνο

en: Square Stripes
el: Τετράγωνες ρίγες

en: Squares
el: Τετράγωνα

en: Stacked
el: Στοιβάζονται

en: Standard Meta Keys
el: Τυπικά Meta Keys

en: Star Rating
el: Βαθμολογία αστέρων

en: Start
el: Αρχή

en: Start Position
el: Αρχική Θέση

en: Start Typing
el: Αρχίστε την Κατασκευή

en: Start from a layout in your Divi Library or clone an existing page
el: Ξεκινήστε από μια διάταξη στη Βιβλιοθήκη Divi ή κλωνοποιήστε μια υπάρχουσα σελίδα

en: Starting
el: Εκκίνηση

en: Starting %s
el: Έναρξη %s

en: Starting Blur
el: Έναρξη Θολώματος

en: Starting Offset
el: Εκκίνηση Offset

en: Starting Opacity
el: Έναρξη αδιαφάνειας

en: Starting Rotation
el: Έναρξη περιστροφής

en: Starting Scale
el: Κλίμακα εκκίνησης

en: State
el: Κατάσταση

en: Static
el: Στατικό

en: Status
el: Κατάσταση

en: Steam
el: Ατμός

en: Stick to Bottom
el: Επιμείνετε στο κάτω μέρος

en: Stick to Top
el: Επιμείνετε στην κορυφή

en: Stick to Top and Bottom
el: Επιμείνετε στο επάνω και στο κάτω μέρος

en: Sticky
el: Σταθερό

en: Sticky Bottom Offset
el: Μετατόπιση με κολλώδες κάτω μέρος

en: Sticky Position
el: Κολλώδης θέση

en: Sticky State
el: Κατάσταση Καρφιτσωμένου

en: Stop
el: Διακοπή

en: Store State
el: Αποθήκευση Κατάστασης

en: Store States
el: Αποθήκευση Καταστάσεων

en: Stretch
el: Τέντωμα

en: Stretch to Fill
el: Τεντώστε για να γεμίσετε

en: Strikethrough
el: Δείκτης Κλικ Μετάβασης

en: Strings
el: Συμβολοσειρές

en: Structure
el: Δομή

en: Style
el: Στιλ

en: Style Attributes
el: Ιδιότητες Στυλ

en: Style Position
el: Θέση Στυλ

en: Style Settings
el: Ρυθμίσεις Στυλ

en: Style Type
el: Τύπος Στυλ

en: Styles
el: Στιλ

en: Sub Agent
el: Δευτερεύων Πράκτορας

en: Submit
el: Υποβολή

en: Submit Button
el: Πλήκτρο Υποβολής

en: Submit Comment
el: Υποβολή Σχολίου

en: Submit a Comment
el: Υποβολή Σχολίου

en: Subscribe Button
el: Πλήκτρο Υποβολής

en: Subscription Error:
el: Σφάλμα Εγγραφής:

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Subtitle Goes Here
el: Ο Υπότιτλος Μπαίνει Εδώ

en: Subtitle Text
el: Κείμενο Υπότιτλου

en: Subtotal
el: Υποσύνολο

en: Success Action
el: Τμήμα

en: Success Message
el: Μήνυμα Επιτυχίας

en: Success!
el: Επιτυχία!

en: Successfully updated %d field(s).
el: Ενημερώθηκαν με επιτυχία %d πεδίο(α).

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Support Center
el: Κέντρο Υποστήριξης

en: Supported File Formats:
el: Υποστηριζόμενες Μορφές Αρχείων:

en: Supported Font Weights
el: Υποστηριζόμενοι συντελεστές γραμματοσειράς

en: Switch Back To Classic Editor
el: Επιστροφή Στον Κλασικό Επεξεργαστή

en: Switch Tab
el: Εναλλαγή Καρτέλας

en: Sync children to global module
el: Συγχρονισμός θυγατρικών με την καθολική μονάδα

en: Sync values
el: Τιμές συγχρονισμού

en: Tab
el: Καρτέλα

en: Tab Text
el: Κείμενο Καρτέλας

en: Table
el: Τραπέζι

en: Table Background Color
el: Χρώμα Φόντου Πίνακα

en: Table Cell
el: Επιτραπέζιο κελί

en: Table Cell Alternating Background Color
el: Εναλλασσόμενο χρώμα φόντου κελιών πίνακα

en: Table Cell Background Color
el: Χρώμα Φόντου Κελιού Πίνακα

en: Table Header
el: Κεφαλίδα πίνακα

en: Table Header Background Color
el: Χρώμα Φόντου Κεφαλίδας Πίνακα

en: Table Header Row
el: Σειρά κεφαλίδας πίνακα

en: Table Row
el: Σειρά πίνακα

en: Table Row Background Color
el: Χρώμα Φόντου Γραμμής Πίνακα

en: Table Rows
el: Σειρές πίνακα

en: Tablet View
el: Προβολή Tablet

en: Tablet Wide
el: Φαρδύ Tablet

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Tabs Content
el: Περιεχόμενο Καρτελών

en: Tabs Controls
el: Ρυθμίσεις Καρτελών

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Tag 1
el: Ετικέτα 1

en: Tag 2
el: Ετικέτα 2

en: Tag 3
el: Ετικέτα 3

en: Tag Page
el: Προσθήκη ετικέτας στη σελίδα

en: Tag input container
el: Κοντέινερ εισαγωγής ετικετών

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Tags Separator
el: Διαχωριστικό Ετικετών

en: Target
el: Στόχος

en: Target Element
el: Στοιχείο-Στόχος

en: Target Loop
el: Βρόχος-Στόχος

en: Target Module
el: Ενότητα-Στόχος

en: Target Offset
el: Μετατόπιση Στόχου

en: Target predefined selectors within this element without the need to write out selectors name. i.e. %s
el: Στοχεύστε προκαθορισμένους επιλογείς μέσα σε αυτό το στοιχείο χωρίς να χρειάζεται να γράψετε ονόματα επιλογέων. π.χ. %s

en: Taxonomy
el: Ταξινομία

en: Taxonomy to query (when query_type is terms). Can be a single taxonomy or comma-separated list.
el: Ταξινομία για το ερώτημα (όταν το query_type είναι terms). Μπορεί να είναι μία ταξινομία ή λίστα διαχωρισμένη με κόμματα.

en: Telegram
el: Τηλεγράφημα

en: Template
el: Πρότυπο

en: Template Details
el: Λεπτομέρειες Προτύπου

en: Template Name
el: Όνομα Προτύπου

en: Template Settings
el: Ρυθμίσεις Προτύπου

en: Templates
el: Πρότυπα

en: Term
el: Όρος

en: Term Count
el: Πλήθος Όρων

en: Term Description
el: Περιγραφή Όρου

en: Term ID
el: ID Όρου

en: Term ID to filter by (when query_type is post_type). Can be a single ID or comma-separated list.
el: ID όρου για φιλτράρισμα (όταν το query_type είναι post_type). Μπορεί να είναι ένα ID ή λίστα διαχωρισμένη με κόμματα.

en: Term Link
el: Σύνδεσμος Όρου

en: Term Name
el: Όνομα Όρου

en: Term Offset
el: Μετατόπιση Όρων

en: Term Order
el: Σειρά Όρων

en: Terms
el: Όροι

en: Terms Groups
el: Ομάδες Όρων

en: Terms Per Page
el: Όροι Ανά Σελίδα

en: Testimonial
el: Συστάσεις

en: Testimonial Author
el: Συγγραφέας Πιστοποιητικού

en: Testimonial Description
el: Περιγραφή Πιστοποιητικού

en: Testimonial Meta
el: Πιστοποιητικό Μεταδεδομένων

en: Testimonial Portrait
el: Πορτραίτο Πιστοποιητικού

en: Testimonials
el: Μαρτυρίες

en: Text
el: Κείμενο

en: Text & Logo Alignment
el: Ευθυγράμμιση κειμένου και λογότυπου

en: Text Alignment
el: Ευθυγράμμιση Κειμένου

en: Text Background Color
el: Χρώμα Φόντου Κειμένου

en: Text Color
el: Χρώμα Κειμένου

en: Text Overlay Border Radius
el: Ακτίνα Περιγράμματος Επικάλυψης Κειμένου

en: Text Overlay Color
el: Χρώμα Επικάλυψης Κειμένου

en: Text Shadow
el: Σκιά κειμένου

en: Text Shadow Blur Strength
el: Σκιά σκίασης κειμένου

en: Text Shadow Color
el: Χρώμα Κειμένου

en: Text Shadow Horizontal Length
el: Οριζόντια Μήκος Σκιάς Κειμένου

en: Text Shadow Vertical Length
el: Ευθυγράμμιση Κατακόρυφου Κειμένου

en: Text Size
el: Μέγεθος Κειμένου

en: Text Vertical Alignment
el: Ευθυγράμμιση Κατακόρυφου Κειμένου

en: Text for the home link in the breadcrumb.
el: Κείμενο για τον σύνδεσμο αρχικής σελίδας στη διαδρομή πλοήγησης.

en: Textarea
el: Χώρος Κειμένου

en: Texts
el: Κείμενα

en: Thanks for contacting us
el: Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας

en: The D4 presets data to convert to D5 format and apply migrations.
el: Τα δεδομένα προεπιλογών D4 προς μετατροπή σε μορφή D5 και εφαρμογή μεταναστεύσεων.

en: The Google Maps API Script is currently disabled in the <a href="%s" target="_blank">Theme Options</a>. This module will not function properly without the Google Maps API.
el: Το Script του Google Maps API είναι αυτή τη στιγμή απενεργοποιημένο στις <a href="%s" target="_blank">Επιλογές Θέματος</a>. Αυτή η ενότητα δεν θα λειτουργήσει σωστά χωρίς το Google Maps API.

en: The HTML attribute name (e.g., class, data-custom)
el: Το όνομα της ιδιότητας HTML (π.χ., class, data-custom)

en: The ID of the current post (used for exclude_current_post)
el: Το ID του τρέχοντος άρθρου (χρησιμοποιείται για το exclude_current_post)

en: The REST API route definition for %s is missing the required permission_callback argument.
el: Ο ορισμός διαδρομής REST API για %s δεν περιλαμβάνει το απαιτούμενο όρισμα permission_callback.

en: The REST API route definition missing the required permission_callback argument.
el: Ο ορισμός διαδρομής REST API δεν περιλαμβάνει το απαιτούμενο όρισμα permission_callback.

en: The Skype account name.
el: Το Skype όνομα του λογαριασμού.

en: The URL for this social network link.
el: Η διεύθυνση URL για τον σύνδεσμο αυτού του κοινωνικού δικτύου

en: The account ID.
el: Το ID λογαριασμού.

en: The account data.
el: Τα δεδομένα λογαριασμού.

en: The account name.
el: Το όνομα λογαριασμού.

en: The body layout of a template should not be disabled if you wish to display and edit the content of individual posts using this layout.
el: Η διάταξη κύριου περιεχομένου ενός προτύπου δεν πρέπει να είναι απενεργοποιημένη, αν θέλετε να εμφανίζετε και να επεξεργάζεστε το περιεχόμενο μεμονωμένων άρθρων με αυτή τη διάταξη.

en: The bullet point that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
el: Το σημείο σφαιρών που ξεκινά κάθε στοιχείο λίστας μπορεί να τοποθετηθεί είτε μέσα είτε έξω από το περιτύλιγμα της λίστας γονέων. Η τοποθέτηση των στοιχείων της λίστας μέσα θα τα περιγράψει περαιτέρω μέσα στη λίστα.

en: The characters that begin each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
el: Οι χαρακτήρες που ξεκινούν κάθε στοιχείο της λίστας μπορούν να τοποθετηθούν είτε μέσα είτε έξω από το περιτύλιγμα της γονικής λίστας. Η τοποθέτηση των στοιχείων μέσα θα τα εσοχοποιήσει περισσότερο μέσα στη λίστα.

en: The characters that begins each list item can be placed either inside or outside the parent list wrapper. Placing list items inside will indent them further within the list.
el: Οι χαρακτήρες που ξεκινούν κάθε στοιχείο λίστας μπορούν να τοποθετηθούν είτε μέσα είτε έξω από το περιτύλιγμα της λίστας γονέων. Η τοποθέτηση των στοιχείων της λίστας μέσα θα τα περιγράψει περαιτέρω μέσα στη λίστα.

en: The color of the shadow.
el: Το χρώμα της σκιάς.

en: The dividing line can be placed either above, below or in the center of the module.
el: Η διαχωριστική γραμμή μπορεί να τοποθετηθεί πάνω, κάτω ή στο κέντρο της μονάδας.

en: The following account will be removed:
el: Ο επόμενος λογαριασμός θα αφαιρεθεί:

en: The higher the value, the bigger the blur, the shadow becomes wider and lighter.
el: Όσο μεγαλύτερη είναι η τιμή, τόσο μεγαλύτερη είναι η θολότητα, η σκιά γίνεται ευρύτερη και ελαφρύτερη.

en: The item you are trying to convert is empty.
el: Το στοιχείο που προσπαθείτε να μετατρέψετε είναι κενό.

en: The library item type is not attached to a given item.
el: Ο τύπος στοιχείου βιβλιοθήκης δεν έχει συσχετιστεί με ένα συγκεκριμένο στοιχείο.

en: The message that will be shown to site visitors who subscribe to your list.
el: Το μήνυμα που θα εμφανιστεί στους επισκέπτες του ιστότοπου που έχουν εγγραφεί στη λίστα σας.

en: The page you requested could not be found.
el: Η σελίδα που ζητήσατε δεν βρέθηκε.

en: The preset data is too large to save in a single request. This usually happens when you have a large number of presets. The system will automatically split the data into smaller chunks and retry. Please try saving again.
el: Τα δεδομένα προεπιλογών είναι πολύ μεγάλα για αποθήκευση σε ένα μόνο αίτημα. Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν έχετε μεγάλο αριθμό προεπιλογών. Το σύστημα θα χωρίσει αυτόματα τα δεδομένα σε μικρότερα τμήματα και θα δοκιμάσει ξανά. Δοκιμάστε να αποθηκεύσετε ξανά.

en: The provider slug.
el: Το slug παρόχου.

en: The selected canvas no longer exists
el: Ο επιλεγμένος καμβάς δεν υπάρχει πλέον

en: The speed at which the carousel automatically cycles.
el: Η ταχύτητα με την οποία το καρουζέλ εναλλάσσεται αυτόματα.

en: The speed of the slide transition animation.
el: Η ταχύτητα της κινούμενης μετάβασης της διαφάνειας.

en: The title of your blurb will appear in bold below your blurb image.
el: Ο τίτλος του blurb σας θα εμφανισθεί με έντονους χαρακτήρες κάτω από την εικόνα του blurb σας.

en: The title will appear above the content and when the accordion is closed.
el: Ο τίτλος θα εμφανίζεται πάνω από το περιεχόμενο και όταν το ακορντεόν είναι κλειστό.

en: The title will appear above the content and when the toggle is closed.
el: Ο τίτλος της εναλλαγής θα εμφανίζεται πάνω από το περιεχόμενο και όταν η εναλλαγή είναι κλειστή.

en: The title will be used within the tab button for this tab.
el: Ο τίτλος θα χρησιμοποιείται μέσα στο κουμπί της καρτέλας για αυτή την καρτέλα.

en: The value for this attribute (e.g., my-class, custom-value)
el: Η τιμή για αυτή την ιδιότητα (π.χ., my-class, custom-value)

en: Theme Builder Item
el: Στοιχείο Theme Builder

en: Theme Builder Items
el: Στοιχεία Theme Builder

en: Theme Builder Library Templates
el: Πρότυπα Βιβλιοθήκης Theme Builder

en: Theme Builder Template Editing
el: Επεξεργασία Προτύπου Theme Builder

en: Theme Customizer
el: Προσαρμογέας Θέματος

en: Theme Options
el: Επιλογές Θέματος

en: There are no reviews yet.
el: Δεν υπάρχουν ακόμα αξιολογήσεις.

en: There must be operators between values
el: Πρέπει να υπάρχουν τελεστές ανάμεσα στις τιμές

en: There must be spaces around operators
el: Πρέπει να υπάρχουν κενά γύρω από τους τελεστές

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την αποστολή του μηνύματός σας. Δοκιμάστε ξανά αργότερα.

en: There was no response.
el: Δεν υπήρξε απόκριση.

en: Thin
el: Λεπτός

en: Thin 100
el: Λεπτά 100

en: Thinking...
el: Σκέφτεται...

en: This %1$s
el: Αυτό %1$s

en: This Divi 4 module is running in backwards compatibility mode because it has custom settings applied to it by a third-party Divi Extension which is not yet compatible with Divi 5. You can edit the shortcode directly or recreate the module using Divi 5.
el: Αυτό το module του Divi 4 εκτελείται σε λειτουργία συμβατότητας με παλαιότερες εκδόσεις, επειδή έχουν εφαρμοστεί σε αυτό προσαρμοσμένες ρυθμίσεις από μια επέκταση Divi τρίτου μέρους που δεν είναι ακόμα συμβατή με το Divi 5. Μπορείτε να επεξεργαστείτε απευθείας το shortcode ή να αναδημιουργήσετε το module χρησιμοποιώντας το Divi 5.

en: This Layout Is Built With Divi
el: Αυτή Η Διάταξη Είναι Φτιαγμένη Με Divi

en: This Loop %1$s
el: Αυτός ο Βρόχος %1$s

en: This applies motion effects to individual elements within the module rather than the module as a whole. For example, to each image within a Gallery, rather than the Gallery container.
el: Αυτό εφαρμόζει εφέ κίνησης σε μεμονωμένα στοιχεία εντός της ενότητας και όχι στο σύνολο. Για παράδειγμα, σε κάθε εικόνα μέσα σε μια Έκθεση, αντί για το κοντέινερ της Έκθεσης.

en: This attribute exists in the following presets:
el: Αυτό το χαρακτηριστικό υπάρχει στις ακόλουθες προεπιλογές:

en: This content could not be displayed. Click the button below to save and reload the builder
el: Δεν ήταν δυνατή η εμφάνιση αυτού του περιεχομένου. Κάντε κλικ στο παρακάτω κουμπί για να αποθηκεύσετε και να φορτώσετε ξανά τον κατασκευαστή

en: This content could not be displayed. Please report this error to our team so that we can fix it and then save and reload the builder.
el: Δεν ήταν δυνατή η εμφάνιση αυτού του περιεχομένου. Αναφέρετε αυτό το σφάλμα στην ομάδα μας, ώστε να μπορέσουμε να το διορθώσουμε και στη συνέχεια να αποθηκεύσουμε και να ξαναφορτώσουμε τον κατασκευαστή.

en: This content will appear below the subscribe button.
el: Το περιεχόμενο που εισάγετε εδώ θα εμφανιστεί κάτω από το κείμενο της υποκεφαλίδας.

en: This content will appear below the title.
el: Το περιεχόμενο που εισάγετε εδώ θα εμφανιστεί κάτω από το κείμενο της υποκεφαλίδας.

en: This controls how your text is aligned within the module.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει ποια θα είναι η στοίχιση του κειμένου σας μέσα στη λειτουργική μονάδα.

en: This controls the direction of the lazy-loading animation.
el: Αυτό ελέγχει την κατεύθυνση του κινούμενου σχεδίου.

en: This controls the orientation of the image within the module.
el: Αυτό ελέγχει τον προσανατολισμό της εικόνας μέσα στο module.

en: This controls the transition delay of the hover animation.
el: Αυτό ελέγχει την καθυστέρηση μετάβασης της κινούμενης κίνησης.

en: This controls the transition duration of the hover animation.
el: Αυτό ελέγχει τη διάρκεια μετάβασης του animation hover.

en: This controls the transition speed curve of the hover animation.
el: Αυτό ελέγχει την καμπύλη ταχύτητας μετάβασης της κινούμενης κίνησης.

en: This field is disabled
el: Αυτό το πεδίο είναι απενεργοποιημένο

en: This file should not be imported in this context.
el: Αυτό το αρχείο δεν πρέπει να εισαχθεί σε αυτό το πλαίσιο.

en: This import contains references to the global Header, Body, and/or Footer from the website they were exported from. How would you like to import these references?
el: Αυτή η εισαγωγή περιέχει αναφορές στην καθολική Κεφαλίδα, Κύριο Περιεχόμενο και/ή Υποσέλιδο από τον ιστότοπο από τον οποίο έγινε η εξαγωγή. Πώς θέλετε να εισαγάγετε αυτές τις αναφορές;

en: This is a legacy Divi 4 module running in backwards compatibility mode. In most cases, legacy modules should appear the same as they did in Divi 4. However, these modules aren't as performant and fully featured as Divi 5 modules.
el: Αυτό είναι ένα παλαιού τύπου module του Divi 4 που εκτελείται σε λειτουργία συμβατότητας με παλαιότερες εκδόσεις. Στις περισσότερες περιπτώσεις, τα παλαιού τύπου modules θα πρέπει να εμφανίζονται όπως εμφανίζονταν στο Divi 4. Ωστόσο, αυτά τα modules δεν είναι τόσο αποδοτικά και πλήρως εξοπλισμένα όσο τα modules του Divi 5.

en: This is the date the countdown timer is counting down to.
el: Αυτή είναι η ημερομηνία προς την οποία μετρά αντίστροφα ο χρονομετρητής.

en: This is the title displayed for the countdown timer.
el: Αυτός ο τίτλος εμφανίζεται για το χρονόμετρο αντίστροφης μέτρησης.

en: This item is assigned to another template. Saving will override and remove its current assignment.
el: Αυτό το στοιχείο έχει εκχωρηθεί σε άλλο πρότυπο. Η αποθήκευση θα αντικαταστήσει και θα αφαιρέσει την τρέχουσα εκχώρησή του.

en: This layout contains global design presets. Check the box below to import these styles as presets, or leave it unchecked to bring them in as static styles.
el: Αυτή η διάταξη περιέχει καθολικές προεπιλογές σχεδίασης. Επιλέξτε το παρακάτω πλαίσιο για να εισαγάγετε αυτά τα στυλ ως προεπιλογές ή αφήστε το μη επιλεγμένο για να τα εισάγετε ως στατικά στυλ.

en: This legacy module is running in backward compatibility mode. Legacy modules require a reload when editing and cause slower loading times on the front end.
el: Αυτό το module παλιού τύπου εκτελείται σε λειτουργία συμβατότητας με παλαιότερες εκδόσεις. Τα modules παλιού τύπου απαιτούν επαναφόρτωση κατά την επεξεργασία και προκαλούν πιο αργούς χρόνους φόρτωσης στο front end.

en: This module will not function properly on the front end of your website because this is not the assigned Checkout page.
el: Αυτό το module δεν θα λειτουργήσει σωστά στο front end του ιστότοπού σας, επειδή αυτή δεν είναι η σελίδα Checkout που έχει οριστεί.

en: This number of columns cannot be used on this row.
el: Αυτός ο αριθμός των στηλών δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αυτήν τη σειρά.

en: This option will cover the player UI on the main video. This image can either be uploaded in each video setting or auto-generated by Divi.
el: Αυτή η επιλογή θα καλύψει το περιβάλλον εργασίας του προγράμματος αναπαραγωγής στο κυρίως βίντεο. Αυτή η εικόνα μπορεί είτε να ανεβαστεί στη ρύθμιση του κάθε βίντεο ή να δημιουργηθεί αυτόματα με το Divi.

en: This post has been assigned a template using the Theme Builder, however, the template being used does not contain a Post Content module.
el: Σε αυτό το άρθρο έχει εκχωρηθεί πρότυπο μέσω του Theme Builder, ωστόσο το πρότυπο που χρησιμοποιείται δεν περιέχει module Περιεχόμενο Άρθρου.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
el: Αυτό το άρθρο προστατεύεται με κωδικό. Εισαγάγετε τον κωδικό για να δείτε τα σχόλια.

en: This sets a static height value for your element. Once set, the height of the element will no longer be determined by its inner content. Content that exceeds the static height of the element will overflow the element wrapper.
el: Αυτό θέτει μια στατική τιμή ύψους για το στοιχείο σας. Αφού οριστεί, το ύψος του στοιχείου δεν θα καθοριστεί πλέον από το εσωτερικό του περιεχόμενο. Το περιεχόμενο που υπερβαίνει το στατικό ύψος του στοιχείου θα υπερχειλίσει το περιτύλιγμα στοιχείων.

en: This setting adjusts the shape of the bullet point that begins each list item.
el: Αυτή η ρύθμιση προσαρμόζει το σχήμα του σημείου σφαίρας που ξεκινά κάθε στοιχείο λίστας.

en: This setting determines the vertical alignment of your content. Your content can either be vertically centered, or aligned to the bottom.
el: Αυτή η ρύθμιση καθορίζει την κάθετη ευθυγράμμιση του περιεχομένου σας. Το περιεχόμενό σας μπορεί είτε να είναι κεντραρισμένο κάθετα είτε να είναι ευθυγραμμισμένο προς τα κάτω.

en: This setting determines the vertical alignment of your slide image. Your image can either be vertically centered, or aligned to the bottom of your slide.
el: Αυτή η ρύθμιση ορίζει την κατακόρυφη στοίχιση της εικόνας του slide σας. Η εικόνα σας μπορεί να είναι είτε κάθετα κεντραρισμένη, είτε στοιχισμένη στο κάτω μέρος του slide σας.

en: This setting will let you choose to use the thumbnail track controls below the slider or dot navigation at the bottom of the slider.
el: Αυτή η ρύθμιση θα σας δώσει τη δυνατότητα να επιλέξετε ανάμεσα στα στοιχεία ελέγχου μικρογραφιών κάτω από το slider ή τη περιήγηση σε μορφή κουκίδων στο κάτω μέρος του slider.

en: This setting will make your slider arrows either light or dark in color.
el: Αυτή η ρύθμιση θα κάνει τα βέλη του slider σας είτε ανοιχτόχρωμα, είτε σκουρόχρωμα.

en: This setting will toggle visibility of CTA on mobile devices.
el: Αυτή η ρύθμιση εναλλάσσει την ορατότητα του CTA σε κινητές συσκευές.

en: This setting will toggle visibility of Images/Video on mobile devices.
el: Αυτή η ρύθμιση εναλλάσσει την ορατότητα των Εικόνων/Βίντεο σε κινητές συσκευές.

en: This setting will toggle visibility of content on mobile devices.
el: Αυτή η ρύθμιση εναλλάσσει την ορατότητα του περιεχομένου σε κινητές συσκευές.

en: This setting will turn on and off the circle buttons at the bottom of the slider.
el: Αυτή η ρύθμιση θα ενεργοποιεί και θα απενεργοποιεί τα κυκλικά κουμπιά του slider.

en: This setting will turn on and off the featured image in the slider.
el: Η ρύθμιση αυτή θα ενεργοποιεί και απενεργοποιεί την προβεβλημένη εικόνα στο ρυθμιστικό.

en: This setting will turn on and off the meta section.
el: Αυτή η ρύθμιση θα ενεργοποιεί και απενεργοποιεί την ενότητα μεταδεδομένων.

en: This setting will turn on and off the navigation arrows.
el: Αυτή η ρύθμιση θα ενεργοποιεί και θα απενεργοποιεί τα βέλη της περιήγησης.

en: This setting will turn on and off the read more button.
el: Αυτή η ρύθμιση θα ενεργοποιεί και απενεργοποιεί το πλήκτρο διαβάστε περισσότερα.

en: This settings turns on and off the 1px divider line, but does not affect the divider height.
el: Αυτή η ρύθμιση ενεργοποιεί και απενεργοποιεί τη 1px διαχωριστική γραμμή, αλλά δεν επηρεάζει το ύψος του διαχωριστή.

en: This will adjust the color of the 1px divider line.
el: Αυτή η επολογή θα προσαρμόσει το χρώμα της 1px διαχωριστικής γραμμής.

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
el: Αυτό θα επηρεάσει όλες τις Ομάδες <strong>%1$s</strong> που χρησιμοποιούν το <strong>%2$s</strong> σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules using the <strong>%2$s</strong> across your entire site. Do you wish to proceed?
el: Αυτό θα επηρεάσει όλες τις Ενότητες <strong>%1$s</strong> που χρησιμοποιούν το <strong>%2$s</strong> σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the <strong>Default %2$s Preset</strong> across your entire site. All <strong>%2$s</strong> Modules that use the <strong>Default %2$s Preset</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
el: Αυτό θα ορίσει το <strong>%1$s</strong> ως την <strong>Προεπιλεγμένη Προεπιλογή %2$s</strong> σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας. Όλες οι Ενότητες <strong>%2$s</strong> που χρησιμοποιούν την <strong>Προεπιλεγμένη Προεπιλογή %2$s</strong> θα επηρεαστούν. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: This will assign <strong>%1$s</strong> as the default <strong>%2$s</strong> across your entire site. All elements that use <strong>Default %2$s</strong> will be affected. Do you wish to proceed?
el: Αυτό θα ορίσει το <strong>%1$s</strong> ως το προεπιλεγμένο <strong>%2$s</strong> σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας. Όλα τα στοιχεία που χρησιμοποιούν το <strong>Προεπιλεγμένο %2$s</strong> θα επηρεαστούν. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: This will change the Display Order of the module.
el: Αυτό θα αλλάξει τη Σειρά Εμφάνισης της μονάδας.

en: This will change the fill color for the bar.
el: Αυτή η επιλογή θ' αλλάξει το χρώμα γεμίσματος της γραμμής.

en: This will change the label of the module in the builder for easy identification.
el: Αυτή η επιλογή αλλάξει την ετικέτα της λειτουργικής μονάδας στον κατασκευαστή για εύκολη αναγνώριση.

en: This will delete and unassign the <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
el: Αυτό θα διαγράψει και θα καταργήσει την ανάθεση της προεπιλογής <strong>%1$s</strong> σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας και θα αναθέσει την <strong>Προεπιλεγμένη Προεπιλογή %2$s</strong> σε όλες τις περιπτώσεις. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: This will delete and unassign this <strong>%1$s</strong> preset across your entire site, and assign the <strong>Default %2$s Preset</strong> in all instances. Do you wish to proceed?
el: Αυτό θα διαγράψει και θα καταργήσει την ανάθεση αυτής της προεπιλογής <strong>%1$s</strong> σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας και θα εκχωρήσει την <strong>Προεπιλεγμένη προεπιλογή %2$s</strong> σε όλες τις περιπτώσεις. Θέλετε να προχωρήσετε;

en: This will disable the module on selected devices
el: Αυτό θα απενεργοποιήσει το module στις επιλεγμένες συσκευές

en: This will disable the module on selected devices.
el: Αυτό θα απενεργοποιήσει την ενότητα στις επιλεγμένες συσκευές.

en: This will reset all Theme Builder settings and delete all templates. Are you sure you want to do this?
el: Αυτό θα επαναφέρει όλες τις ρυθμίσεις του Theme Builder και θα διαγράψει όλα τα πρότυπα. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: This will turn thumbnails on and off.
el: Αυτή η επιλογή θα ενεργοποιεί και θα απενεργοποιεί τις μικρογραφίες.

en: This will update all instances across your entire site.
el: Αυτό θα ενημερώσει όλες τις εμφανίσεις σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας.

en: This would create an infinite loop
el: Αυτό θα δημιουργούσε έναν άπειρο βρόχο

en: Three values are required
el: Απαιτούνται τρεις τιμές

en: Thumbnail
el: Μικρογραφία

en: Thumbnail Item
el: Μικρογραφία Στοιχείου

en: Thumbnail Orientation
el: Προσανατολισμός Εικονιδίων

en: Thumbnail Overlay Color
el: Χρώμα Επικάλυψης Μικρογραφίας

en: Thumbnail Size
el: Μέγεθος Μικρογραφίας

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: TikTok
el: Τικ Τοκ

en: Tilt
el: Κλίση

en: Time Delay
el: Καθυστέρηση Χρόνου

en: Time:
el: Ώρα:

en: Timer Section
el: Τμήμα Χρονοδιακόπτη

en: Title
el: Τίτλος

en: Title Link
el: Σύνδεσμος τίτλου

en: Title Text
el: Κείμενο κειμένου

en: Title displayed above the portfolio.
el: Τίτλος εμφανίζεται πάνω από το πορτφόλιο.

en: Title is required.
el: Απαιτείται τίτλος.

en: Title/Meta Background Image
el: Εικόνα Φόντου Τίτλου

en: Title: a-z
el: Τίτλος: a-z

en: Title: z-a
el: Τίτλος: z-a

en: To Hour
el: Έως Ώρα

en: To Minute
el: Έως Λεπτό

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module and a Checkout Shipping module to this page first.
el: Για να χρησιμοποιήσετε τη μονάδα Πληρωμής Ταμείου, πρέπει πρώτα να προσθέσετε σε αυτή τη σελίδα μια μονάδα Χρέωσης Ταμείου και μια μονάδα Αποστολής Ταμείου.

en: To use the Checkout Payment module, you need to add a Checkout Billing module to this page first.
el: Για να χρησιμοποιήσετε τη μονάδα Πληρωμής Ταμείου, πρέπει πρώτα να προσθέσετε σε αυτή τη σελίδα μια μονάδα Χρέωσης Ταμείου.

en: Toggle
el: Εναλλαγή

en: Toggle %s
el: Εναλλαγή %s

en: Toggle Attribute
el: Εναλλαγή Γνωρίσματος

en: Toggle Content
el: Εναλλαγή Περιεχομένου

en: Toggle Cookie
el: Εναλλαγή Cookie

en: Toggle Divi Builder
el: Εναλλαγή Divi Builder

en: Toggle Gradient
el: Εναλλαγή Διαβάθμισης

en: Toggle Icon
el: Εναλλαγή Εικονιδίου

en: Toggle Mask
el: Εναλλαγή Μάσκας

en: Toggle Options
el: Εναλλαγή Επιλογών

en: Toggle Pattern
el: Εναλλαγή Μοτίβου

en: Toggle Preset
el: Εναλλαγή Προεπιλογής

en: Toggle Responsive View
el: Εναλλαγή Προβολής Απόκρισης

en: Toggle Title
el: Εναλλαγή Τίτλου

en: Toggle Visibility
el: Εναλλαγή Ορατότητας

en: Toggle between the various gallery layout types.
el: Εναλλαγή μεταξύ των διαφόρων τύπων διάταξης συλλογής.

en: Toggle dropdown
el: Εναλλαγή αναπτυσσόμενου μενού

en: Toggled layout visibility
el: Εναλλάχθηκε η ορατότητα διάταξης

en: Toggles
el: Εναλλάσσει

en: Tool Call
el: Κλήση Εργαλείου

en: Tooltip
el: Επεξήγηση εργαλείου

en: Tooltip Background Color
el: Χρώμα Φόντου Tooltip

en: Top
el: Πάνω μέρος

en: Top Border Color
el: Χρώμα Περιγράμματος

en: Top Border Style
el: Στυλ Περιγράμματος

en: Top Border Width
el: Πλάτος Περιγράμματος

en: Top Left
el: Πάνω Αριστερά

en: Top Rated Products
el: Πρώτα σε αξιολόγηση προϊόντα

en: Top Right
el: Πάνω Δεξιά

en: Top Sticky Limit
el: Κορυφαίο κολλώδες όριο

en: Top To Bottom
el: Από πάνω προς τα κάτω

en: Top of Element
el: Κορυφή του στοιχείου

en: Total
el: Σύνολο

en: Transform
el: Μεταμορφώνω

en: Transform Origin
el: Μετασχηματισμός προέλευσης

en: Transform Rotate
el: Μετασχηματισμός Περιστροφή

en: Transform Scale
el: Μετατροπή κλίμακας

en: Transform Skew
el: Μετασχηματισμός στρέψης

en: Transform Translate
el: Μετασχηματισμός Μετάφραση

en: Transforms
el: Μετασχηματισμοί

en: Transition Default and Sticky Styles
el: Προεπιλογή μετάβασης και κολλώδη στυλ

en: Transition Delay
el: Μεταβατική καθυστέρηση

en: Transition Duration
el: Διάρκεια μετάβασης

en: Transition Speed
el: Ταχύτητα Μετάβασης

en: Transition Speed Curve
el: Καμπύλη ταχύτητας μετάβασης

en: Transitions
el: Μεταβάσεις

en: Translate
el: Μετατόπιση

en: Travel back in time by this amount.
el: Ταξιδέψτε πίσω στο χρόνο από αυτό το ποσό.

en: Triangle
el: Τρίγωνο

en: Triangles
el: Τρίγωνα

en: Trigger Animation
el: Έναρξη Κίνησης

en: Trigger Event
el: Συμβάν Ενεργοποίησης

en: Trigger:
el: Ενεργοποίηση:

en: True Parallax
el: Πραγματική παράλλαξη

en: Try Again
el: Νέα Προσπάθεια

en: Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
el: Δοκιμάστε να βελτιώσετε την αναζήτησή σας ή χρησιμοποιήστε την παραπάνω πλοήγηση για να εντοπίσετε το άρθρο.

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Tuesday, Aug 06 (l, M d)
el: Τρίτη, Αυγ 06 (l, M d)

en: Tufted
el: Φουντωτός

en: Turn comment count on and off.
el: Γυρίστε σχόλιο καταμέτρηση και να σβήνουν.

en: Turn excerpt on and off.
el: Ενεργοποιήστε και απενεργοποιήστε το απόσπασμα.

en: Turn image on or off
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση Εικόνας

en: Turn image on or off.
el: Ενεργοποιήστε ή απενεργοποιήστε την εικόνα.

en: Turn meta on or off.
el: Ενεργοποιήστε ή απενεργοποιήστε το meta.

en: Turn name on or off
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση Ονόματος

en: Turn name on or off.
el: Ενεργοποιήστε ή απενεργοποιήστε το όνομα.

en: Turn on or off the author link.
el: Ενεργοποίηση και απενεργοποίηση του συνδέσμου για συγγραφέα.

en: Turn pagination on and off.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση της σελιδοποίησης.

en: Turn pagination on or off
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση Σελιδοποίησης

en: Turn price on or off
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση Τιμής

en: Turn price on or off.
el: Ενεργοποιήστε ή απενεργοποιήστε την τιμή.

en: Turn project titles on or off.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση των έργων.

en: Turn rating on or off
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση Αξιολόγησης

en: Turn rating on or off.
el: Ενεργοποιήστε ή απενεργοποιήστε τη βαθμολογία.

en: Turn sale badge on or off
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση Σήματος Προσφοράς

en: Turn sale badge on or off.
el: Ενεργοποιήστε ή απενεργοποιήστε το σήμα πώλησης.

en: Turn the captcha on or off using this option.
el: Ενεργοποιείτε και απενεργοποιείτε τα Captcha χρησιμοποιώντας αυτή την επιλογή.

en: Turn the category links on or off.
el: Ενεργοποίηση και απενεργοποίηση των συνδέσμων για κατηγορίες.

en: Turn the date display on or off.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση της εμφάνισης της ημερομηνίας.

en: Turn the date on or off.
el: Ενεργοποίηση και απενεργοποίηση της ημερομηνίας.

en: Turn the pagination on or off.
el: Ενεργοποιήστε ή απενεργοποιήστε τη σελιδοποίηση.

en: Turn this on to exclude pages from search results.
el: Ενεργοποιήστε το για να εξαιρείτε Σελίδες από τα αποτελέσματα αναζήτησης.

en: Turn this on to show the Search Button.
el: Ενεργοποιήστε το για να εμφανίζεται το Κουμπί Αναζήτησης.

en: Turn this on to show the next post link.
el: Ενεργοποιήστε το για να εμφανίζεται ο σύνδεσμος επόμενου άρθρου.

en: Turn this on to show the previous post link.
el: Ενεργοποιήστε το για να εμφανίζεται ο σύνδεσμος προηγούμενου άρθρου.

en: Turning off percentages will remove the percentage text from within the filled portion of the bar.
el: Η απενεργοποίηση των ποσοστών θα αφαιρέσει το ποσοστό του κειμένου από το γεμάτο τμήμα της γραμμής.

en: Turning this on will allow automatic sliding to continue on mouse hover.
el: Η ενεργοποίηση αυτής θα επιτρέψει την αυτόματη συρόμενη για να συνεχίσετε για αιωρείται το ποντίκι.

en: Turning this on will exclude Posts from search results.
el: Η ενεργοποίηση θα εξαιρεί Άρθρα από τα αποτελέσματα αναζήτησης.

en: Twitch
el: Τράβηγμα

en: Two values are required
el: Απαιτούνται δύο τιμές

en: Type
el: Τύπος

en: Type > then search to nest, Cmd+Enter to add, Enter to insert all
el: Πληκτρολογήστε > και μετά αναζητήστε για ένθεση, Cmd+Enter για προσθήκη, Enter για εισαγωγή όλων

en: Type of query to perform (post_type, terms, users, current_page, repeater, or repeater_field_name)
el: Τύπος ερωτήματος προς εκτέλεση (post_type, terms, users, current_page, repeater ή repeater_field_name)

en: Type the Redirect URL
el: Πληκτρολογήστε την Ανακατεύθυνση Διεύθυνσης URL

en: Type the message you want to display after successful form submission. Leave blank for default
el: Πληκτρολογήστε το μήνυμα που θέλετε να εμφανίζεται μετά την επιτυχή υποβολή της φόρμας. Αφήστε κενό για το προεπιλεγμένο

en: Type the text you want to use as placeholder for the search field.
el: Πληκτρολογήστε το κείμενο που θέλετε να χρησιμοποιήσετε σαν κείμενο κράτησης θέσης για το πεδίο αναζήτησης.

en: URL Parameter
el: Παράμετρος URL

en: URL Parameter Name
el: Όνομα παραμέτρου URL

en: URL Parameter Value
el: Τιμή παραμέτρου URL

en: URL for the home link in the breadcrumb.
el: URL για τον σύνδεσμο αρχικής σελίδας στη διαδρομή πλοήγησης.

en: URLs
el: URL

en: Ultra Bold
el: Εξαιρετικά έντονο

en: Ultra Bold 800
el: Υπερ-Έντονα 800

en: Ultra Light
el: Δυνατό Φως

en: Ultra Light 200
el: Υπερ-Ελαφριά 200

en: Ultra Wide
el: Υπερευρεία

en: Unassigned
el: Μη Εκχωρημένο

en: Unclosed block: missing closing brace.
el: Μη κλειστό μπλοκ: λείπει η αγκύλη κλεισίματος.

en: Underline
el: Υπογραμμισμένη γραφή

en: Underneath Section Content
el: Εισαγωγή Ενότητας

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo/Redo
el: Αναίρεση/Επανάληψη

en: Undock Active Tab
el: Αποδέσμευση Ενεργής Καρτέλας

en: Undock Tab
el: Αποδέσμευση Καρτέλας

en: Unexpected closing brace.
el: Απροσδόκητη αγκύλη κλεισίματος.

en: Unknown Field
el: Άγνωστο Πεδίο

en: Unknown Module
el: Άγνωστο Module

en: Unknown Target
el: Άγνωστος Προορισμός

en: Unknown error.
el: Άγνωστο σφάλμα.

en: Unlock
el: Ξεκλειδώσετε

en: Unlock %1$s
el: Ξεκλείδωμα %1$s

en: Unlock %s
el: Ξεκλείδωμα %s

en: Unlock Module
el: Ξεκλειδώστε Ενότητα

en: Unlock module
el: Ξεκλείδωμα μονάδας

en: Unlock parent module first
el: Ξεκλειδώστε πρώτα τη γονική μονάδα

en: Unordered List
el: Εισαγωγή Αταξινόμητης Λίστας

en: Unordered List Item Indent
el: Κεντράρετε Τη Λίστα Στοιχείων

en: Unordered List Style Position
el: Θέση στυλ μη καταχωρημένης λίστας

en: Unordered List Style Type
el: Εισαγωγή Αταξινόμητης Λίστας

en: Unsaved Changes
el: Μη Αποθηκευμένες Αλλαγές

en: Unsaved changes will be lost if you leave the Theme Builder at this time.
el: Οι μη αποθηκευμένες αλλαγές θα χαθούν αν αποχωρήσετε από το Theme Builder αυτή τη στιγμή.

en: Unsigned
el: Χωρίς Πρόσημο

en: Unsupported
el: Μη Υποστηριζόμενο

en: Unsupported post type.
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος άρθρου.

en: Until Date
el: Μέχρι την ημερομηνία

en: Up
el: Πάνω

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update All Presets
el: Ενημέρωση Όλων Των Προεπιλογών

en: Update Preset With Current Styles
el: Ενημέρωση προεπιλογής με τρέχοντα στυλ

en: Update Presets?
el: Ενημέρωση Προεπιλογών;

en: Update cart
el: Ενημέρωση καλαθιού

en: Update this value in all detected locations.
el: Ενημέρωση αυτής της τιμής σε όλες τις εντοπισμένες τοποθεσίες.

en: Update totals
el: Ενημέρωση συνόλων

en: Updated template settings
el: Ενημερώθηκαν οι ρυθμίσεις προτύπου

en: Updated templates order
el: Ενημερώθηκε η σειρά προτύπων

en: Updating breakpoints will affect take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
el: Η ενημέρωση των σημείων διακοπής θα εφαρμοστεί σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας. Όταν απενεργοποιείτε ένα σημείο διακοπής, τα στυλ του θα αποθηκεύονται για μελλοντική χρήση. Όταν ενεργοποιείτε ένα σημείο διακοπής, τυχόν υπάρχοντα στυλ για αυτό το σημείο διακοπής θα επαναφέρονται.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website.
el: Η ενημέρωση των σημείων διακοπής θα εφαρμοστεί σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When disabling a breakpoint, its styles will be stored for posterity.
el: Η ενημέρωση των σημείων διακοπής θα εφαρμοστεί σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας. Όταν απενεργοποιείτε ένα σημείο διακοπής, τα στυλ του θα αποθηκεύονται για μελλοντική χρήση.

en: Updating breakpoints will take affect across your entire website. When enabling a breakpoint, any existing styles for that breakpoint will be restored.
el: Η ενημέρωση των σημείων διακοπής θα εφαρμοστεί σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας. Όταν ενεργοποιείτε ένα σημείο διακοπής, τυχόν υπάρχοντα στυλ για αυτό το σημείο διακοπής θα επαναφέρονται.

en: Upgrade Your Divi Cloud
el: Αναβάθμιση του Divi Cloud σας

en: Upload
el: Μεταφόρτωση

en: Upload Font
el: Μεταφόρτωση

en: Upload a video
el: Ανέβασμα βίντεο

en: Upload an image
el: Αποστολή εικόνας

en: Upload an image to display at the top of your blurb.
el: Ανεβάστε μια εικόνα που θα εμφανίζεται στο πάνω μέρος του blurb σας.

en: Upload an image to display beside your menu.
el: Μεταφορτώστε μια εικόνα που θα εμφανίζεται δίπλα στο μενού σας.

en: Upload an image.
el: Μεταφορτώστε μια εικόνα.

en: Upload the "after" image.
el: Ανεβάστε την εικόνα "μετά".

en: Upload the "before" image.
el: Ανεβάστε την εικόνα "πριν".

en: Upload the .WEBM version of your video here. All uploaded videos should be in both .MP4 .WEBM formats to ensure maximum compatibility in all browsers.
el: Ανεβάστε εδώ το βίντεο σας σε μορφή αρχείου .WEBM. Όλα τα βίντεο πρέπει να ανεβάζονται και στις δύο μορφές αρχείου, .MP4 και .WEBM, για να εξασφαλισθεί μέγιστη συμβατότητα σε όλα τα προγράμματα περιήγησης.

en: Upload your Lottie JSON animation file.
el: Ανεβάστε το αρχείο κίνησης Lottie JSON.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display over your video. You can also generate a still image from your video.
el: Ανεβάστε την εικόνα που επιθυμείτε ή εισάγετε τη διεύθυνση URL για την εικόνα που θέλετε να εμφανίζεται πάνω από το βίντεό σας. Μπορείτε επίσης να δημιουργήσετε μια σταθερή εικόνα από το βίντεό σας.

en: Upload your desired image, or type in the URL to the image you would like to display.
el: Ανεβάστε την εικόνα που επιθυμείτε ή εισάγετε τη διεύθυνση URL για την εικόνα που θέλετε να εμφανίζεται.

en: Upload your desired video in .MP4 format, or type in the URL to the video you would like to display.
el: Ανεβάστε το βίντεο που θέλετε σε μορφή .MP4 ή πληκτρολογήστε το URL του βίντεο που θέλετε να εμφανίζεται.

en: Upload/Remove Fonts
el: Μεταφόρτωση/Αφαίρεση Γραμματοσειρών

en: Uppercase
el: ΚΕΦΑΛΑΙΑ

en: Upscale
el: Πολυτελή

en: Upwards
el: προς τα πάνω

en: Use A Spam Protection Service
el: Χρησιμοποιήστε μια υπηρεσία προστασίας από ανεπιθύμητα μηνύματα

en: Use Background Color
el: Χρήση Χρώματος Φόντου

en: Use Background Color Gradient
el: Χρησιμοποιήστε Διαβάθμιση Χρώματος Φόντου

en: Use Background Overlay
el: Χρησιμοποιήστε Επικάλυψη Φόντου

en: Use Basic Captcha
el: Χρησιμοποιήστε το Basic Captcha

en: Use Current Loop
el: Χρήση Τρέχοντος Βρόχου

en: Use Custom %s Size
el: Χρήση Προσαρμοσμένου Μεγέθους %s

en: Use Custom Fields
el: Χρήση Προσαρμοσμένου Πλάτους

en: Use Custom Icon Size
el: Χρησιμοποιήστε το μέγεθος προσαρμοσμένου εικονιδίου

en: Use Custom Styles For %1$s
el: Χρησιμοποιήστε προσαρμοσμένα στυλ για %1$s

en: Use Dot Navigation
el: Χρήση περιήγησης σε μορφή κουκίδων

en: Use Focus Borders
el: Χρήση Χρώματος Περιγράμματος Εστιασμένου Πεδίου

en: Use Global Body
el: Χρήση Καθολικού Κύριου Περιεχομένου

en: Use Global Footer
el: Χρήση Καθολικού Υποσέλιδου

en: Use Global Header
el: Χρήση Καθολικής Κεφαλίδας

en: Use Grayscale Filter
el: Χρήση Φίλτρου Γκρι Αποχρώσεων

en: Use Icon
el: Χρησιμοποιήστε εικονίδιο

en: Use On
el: Χρήση Σε

en: Use Parallax Effect
el: Να χρησιμοποιηθεί το φαινόμενο παράλλαξης

en: Use Post Excerpts
el: Χρησιμοποιήστε αποσπάσματα μετά

en: Use Single Name Field
el: Πεδίο Ονόματος

en: Use Text Background Color
el: Χρήση Χρώματος Φόντου Κειμένου

en: Use Text Overlay
el: Χρησιμοποιήστε Επικάλυψη Κειμένου

en: Use Thumbnail Track
el: Χρήση παρακολούθησης μικρογραφιών

en: Use Visual Builder
el: Χρήση Visual Builder

en: Use With Global Templates From This Website
el: Χρήση με Καθολικά Πρότυπα από Αυτόν τον Ιστότοπο

en: Use the Divi Builder
el: Χρήση του Divi Builder

en: Use the color picker to choose a color for the background overlay.
el: Χρησιμοποιήστε τον επιλογέα χρώματος για να διαλέξετε χρώμα για την επικάλυψη φόντου.

en: Use the color picker to choose a color for the text overlay.
el: Χρησιμοποιήστε τον επιλογέα χρώματος για να διαλέξετε χρώμα για την επικάλυψη κειμένου.

en: Use the current loop context for displaying products.
el: Χρησιμοποιήστε το τρέχον πλαίσιο βρόχου για την εμφάνιση προϊόντων.

en: Use the fields below to add a new account.
el: Χρησιμοποιήστε τα επόμενα πεδία για προσθήκη νέου λογαριασμού.

en: User
el: Χρήστης

en: User IDs separated by commas
el: ID χρηστών διαχωρισμένα με κόμματα

en: User Link
el: Σύνδεσμος Χρήστη

en: User Login
el: Σύνδεση Χρήστη

en: User Offset
el: Μετατόπιση Χρηστών

en: User Role
el: Ρόλος χρήστη

en: User is Logged In
el: Ο χρήστης είναι συνδεδεμένος

en: User is Logged Out
el: Ο χρήστης έχει αποσυνδεθεί

en: User role to filter by (when query_type is users). Can be a single role or comma-separated list.
el: Ρόλος χρήστη για φιλτράρισμα (όταν το query_type είναι users). Μπορεί να είναι ένας ρόλος ή λίστα διαχωρισμένη με κόμματα.

en: Username
el: Όνομα Χρήστη

en: Username or email
el: Όνομα χρήστη ή email

en: Users
el: Χρήστες

en: Users Groups
el: Ομάδες Χρηστών

en: Users Per Page
el: Χρήστες Ανά Σελίδα

en: Using Scrolling Effects, you can transform elements on your page as you scroll. The animation's transition is based on the user's scrolling behavior. Once the element enters the browser viewport (top), the animation begins, and it once it leaves the viewport (bottom), the animation ends.
el: Χρησιμοποιώντας τα εφέ κύλισης, μπορείτε να μεταμορφώσετε στοιχεία στη σελίδα σας καθώς κάνετε κύλιση. Η μετάβαση της κινούμενης εικόνας βασίζεται στη συμπεριφορά κύλισης του χρήστη. Μόλις το στοιχείο εισέλθει στη θύρα προβολής του προγράμματος περιήγησης (επάνω), αρχίζει η κινούμενη εικόνα και μόλις βγει από τη θύρα προβολής (κάτω), η κινούμενη εικόνα τελειώνει.

en: Using the Custom CSS tab , you can either output free form styles or output styles before / after / on the element.
el: Χρησιμοποιώντας την καρτέλα Προσαρμοσμένο CSS, μπορείτε είτε να εξάγετε στυλ ελεύθερης μορφής είτε να εξάγετε στυλ πριν / μετά / πάνω στο στοιχείο.

en: Using the Divi Role Editor, you can limit the types of actions that can be taken by WordPress users of different roles. This is a great way to limit the functionality available to your customers or guest authors to ensure that they only have the necessary options available to them.
el: Χρησιμοποιώντας τον Επεξεργαστή Ρόλων του Divi, μπορείτε να περιορίσετε τους τύπους ενεργειών που μπορούν να πραγματοποιούν χρήστες του WordPress με διαφορετικούς ρόλους. Αυτός είναι ένας εξαιρετικός τρόπος για να περιορίσετε τη λειτουργικότητα που είναι διαθέσιμη στους πελάτες σας ή σε επισκέπτες συντάκτες, ώστε να διασφαλίσετε ότι έχουν διαθέσιμες μόνο τις απαραίτητες επιλογές.

en: Using the transform controls, you can perform visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
el: Χρησιμοποιώντας τα στοιχεία ελέγχου μετασχηματισμών, μπορείτε να κάνετε οπτικές προσαρμογές σε οποιοδήποτε στοιχείο με συνδυασμό ρυθμίσεων Κλίμακας, Μετάθεσης, Περιστροφής και Λοξότητας. Αυτό σας επιτρέπει να δημιουργείτε προηγμένα εφέ σχεδίασης χωρίς να χρειάζεστε ξεχωριστό πρόγραμμα γραφιστικής.

en: Using the transform controls, you can performance visual adjustments to any element using a combination of Scale, Translation, Rotation and Skew settings. This allows you to create advanced design effects without the need of a separate graphic design program.
el: Χρησιμοποιώντας τα στοιχεία ελέγχου μετασχηματισμού, μπορείτε να πραγματοποιήσετε οπτικές προσαρμογές απόδοσης σε οποιοδήποτε στοιχείο χρησιμοποιώντας έναν συνδυασμό ρυθμίσεων κλίμακας, μετάφρασης, περιστροφής και κλίσης. Αυτό σας επιτρέπει να δημιουργείτε προηγμένα εφέ σχεδιασμού χωρίς να χρειάζεστε ξεχωριστό πρόγραμμα γραφικού σχεδιασμού.

en: Values must be comma separated
el: Οι τιμές πρέπει να χωρίζονται με κόμματα

en: Variable Manager
el: Διαχείριση Μεταβλητών

en: Variable Settings
el: Ρυθμίσεις Μεταβλητών

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Variables Manager
el: Διαχείριση Μεταβλητών

en: Variation Label
el: Ετικέτα παραλλαγής

en: Vertical
el: Κατακόρυφος

en: Vertical Gap
el: Κάθετο Διάκενο

en: Vertical Gutters
el: Κάθετες υδρορροές

en: Vertical Motion
el: Κάθετη Κίνηση

en: Vertical Offset
el: Κάθετη μετατόπιση

en: Vertical Overflow
el: Κατακόρυφη υπερχείλιση

en: Vertically Centered
el: Κεντραρισμένο Κάθετα

en: Very poor
el: Πολύ κακό

en: Video
el: Βίντεο

en: Video Icon
el: Εικονίδιο Βίντεο

en: Video MP4 File Or Youtube URL
el: Video MP4 αρχείο ή URL Youtube

en: Video Play
el: Αναπαραγωγή Βίντεο

en: Video Slider
el: Slider για βίντεο

en: Video Slider Item
el: Στοιχείο Slider Βίντεο

en: Video Slider Items
el: Στοιχεία Slider Βίντεο

en: Video WEBM File
el: Αρχείο βίντεο WEBM

en: Videos
el: Βίντεο

en: View
el: Προβολή

en: View Body Template
el: Προβολή Προτύπου Κύριου Περιεχομένου

en: View Footer Template
el: Προβολή Προτύπου Υποσέλιδου

en: View Front End
el: Προβολή Front End

en: View Global Canvas
el: Προβολή Καθολικού Καμβά

en: View Header Template
el: Προβολή Προτύπου Κεφαλίδας

en: View Page
el: Προβολή Σελίδας

en: View Split Testing Stats
el: Προβολή Στατιστικών A/B Testing

en: View Template
el: Προβολή Προτύπου

en: View Theme Builder
el: Προβολή Theme Builder

en: View Theme Builder Item
el: Προβολή Στοιχείου Theme Builder

en: Viewport Bottom
el: Κάτω θύρα προβολής

en: Viewport Enter
el: Είσοδος Viewport

en: Viewport Exit
el: Έξοδος Viewport

en: Viewport Height (vh)
el: Ύψος θύρας προβολής (vh)

en: Viewport Maximum (vmax)
el: Μέγιστη θύρα προβολής (vmax)

en: Viewport Minimum (vmin)
el: Ελάχιστη θύρα προβολής (vmin)

en: Viewport Width (vw)
el: Πλάτος θύρας προβολής (vw)

en: Visibility
el: Ορατότητα

en: Visible
el: Ορατός

en: Visual
el: Οπτικό

en: Wave
el: Κύμα

en: Wave 2
el: Κύμα 2

en: Waves
el: Κυματιστά

en: Waves 2
el: Κύματα 2

en: Wavy
el: Κυματιστή

en: Website Field
el: Πεδίο Ιστοσελίδας

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Weekly
el: Εβδομαδιαίος

en: Weights
el: Βάρη

en: When a minimum height is set, the element will always have a height of at least the amount defined. This supersedes smaller static height values. Unlike height, minimum height does not result in content overflow and will allow the height of your element to remain dynamic.
el: Όταν έχει οριστεί ένα ελάχιστο ύψος, το στοιχείο θα έχει πάντα ύψος τουλάχιστον της καθορισμένης ποσότητας. Αυτό αντικαθιστά τις μικρότερες τιμές στατικού ύψους. Σε αντίθεση με το ύψος, το ελάχιστο ύψος δεν έχει ως αποτέλεσμα την υπερχείλιση του περιεχομένου και θα επιτρέψει το ύψος του στοιχείου σας να παραμείνει δυναμικό.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input field background while focused.
el: Όταν ένας επισκέπτης κάνει κλικ σε ένα πεδίο εισαγωγής, γίνεται εστιασμένη. Μπορείτε να επιλέξετε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το φόντο του πεδίου εισαγωγής ενώ εστιάζεται.

en: When a visitor clicks into an input field, it becomes focused. You can pick a color to be used for the input text while focused.
el: Όταν ένας επισκέπτης κάνει κλικ σε ένα πεδίο εισαγωγής, γίνεται εστιασμένη. Μπορείτε να επιλέξετε ένα χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για το κείμενο εισαγωγής ενώ εστιάζεται.

en: When clicked the module will link to this URL.
el: Όταν κάνετε κλικ στην ενότητα θα συνδεθεί με αυτή τη διεύθυνση URL.

en: When clicked, this link will direct to the specified URL.
el: Με κλικ, αυτός ο σύνδεσμος θα οδηγεί στο καθορισμένο URL.

en: When enabled, a background color is added behind the slider text to make it more readable atop background images.
el: Όταν είναι ενεργοποιημένο, προστίθεται ένα χρώμα φόντου πίσω από το κείμενο του ρυθμιστικού για να το κάνει πιο ευανάγνωστο πάνω από τις εικόνες φόντου.

en: When enabled, a custom overlay color will be added above your background image and behind your slider content.
el: Όταν είναι ενεργοποιημένο, θα προστίθεται ένα προσαρμοσμένο χρώμα επικάλυψης πάνω από την εικόνα φόντου σας και πίσω από το περιεχόμενο του ρυθμιστικού σας.

en: When enabled, any existing preset class will be removed when applying the preset
el: Όταν είναι ενεργό, οποιαδήποτε υπάρχουσα κλάση προεπιλογής θα αφαιρεθεί κατά την εφαρμογή της προεπιλογής

en: When enabled, only replace values in fields that have the same type as the source field. When disabled, replace matching values in any field type.
el: Όταν είναι ενεργό, αντικαθιστά τιμές μόνο σε πεδία που έχουν τον ίδιο τύπο με το πεδίο προέλευσης. Όταν είναι ανενεργό, αντικαθιστά τιμές που ταιριάζουν σε οποιονδήποτε τύπο πεδίου.

en: When enabled, this will add a custom icon within the button.
el: Όταν είναι ενεργοποιημένη, αυτό θα προσθέσει ένα προσαρμοσμένο εικονίδιο μέσα στο κουμπί.

en: When enabled, this will force your image to extend 100% of the width of the column it's in.
el: Όταν είναι ενεργοποιημένη, αυτό θα αναγκάσει την εικόνα σας να επεκτείνει το 100% του πλάτους της στήλης που βρίσκεται.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
el: Όταν αποθηκεύετε διατάξεις στο Divi Cloud, γίνονται διαθέσιμες σε κάθε ιστότοπο που δημιουργείτε.

en: Whether or not the First Name field should be included in the opt-in form.
el: Είτε πρέπει να συμπεριληφθεί το πεδίο Πρώτο όνομα στη φόρμα συμμετοχής.

en: Whether or not the Last Name field should be included in the opt-in form.
el: Το αν πρέπει να συμπεριληφθεί ή όχι το πεδίο "Επώνυμο" στη φόρμα συμμετοχής.

en: Whether or not the Name field should be included in the opt-in form.
el: Εάν το πεδίο Όνομα πρέπει να περιλαμβάνεται στη φόρμα συμμετοχής ή όχι.

en: Whether or not to show pagination for the gallery.
el: Αν θα εμφανίζεται ή όχι η σελιδοποίηση για τη συλλογή.

en: Whether or not to show the title and caption for images (if available).
el: Αν θα προβάλλονται ο τίτλος και η λεζάντα στις εικόνες (αν είναι διαθέσιμα).

en: Whether or not to use a 3rd-party spam protection service like Google reCAPTCHA.
el: Αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι μια υπηρεσία προστασίας από ανεπιθύμητα ανεπιθύμητα τρίτων, όπως το Google reCAPTCHA.

en: Whether or not to use a single Name field in the opt-in form.
el: Είτε πρόκειται να χρησιμοποιήσετε ένα μόνο πεδίο Όνομα στη φόρμα συμμετοχής.

en: Whether to exclude the current post from results (used when query_type is post_type, except for attachments)
el: Αν θα εξαιρεθεί το τρέχον άρθρο από τα αποτελέσματα (χρησιμοποιείται όταν το query_type είναι post_type, εκτός από τα συνημμένα)

en: Whether to ignore sticky posts in results order (used only when query_type is post_type and post_type is post)
el: Αν θα αγνοούνται τα καρφιτσωμένα άρθρα στη σειρά αποτελεσμάτων (χρησιμοποιείται μόνο όταν το query_type είναι post_type και το post_type είναι post)

en: While Editing Element
el: Κατά Την Επεξεργασία Στοιχείου

en: While In Builder
el: Κατά Τη Χρήση Του Builder

en: Widescreen
el: Ευρεία Οθόνη

en: Widget Area
el: Περιοχή γραφικού στοιχείου

en: Width
el: Μέγιστο Πλάτος

en: Wireframe Mode
el: Λειτουργία Wireframe

en: Wireframe View
el: Προβολή Πλέγματος

en: Wireframe, Desktop, Tablet, Phone, Click Mode, Grid Mode, Hover Mode, Zoom
el: Πλαίσιο, Υπολογιστής, Tablet, Τηλέφωνο, Λειτουργία Κλικ, Λειτουργία Πλέγματος, Λειτουργία Αιώρησης, Ζουμ

en: Woo Cart Products
el: Προϊόντα Woo Cart

en: Woo Cart Totals
el: Woo Cart Σύνολα

en: Woo Checkout Billing
el: Χρέωση Woo Checkout

en: Woo Checkout Details
el: Woo Λεπτομέρειες ολοκλήρωσης αγοράς

en: Woo Checkout Information
el: Woo Πληροφορίες για το ταμείο

en: Woo Checkout Payment
el: Πληρωμή Woo Checkout

en: Woo Checkout Payment module can be used on a page and cannot be previewed.
el: Η ενότητα Πληρωμής στο Ταμείο Woo μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε σελίδα και δεν μπορεί να προεπισκοπηθεί.

en: Woo Checkout Shipping
el: Woo Checkout Αποστολή

en: Woo Cross Sells
el: Woo Cross πουλάει

en: Woo Product Add To Cart
el: Προϊόν Woo Προσθήκη στο καλάθι

en: Woo Product Description
el: Woo Περιγραφή προϊόντος

en: Woo Product Images
el: Εικόνες προϊόντων Woo

en: Woo Product Information
el: Woo Πληροφορίες προϊόντος

en: Woo Product Price
el: Τιμή προϊόντος Woo

en: Woo Product Rating
el: Αξιολόγηση προϊόντων Woo

en: Woo Product Stock
el: Woo απόθεμα προϊόντων

en: Woo Product Tabs
el: Καρτέλες προϊόντων Woo

en: Woo Product Title
el: Τίτλος προϊόντος Woo

en: Woo Product Upsells
el: Upsells Προϊόντος Woo

en: Woo Products
el: Προϊόντα Woo

en: Woo Related Products
el: Woo Σχετικά προϊόντα

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
el[0]: %1$s Στοιχείο
el[1]: %1$s Στοιχεία

en: WooCommerce must be active for this module to appear
el: Το WooCommerce πρέπει να είναι ενεργό για να εμφανίζεται αυτή η μονάδα

en: WordPress image size to use for thumbnails (e.g., thumbnail, medium, large, full).
el: Μέγεθος εικόνας WordPress για χρήση σε μικρογραφίες (π.χ. thumbnail, medium, large, full).

en: Would you like to save these fonts and colors for future Divi AI layouts?
el: Θα θέλατε να αποθηκεύσετε αυτές τις γραμματοσειρές και τα χρώματα για μελλοντικές διατάξεις Divi AI;

en: Would you like to update this attribute in all of these presets as well?
el: Θέλετε να ενημερώσετε αυτό το χαρακτηριστικό και σε όλες αυτές τις προεπιλογές;

en: Wrap
el: Αναδίπλωση

en: Wrap Reverse
el: Αναδίπλωση Αντίστροφα

en: Write & Replace
el: Εγγραφή & Αντικατάσταση

en: Write Automatically
el: Γράψτε αυτόματα

en: Write With AI
el: Γράψτε με AI

en: Write free-form css using the keyword %s to target this module. i.e. %s
el: Γράψτε CSS ελεύθερης μορφής χρησιμοποιώντας τη λέξη-κλειδί %s για να στοχεύσετε αυτήν την ενότητα. π.χ. %s

en: X
el: Χ

en: X Profile Url
el: URL URL προφίλ X

en: X-Height (ex)
el: Ύψος X (ex)

en: X-Ray
el: Ακτίνες Χ

en: X-Ray Mode
el: Λειτουργία Ακτίνων Χ

en: Y
el: Υ

en: Year: %s
el: Έτος: %s

en: Yelp
el: Ούρλιασμα

en: Yes
el: Ναι

en: Yes Please!
el: Ναι παρακαλώ!

en: You Have Unsaved Changes
el: Έχετε Μη Αποθηκευμένες Αλλαγές

en: You are about to delete a global layout. This will disconnect all templates that use this global layout and duplicate it in place. Are you sure you wish to continue?
el: Πρόκειται να διαγράψετε μια καθολική διάταξη. Αυτό θα αποσυνδέσει όλα τα πρότυπα που χρησιμοποιούν αυτή την καθολική διάταξη και θα τη διπλασιάσει στη θέση της. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: You can add borders to any element, customize their appearance and assign unique styles to each edge.
el: Μπορείτε να προσθέσετε σύνορα σε οποιοδήποτε στοιχείο, να προσαρμόσετε την εμφάνισή τους και να ορίσετε μοναδικά στυλ σε κάθε άκρη.

en: You can find your API Key <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">here</a>.
el: Μπορείτε να βρείτε το Κλειδί API σας <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank" rel="noreferrer">εδώ</a>.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the closed state background color here.
el: Μπορείτε να επιλέξετε μοναδικά χρώματα φόντου για εναλλαγές όταν βρίσκονται σε ανοιχτές και κλειστές καταστάσεις. Επιλέξτε εδώ το χρώμα φόντου κλειστού χρώματος.

en: You can pick unique background colors for toggles when they are in their open and closed states. Choose the open state background color here.
el: Μπορείτε να επιλέξετε μοναδικά χρώματα φόντου για εναλλαγές όταν βρίσκονται σε ανοιχτές και κλειστές καταστάσεις. Επιλέξτε εδώ το ανοιχτό χρώμα φόντου.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the closed state title color here.
el: Μπορείτε να επιλέξετε μοναδικά χρώματα κειμένου για εναλλαγή τίτλων όταν είναι ανοιχτά και κλειστά. Επιλέξτε το χρώμα κλειστού τίτλου κρατήματος εδώ.

en: You can pick unique text colors for toggle titles when they are open and closed. Choose the open state title color here.
el: Μπορείτε να επιλέξετε μοναδικά χρώματα κειμένου για εναλλαγή τίτλων όταν είναι ανοιχτά και κλειστά. Επιλέξτε το ανοιχτό χρώμα τίτλου κρατήματος εδώ.

en: You cannot use `divi` namespace. `divi` namespace is reserved for built-in module that is authored by Elegant Themes.
el: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον χώρο ονομάτων `divi`. Ο χώρος ονομάτων `divi` είναι δεσμευμένος για την ενσωματωμένη μονάδα που έχει δημιουργηθεί από την Elegant Themes.

en: You do not have permission to access this Theme Builder page.
el: Δεν έχετε δικαίωμα πρόσβασης σε αυτή τη σελίδα Theme Builder.

en: You do not have permission to create posts of this type.
el: Δεν έχετε δικαίωμα να δημιουργήσετε άρθρα αυτού του τύπου.

en: You do not have permission to duplicate this post.
el: Δεν έχετε δικαίωμα να αντιγράψετε αυτό το άρθρο.

en: You do not have permission to edit one or more posts.
el: Δεν έχετε δικαίωμα να επεξεργαστείτε μία ή περισσότερες αναρτήσεις.

en: You do not have permission to edit this post.
el: Δεν έχετε δικαίωμα να επεξεργαστείτε αυτή την ανάρτηση.

en: You do not have permission to reorder posts of this type.
el: Δεν έχετε δικαίωμα να αναδιατάξετε άρθρα αυτού του τύπου.

en: You do not have permission to trash this post.
el: Δεν έχετε δικαίωμα να μετακινήσετε αυτό το άρθρο στον κάδο.

en: You do not have sufficient permissions to modify this category.
el: Δεν έχετε επαρκή δικαιώματα για να τροποποιήσετε αυτήν την κατηγορία.

en: You do not have sufficient permissions to modify this tag.
el: Δεν έχετε επαρκή δικαιώματα για να τροποποιήσετε αυτήν την ετικέτα.

en: You do not have sufficient permissions to modify this taxonomy term.
el: Δεν έχετε επαρκή δικαιώματα για να τροποποιήσετε αυτόν τον όρο ταξινομίας.

en: You don't have sufficient permissions to access this content.
el: Δεν έχετε επαρκή δικαιώματα για πρόσβαση σε αυτό το περιεχόμενο.

en: You entered the wrong number in captcha.
el: Εισαγάγατε λάθος αριθμό στο captcha.

en: You have not saved any items to your Divi Library yet. Once an item has been saved to your library, it will appear here for easy use.
el: Δεν έχετε αποθηκεύσει ακόμη κανένα στοιχείο στη Βιβλιοθήκη Divi. Μόλις αποθηκευτεί ένα στοιχείο στη βιβλιοθήκη σας, θα εμφανιστεί εδώ για εύκολη χρήση.

en: You may be interested in&hellip;
el: Ίσως σας ενδιαφέρουν&hellip;

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
el: Πρέπει να είστε %1$sσυνδεδεμένοι%2$s για να δημοσιεύσετε αξιολόγηση.

en: You must be a human to submit this form.
el: Πρέπει να είστε άνθρωπος για να υποβάλετε αυτήν τη φόρμα.

en: You must be logged in to checkout.
el: Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να ολοκληρώσετε την αγορά.

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Group preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Groups across your entire site. Do you wish to proceed?
el: Έχετε κάνει αλλαγές στις ρυθμίσεις της προεπιλογής ομάδας <strong>%1$s</strong>. Αυτό θα επηρεάσει όλες τις ομάδες <strong>%1$s</strong> σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: You've made changes to the <strong>%1$s</strong> Module preset settings. This will affect all <strong>%1$s</strong> Modules across your entire site. Do you wish to proceed?
el: Έχετε κάνει αλλαγές στις ρυθμίσεις προεπιλογής του Module <strong>%1$s</strong>. Αυτό θα επηρεάσει όλα τα Modules <strong>%1$s</strong> σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Your Dynamic Post Title Will Display Here
el: Ο Δυναμικός Τίτλος Άρθρου Θα Εμφανιστεί Εδώ

en: Your Existing Pages
el: Οι υπάρχουσες σελίδες σας

en: Your Save Has Failed
el: Αποτυχία Αποθήκευσης

en: Your Saved Layouts
el: Φόρτωση διάταξης

en: Your Title Goes Here
el: Ο Τίτλος Σας Μπαίνει Εδώ

en: Your cart is currently empty.
el: Το καλάθι σας είναι αυτή τη στιγμή άδειο.

en: Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
el: Το περιεχόμενό σας μπαίνει εδώ. Επεξεργαστείτε ή αφαιρέστε αυτό το κείμενο ενσωματωμένα ή στις ρυθμίσεις Περιεχομένου της μονάδας. Μπορείτε επίσης να μορφοποιήσετε κάθε πτυχή αυτού του περιεχομένου στις ρυθμίσεις Σχεδίασης της μονάδας και ακόμη να εφαρμόσετε προσαρμοσμένο CSS σε αυτό το κείμενο στις ρυθμίσεις Για Προχωρημένους της μονάδας.

en: Your dynamic author bio will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
el: Το δυναμικό βιογραφικό συγγραφέα θα εμφανίζεται εδώ. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic category description will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
el: Η δυναμική περιγραφή κατηγορίας θα εμφανίζεται εδώ. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your dynamic post excerpt will display here. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.
el: Το δυναμικό απόσπασμα άρθρου θα εμφανίζεται εδώ. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus auctor urna eleifend diam eleifend sollicitudin a fringilla turpis. Curabitur lectus enim.

en: Your order
el: Η παραγγελία σας

en: Your page contains changes that have not been saved. If you close the builder without saving, these changes will be lost. If you would like to leave the builder and save all changes, please select <strong>Save & Exit</strong>. If you would like to discard all recent changes, choose <strong>Discard & Exit</strong>.
el: Η σελίδα σας περιέχει αλλαγές που δεν έχουν αποθηκευτεί. Εάν κλείσετε το πρόγραμμα δημιουργίας χωρίς αποθήκευση, αυτές οι αλλαγές θα χαθούν. Εάν θέλετε να αποχωρήσετε από το πρόγραμμα δημιουργίας και να αποθηκεύσετε όλες τις αλλαγές, επιλέξτε <strong>Αποθήκευση & Έξοδος</strong>. Εάν θέλετε να απορρίψετε όλες τις πρόσφατες αλλαγές, επιλέξτε <strong>Απόρριψη & Έξοδος</strong>.

en: Your rating
el: Η βαθμολογία σας

en: Your review
el: Η αξιολόγησή σας

en: Your session has ended. Please log in again, refresh this tab, and retry export.
el: Η συνεδρία σας έληξε. Συνδεθείτε ξανά, ανανεώστε αυτήν την καρτέλα και δοκιμάστε ξανά την εξαγωγή.

en: Z
el: Ζ

en: Zero-width (ch)
el: Μηδενικό πλάτος (ch)

en: Zig Zag
el: Ζιγκ ζαγκ

en: Zig Zag 2
el: Ζιγκ Ζαγκ 2

en: Zoom
el: Σμίκρυνση

en: Zoom Icon Color
el: Χρώμα Εικονιδίου Μεγέθυνσης

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Zoom to 25%
el: Ζουμ Στο 25%

en: Zoom to 50%
el: Ζουμ Στο 50%

en: Zoom to 75%
el: Ζουμ Στο 75%

en: \"Build From Scratch\" loads a pre-built WooCommerce page layout, with which you build on when the Divi Builder is enabled. \"Default\" option lets you use default WooCommerce page layout.
el: Το "Build From Scratch" φορτώνει μια έτοιμη διάταξη σελίδας WooCommerce, πάνω στην οποία μπορείτε να χτίσετε όταν είναι ενεργοποιημένος ο Divi Builder. Η επιλογή "Default" σάς επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε την προεπιλεγμένη διάταξη σελίδας WooCommerce.

en: bottom
el: κάτω

en: by
el: από

en: by
el: από

en: by %s
el: από %s

en: center
el: κέντρο

en: close Modal
el: κλείσιμο Modal

en: color
el: χρώμα

en: colors
el: χρώματα

en: comments
el: σχόλια

en: contains
el: περιέχει

en: cookie
el: κουλουράκι

en: cookie with
el: μπισκότο με

en: css var
el: var CSS

en: custom field
el: προσαρμοσμένο πεδίο

en: default
el: προεπιλογή

en: delay
el: καθυστέρηση

en: does not contain
el: δεν περιέχει

en: does not equal
el: δεν ισούται

en: e.g., 3n+1
el: π.χ., 3n+1

en: elect a widget-area that you would like to display. You can create new widget areas within the Appearances > Widgets tab.
el: Επιλέξτε μια περιοχή widget που θέλετε να εμφανίζεται. Μπορείτε να δημιουργήσετε νέες περιοχές widget από την καρτέλα Εμφάνιση > Μικροεφαρμογές.

en: enter a %s
el: εισαγάγετε ένα %s

en: equals
el: ισούται

en: fonts
el: γραμματοσειρές

en: has been added to cart.
el: προστέθηκε στο καλάθι.

en: has no value
el: δεν έχει αξία

en: image
el: εικόνα

en: images
el: εικόνες

en: invalid payment method
el: μη έγκυρη μέθοδος πληρωμής

en: is any value
el: είναι οποιαδήποτε αξία

en: is empty
el: είναι κενό

en: is equal to
el: είναι ίσο με

en: is greater than
el: είναι μεγαλύτερο από

en: is less than
el: είναι μικρότερο από

en: is not empty
el: δεν είναι κενό

en: is not equal to
el: δεν είναι ίσο με

en: left
el: αριστερά

en: links
el: σύνδεσμοι

[ctx: number of comments]
en: %s Comment | %s Comments
el[0]: %s Σχόλιο
el[1]: %s Σχόλια

en: numbers
el: αριθμοί

en: or
el: ή

en: product is in stock
el: το προϊόν είναι σε απόθεμα

en: product is out of stock
el: το προϊόν έχει εξαντληθεί

en: reCAPTCHA v3 returns a score between 0 and 1 where 1 is very likely a good interaction, and 0 is very likely a bot. With this setting you can choose the minimum score that should be considered a good interaction.
el: Το reCAPTCHA v3 επιστρέφει μια βαθμολογία μεταξύ 0 και 1 όπου το 1 είναι πολύ πιθανό μια καλή αλληλεπίδραση και το 0 είναι πολύ πιθανό ένα bot. Με αυτήν τη ρύθμιση μπορείτε να επιλέξετε την ελάχιστη βαθμολογία που θα πρέπει να θεωρείται καλή αλληλεπίδραση.

en: read more
el: Διαβάστε Περισσότερα

en: read more...
el: διαβάστε περισσότερα...

en: right
el: δεξιά

en: select a %s
el: επιλέξτε ένα %s

en: string
el: συμβολοσειρά

en: terms data cannot be empty.
el: Τα δεδομένα όρων δεν μπορεί να είναι κενά.

en: text
el: κείμενο

en: times
el: φορές

en: to clear your search filters.
el: για να καταργήσετε τα φίλτρα αναζήτησης.

en: top
el: πάνω

en: upload an %s
el: ανεβάστε ένα %s

en: url
el: URL

en: value
el: αξία

en: {{entity}} Offset
el: {{entity}} Μετατόπιση

en: {{entity}} Per Page
el: {{entity}} Ανά Σελίδα

en: « Older Entries
el: « Παλαιότερες Καταχωρίσεις
